707/2748/24
2-о/707/101/24
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
09 грудня 2024 року Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Тептюк Є.П.
за участю секретаря Федорової Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Мошнівська сільська рада про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
в с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції заявника:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка є рідною матір`ю заявника. Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина у вигляді 13/25 частин будинку з відповідною частиною надвірних споруд по АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 склала 2 заповіти на користь заявника та його брата ОСОБА_3 , посвідчені 20.02.2001 року та 10.01.2003 року, яким заповіла все своє майно. ОСОБА_3 відмовився від спадщини на користь заявника.
На день смерті ОСОБА_2 проживала у АДРЕСА_2 разом з заявником, оскільки в силу свого віку потребувала постійного стороннього догляду.
У серпні 2024 року заявник звернувся до приватного нотаріуса Черкаського районного нотаріального округу Дудки Г.І. для видачі свідоцтва про право на спадщину, проте нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки не був зареєстрований разом з матір`ю, а також він як спадкоємець не подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк, а тому вважається таким, що не прийняв спадщину. Питання про поновлення строку прийняття спадщини рекомендовано вирішити в судовому порядку.
Однак, не маючи спільного місця реєстрації з померлою ОСОБА_2 заявник фактично прийняв спадщину померлої матері, оскільки тривалий час проживав за своїм місцем проживання разом з матір`ю в с. Шелепухи, і до дня своєї смерті матір була під наглядом заявника, який він здійснював проживаючи спільно з матір`ю.
Враховуючи викладене вище заявник просив суд встановити факт постійно проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_2 .
Сторони в судове засідання не з`явилися, хоча про час і місце розгляду справи повідомлялись відповідно до п. 1 ч. 8 ст. 128 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка сторін не перешкоджає розгляду справи.
Заяви та клопотання, інші процесуальні дії у справі :
Ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 22.10.2024 року заяву прийнято до розгляду з відкриттям провадження.
19.11.2024 року з Мошнівської сільської ради надійшов лист про те, що Мошнівська сільська рада погоджується з позовними вимогами та не заперечує проти слухання справи без участі їх представника.
09.12.2024 року від представника заявника адвоката Хоміка С.Г. надійшла заява про розгляд справи без його участі. Заяву підтримує просить її задоволити.
Відповідно до частини першої статті 2 Цивільного процесуального кодексу України(далі -ЦПК України) завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Встановлені судом обставини:
З наданих заявником письмових доказів, які суд визнає допустимими, належними та достовірними, вбачається, що 10.01.2003 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким все своє майно де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що на день смерті буде належати їй по закону заповіла ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_2 , що підтверджується даними її свідоцтва про смерть від 17.04.2024 року, Серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується даними свідоцтва про народження останнього від 04.06.1957 року, Серії НОМЕР_2 .
30.10.2012 року ОСОБА_4 змінила прізвище на « ОСОБА_5 » внаслідок розірвання шлюбу, що підтверджується даними витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію розірвання шлюбу.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на наступне майно: 13/25 частини будинку з відповідною частиною надвірних споруд в АДРЕСА_1 (підстава договір дарування від 07.02.1995 року).
Приватним нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу Дудкою Г.І. у листі від 16.08.2024 року №203/01-16 фактично відмовлено ОСОБА_1 в видачі свідоцтва на право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , оскільки не подано заяву в визначений законом строк про прийняття спадщини та на час відкриття спадщини не зареєстрований з спадкодавцем.
ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , що підтверджується даними паспорту громадянина України, виданого на ім`я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_3 та довідки Софіївського старостинського округу №14-04/03-282 від 03.09.2024 року.
Згідно акту опитування сусідів від 10.09.2024 року, ОСОБА_1 проживав разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 . Здійснював догляд та провів поховання ОСОБА_2 . Акт складено зі слів сусідів, які проживають по АДРЕСА_2
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №79265340 від 22.11.2024 року виданою приватним нотаріусом Дудкою Г.І. вбачається що ОСОБА_2 мала два заповіти: під номером у спадковому реєстрі 38354657 який посвідчений Софіївською сільською радою Черкаського району, Черкаської області 10.01.2003 року та під номером у спадковому реєстрі 38359659 посвідчений Софіївською сільською радою Черкаського району Черкаської області 20.02.2001 року.
Відповідно до заяви зареєстрованою в реєстрі під №42 від 15.08 2024 року ОСОБА_3 відмовився від прийняття спадщини на користь ОСОБА_1 . Заява засвідчена старостою Софіївського старостинського округу Мошнівської сільської ради Черкаського району, Черкаської області.
Норми права, що підлягають застосуванню:
Згідно частиною першою статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Факти, що мають юридичне значення і встановлюються судом перелічені у частині першій статті 315 ЦПК України, проте такий перелік не є вичерпним і в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (частина друга статті 315 ЦПК України).
За змістом частини другої 315ЦПК України, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. У пункті 2постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №7від 30травня 2008року «Просудову практикуу справахпро спадкування» зазначено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, зокрема суди повинні розглядати заяви про встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю та постійного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Статтею 1254 ЦК України передбачено, що заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним
Відповідно до ч. 3 ст.1268ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Позиція та висновки суду за результатами розгляду справи:
Встановлення факту спільного проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для заявника має юридичне значення, оскільки від цього факту безпосередньо породжуються юридичні наслідки, в даному випадку оформлення спадкових прав та отримання свідоцтва про право на спадщину.
Отже, у своїй сукупності проаналізувавши відповідне законодавство, з урахуванням наявних доказів по справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення, оскільки вона є обґрунтованою та доведеною.
Судові витрати:
Згідно ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 263-265, 315 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Мошнівська сільська рада про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини задоволити повністю.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із спадкодавицею ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_2 , на час відкриття спадщини.
Ознайомитись з повним текстом судового рішення, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до апеляційного суду Черкаської області або безпосередньо до апеляційного суду Черкаської області.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Є. П. Тептюк
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123668312 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Тептюк Є. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні