Справа № 467/1351/24
Провадження № 2-о/467/37/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.12.2024 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Кологривої Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Рожкової Т.М.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Арбузинка цивільну справу за заявою, поданою ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 про встановлення фактупостійного проживання разоміз спадкодавцемна часвідкриття спадщини,заінтересована особа-Арбузинськаселищна рада Первомайського району Миколаївської області
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2024року ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Арбузинського районного суду Миколаївської області з заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мачуха заявника ОСОБА_3 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті залишилося спадкове майно, до складу якого увійшла земельна ділянка. Заявник є спадкоємцем четвертої черги за законом, оскільки проживала з 1984 року разом зі спадкодавцем, з заявою до нотаріуса про прийняття спадщини не зверталася. Інші спадкоємці відсутні. Місце реєстрації померлого відмінне від місця реєстрації заявника. Посилаючись на викладене, а також на неможливість отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальній конторі, прохав встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини у період з 01 травня 1984 року поІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судовому засіданні заявник та її представник заявлені вимоги підтримали, прохали суд їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Арбузинської селищноїради Миколаївськоїобласті у судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій прохав розглядати справу в його відсутність, проти задоволення заявлених вимог не заперечував.
Вислухавши пояснення заявника, представника заявника, свідків, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 у с.Новокрасне Первомайського району Миколаївської області, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 14 грудня 2021 року Арбузинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, до складу якого входить земельна ділянка площею 7.31 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Арбузинської селищної ради Первомайського району Миколаївської області, яка належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії 111-МК № 066215, виданого 04 листопада 2004 року Арбузинською райдержадміністрацією.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина 1статті 2 ЦПК України).
Частиною 1статті 315 ЦПК Українивизначений перелік фактів, справи про встановлення яких розглядаються судами. Цей перелік не містить встановлення таких фактів як проживання однією сім`єю із спадкодавцем не менше 5 років.
Однак, згідно частини 2 цієї статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно із роз`ясненнями, наданими у пункті 2постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»(далі - постанова Пленуму), справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Згідно із доказами, які є у справі, судом не встановлено наявність спору щодо майна спадкодавця ОСОБА_3 .
Після смерті останньої Арбузинською державною нотаріальної конторою спадкова справа не заводилась, про що свідчить лист від 25 вересня 2024 року за № 466/01-16.
Відповідно до роз`яснення Арбузинської державної нотаріальної контори від 04 вересня 2024 року за № 414/01-16 представнику заявнику ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно, належне померлій ОСОБА_3 у зв`язку з пропуском визначеного законом 6-місячного строку на прийняття спадщини та відсутністю будь-яких документів, які б підтверджували наявність родинних стосунків між ними.
Статтею 1216ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі статтею 1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.
Згідно зі статтею 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадщину почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняттям ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
За змістом ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
У п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно (стаття 1265 ЦК України).
Відповідно до частини 1 статті 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
На підставі частини 3 статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статті 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до статті 2 Закону України«Про свободупересування тавільний вибірмісця проживанняв Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Частинами 2 та 6 статті 29ЦК України передбачено, що фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Згідно з пунктами 3.21, 3.22 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, у редакції на момент відкриття спадщини, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.
Отже, зі змісту наведених норм закону вбачається, що під постійним місцем проживанням спадкоємця із спадкодавцем розуміється як факт безпосереднього проживання спадкоємця із спадкодавцем на момент його смерті, так і факт наявності у спадкоємця, на момент смерті спадкодавця, зареєстрованого у передбаченому законом порядку права на постійне проживання з останнім за однією адресою.
Частина 3 статті 1268 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.
Згідно з частиною 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При тому факт постійного проживання на час відкриття спадщини спадкоємцю потрібно доводити за допомогою сукупності доказів, які свідчать про те, що заявник спільно проживав зі спадкодавцем та був пов`язаний з ним спільним побутом, і мав взаємні права та обов`язки, зокрема, ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність спільного постійного проживання.
Заявником суду надано копію власного паспорту, де починаючи з 19 вересня 2000 року і по теперішній час його постійним зареєстрованим місцем проживання є АДРЕСА_1 . Місцем реєстрації спадкодавця ОСОБА_3 є АДРЕСА_1 , про що свідчить копія паспорту померлої.
Відповідно до довідки Арбузинської селищної ради від 16 липня 2024 року № 172 ОСОБА_1 з 1984 року і на момент смерті ОСОБА_3 дійсно проживала в с.Новокрасне разом з померлою, вели сумісне підсобне господарство та проживали спільно.
ОСОБА_3 перебула у шлюбі з ОСОБА_4 з 14 квітня 1984 року, про що свідчить свідоцтво про укладення шлюбу.
Донькою ОСОБА_4 є ОСОБА_5 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 .
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 10 грудня 2024 року ОСОБА_5 27 червня 2000 року уклала шлюб з ОСОБА_6 та змінила прізвище на ОСОБА_7 .
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 розірвано 04 березня 2003 року.
Свідок ОСОБА_8 , який допитаний судом, підтвердив, що з заявник доводиться йому сусідкою. Покійна ОСОБА_3 проживала близько з 1980 року по АДРЕСА_1 однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_9 . Заявник доводиться йому донькою. Спочатку вони проживали у будинку за АДРЕСА_2 . Організацію поховання померлої здійснила заявник. Померла доводиться заявнику мачухою, вона займалась її вихованням.
Свідок ОСОБА_10 показав, що знає заявника як односельчанку з 1990 року. Йому відомо про те, що вона проживала з батьком ОСОБА_11 та ОСОБА_3 як нерідною матір`ю. Приблизно у 2020 році заявник вийшла заміж за ОСОБА_7 , але згодом розлучилась та повернулась проживати до батьків. Заявник виконувала всю роботу по дому та на городі, вони мали спільний бюджет. Після смерті батька, заявник проживала разом з померлою до її смерті, організувала її поховання.
Суд вважає показання цих свідків достовірними, оскільки вони тривалий час проживають по сусідству з померлою, знають останнього та заявника тривалий час.
Враховуючи наведене, суд вважає надані заявником докази достатніми для підтвердження факту його постійного проживання зі спадкодавцем та приходить до висновку до задоволення заяви.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 76-81, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Заяву, подану ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 про встановлення фактупостійного проживання разоміз спадкодавцемна часвідкриття спадщини,заінтересована особа-Арбузинськаселищна рада Миколаївської області задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.
Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області на протязі 30 днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.М.Кологрива
Суд | Арбузинський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123663003 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Арбузинський районний суд Миколаївської області
Кологрива Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні