2-о/532/50/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2024 р. м. Кобеляки
Кобеляцький районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Макарчука С.М.,
присяжних - Кісіля Ю.Б., Комісара В.С.,
представника заявника - Глебської Ю.В.,
секретаря судового засідання - Демидюк О.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кобеляки цивільну справу №532/431/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Кобеляцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Кобеляцька міська рада Полтавського району Полтавської області, про оголошення особи померлою,
В С Т А Н О В И В:
27 лютого 2024 року до Кобеляцького районного суду Полтавської області надійшла заява ОСОБА_1 , представник заявника: адвокат Яковенко Олександр Васильович, заінтересовані особи: Кобеляцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Кобеляцька міська рада Полтавського району Полтавської області, про оголошення особи померлою, у якій заявник прохає оголосити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 паспорт громадянина України, серія та номер НОМЕР_2 , виданий 09.10.1996 Старосамбірським РВ УМВС України у Львівській області), зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 ) померлим.
Посилається на те, що у 2014 році ОСОБА_2 , батько заявника, зник і з того часу будь-який зв`язок з ним втрачено, самостійні пошуки виявилися безрезультатними і до цього часу його місцезнаходження не відоме.
У власності ОСОБА_2 перебуває земельна ділянка площею 6,6101 га, кадастровий номер 5321881700:00:005:0028 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Дашківської сільської ради. Тому з метою усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участі особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої не відомо, ОСОБА_2 , отримання свідоцтва про смерть та оформлення спадщини заявник вважає за необхідне оголосити його батька померлим.
Вказує, що ОСОБА_2 постійно зловживав алкогольними напоями, вів аморальний спосіб життя і підтримував стосунки з антисоціальними елементами. Протягом дев`яти років відомостей про його місцезнаходження відсутні, а тому в сукупності обставини дають підстави зробити вірогідне та обґрунтоване припущення про смерть ОСОБА_2 .
Тому прохав оголосити ОСОБА_2 померлим, днем смерті вважати день набрання рішенням суду законної сили.
Упродовж судового розгляду представники заявника вказані вимоги підтримували.
Представники заінтересованих осіб у судове засідання не з`являлися, були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, подавали заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Суд, вислухавши учасників судового розгляду, допитавши свідків, дослідивши письмові докази в справі, прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1ст. 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 3 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 305 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Відповідно до частин 1, 4 статті 46 ЦК України, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Рішення про оголошення фізичної особи померлою приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців. Особливості цієї категорії справ, є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Пункт 13 постанови Пленуму Верховного Суду України N 5 від 31.03.95 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" звертає увагу суду на необхідність відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішення припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Відповідно до вимог статей 305-309 ЦПК України, виникнення справ про оголошення фізичної особи померлою зумовлені необхідністю захисту майнових прав громадян та захистом інтересів осіб, які мають певні правовідносини з особою, тривала відсутність якої позбавляє їх можливості користуватись своїми правами.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Системний аналіз вказаних норм дозволяє дійти до висновку, що сама по собі відсутність відомостей про місце перебування фізичної особи протягом трьох років у місці її постійного проживання не може бути підставою для оголошення цієї фізичної особи померлою. Суд повинен мати достатні, належні та допустимі докази для встановлення обставин, на підставі яких можливо зробити вірогідне припущення про смерть громадянина.
Вказану позицію висловив Верховний Суд у постанові від 6 листопада 2019 року у справі N 226/3053/18.
Відсутність безумовних доказів або суперечність у доказах на підтвердження обставин, що надаються заявником та/або заінтересованими особами, унеможливлює оголошення особи померлою.
Подібний висновок висловлено у постановах Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі N 461/424/15-ц, від 07 липня 2021 року у справі N 390/1443/19-ц.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Дашківка Кобеляцького району Полтавської області та є сином ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Мігове Старосамбірського району Львівської області та був зареєстрований з 21.10.1993 в с. Дашківка Кобеляцького району Полтавської області.
Зазначене підтверджується повідомленням Вільховатського старостинського округу Кобеляцької міської ради (а.с. 49), свідоцтвом про народження заявника (а.с.4) та довідкоб про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру (а.с.6).
Відповідно до повідомлень Кобеляцького відділу ДРАЦС Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції від 22.11.2023 № 280/30.21-28 та від 29.03.2024 № 78/30.21-36, актових записів, у тому числі про смерть ОСОБА_2 не виявлено (а.с. 10, 40).
Відповідно до повідомлення Кобеляцької міської ради від 23.11.2023 № 02-30/2145 ОСОБА_2 за зареєстрованим місцем проживання фактично не проживає з 2014 року (а.с. 11).
Відповідно до повідомлення ГУ Пенсійного фонду України від 22.11.2023 № 1600-0201-8/85071 ОСОБА_2 на обліку як отримувач пенсії не перебуває (а.с. 12).
Відповідно до повідомлення Кобеляцького ВДВС у Полтавському районі Полтавської області від 27.11.2023 № 22266 станом на день надання відповіді відносно ОСОБА_2 як боржника виконавчі документи, що перебувають на виконанні, відсутні. Усі попередні виконавчі провадження закінчені 13.10.2010, 13.10.2010 та 28.01.2013 (а.с. 13).
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024170470000046 від 03.02.2024 зареєстровано кримінальне провадження за ч.1 ст. 115 КК України за зверненням ОСОБА_3 про зникнення у 2014 році безвісти ОСОБА_2 (а.с. 17).
Відповідно до відповіді ГУ ДПС у Полтавській області № 694/5/16-31-12-03-09 від 01.04.2024 на ім`я ОСОБА_2 за період з 1 кварталу 2014 року по 4 квартал 2023 року надраховувалися виключно кошти від надання земельної ділякни в оренду , відомості про інші доходи відсутні. (а.с. 44-46).
Відповідно до повідомлення Вільховатського старостинського округу Кобеляцької міської ради 05.12.2014 ОСОБА_2 було підписано договір оренди цемельної ділянки до 2020 року і він особисто був присутній і його підписував, після чого у с. Дашківка Кобеляцького (Полтавського) району його більше не бачили, місце знаходження не відоме (а.с. 49).
Відповідно до повідомлення ВнП № 2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області № 3630/115/122/07-2024 від 16.04.2024 щодо встановлення місця знаходження ОСОБА_2 заведено ОРС категорії "Розшук" № 13/24 від 06.02.2024 (а.с. 56, 57).
Відповідно до повідомлення Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 19-46910/18/24-Вих від 05.07.2024 відомостей про перетин ОСОБА_2 державного кордону України, лінії розмежування з ТОТ, за період з 08.11.2017 не виявлено (а.с. 72, 83).
Відповідно до повідомлення СТОВ "Говтва" на ім`я орендодавця ОСОБА_2 , земельна ділянка 5321881700:000:05:0028 була нарахована орендна плата востаннє за 2020 рік, 16.12.2020 кошти повернуто поштовим переказом №202 від 12.11.2020 у зв`язку з неможливістю відшукати одержувача. Протягом 2021-2023 років було списано кредиторську заборгованість за 2017-2020 роки (а.ч. 77-78).
Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , які є мешканцями с. Дашківка Полтавського (Кобеляцького) району Полтавської області, підтвердили зловживання ОСОБА_2 алкогольними напоями, його зникнення з дому на тривалі терміни і відсутність відомостей про нього після того, як він з`являвся у селі для підписання договору оренди землі у 2014 році. При цьому вказували, що на той час ОСОБА_2 мав вигляд безхатька і коли його востаннє бачили вживав алкоголь біля магазину.
Як встановлено, оголошення ОСОБА_2 померлим необхідно заявнику для проведення дій юридичного характеру щодо оформлення спадщини.
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження (ст. 47 ЦК).
Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою визначені устатті 48 ЦК України. Так, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою. Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред`явника. Особа, до якої майно перейшло за відплатним договором, зобов`язана повернути його, якщо буде встановлено, що на момент набуття цього майна вона знала, що фізична особа, яка була оголошена померлою, жива. У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна. Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з`явилася, перейшло у власність держави, Автономної Республіки Крим або територіальної громади і було реалізоване ними, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.
Аналізуючи норми права, суд вважає, що підставою для оголошення особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Таким чином, з`ясувавши обставини справи, суд дійшов до висновку про можливість задоволення заяви ОСОБА_1 про оголошення його батька ОСОБА_2 померлим, оскільки відсутні відомості про місце його перебування більше трьох років.
Частиною 3 статті 46 ЦК передбачено, що фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.46,47 ЦК України, ст.ст.19,89,263-265,268,273,293,294,259, 260,305-308 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Кобеляцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Кобеляцька міська рада Полтавського району Полтавської області, про оголошення особи померлою, - задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_2 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України, серія НОМЕР_2 , виданий 09.10.1996 Старосамбірським РВ УМВС України у Львівській області, від дня набрання законної сили рішенням суду.
Роз`яснити, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня оголошення рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Суд | Кобеляцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123666977 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Кобеляцький районний суд Полтавської області
Макарчук С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні