Рішення
від 28.10.2024 по справі 910/9805/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28.10.2024Справа № 910/9805/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Удалової О.Г, за участю секретаря судового засідання Дишканта Д.В., розглянув у відкритому судовому засіданні

справу №910/9805/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АКРІС-ЗАХІД"

до Акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача

Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАЙПЕР ТОРГ"

про стягнення 3 818 638,95 грн збитків

За участю представників учасників справи:

від позивача Сердюк В.О.

від відповідача Кисіль А.В.

від третьої особи Яценко Є.О.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "АКРІС-ЗАХІД" (далі - позивач) з позовом до Акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (далі - відповідач) про стягнення 3 818 638,95 грн збитків.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору складського зберігання № 03-3Б/2023 від 18.07.2023 в частині забезпечення належного зберігання зерна.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.08.2024 відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження, призначено проведення підготовчого засідання на 09.09.2024, а також встановлено сторонам строки для вчинення процесуальних дій.

Крім того, у вказаній ухвалі зазначено, що позивач просить суд залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАЙПЕР ТОРГ", однак позивачем у позовній заяві не обґрунтовано, на які права та обов`язки вказаного товариства може вплинути рішення суду у даній справі.

29.08.2024 відповідачем подано відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 09.09.2024 відкладено підготовче засідання на 30.09.2024, а також залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАЙПЕР ТОРГ", встановлено учасникам справи строки для вчинення процесуальних дій.

17.09.2024 позивачем подано відповідь на відзив.

25.09.2024 відповідачем подані заперечення на відповідь на відзив.

Крім того, 25.09.2024 від третьої особи надійшли пояснення щодо позовних вимог у даній справі.

Ухвалою суду від 30.09.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.10.2024.

10.10.2024 від ТОВ "ХАЙПЕР ТОРГ" надійшла заява про розподіл судових витрат.

Ухвалою суду від 10.10.2024, яка занесена до протоколу судового засідання, в судовому засіданні оголошено перерву до 21.10.2024.

Ухвалою суду від 21.10.2024, яка занесена до протоколу судового засідання, в судовому засіданні оголошено перерву до 28.10.2024.

У судовому засіданні 28.10.2024 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 233 ГПК України.

Судом, відповідно до вимог статей 222-223 ГПК України, здійснювалося повне фіксування судового засідання технічними засобами та секретарем судового засідання велися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги, а також заперечення на такі вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

18.07.2023 між позивачем (поклажодавець) та Акціонерним товариством "Державна продовольчо-зернова корпорація України" в особі філії АТ "Стрийський КХП № 2" (зерновий склад) укладено договір складського зберігання зерна № 03-ЗБ/2023, за умовами якого поклажодавець зобов`язаний передати зерно, а зерновий склад зобов`язаний прийняти його на зберігання на умовах, визначених договором, і в установлений строк повернути його поклажодавцеві або особі, зазначеній ним як одержувач, у стані, передбаченому договором та законодавством (п. 1.1 договору).

Відповідно до п. 1.3 договору кількість зерна, що передається на зберігання, його якісні показники та інші характеристики зазначаються у складських документах, що видаються зерновим складом поклажодавцеві відповідно до умов договору.

Зерновий склад знаходиться за адресою: 82400, м. Стрий, вул. Болехівська, 26 (п. 1.5 договору).

Згідно з п. 2.1 договору показники якості та безпеки зерна повинні відповідати чинним в Україні нормативно-правовим актам та методам визначення, технічним умовам стандартів (ДСТУ, ДСТУ ISO, ГОСТ) та підтверджуватись карткою лабораторного дослідження зерна, яка складається зерновим складом. Картка лабораторного дослідження зерна є невід`ємною частиною договору (зразок - Додаток № 7 до договору).

Відповідно до п. 2.3 договору у випадку виникнення спірних питань, невідповідностей або розбіжностей у показниках якості зерна між виробничо-технологічною лабораторією зернового складу та поклажодавцем, останній має право на проведення повторного визначення якості зерна безпосередньо у виробничо-технологічній лабораторії зернового складу, а у разі незгоди з повторним визначенням якості - направляти спільно відібрані проби або середньодобові зразки зерна до Державного центру сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції або іншої акредитованої лабораторії, яка має відповідні підтверджуючі документи (атестат про акредитацію, сертифікат) на проведення робіт у сфері визначення фізико-хімічних, органолептичних, хроматографічних та інших показників якості зерна, з дотримання умов, зазначених у п. 1 розділу IV Положення.

Як погоджено сторонами у п. 2.4 договору, у разі невідповідності показників якості зерна технічним умовами державних стандартів, характеристикам і нормам класоутворювальних показників, зерновий склад (у разі технічної можливості) за рахунок поклажодавця здійснює доведення (доробку) такого зерна до відповідних показників якості, які враховуються при розрахунку залікової ваги і нарахуваннях зерновим складом, зазначених у додатку № 2 до договору. Підписанням цього договору поклажодавець свідчить про те, що він повідомлений та погоджується сплатити в повному обсязі послуги з доробки такого зерна зерновим складом згідно з п. 9.4 договору.

Відповідно до п. 3.1 договору зерновий склад приймає від поклажодавця зерно, забезпечує його кількісне і якісне зберігання та здійснює відвантаження зерна поклажодавцеві.

Згідно з п. 3.8 договору поклажодавець має право запитувати інформацію про умови зберігання та якість зерна в порядку, визначеному цим договором.

Як визначено п. 4.4 договору, зерновий склад приймає зерно зі фізичною вагою із визначенням показників якості.

Відповідно до п. 6.1 договору часткове або повне відвантаження зерна здійснюється зерновим складом на підставі письмової заявки поклажодавця (Додаток № 1) із зазначенням найменування зерна, його кількості (ваги), експедитора/перевізника, виду транспорту та дати відвантаження.

Поклажодавець зобов`язаний забезпечити та своєчасно надати погоджений вид транспорту для відвантаження зерна (п. 6.2 договору).

Згідно з п. 6.6 договору сторони погодили, що відвантаження зерна проводиться після повної оплати поклажодацем послуг зерновому складу, включно з оплатою послуг по відвантаженню зерна. У разі відсутності повної оплати поклажодавцем, наявної заборгованості перед зерновим складом останній має право притримати зерно до моменту повного погашення такої заборгованості, а також задовольнити свої вимоги за рахунок зерна чи його вартості відповідно до п. 11.5, 11.7, 12.6 договору.

Відповідно до п. 6.6.1 договору відвантаження зерна здійснюється зерновим складом за фізичною вагою, а також фактичними показниками якості, визначеними згідно технічних умов стандартів (ДСТУ, ДСТУ ISO, ГОСТ), правил та методів відбирання та формування проб, сформованих відповідно до загальної партії зерна на час відвантаження, що зберігається на зерновому складі, якщо інше не передбачено договором та додатковими угодами до нього.

Якість зерна підтверджується посвідченнями про якість зерна, виданими виробничо-технологічною лабораторією зернового складу (п. 6.7).

Згідно з п. 6.8 договору у разі виникнення спірних питань щодо якості зерна порядок врегулювання розбіжностей визначається відповідно до розділу IV Положення.

Доказом виконання Зерновим складом обов`язку з відвантаження партії зерна належної кількості та відповідної якості на момент такого відвантаження є відповідна товарно-транспортна накладна (форма М1-ТТП) та залізнична накладна, погашена складська квитанція на зерно, виправлення в тексті яких не допускаються. Залізничний транспорт із партією зерна випускається з території Зернового окладу при наявності матеріальної перепустки (п. 6.12. договору).

Відповідно до п. 7.1.2 договору, який визначає порядок вирішення спірних питань з якості при прийманні та відвантаженні зерна, якість зерна визначається на підставі результатів технічного аналізу проб (середньодобових зразків) зерна, проведеного виробничо-технологічною лабораторією зернового складу.

У випадку виникнення або вирішення спірних питань між зерновим складом і поклажодавцем відносно невідповідностей (розбіжностей) у показниках якості зерна під час приймання та/або відвантаження зерна, такі випадки сторони врегульовують відповідно до пунктів умов договору, Положення та чинного законодавства України (п. 7.2 договору).

Відповідно до п. 7.5 договору зерновий склад розглядає претензії щодо якості та/або кількості зерна лише при його відвантаженні залізничним та/або автомобільним транспортом поклажодавцю або третім особам.

Як погоджено п. 11.1 договору, у разі невиконання або неналежного виконання умов договору сторони несуть відповідальність та відшкодовують завдані збитки у порядку, передбаченому чинним законодавством України та умовами договору.

Згідно з п. 11.2 зерновий склад не несе відповідальність за збереження якості та кількості зерна у наступних випадках: 1 після передачі зерна зі зберігання поклажодавця (його уповноваженому представнику); 2 після закінчення граничного строку зберігання зерна (п. 12.1 договору), якщо граничний строк зберігання не було продовжено за домовленістю сторін відповідною додатковою угодою у письмовій формі.

Строк зберігання зерна - до подання поклажодавцем вимоги про його повернення, але у будь-якому випадку повернення зерна всіх зернових, зернобобових, олійних культур поклажодавцю відбувається не пізніше 31.05.2024.

Як встановлено судом під час розгляду даної справи, позивачем передано відповідачу на зберігання зерно кукурудзи урожаю 2023 року загальною вагою 1 536 000,00 кг.

Згідно з актами доробки, які долучені до позовної заяви, вказане зерно було дороблено зерновим складом до показників якості згідно з ДСТУ - 4525:2006 «Кукурудза. Технічні умови» та мало наступні показники якості: вологість не більше 14%, сміттєва домішка - 2,0%, зернова домішка - 7-9%. Загальна маса після доробки становила 1 426 956,00 кг, які були прийняті відповідачем згідно зі складськими квитанціями, долученими до відзиву на позов.

Між позивачем (продавцем) та AST COMMODITIES LIMITED (покупцем) укладено контракт № C-AZ-ASTCL-EXP/23 від 15.10.2023, за умовами якого позивач зобов`язався поставити AST COMMODITIES LIMITED товар у кількості 1 130,00 метричних тонн +/- 20% на вибір продавця, а саме зерно кукурудзи відповідно до ДСТУ 4525:2006 з наступними якісними характеристиками: зернова домішка не більше 10%; биті зерна 5%; пошкоджені зерна 5%; вологість не більше 14,5%; сміттєва домішка не більше 2,0%.

Термін поставки до 31.12.2023.

Як вказується позивачем та не заперечується відповідачем, 07.12.2023 позивачем надана відповідачу заявка на відвантаження зерна в кількості 1 421,735 тонн представнику поклажожавця (позивача), яким визначено представника ТОВ «Хайпер Торг» Касира І.В. на підставі довіреності № 26 від 07.12.2023, з якісними показниками ДСТУ 4525:2006; зернова домішка не більше 10%; биті зерна 5%; пошкоджені зерна 5%; вологість не більше 14,5%; сміттєва домішка не більше 2,0%.

Послуги з експедирування вантажу надавались ТОВ «Хайпер Торг» (експедитор) позивачу (замовнику) на підставі договору № 01/12-1 від 01.12.2023, за умовами якого експедитор бере на себе зобов`язання згідно з заявками замовника організувати доставку вантажів залізничним транспортом по території України та/або на експорт (країни СНД, Євросоюзу та інші, зазначені в заявці замовника) і здійснити необхідні розрахунки з перевізниками, інспекціями, митницями, брокерськими та іншими організаціями, причетними до доставки вантажів.

Згідно з п. 4.2. Договору вартість послуг і порядок їх оплати узгоджуються сторонами щодо кожної окремої заявки Замовника шляхом підписання сторонами додатків. Оплата послуг Експедитора здійснюється на підставі Акта про надані послуги і виписаного Експедитором рахунку-фактури.

Відповідно до п. 2 Додатків 1 та 2 до Договору про надання транспортно-експедиторських послуг комплексна ставка (вартість) послуг Експедитора становить 2 100,00 грн. з ПДВ/т.

Так, на підставі вищевказаної заявки позивача до відповідача від 07.12.2023 останнім видано представнику позивача (ТОВ «ХАЙПЕР ТОРГ») зерно 13 та 15 грудня року в загальній кількості 1 130 650,00 кг для перевезення вантажу залізничним транспортом за маршрутом Ст. Стрій код 377408 - Ст. Одеса-Порт експ. Код 400409, що підтверджується залізничними накладними, долученими до матеріалів справи.

При цьому якість зерна при відвантаженні була підтверджено посвідченнями про якість зерна, виданими виробничо-технологічною лабораторією Зернового складу №№ 0011791, 0011792, 0011793, 0011794, 0011795, 0011796, 0011797, 0011798, 0011799, 00117910, 00117911, 00117912, 00117913, 00117914, 00117915, 00117916, 00117917.

Відповідно до листа від 26.03.2024 перевізника (залізниці), адресованого позивачу, вагони №№ 58529868, 58533068, 95001202, 95143434, 95198321, 95253167, 58553421, 58553918, 95158465, 95164489, якими здійснювалось перевезення, були придатні під навантаження, про що свідчать записи у відповідних журналах огляду.

Як вказує позивач у позові, після прибуття вагонів від відповідача на станцію призначення в лабораторії терміналу ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл» виникли сумніви щодо якості зерна, переданого відповідачем позивачу зі зберігання.

25.12.2023 позивачем повідомлено відповідача про невідповідність якості зерна з проханням направити представників до місця його знаходження для проведення комісійного огляду якісних показників зерна.

Відповідно до акту № 22 від 26.12.2023 спільного відбору проб сторонами (позивачем та відповідачем) встановлено, що відібране зерно не відповідає умовам зовнішньоекономічного контракту, укладеного позивачем з AST COMMODITIES LIMITED.

Також представниками здійснено відбір проб, який зафіксовано актом № 1 від 26.12.2023.

Крім того, позивачем долучено до позовної заяви звіт щодо проведеної інспекції від 26.12.2023, проведеної у лабораторії ІП «СДЖС Україна».

На підставі листа позивача до ТОВ «ХАЙПЕР ТОРГ» вагони №№ 85829868, 58533068, 95001202, 95143434, 95198321, 95253167, 58553421, 58553918, 95158465, 95164489, 95182671, 95218764 вирішено переадресувати вантажоодержувачу АТ «ДПЗКУ» «Стрийський комбінат хлібопродуктів № 2» з зерном кукурудзи в кількості 794,75 тонн.

На виконання зобов`язань за договором № 01/12-1 від 01.12.2023 ТОВ «ХАЙПЕР ТОРГ» (Експедитор) надало позивачу послуги з організації перевезення вантажу залізничним транспортом (Назва вантажу: кукурудза) за маршрутом Ст. Стрій код 377408 - Ст. Одеса-Порт експ. Код 400409 та Ст. Одеса-Порт експ. код 400409 - Ст. Стрій код 377408, що підтверджується погодженими та підписаними актами надання послуг № 180 від 15 грудня 2023 року та № 4 від 04 січня 2024 року.

За період з 09.01.2024 по 13.01.2024 на зерновому складі відповідача прийнято 12 вагонів, водночас, як вказується відповідачем, представники позивача були присутні лише 09.01.2024 та відмовились від спільної участі у комісійному відборі проб та визначенні показників якості зерна.

У подальшому відповідачем надано позивачу послуги з доробки та зберігання зерна на загальну суму 480 688,95 грн, які сплачені позивачем.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач вказує, що у зв`язку з передачею відповідачем зерна неналежної якості ним понесені збитки у вигляді оплати послуг експедитора в розмірі 3 337 950,00 грн (794,85*2100*2) на доставку зерна від відповідача до порту Одеса та у зворотному напрямку, а також витрати на оплату послуг по доробці/зберіганню зерна у розмірі 480 688,95 грн.

Третя особа вимоги позивача підтримала та просила їх задовольнити.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач посилається на те, що зерно передано уповноваженій особі позивача належної якості, що підтверджується посвідченнями про якість зерна. При цьому при отриманні такого зерна останнім не заявлялось жодних претензій щодо його якості. Акт спільного комісійного огляду не підтверджує порушення відповідачем договірних зобов`язань з забезпечення схоронності переданого йому зерна. Вимоги позивача про невідповідність якості зерна надійшли від позивача після отримання зерна представником позивача та поза межами строку, визначеного ст. 959 Цивільного кодексу України.

Розглянувши надані учасниками справи документи, пояснення, заслухавши позицію позивача та відповідача, а також оцінивши доводи третьої особи, суд зазначає про наступне.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.

Відповідно до ст. 956 Цивільного кодексу України товарним складом є організація, яка зберігає товар та надає послуги, пов`язані зі зберіганням, на засадах підприємницької діяльності.

Згідно зі ст. 957 ЦК України за договором складського зберігання товарний склад зобов`язується за плату зберігати товар, переданий йому поклажодавцем, і повернути цей товар у схоронності.

Договір складського зберігання укладається у письмовій формі. Письмова форма договору складського зберігання вважається дотриманою, якщо прийняття товару на товарний склад посвідчене складським документом.

Згідно з ч. 2 ст. 959 Цивільного кодексу України товарний склад зобов`язаний надавати поклажодавцеві можливість оглянути товар або його зразки протягом усього часу зберігання, а якщо предметом зберігання є речі, визначені родовими ознаками, - взяти проби та вжити заходів, необхідних для забезпечення його схоронності.

Товарний склад або поклажодавець при поверненні товару має право вимагати його огляду та перевірки якості. Витрати, пов`язані з оглядом речей, несе сторона, яка вимагала огляду та перевірки (ч. 3 ст. 959 ЦК України).

Відповідно до ч. 4 вищевказаної норми якщо при поверненні товару він не був спільно оглянутий або перевірений товарним складом та поклажодавцем, поклажодавець має заявити про нестачу або пошкодження товару у письмовій формі одночасно з його одержанням, а щодо нестачі та пошкодження, які не могли бути виявлені при звичайному способі прийняття товару, - протягом трьох днів після його одержання. У разі відсутності заяви поклажодавця вважається, що товарний склад повернув товар відповідно до умов договору.

Відповідно до ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Частиною 1 ст. 225 ГК України встановлено, що до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

За приписами статті 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.

Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються:

- вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства;

- додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною;

- неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною;

- матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як-то: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; шкідливий результат такої поведінки (збитки); причинний зв`язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника.

Відсутність хоча б одного з елементів складу правопорушення виключає відповідальність боржника у вигляді відшкодування збитків.

Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 79 Кодексу передбачено, що наявність обставини, на яку посилається як на підставу своїх вимог або заперечень вважається доведеною якщо докази надані на підтвердження такої обставини є більш вірогідними ніж докази надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Позивачем та його уповноваженим представником - ТОВ «ХАЙПЕР ТОРГ» не було пред`явлено жодних претензій щодо якості зерна ні при його відвантаженні з зернового складу, ні протягом трьох днів після його одержання представником позивача.

Судом не беруться до уваги посилання позивача на те, що такий термін має відраховуватись з моменту прибуття товару (зерна) у порт Одеси 24.12.2023, оскільки як умовами договору, так і вимогами чинного законодавства передбачено право взяти проби товару (зерна), переданого на зберігання, та вимагати перевірки його якості.

Проте, при прийнятті ТОВ «ХАЙПЕР ТОРГ» товару проби не відбирались та не проводилась перевірка якості товару.

Водночас, згідно з умовами п.п. 7.5, 11.2 договору зберігання зерновий склад розглядає претензії щодо якості зерна та/або кількості зерна лише при його відвантаженні залізничним та/або автомобільним транспортом Поклажодавцю, або третім особам (тобто в момент відвантаження!). Зерновий склад не несе відповідальність за збереження якості та кількості зерна після передачі зерна зі зберігання Поклажодавцю (його уповноваженому представнику).

Крім того, суд вказує, що, як вбачається з акту спільного відбору проб № 1 від 26.12.2023, здійсненого в терміналі ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл», загалом відібрано 5 проб з 15 вагонів.

У висновку ІП «СДЖС» також вказано, що здійснено непредставницький відбір зразків вантажу, при цьому дані лабораторних досліджень ТОВ «Олімпекс Купе Інтернешнл» та ІП «СДЖС» як за вологістю, так і за домішками мають суттєві розбіжності, хоча виконані в один день.

Таким чином, під час розгляду даної справи позивачем не доведено вину відповідача в неналежному виконанні зобов`язань за договором в частині забезпечення якості товару, переданого на зберігання, та, відповідно, відсутні підстави для стягнення з останнього збитків на транспортування товару з зернового складу до порту Одеса та у зворотньому напрямку, а також вартості послуг зернового складу з доробки та зберігання товару, у зв`язку з чим суд відмовляє позивачу в задоволенні позову.

Відповідно до ст. 129 ГПК України у разі відмови у задоволенні позову витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 10.12.2024.

Суддя О.Г. Удалова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення28.10.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123673268
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань зберігання

Судовий реєстр по справі —910/9805/24

Рішення від 28.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 30.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 09.08.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні