Постанова
від 04.12.2024 по справі 910/10403/23
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" грудня 2024 р. Справа№ 910/10403/23

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Корсака В.А.

суддів: Алданової С.О.

Євсікова О.О.

за участю секретаря судового засідання: Заборовської А.О.,

за участю представників учасників справи:

від позивача: Лисий М.С.

від відповідача-1: Мізунський А.І.

від відповідача-2: Мізунський А.І.

від третьої особи-1: не з`явився

від третьої особи-2: не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали апеляційної скарги Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

на рішення Господарського суду міста Києва від 08.02.2024, повний текст якого складено та підписано 07.03.2024

у справі №910/10403/23 (суддя Стасюк С.В.)

за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк"

до 1. Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо"

2. Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: 1. Товариство з обмеженою відповідальністю "ФК "ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА"

2. Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОФІТ ФАЙНЕНС"

про стягнення 23 000,00 грн та зобов`язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В :

Короткий зміст позовних вимог

Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Укргазбанк" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" (далі - відповідач-1) та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач-2), відповідно до якого просить суд:

- стягнути з Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" заборгованість за Договором про обслуговування рахунку в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 08.12.2016 у розмірі 23 000,00 грн., з яких: заборгованість по сплаті комісії депозитарній установі строкова 500,00 грн., заборгованість по сплаті комісії депозитарній установі прострочена 22 500,00 грн.;

- зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб скласти та позачергово включити в кошторис витрат Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" суму позачергової заборгованості на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" за Договором про обслуговування рахунку в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 08.12.2016 у розмірі 23 000,00 грн., з яких: заборгованість по сплаті комісії депозитарній установі строкова 500,00 грн., заборгованість по сплаті комісії депозитарній установі прострочена 22 500,00 грн.;

- зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб позачергово затвердити кошторис витрат Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" з урахуванням суми позачергової заборгованості на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" за Договором про обслуговування рахунку в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 08.12.2016 у розмірі 23 000,00 грн, з яких: заборгованість по сплаті комісії депозитарній установі строкова 500,00 грн, заборгованість по сплаті комісії депозитарній установі прострочена 22 500,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що грошові кошти у розмірі 23 000,00 грн мали бути сплачені Публічним акціонерним товариством "Банк Камбіо" на користь позивача позачергово, оскільки пов`язані із здійсненням ліквідації, відповідно до ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Доводи та заперечення відповідачів

У поданих заявах по суті спору Публічне акціонерне товариство "Банк Камбіо" та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб заперечували проти задоволення позовних вимог, оскільки майно (активи) неплатоспроможного банку були відчужені третім особам за результатами проведення аукціону. А тому витрати з обслуговування рахунку в цінних паперах не відносяться до витрат, що пов`язанні із ліквідацією банку в розумінні приписів ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття

Рішенням Господарського суду міста Києва від 08.02.2024 у справі № 910/10403/23 позов задоволено повністю:

- стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" заборгованість за Договором про обслуговування рахунку в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 24.07.2018 у розмірі 500 грн. 00 коп. строкової заборгованості по сплаті комісії депозитарній установі та 22 500 грн. 00 коп. простроченої заборгованості по сплаті комісії депозитарній установі.

- зобов`язано Фонд гарантування вкладів фізичних осіб скласти та позачергово включити в кошторис витрат Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" суму позачергової заборгованості на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" за Договором про обслуговування рахунку в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 24.07.2018 у розмірі 500 грн 00 коп. строкової заборгованості по сплаті комісії депозитарній установі та 22 500 грн 00 коп. простроченої заборгованості по сплаті комісії депозитарній установі.

- зобов`язано Фонд гарантування вкладів фізичних осіб позачергово затвердити кошторис витрат Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" з урахуванням суми позачергової заборгованості на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" за Договором про обслуговування рахунку в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 24.07.2018 у розмірі 500 грн 00 коп. строкової заборгованості по сплаті комісії депозитарній установі та 22 500 грн 00 коп. простроченої заборгованості по сплаті комісії депозитарній установі.

- стягнуто з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" 8052 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

Рішення мотивоване тим, що оскільки заборгованість перед позивачем на підставі Договору виникла в процесі ліквідації відповаідача-1, пов`язана із здійсненням Фондом ліквідаційної процедури неплатоспроможного банку, то повинна оплачуватися позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо", затвердженого Фондом, відповідно до статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів

Не погоджуючись з цим рішенням, відповідач - 2 звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

А саме апелянт посилається на те, що:

- дебіторська заборгованість за цінними паперами UA4000176077, емітент ТОВ «НАВІУМ», з 30.01.2020 перейшла у власність ТОВ «ФК «ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА» а майнові права, що випливають з цінних паперів, серія В UA4000177331, емітент ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНІ БІЗНЕС РІШЕННЯ», з 29.10.2020 перейшли у власність ТОВ «ПРОФІТ ФАЙНЕНС»;

- сплата комісії депозитарній установі за Договором про обслуговування рахунку в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 24.07.2018 має здійснюватися саме новим власниками з 30.01.2020 та з 29.10.2020 відповідно, а не ПАТ «БАНК КАМБІО»;

- законодавство не відносить сплату комісії депозитарній установі за Договором про обслуговування рахунку в цінних паперах до витрат банку, пов`язаних із здійсненням процедури ліквідації, задоволення яких проводиться позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат банку, затвердженого Фондом;

- запропонований до стягнення розмір заборгованості є таким, що не підтверджений належними та допустимими первинними бухгалтерськими документами, є недоведеним.

07.08.2024 апелянт подав додаткові пояснення у справі, до яких долучив судову практику Верховного Суду.

Доводи та заперечення інших учасників справи

У своєму відзиві на апеляційну скаргу позивач з апеляційною скаргою не погодився, просить залишити оскаржене рішення без змін, посилаючись на те, що:

- 24.07.2018 ПАТ «БАНК КАМБІО» в особі Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «БАНК КАМБІО» звернувся до Банку з заявою про приєднання до умов договору про обслуговування рахунку в цінних паперах. У цій заяві ПАТ «БАНК КАМБІО», приєднуючись до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах, засвідчив, що він ознайомився з умовами, тарифами та внутрішніми документами Депозитарної установи, які розміщені на сайті;

- станом на даний час вищевказані цінні папери обліковуються за ПАТ «БАНК КАМБІО», що підтверджується Випискою про стан рахунку в цінних паперах станом на 05.05.2023;

- договір про обслуговування рахунку в цінних паперах був укладений в процесі ліквідації Відповідача-1 і підписаний Уповноваженою особою ФГВФО, а отже комісії за обслуговування рахунку є витратами, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;

- договір про обслуговування рахунку в цінних паперах не є розірваним, рахунок у цінних паперах не закритий, а його обслуговування зі сторони АБ «УКРГАЗБАНК» продовжує здійснюватися;

- відступлення ПАТ «БАНК КАМБІО» своїх майнових прав, пов`язаних із цінними паперами, на чому наполягає апелянт, здійснено в порушення вимог передбачених Положенням про депозитарну діяльність Депозитарної установи АБ «УКРГАЗБАНК» та Закону України «Про депозитарну систему України».

У судовому засіданні 09.10.2024 суд запропонував учасникам справи подати додаткові пояснення щодо питань, які виникли під час розгляду справи.

05.09.2024 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення у справі, в яких він зазначив, що для проведення операції з Цінними паперами Депонент повинен був звернутися до Депозитарної установи з відповідним Розпорядженням, Додаток № 46 Положення (Зокрема в Розпорядженні зазначається назва, номер і дата документа, який є підставою для складання та виконання цього розпорядження та підтверджують правомірність здійснення операцій. Також заповнюється відомості про договір, що є підставою для переходу права власності на цінні папери), однак, цінні папери відступлено без повідомлення АБ «УКРГАЗБАНК» в порушення ст. 20 Закону України "Про депозитарну систему України", п. 4.2.2. розділу 4, п.п. 43 п. 5.3 розділу 5, 4.8. Глави 4. Розділу 7 Положення про депозитарну діяльність Депозитарної установи АБ «УКРГАЗБАНК».

07.11.2024 від третьої особи-1 на вимогу суду надійшли письмові пояснення, в яких даний учасник справи зазначав, що 30.01.2020 року між ПАТ «БАНК КАМБІО» і ТОВ «ФК «ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА» укладено Договір №20 купівлі-продажу майнових прав від 30.01.2020, відповідно до якого дебіторська заборгованість за цінними паперами UA4000176077, емітент ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НАВІУМ» (код ЄДРПОУ 34670773) перейшла у власність ТОВ «ФК «ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА». Проте, при укладанні Договору про відступлення прав вимоги (купівля-продажу майнових прав) № 20 від 30.01.2020 року між ПАТ «БАНК КАМБІО» та ТОВ «ФК «ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА», Договір про обслуговування рахунка в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 08.12.2016 не входив до переліку Договорів, права вимоги за якими відступаються. А тому, згідно Виписки про стан рахунку в цінних паперах вищевказані Цінні папери обліковуються за ПАТ «БАНК КАМБІО».

Для операції з Цінними паперами Депонент (ПАТ «БАНК КАМБІО») повинен був звернутися до Депозитарної установи (АБ «УКРГАЗБАНК») з відповідним Розпорядженням, додаток №46 Положення про депозитарну діяльність Депозитарної установи АБ «УКРГАЗБАНК», однак, цінні папери відступлено без повідомлення АБ «УКРГАЗБАНК» в порушення ст. 20 Закону України «Про депозитарну систему України», п. 4.2.2. розділу 4, п. п. 43 п. 5.3. розділу 5, 4.8 Глави 4. Розділу 7 Положення про депозитарну діяльність Депозитарної установи АБ «УКРГАЗБАНК».

У зв`язку з цим, третя особа-1 просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Від інших учасників апеляційного провадження письмових заяв по суті спору не надходило, що у відповідності до ч. 3 ст. 263 ГПК України не перешкоджає перегляду оскаржуваного судового рішення першої інстанції в апеляційному порядку.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті

Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями апеляційну скаргу передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя - Корсак В.А., судді: Євсіков О.О., Алданова С.О.

Після надходження матеріалів справи, ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 12.04.2024 апеляційну скаргу залишено без руху на підставі ст.ст. 174, 260 ГПК України у зв`язку з відсутністю доказів сплати судового збору у розмірі 9662,40 грн. Роз`яснено скаржнику, що протягом десяти днів з дня вручення цієї ухвали останній має право усунути недоліки зазначені у її мотивувальній частині, надавши суду відповідні докази.

22.04.2024 через систему «Електронний суд» скаржником подано заяву, відповідно до якої недоліки апеляційної скарги усунено.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 29.04.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на рішення Господарського суду міста Києва від 08.02.2024 у справі № 910/10403/23. Закінчено проведення підготовчих дій. Повідомлено учасників справи про призначення апеляційної скарги до розгляду на 27.05.2024. Роз`яснено учасникам справи право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі до 20.05.2024. Встановлено учасникам справи строк для подачі всіх заяв та клопотань в письмовій формі до 20.05.2024. Явка учасників справи не визнана обов`язковою.

Розгляд справи неодноразово відкладався, зокрема на 16.10.2024.

В судовому засіданні 16.10.2024 суд апеляційної інстанції поставив на обговорення питання щодо необхідності залучення до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ФК "ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА" та Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОФІТ ФАЙНЕНС" відповідно до вимог ст. 50 ГПК України.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 16.10.2024 задоволено клопотання позивача та відповідача та продовжити строк розгляду апеляційної скарги Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на рішення Господарського суду міста Києва від 08.02.2024 у справі №910/10403/23. Залучено до участі у справі №910/10403/23 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ФК "ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА" (03035, місто Київ, вулиця Сурикова, будинок 3, корпус 8Б, офіс 103, код ЄДРПОУ 41264766). Залучено до участі у справі №910/10403/23 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОФІТ ФАЙНЕНС" (79037, Львівська обл., місто Львів, вул. Хмельницького Б., будинок 212, офіс 413, код ЄДРПОУ 43160452). Повідомлено учасників справи про відкладення розгляду апеляційної скарги на 11.11.2024 на 14:40 год. Зобов`язати Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк "Укргазбанк" у найкоротший строк направити Товариству з обмеженою відповідальністю "ФК "ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА" та Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОФІТ ФАЙНЕНС" копію позовної заяви та апеляційної скарги з додатками, докази чого надати до суду. Зобов`язано Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у найкоротший строк направити Товариству з обмеженою відповідальністю "ФК "ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА" та Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОФІТ ФАЙНЕНС" копію апеляційної скарги з додатками, докази чого надати до суду. Роз`яснено Товариству з обмеженою відповідальністю "ФК "ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА" та Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОФІТ ФАЙНЕНС" право подати до суду апеляційної інстанції відзиви на позовну заяву та на апеляційну скаргу та письмових пояснень в письмовій формі у найкоротший строк, але не пізніше 04.11.2024. Роз`яснено Товариству з обмеженою відповідальністю "ФК "ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА" та Товариству з обмеженою відповідальністю "ПРОФІТ ФАЙНЕНС" про можливість ознайомлення із рішенням Господарського суду міста Києва від 08.02.2024 в Єдиному державному реєстрі судових рішень та право на подачу заяви про ознайомлення з матеріалами справи засобами поштового зв`язку або через систему "Електронний суд". Явка учасників справи не визнана обов`язковою.

11.11.2024 судове засідання не відбулось, у зв`язку із повітряною тривогою у місті Києві з 14 год 30 хв до 14 год 57 хв.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 11.11.2024 розгляд справи перенесено на 04.12.2024.

Явка представників учасників справи

Представник відповідачів в судовому засіданні 04.12.2024 підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні 04.12.2024 заперечив проти доводів апелянта з підстав, викладених у відзиві та просив оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

В судове засідання 04.12.2024 представники третіх осіб не з`явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином в електронному кабінеті, про що в матеріалах справи містяться відповідні докази.

За змістом ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Суд апеляційної інстанції з метою дотримання прав сторін на судовий розгляд справи упродовж розумного строку, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, враховуючи те, що явка представників сторін та третьої особи обов`язковою не визнавалась, а участь в засіданні суду є правом, а не обов`язком учасника справи, зважаючи на відсутність обґрунтованих клопотань про відкладення розгляду справи, дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників третіх осіб, які належним чином повідомлені про судовий розгляд справи в апеляційному порядку.

Розгляд клопотань та заяв учасників справи

14.10.2024 від апелянта (відповідач-2) надійшли додаткові письмові пояснення, до яких ним було долучено додаткові докази, а саме:

- копію договору купівлі-продажу майнових прав №GL16N618863/2 від 29.10.2020 року;

- електронну роздруківку протоколу електронного аукціону №UA-EA-2020-08-26-000048-b від 02.09.2020;

- копію договору купівлі-продажу прав №20 від 30.01.2020 та додаток 1 до нього;

- копію повідомлення про розрахунки за активи (майно);

- копію протоколу електронного аукціону №UA-EA-2019-12-24-000006-b від 09.01.2020 та додаток 1 до нього.

У судовому засіданні 04.12.2024 колегія суддів розглянула долучені докази, та протокольною ухвалою суду від 14.12.2024 постановила залучити до справи у якості інформаційної довідки електронну роздруківку протоколу електронного аукціону №UA-EA-2020-08-26-000048-b від 02.09.2020 та копію протоколу електронного аукціону №UA-EA-2019-12-24-000006-b від 09.01.2020 з додатком 1 до нього. В залученні інших доказів відмовлено на підставі ч. 3 ст. 269 ГПК України, оскільки відповідач-2 не надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

07.11.2024 від третьої сооби-1 надійшли додаткові пояснення у справі, до яких нею долучено додаткові докази, а саме:

- копію договору купівлі-продажу прав №20 від 30.01.2020 та додаток 1 до нього;

- акт приймання-передачі від 30.01.2020.

У судовому засіданні 04.12.2024 колегія суддів розглянула долучені докази, та вважає, що оскільки третю особу-1 було залучено до участі у справі на стадії апеляційного розгляду справи, третя особа-1 має право подавати додаткові докази на підтвердження своєї правової позиції.

Отже, протокольною ухвалою суду від 14.12.2024 додаткові докази, долучені третьою особою-1 07.11.2024 залучено до справи на підставі ч. 1 п. 2 ст. 42, п. 5, ст. 50 ГПК України.

Межі перегляду справи судом апеляційної інстанції

Згідно зі ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Статтею 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд, беручи до уваги межі перегляду справи в апеляційній інстанції, заслухавши пояснення присутніх учасників справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного судового рішення, дійшов висновку апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржене рішення без змін.

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції

Правління Національного банку України від 27.02.2015 №144 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо", Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 02.03.2015 №46 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк Камбіо" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Банк Камбіо" та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Додусенка Володимира Івановича строком на 1 рік з 02.03.2015 по 01.03.2016 включно.

У подальшому Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було неодноразово продовжено строки здійснення процедури ліквідації ПАТ "Банк Камбіо".

08.12.2016 між Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк "Укргазбанк" (депозитарна установа) та Публічним акціонерним товариством "Банк Камбіо" (депонент) укладено Договір про обслуговування рахунка в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 08.12.2016 (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору Депозитарна установа зобов`язується у порядку, передбаченому законодавством, внутрішніми документами та цим Договором, надавати послуг щодо відкриття та обслуговування рахунку у цінних паперах депонента в системі депозитарного обліку, проводити депозитарні операції за рахунком у цінних паперерах депонента на підставі розпоряджень депонента та в інший спосіб, передбачений законодавством, а також надавати інші послуги у процесі провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 735, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.06.2013 року № 1084/23616.

24.07.2018 Публічне акціонерне товариство "Банк Камбіо" в особі Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» звернулося до Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" з заявою про приєднання до умов договору про обслуговування рахунку в цінних паперах.

Відповідно до п. 2.1. Договору про обслуговування рахунка в цінних паперах, Договір укладається виключно шляхом приєднання до нього в цілому особи, що виявила бажання укласти Договір.

Договір вважається укладеним після отримання Депозитарною установою від Депонента заповненої та підписаної заяви про приєднання та її реєстрації (п. 2.5. Договору).

Згідно з п. 2.6 Договору з моменту реєстрації Депозитарною установою заяви про приєднання, їй присвоюється індивідуальний номер, що є також індивідуальним номером Договору, і акцепт вважається закінченим, після чого один екземпляр заяви про приєднання повертається Депоненту.

Депонент зобов`язаний відслідковувати зміни Договору, тарифів, внутрішніх документів Депозитарної установи, які змінюються, шляхом відвідування сайту Депозитарної установи (п.п. 5.1.11. п. 5.1. Договору).

Договір набирає чинності з моменту підписання Депонентом заяви про приєднання згідно форми, що наведена у Додатку № 4 до Договору, яка є невід`ємною частиною Договору. Договір укладений строком на 5 (п`ять) років і набуває чинності з дати акцептування публічної пропозиції. У разі відсутності письмового повідомлення однієї із сторін про розірвання цього Договору не пізніше ніж за 30 (тридцять) календарних днів до закінчення строку дії цього Договору, Договір вважається кожного разу продовженим на 5 (п?ять) років на тих самих умовах (п. 8.1. Договору).

Згідно з п 3.1. Договору, Депозитарна установа зобов`язується у порядку, передбаченому законодавством України, внутрішніми документами Депозитарної установи та цим Договором, надавати послуги щодо відкриття та обслуговування рахунку в цінних паперах Депонента в системі депозитарного обліку, проводити депозитарні операції за рахунком у цінних паперах Депонента на підставі розпоряджень Депонента та в інший спосіб, передбачений законодавством України, а також надавати інші послуги у процесі провадження депозитарної діяльності відповідно до Положення про провадження депозитарної діяльності.

Відповідно до п. 4.2. Договору, Депозитарна установа має право отримувати від Депонента своєчасно та в повному обсязі плату за надання послуг Депозитарною установою згідно умов цього Договору та тарифів (Додаток № l до Договору).

Згідно з п. 5.1. Договору, Депонент зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати послуги Депозитарної установи згідно з умовами та строками, передбаченими цим Договором та тарифами, встановленими Депозитарною установою.

Відповідно до п.п. 6.1, 6.5, 6.8, 6.14 публічної частини Договору, Депонент оплачує послуги Депозитарної установи згідно з цим Договором та відповідно до тарифів (Додаток № 1 до Договору), встановлених Депозитарною установою. Тарифи Депозитарної установи є обов`язковими для Депонента. Оплата Депонентом послуг Депозитарної установи здійснюється щомісячно по останній банківський день місяця (включно), наступного за місяцем, у якому надавались послуги Депозитарної установи з урахуванням попередньої оплати відповідно до п. 6.7. цього Договору згідно Акту-рахунку (Додаток № 2 до Договору), який надається особисто або надсилається Депозитарною установою Депоненту засобами поштового зв`язку або в інший спосіб за домовленістю сторін не пізніше десятого числа місяця, наступного за місяцем, у якому надавались послуги Депозитарної установи. Депозитарна установа має право відмовити Депоненту у взятті до виконання розпорядження на закриття рахунку в цінних паперах Депонента, у разі наявності у нього заборгованості за надані послуги Депозитарної установи.

Згідно з п. 7.7, 7.8 публічної частини Договору, усі спори, що виникають з цього Договору або пов`язані із ним, вирішуються шляхом переговорів між сторонами. Якщо відповідний спір не можливо вирішити шляхом переговорів, він підлягає вирішенню в судах України або у порядку встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до п.п. 8.2, 8.2.1, 8.2.2 публічної частини Договору, сторона, яка вважає за необхідне змінити цей Договір. направляє пропозиції про це іншій стороні Договору. Депозитарна установа розміщує пропозиції (односторонній письмовий правочин) на сайті Депозитарної установи та повідомляє Депонента про це одним або декількома з наступних способів, за вибором Депозитарної установи:

- направлення інформації поштою за адресою місцезнаходження Депонента, що зазначена в анкеті рахунку в цінних паперах;

- надсилання SMS-повідомлення на номер мобільного телефону Депонента, вказаний Депонентом в анкеті рахунку в цінних паперах;

- надсилання електронного повідомлення на адресу електронної пошти, вказану Депонентом в анкеті рахунку в цінних паперах;

- надсилання електронного повідомлення через будь-які канали передачі повідомлень, що відправляються через програмний додаток типу Viber, Telegram, WhatsApp тощо, який може бути встановлений на мобільних, планшетних пристроях та персональному комп`ютері Депонента.

Депонент - шляхом направлення відповідного письмового повідомлення.

Пунктами 8.3 - 8.5 публічної частини Договору визначена можливість розірвання договору про обслуговування рахунка в цінних паперах, процедура та умови такого розірвання, зокрема, кожною із сторін в односторонньому порядку, за згодою сторін, за відповідним рішенням суду.

Договір може бути розірваний тільки за умови відсутності на рахунку в цінних паперах Депонента цінних паперів, у наступних випадках:

8.4.1. В односторонньому порядку передбаченому п.п. 8.3.1. цього Договору, за умови закриття рахунка в цінних паперах Депонента Депозитарною установою відповідно до п.п.4.2.8 цього Договору.

8.4.2. В односторонньому порядку за умови закриття рахунка в цінних паперах Депонента Депозитарною установою відповідно до п.п. 4.2.9 цього Договору.

8.4.3. У разі закриття рахунку в цінних паперах на підставі відповідного розпорядження Депонента.

Позивач зазначає, що Договір про обслуговування рахунку в цінних паперах не розірвано, рахунок у цінних паперах не закритий та продовжується здійснюватися його обслуговування зі сторони Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк".

Позивачем направлялися на адресу Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" Акти-рахунки прийому-передачі депозитних послуг згідно з Договором за період з 01.08.2019 по 30.04.2023.

За твердженнями позивача, заборгованість відповідача перед позивачем за Договором складає 23 000,00 грн, з яких: заборгованість по сплаті комісії депозитарній установі строкова 500,00 грн, заборгованість по сплаті комісії депозитарній установі прострочена 22 500,00 грн, що і стало підставою для звернення до суду.

Мотиви і джерела права, з яких виходить апеляційний суд при ухваленні судового рішення

У відповідності до ст. 173 ГК України, яка кореспондується з приписами ст. 509 ЦК України, в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 ГК України).

Відповідно до ст. 194 Цивільного кодексу України цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про депозитарну систему України" підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі, а якщо права на відповідні цінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача - обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про депозитарну систему України" депозитарний облік цінних паперів - це облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі - депозитарний облік). При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями - кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України.

За змістом статті 5 названого Закону рахунок у цінних паперах депонента відкривається депозитарною установою на підставі договору про обслуговування рахунка в цінних паперах власнику цінних паперів, співвласникам цінних паперів або нотаріусу, на депозит яких внесено цінні папери, а також самій депозитарній установі (на підставі наказу керівника цієї депозитарної установи) або Національному банку України відповідно до законодавства.

Договір про обслуговування рахунка в цінних паперах укладається між депонентом та депозитарною установою, відповідно до якого депозитарна установа в установленому Комісією порядку на рахунку у цінних паперах веде облік цінних паперів, що належать власникові, співвласникам цінних паперів, у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідному кредиторові, а також облік прав зазначених осіб на цінні папери, що обліковуються на певному рахунку у цінних паперах, та обмеження таких прав.

Матеріалами справи підтверджується, що 24.07.2018 Публічне акціонерне товариство "Банк Камбіо" в особі Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Банк Камбіо» звернулося до Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" з заявою про приєднання до умов договору про обслуговування рахунку в цінних паперах.

У вищезазначеній заяві ПАТ «Банк Камбіо» приєдналось до договору про обслуговування рахунку в цінних паперах. На підставі Договору, ПАТ «Банк Камбіо» було відкрито рахунок у цінних паперах - депозитарний код рахунку в цінних паперах № НОМЕР_1 , на якому обліковується цінні папери емітента - ТОВ «Навіум» в кількості 2 071 300 шт. та емітента - ТОВ «Інвестиційні бізнес рішення» в кількості 33 247 шт., а також емітента - ТОВ «Українська бурова компанія» в кількості 32 679 шт. - списання 23.04.2019 (виписка по операціям з цінних паперів з 08.12.2016 по 05.05.2023; а.с. 49). Тобто станом на час звернення з цим позовом за депонентом ПАТ «Банк Камбіо» на депозитному рахунку обліковуються цінні папери емітента - ТОВ «Навіум» та емітента - ТОВ «Інвестиційні бізнес рішення».

З наявної у справі досудової переписки між сторонами, зокрема, додатку до листа позивача від 11.09.2020 № 104/27029/2020, вбачається, що станом на 10.09.2020 за депонентом ПАТ «Банк Камбіо» рахується заборгованість в сумі 7 000,00 грн за рахунком № НОМЕР_2, що складається з нарахованих та несплачених комісій за липень 2019 - серпень 2020.

В розрахунку заборгованості, наданої позивачем до позовної заяви вбачається наявність прострочення з оплати комісії починаючи з серпня 2019 по травень 2023 в загальній сумі 23 000,00 грн.

При цьому, як зазначається позивачем та не заперечувалось відповідачем, що нараховані комісії по липень 2019 ПАТ "Банк Камбіо" в особі Уповноваженої особи Фонду на ліквідацію оплачено.

Позивач вважає, що договір про обслуговування рахунку в цінних паперах був укладений в процесі ліквідації Відповідача-1 і підписаний Уповноваженою особою ФГВФО, а отже комісії за обслуговування рахунку є витратами, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Як зазначалося вище, відповідно до постанови Правління Національного банку України від 27.02.2015 №144 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк Камбіо", Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 02.03.2015 №46 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк Камбіо" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Банк Камбіо".

У спорах, пов`язаних з виконанням банком, у якому введена тимчасова адміністрація та/або запроваджена процедура ліквідації, зобов`язань перед його кредиторами, норми Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" є спеціальними щодо інших нормативних актів, що регулюють відповідні правовідносини. Подібна правова позиція щодо пріоритетності норм Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" щодо інших законодавчих актів України під час розгляду спору в правовідносинах з банком була висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постановах від 13.03.2018 у справі № 910/23398/16, від 23.01.2019 у справі № 761/2512/18, від 09.02.2021 у справі № 381/622/17.

Процедура ліквідації банку, наслідки початку процедури ліквідації банку, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб під час здійснення ліквідації, заходи з підготовки задоволення вимог кредиторів та інші питання ліквідації банку викладені в розділі VІІІ Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон, в редакції станом на час початку процедури ліквідації банку).

Згідно частини 1 статті 44 названого Закону Національний банк України приймає рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку за пропозицією Фонду та з інших підстав, передбачених Законом України "Про банки і банківську діяльність".

Уповноважена особа Фонду, згідно статті 48 Закону, з дня свого призначення здійснює зокрема такі повноваження: виконує повноваження органів управління банку; приймає до свого відання майно (кошти) банку, вживає заходів щодо забезпечення його збереження, формує ліквідаційну масу та виконує функції з управління та реалізації майна банку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 50 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» з дня свого призначення уповноважена особа Фонду приступає до інвентаризації та оцінки майна банку з метою формування ліквідаційної маси банку. До ліквідаційної маси банку включаються будь-яке нерухоме та рухоме майно, кошти, майнові права та інші активи банку. До ліквідаційної маси банку не включається майно у випадках, прямо передбачених законом, а також індивідуально визначене майно та майнові права, що належать банку на підставі речових прав (ліцензії, гудвіл тощо).

В частині 3 статті 46 Закону унормовано, що під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов`язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Статтею 52 Закону регламентовано черговість та порядок задоволення вимог до банку, оплата та здійснення платежів.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу майна (активів) банку, інвестування тимчасово вільних коштів банку в державні цінні папери, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів за умови достатності коштів для забезпечення процедури ліквідації в такій черговості:

1) зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров`ю громадян;

2) грошові вимоги щодо заробітної плати, що виникли із зобов`язань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;

3) вимоги Фонду, що виникли у випадках, визначених цим Законом;

4) вимоги вкладників - фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов`язаними особами банку, у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом;

5) вимоги Національного банку України, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування, а також для забезпечення повернення банкнот і монет, переданих Національним банком України на зберігання та для проведення операцій з ними;

6) вимоги фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є пов`язаними особами банку, платежі яких або платежі на ім`я яких заблоковано;

7) вимоги інших вкладників, які не є пов`язаними з банком особами, юридичних осіб - клієнтів банку, які не є пов`язаними з банком особами;

8) інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом;

9) вимоги кредиторів банку (фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, а також юридичних осіб), які є пов`язаними особами банку;

10) вимоги за субординованим боргом;

11) вимоги за інструментами з умовами списання/конверсії.

Вимоги до банку, не задоволені в результаті ліквідаційної процедури та продажу майна (активів) банку на дату складення ліквідаційного балансу, вважаються погашеними.

Частиною 2 статті 52 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що оплата витрат, пов`язаних із здійсненням ліквідації, проводиться позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат, затвердженого Фондом. (Оплата витрат банку, пов`язаних із здійсненням процедури ліквідації, у тому числі витрат Фонду, пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури банку (управлінням майном (активами), продажем майна (активів) та іншими витратами), проводиться позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат банку, затвердженого Фондом. Абзац перший частини другої статті 52 в редакції Закону № 1588-IX від 30.06.2021).

До таких витрат, зокрема, належать:

1) витрати на опублікування оголошення про ліквідацію банку, відкликання банківської ліцензії та інформації про продаж майна (активів) банку;

2) витрати, пов`язані з утриманням і збереженням майна (активів) банку;

3) витрати на проведення оцінки та продажу майна (активів) банку;

4) витрати на проведення аудиту;

5) витрати на оплату послуг осіб, залучених Фондом для забезпечення здійснення покладених на Фонд повноважень;

6) витрати на виплату вихідної допомоги звільненим працівникам банку;

7) витрати Фонду, пов`язані з здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації банку.

Як вже зазначалось, згідно виписки за банком, що ліквідується, обліковуються на рахунку в цінних паперах № НОМЕР_1 цінні папери UA4000176077, емітент ТОВ «НАВІУМ» та UA4000177331, емітент ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНІ БІЗНЕС РІШЕННЯ».

Оскільки Закон України «Про депозитарну систему в Україні», як Закон спеціального законодавства в питаннях правового регулювання набуття і обліку цінних паперів в бездокументарній формі, встановлює необхідність ведення депозитарієм рахунку в цінних паперах, то комісії, що встановлюються депоненту за його обслуговування, відносяться до витрат, пов`язаних із утриманням майна (активу) - цінного паперу.

Отже, укладений між сторонами правочин є таким, що спрямований на забезпечення належного утримання майна - цінних паперів, а відтак пов`язані з цим витрати є витратами банку, пов`язаними із здійсненням процедури ліквідації, в розумінні приписів частини 2 статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

В контексті вищенаведених висновків та норм чинного законодавства, колегія суддів відхиляє як необґрунтовані доводи апелянта про те, що законодавство не відносить сплату комісії депозитарній установі за Договором про обслуговування рахунку в цінних паперах до витрат банку, пов`язаних із ліквідацією.

Обґрунтовуючи заперечення щодо задоволення позовних вимог, відповідачі вказують на те, що за результатами електронного аукціону (торгів) з продажу лоту GL19N614456, що відбулись 09.01.2020 - пул активів банку, що складається з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, укладеними з суб`єктами господарювання та фізичними особами, дебіторської заборгованості, основних засобів, монети, нерухомості, майнових прав на нерухоме майно та майнових прав за дебіторською заборгованістю, а саме: - права вимоги та майнові права за кредитами суб`єктів господарювання - 106 позицій; - права вимоги та інші майнові права за кредитами фізичних осіб - 49 позицій; - дебіторська заборгованість - 291 позиція; - дебіторська заборгованість за цінними паперами; - майнові права на нерухоме майно - 6 позицій; - нерухоме майно - 17 позицій; - майнові права за дебіторською заборгованістю на втрачений транспортний засіб (легковий автомобіль Сhevrolet Aveo 2011 року випуску, об`єм двигуна 1498 куб. см.); - золота монета серії "Рік Кроля", вагою 5,0 грам; - основні засоби у кількості 183 штуки; - основні засоби у кількості 1218 штук (знаходяться в місті Донецьк), між ПАТ «БАНК КАМБІО» (продавець / первісний кредитор) і ТОВ «ФК «ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА», код за ЄДРПОУ 41264766 (покупець / новий кредитор), укладено Договір № 19 купівлі-продажу рухомого майна (основних засобів) від 30.01.2020, Договір № 20 купівлі-продажу прав від 30.01.2020, Договір № 21 купівлі-продажу майнових прав за дебіторською заборгованістю від 30.01.2020, Договір № 22 про відступлення прав вимоги від 30.01.2020, Договір № 23 про відступлення прав вимоги від 30.01.2020, Договір № 24 купівлі-продажу майнових прав від 30.01.2020, Договір № 25 купівлі-продажу майнових прав від 30.01.2020, Договір № 26 купівлі-продажу майнових прав від 30.01.2020, Договір № 27 купівлі-продажу майнових прав від 30.01.2020, Договір № 28 купівлі-продажу майнових прав від 30.01.2020, Договір № 29 купівлі-продажу майнових прав від 30.01.2020, Договір № б/н купівлі-продажу нерухомого майна від 30.01.2020.

За результатами електронного аукціону (торгів) з продажу лоту GL16N618863, що відбулись 02.09.2020 - пул активів, що складається з права вимоги за кредитним договором, що укладений з фізичною особою 108ф-2007/840, майнових прав за кредитними договорами, що укладені з юридичною особою 005/1-2013/840 від 15.03.2013 та 008/1-2013/840 від 24.04.2013, майнових прав, що випливають з цінних паперів, серія В UA4000177331, емітент ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНІ БІЗНЕС РІШЕННЯ» і майнових прав на нерухоме майно: а саме майнові права на земельну ділянку, площею 8,4421 га, розташована за адресою: Київська обл., Макарівський район, с/рада Пашківська, кадастровий номер: 3222786500:05:010:0009, цільове призначення земельної ділянки: землі житлової забудови, майнові права на нежиле приміщення вбудоване в підвал 9-ти поверхового житлового будинку, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Матусевича (стара назва вул. XXII Партз`їзду), 8, прим.127; 106,2 кв.м, майнові права на нежитлове приміщення вбудоване в підвальний та перший поверхи 9-ти поверхового житлового будинку, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Матусевича, (стара назва вул. XXII Партз`їзду) 8, прим.122; 244,0 кв.м, майнові права на нежитлове приміщення загальною площею 123,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Київська обл., Миронівський р., с. Польове, вул. Леніна, буд. 14, приміщення 1, майнові права на нежитлове приміщення загальною площею 182,9 кв.м., що знаходяться за адресою: Київська обл., Миронівський р., с. Польове, вул. Леніна, буд. 14, приміщення 2, майнові права на нежитлове приміщення загальною площею 111,7 кв.м., що знаходяться за адресою: Київська обл., Миронівський р., с. Польове, вул. Леніна, буд. 15, приміщення 3, між ПАТ «БАНК КАМБІО» (продавець / первісний кредитор) і ТОВ «ПРОФІТ ФАЙНЕНС», код за ЄДРПОУ 43160452 (покупець / новий кредитор), укладено Договір GL16N618863/1 про відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги від 29.10.2020, Договір GL16N618863/2 купівлі-продажу майнових прав від 29.10.2020, Договір GL16N618863/3 купівлі-продажу майнових прав щодо нерухомого майна, які є відмінними від права власності від 29.10.2020.

У зв`язку з цим, відповідачі вважають, що дебіторська заборгованість за цінними паперами UA4000176077, емітент ТОВ «НАВІУМ», з 30.01.2020 перейшла у власність ТОВ «ФК «ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА», майнові права, що випливають з цінних паперів, серія В UA4000177331, емітент ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНІ БІЗНЕС РІШЕННЯ», з 29.10.2020 перейшли у власність ТОВ «ПРОФІТ ФАЙНЕНС».

Судом апеляційної інстанції в контексті правових висновків Верховного Суду у релевантних справах щодо необхідності встановлення правової природи заборгованості встановлено, що на сайті Рrozorro за посиланнями https://prozorro.sale/auction/UA-EA-2019-12-24-000006-b/ та https://prozorro.sale/auction/UA-EA-2020-08-26-000048-b/ розміщена інформація про результати проведення аукціону за лотом GL19N614456 та лотом GL16N618863.

Згідно Протоколу електронного аукціону №UA-EA-2020-08-26-000048-b від 02.09.2020 до складу активів лоту включено - Майнові права, які випливають з цінних паперів, серія В UA4000177331, а згідно Протоколу електронного аукціону №UA-EA-2019-12-24-000006-b від 09.01.2020 - Дебіторська заборгованість за цінними паперами (облігації іменні безпроцентні серія А UA4000176077 емітент ТОВ «НАВІУМ» (код ЄДРПОУ 34670773), кількість 2 071 300 штук.

Повідомлення про намір укласти договір за результатами проведення аукціону з продажу названих пулів активів відповідача розміщено 31.01.2020 та 29.10.2020, відповідно. Також на сайті Рrozorro розміщені договори, що були укладені відповідачем з переможцями торгів.

Колегією суддів здійснено дослідження зазначених договорів, а саме за лотом GL19N614456 - Договір № 20 купівлі-продажу прав від 30.01.2020, згідно якого предметом купівлі-продажу за цим договором є дебіторська заборгованість/права вимоги за дебіторською заборгованістю, опис, кількість та характеристики якої наведені у Додатку № 1 до цього договору (п. 1.2). Однак зазначений додаток відсутній на вебсайті Рrozorro, а відповідачем не представлено жодних доказів, пов`язаних із проведенням аукціонів.

Крім того, суд звертає увагу на те, що в пулі активів в цьому аукціоні було також включено іншу дебіторську заборгованість (291 позиція), що, відповідно, за відсутності Додатку № 1 до договору № 20 купівлі-продажу прав від 30.01.2020, виключає беззаперечності висновку про укладення названого договору саме щодо спірних цінних паперів. Інші договори також не стосуються цінних паперів UA4000176077.

Третьою особою-1 у зв`язку із її залученням надано суду апеляційної інстанції письмові пояснення із зазначеним договором, додатком, в якому містяться відомості про названі цінні папери. Утім, даний учасник справи зазначав, що відповідачем остаточного оформлення переходу права власності на цінний папір шляхом надання депозитарію розпорядження про списання не здійснено, зазначений актив обліковується за банком, що ліквідується. Також третя особа-1 звертала увагу на те, що при укладанні Договору про відступлення прав вимоги (купівля-продажу майнових прав) № 20 від 30.01.2020 року між ПАТ «БАНК КАМБІО» та ТОВ «ФК «ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА», Договір про обслуговування рахунка в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 08.12.2016 не входив до переліку Договорів, права вимоги за якими відступаються.

Відносно розміщених на вебсайті Рrozorro договорів, що були укладені за результатами проведення аукціону по лоту GL16N618863, Суд зазначає про відсутність в їх умовах положень про набуття переможцем права власності на цінні папери UA4000177331. Третьою особою-2, як переможцем цього аукціону, письмових пояснень щодо суті спору не надано.

Відповідачем, як вже зазначалось і додатково акцентується увага Судом, до матеріалів справи не надано жодного доказу щодо проведених аукціонів та укладення з переможцями відповідних договорів за спірними цінними паперами.

Згідно з ст. 1 Закону України "Про депозитарну систему України" власник рахунка у цінних паперах - це особа, якій професійним учасником депозитарної системи України та/або Національним банком України відкрито рахунок у цінних паперах.

Відповідно до частин 1 , 2 статті 4 названого Закону система депозитарного обліку цінних паперів - сукупність інформації, записів про емісійні цінні папери (вид із зазначенням типу, номінальна вартість і кількість, обмеження обігу тощо) на рахунках у цінних паперах власників таких рахунків, про емітентів, власників цінних паперів, що мають права за цінними паперами та права на цінні папери, обмежень прав на цінні папери, уповноважених ними осіб, управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів, яка містить дані, що дають змогу ідентифікувати емісійні цінні папери і зазначених осіб, реєстр кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів), а також інша передбачена законодавством інформація (далі - система депозитарного обліку).

Набуття і припинення прав на цінні папери і прав за цінними паперами здійснюються шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку. У системі депозитарного обліку реєструються обмеження прав на цінні папери. У системі депозитарного обліку можуть реєструватися обмеження прав за цінними паперами у випадках та в порядку, встановлених Комісією.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України "Про депозитарну систему України" підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі, а якщо права на відповідні цінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача - обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача.

Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 14.03.2023 у справі №917/1746/20).

Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 735 та зареєстрованого Міністерстві юстиції України 27 червня 2013 за № 1084/23616 встановлює процедуру списання цінних паперів з рахунку власника, зокрема, шляхом надання ним відповідного розпорядження.

Згідно абзацу 50 пункту 1 глави 2 розділу V Положення право власності на цінні папери електронної форми існування переходить до депонента - нового власника з моменту зарахування прав на ці цінні папери на його рахунок у цінних паперах, що обслуговується депозитарною установою. Не допускається зарахування прав на цінні папери на рахунок у цінних паперах депонента - нового власника без проведення їх списання (або переказу) з рахунку в цінних паперах депонента - попереднього власника в депозитарній установі.

Фондом гарантування вкладів фізичних осіб до матеріалів справи не представлено доказів надання депозитарній установі розпорядження про списання цінних паперів, що були включені в пул активів за лотом GL19N614456 та лотом GL16N618863.

Зважаючи на вищевстановлені у даній справі обставини, відсутність в матеріалах справи доказів надання депонентом розпорядження про списання з рахунку включених в пул активу цінних паперів, а також з врахуванням положень спеціального законодавства в частині набуття та обліку цінних паперів в бездокументарній формі, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем належними засобами доказування не доведено факт переходу майнових прав, що випливають з цінних паперів, до ТОВ «ФК «ІНВЕСТОХІЛЛС ВЕСТА» (з 30.01.2020) та ТОВ «ПРОФІТ ФАЙНЕНС» (з 29.10.2020).

Проведення аукціону в т.ч. із продажу цінного паперу в бездокументарній формі без наступного належного оформлення в депозитарній установі такого правочину з урахуванням специфіки переходу прав власності на це майно, на думку колегії суддів, не доводить настання обставини набуття новим власником права власності.

Як вже зазначалось, з наявної у справі Виписки про стан рахунку в цінних паперах станом на 05.05.2023 за відповідачем відкрито рахунок у цінних паперах - депозитарний код рахунку в цінних паперах № НОМЕР_1 , на якому обліковується цінні папери емітента - ТОВ «Навіум» в кількості 2 071 300 шт. та емітента - ТОВ «Інвестиційні бізнес рішення» в кількості 33 247 шт.

Позивач, за відсутності будь-яких розпоряджень про їх списання, продовжує добросовісно здійснювати виконання своїх договірних зобов`язань з обслуговування названого рахунку у цінних паперах. Відповідачі до позивача із заявами про припинення правовідносин за договором не звертались, відомостей про відчуження цінних паперів задля заміни сторони у зобов`язанні депозитарній установі не надавали, спірні цінні папери обліковуються за банком в т.ч. і в періоді, за яким позивачем нараховано комісію власнику цього рахунку з серпня 2019 по травень 2023.

Одночасно колегія суддів звертає увагу на те, що з досліджених вище судом апеляційної інстанції договорів, укладених за результатами проведеного аукціонів, не вбачається, що переможцям торгів відступаються обов`язки зобов`язаної сторони за Договором про обслуговування рахунка в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 08.12.2016, на якому обліковуються цінні папери двох різних емітентів. Законодавством про депозитарну систему не передбачено можливості належності двом різним особам одного рахунку в цінних паперах з різним складом цінних паперів різних емітентів. До того ж, обрання депозитарної установи для обслуговування рахунку в цінних паперах належить власнику (депоненту), який вчиняє дії із подання заяви-приєднання.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що оскільки відповідачами належними засобами доказування не підтверджено факт списання цінних паперів з рахунку банку на користь переможців торгів, а отже і перехід права власності на цей актив, колегія суддів вважає, що заявлена до стягнення позивачем комісія з обслуговування депозитарного рахунку в цінних паперах № НОМЕР_1 є витратами, пов`язаними з утриманням і збереженням майна, що належить банку. А тому на них поширюють правила щодо їх оплати, визначені в частині 2 статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Згідно з ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 609 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов`язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов`язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» ліквідаційна процедура банку вважається завершеною з моменту затвердження ліквідаційного балансу, а банк ліквідованим - з моменту внесення запису про припинення банку до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" не внесені записи про припинення юридичної особи, а в реєстрі наявні відомості про перебування у стані припинення.

Отже Публічне акціонерне товариство "Банк Камбіо" не вважається ліквідованим і, відповідно як вірно констатовано судом, відсутні підстави вважати припиненими зобов`язання відповідача-1 за Договором згідно зі ст. 609 Цивільного кодексу України.

Як вже зазначалось у даній постанові, договір про обслуговування рахунку в цінних паперах № НОМЕР_2/16 від 24.07.2018 укладений в процесі ліквідації відповідача-1 і підписаний Уповноваженою особою Фонду. Нараховані позивачем комісії пов`язані з обслуговуванням рахунку банку, на якому обліковуються належні йому цінні папери. Означенні цінні папери становлять майно банку.

Оскільки відповідачами належними, допустимими та достовірними доказами обставин сплати комісії не підтверджено, Суд вважає правомірними висновки суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з банку заявленої у цій справі заборгованості в сумі 23 000 грн. Тож підстави для скасування оскаржуваного рішення в цій частині відсутні.

Окрім вимоги про стягнення коштів, заявлено вимоги до Фонду про зобов`язання скласти та позачергово включити в кошторис витрат Публічного акціонерного товариства "Банк Камбіо" суму позачергової заборгованості перед Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк "Укргазбанк", а також зобов`язання позачергово затвердити відповідний кошторис, що ходить до повноважень Фонду, який бере участь в даних правовідносинах у статусі органу, що здійснює повноваження органів управління банку, який виводиться з ринку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення. Протягом 15 днів, але не пізніше строків, встановлених Фондом, керівники банку забезпечують передачу уповноваженій особі Фонду печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банку, а також протягом трьох днів - передачу печаток і штампів бухгалтерської та іншої документації банку. На період тимчасової адміністрації усі структурні підрозділи, органи та посадові особи банку підпорядковуються у своїй діяльності Фонду та уповноваженій особі Фонду в межах повноважень, встановлених цим Законом та делегованих Фондом, і діють у визначених Фондом/уповноваженою особою Фонду межах та порядку.

Фонд безпосередньо або шляхом делегування повноважень уповноваженій особі Фонду з дня початку процедури ліквідації банку виконує повноваження органів управління банку (пункт 1 частини першої статті 48 Закону).

Відповідно до п. 4 та 5 ч. 5 ст. 12 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» виконавча дирекція Фонду має повноваження на затвердження кошторису витрат Фонду на здійснення тимчасової адміністрації та/або ліквідації банку в межах кошторису витрат Фонду, затвердженого адміністративною радою Фонду; на затвердження кошторису витрат банку, пов`язаних із здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації банку.

Затвердження виконавчою дирекцією Фонду кошторису витрат банку, пов`язаних із здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації банку є складовою виконання повноважень органів управління банку.

Пунктами 3.5 - 3.8, 3.10 розділу V Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого Рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 № 2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.09.2012 за № 1581/21893 (далі - Положення) Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) здійснює витрати на ліквідацію неплатоспроможного банку за рахунок коштів банку в межах кошторису витрат банку на здійснення ліквідації (далі - кошторис), затвердженого виконавчою дирекцією Фонду.

Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) забезпечує правильність складання проекту кошторису і виконання затвердженого виконавчою дирекцією Фонду кошторису.

Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) зобов`язаний (зобов`язана):

- включати до кошторису окремими статтями всі витрати, необхідні для забезпечення процедури ліквідації банку, у тому числі витрати Фонду, пов`язані із здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації неплатоспроможного банку, здійснені в межах кошторису витрат Фонду на виведення банку з ринку.

Витрати Фонду, пов`язані із здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації неплатоспроможного банку, включаються до кошторису на підставі вимоги Фонду про відшкодування витрат Фонду, пов`язаних із здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації неплатоспроможного банку, яка надсилається банку. Зобов`язання банку перед Фондом обліковуються на окремих аналітичних рахунках банку з деталізацією по видах витрат;

- складати кошторис щокварталу з розподілом за місяцями і подавати до 15 числа місяця, що передує наступному кварталу, до Фонду для затвердження виконавчою дирекцією. На початку ліквідації банку кошторис уключає період із дня, в якому Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) приступила до виконання своїх обов`язків, до кінця поточного кварталу і подається до Фонду не пізніше 3 робочих днів після призначення Фонду або уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень). Не використана у звітному кварталі сума коштів за кошторисом не переноситься на наступний квартал.

У разі необхідності Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) має право запропонувати внесення змін до кошторису. Зміни до кошторису вносяться не пізніше дати закінчення кварталу, на який затверджено кошторис, за наявності обґрунтованого клопотання Фонду або уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень).

Зміни до кошторису затверджуються виконавчою дирекцією Фонду.

Відповідно до пункту 6.8 розділу V Положення оплата витрат, пов`язаних зі здійсненням ліквідації, здійснюється позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису витрат банку, затвердженого виконавчою дирекцією Фонду.

До цих витрат, зокрема, належать:

витрати на опублікування оголошення про ліквідацію банку, відкликання банківської ліцензії, призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку та інформації про реалізацію майна банку;

витрати, пов`язані з утриманням і збереженням майна банку;

витрати на проведення оцінки та продажу майна (активів) банку;

витрати на проведення аудиту;

витрати на оплату послуг осіб, залучених Фондом (уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку у разі делегування їй відповідних повноважень) для забезпечення здійснення покладених на нього (неї) повноважень;

витрати на виплату вихідної допомоги звільненим працівникам банку;

витрати щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;

витрати на сплату судового збору;

витрати Фонду, пов`язані із здійсненням тимчасової адміністрації та/або ліквідації неплатоспроможного банку.

Беручи до уваги те, що зобов`язання, які виникли із договірних правовідносин після запровадження процедури ліквідації Банку на забезпечення ліквідаційної процедури, підпадають під кваліфікацію позачергових витрат, пов`язаних із здійсненням ліквідації, згідно п. 2 ч. 2 ст. 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", Суд вважає правомірними висновки суду першої інстанції про те, що задоволення вимог про зобов`язання Фонду скласти та включити в кошторис витрат ПАТ "Банк Камбіо" суму позачергової заборгованості перед позивачем та затвердити відповідний кошторис зумовить ефективний спосіб захисту прав та інтересів позивача.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги

Згідно до статті 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Нормою ст. 276 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За результатами апеляційного перегляду справи колегія суддів встановила, що оскаржене рішення суду першої інстанції прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства, при повному з`ясуванні обставин, що мають значення для справи, підстави для його зміни чи скасування в розумінні приписів статті 277 ГПК України відсутні. Натомість викладені в апеляційні скарзі доводи не спростовують вірних висновків суду першої інстанції, а тому в її задоволенні слід відмовити.

Судові витрати

Згідно вимог статті 129 ГПК України, у зв`язку із відмовою у задоволенні апеляційної скарги судові витрати покладаються на апелянта.

Керуючись Главою 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду міста Києва від 08.02.2024 у справі № 910/10403/23 залишити без змін.

Матеріали справи повернути до господарського суду першої інстанції.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст.ст.287-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено та підписано, - 11.12.2024.

Головуючий суддя В.А. Корсак

Судді С.О. Алданова

О.О. Євсіков

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення04.12.2024
Оприлюднено12.12.2024
Номер документу123672460
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо цінних паперів

Судовий реєстр по справі —910/10403/23

Постанова від 04.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 16.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 09.09.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 07.08.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 29.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 12.04.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 14.03.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Рішення від 08.02.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Стасюк С.В.

Ухвала від 19.12.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Стасюк С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні