Справа № 301/3782/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" грудня 2024 р. м. Іршава
Іршавський районний суд Закарпатської області в особі головуючої Пітерських М.О., при секретарі Чийпеш А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Іршава в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Іршавської міської ради про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в Іршавський районний суд з позовом до виконавчого комітету Іршавської міської ради про визнання права власності на спадкове майно, що складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,31 га, в цілому.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який згідно заповіту заповів позивачеві земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,31 га, яка розташована в с. Дубрівка, урочище «Списаний сад» та згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЗК №005-16103 від 10.10.2001 року належала на праві власності ОСОБА_2 .
Позивач спадщину прийняв, але не може оформити свідоцтво про право на спадщину та право власності на земельну ділянку, яка входить до складу спадкового майна, оскільки втрачено оригінал правовстановлюючого документу на майно. Просив визнати за собою право власності на спадкове майно.
Ухвалою Іршавського райсуду від 13.11.2024 року відкрито провадження у справі та справу призначено на підготовче засідання.
Ухвалою Іршавського райсуду від 03.12.2024 року закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судоовго розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, подав до суду заяву, в якій позов підтримав, просив такий задовольнити та розглянути справу по суті без його участі (а.с. 31,39).
Відповідач - представник виконавчого комітету Іршавської міської ради у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу по суті за його відсутності, відзиву на позов не подав (а.с. 30,38).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши повно і всебічно обставини, на які позивач посилався, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на ствердження цих обставин в їх сукупності, суд вважає позов задовольнити, виходячи з таких підстав.
Згідно копії Державного акту на право приватної власності на землю серії ЗК №005-16103 від 10.10.2001 року, ОСОБА_2 , мешканець АДРЕСА_1 , є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,31 га, яка розташована в с. Дубрівка, урочище «Списаний сад», на підставі рішення 11 сесії 3 скликання Дубрівської сільради від 17.05.2000 року (а.с.21).
Згідно висновку про ринкову вартість земельної ділянки від 11.11.2024 року, вартість земельної ділянки площею 1,31 га на території с. Дубрівка станом на 11.11.2024 року становить 119027 грн. (а.с.22).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 02.10.2012 року (а.с.15).
Згідно заповіту від 17.06.2003 року (а.с.16), посвідченого державним нотаріусом Іршавської державної нотаріальної контори, ОСОБА_2 заповів ОСОБА_1 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,31 га, яка розташована в с. Дубрівка, урочище «Списаний сад» та належала спадкодавцю згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЗК №005-16103 від 10.10.2001 року (а.с.16). Осіб, які б мали право на обов`язкову частку у спадковому майні за ОСОБА_2 , не має, оскільки його дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 померли (а.с.20).
Спадкоємець за заповітом позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину. Згідно ст. 1268 ч.5 ЦК України, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не може отримати свідоцтво про право на спадщину та оформити право власності на земельну ділянку, оскільки оригінал правовстановлюючого документу на земельну ділянку втрачено.
Згідно ст. ст. 1218 та 1225 ЦК України, ст. 81 ч.1 п. «г» Земельного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно п. 4.15 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу I цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Відповідно довимог ст.392ЦК України, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, або у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Громади села Дубрівка відносяться до об`єднаної територіальної громади Іршавської міської ради Хустського району (раніше Іршавського району), яка не заперечувала проти задоволення позову.
Дана справа підсудна Іршавському районному суду, оскільки відповідно до п.3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів України», до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповіднімісцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження в межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України.
Оскільки згідно копії Державного акту на право власності на землю власником земельної ділянки був ОСОБА_2 , спадкоємцем якого за заповітом є позивач, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 328, 392, 1218, 1225, 1233 ЦК України, ст. 12, 13, 263-264 ЦПК України,
р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визнати в цілому за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,31 га, яка розташована в с. Дубрівка, урочище «Списаний сад» та згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЗК №005-16103 від 10.10.2001 року належала ОСОБА_2 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 11 грудня 2024 року.
Головуюча: М. О. Пітерських
Суд | Іршавський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123664572 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Іршавський районний суд Закарпатської області
Пітерських М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні