Рішення
від 11.12.2024 по справі 911/2313/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" грудня 2024 р. м. Київ Справа № 911/2313/23

Господарський суд Київської області у складі судді Смірнова О.Г., розглянувши в письмовому позовному провадженні без виклику представників сторін справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІКОР ЕНЕРДЖІ" (01034, м. Київ, вул. Олеся Гончара, 41-А, поверх 7)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВАЛ ВУД ЛТД" (08298, Київська обл., м. Ірпінь, смт Коцюбинське, вул. Меблева, 1)

про стягнення 170 170,30 грн.

СУТЬ СПОРУ

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮНІКОР ЕНЕРДЖІ" звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою за вих. №2-20/07/23 від 20.07.2023 до Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВАЛ ВУД ЛТД" про стягнення 170170, 30 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.07.2023 позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.

Ухвалою суду від 31.07.2023 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІКОР ЕНЕРДЖІ" залишено без руху в порядку ч. 1 ст. 174 ГПК України.

11.08.2023 на адресу суду від позивача надійшла заява, відповідно до якої усунуто недоліки, які зумовили залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 11.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Запропоновано відповідачу не пізніше п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати заяву із запереченнями щодо розгляду в порядку спрощеного позовного провадження; проте не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України, надати листування з позивачем по суті спору (з доказами направлення або вручення кореспонденції).

Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та заперечення щодо її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надходили.

Згідно із ч. 2, 3 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.

17.08.2023 ухвала суду про відкриття провадження у справі №911/2313/23 від 11.08.2023 була надіслана на електронну адресу відповідача - rovelwood2010@gmail.com, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою канцелярії Господарського суду Київської області.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВАЛ ВУД ЛТД" є: 08298, Київська обл., м. Ірпінь, селище міського типу Коцюбинське, вул. Меблева, буд. 1, у зв`язку з чим 16.08.2023 ухвала суду про відкриття провадження у справі №911/2313/23 була направлена судом поштою на вказану вище адресу відповідача.

Однак, 29.09.2023 до суду повернулось поштове відправлення адресоване відповідачу разом з копією ухвали суду від 11.08.2023 з відміткою АТ "Укрпошта": "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Враховуючи надіслання судом ухвали суду від 11.08.2023 на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку, що неотримання ухвали суду відповідачем та повернення її до суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання" є наслідками свідомого діяння (бездіяльності) відповідача щодо її належного отримання.

Про хід розгляду справи відповідач також міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України "": https://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України "Про доступ до судових рішень" № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Судом враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Таким чином, не лише на суд покладається обов`язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Враховуючи вказане вище, суд дійшов висновку, що відповідача було повідомлено про розгляд справи №911/2313/23, а судом створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом відповідно до ст. ст. 7, 8, 13 ГПК України.

Однак, відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Суд наголошує на тому, що вжиття заходів для ефективного розгляду та вирішення судового спору є обов`язком не тільки для держави, але й для осіб, які беруть участь у справі.

Права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись судом за рахунок порушення прав позивача на своєчасне вирішення спору судом, що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм ч. 2 ст. 2 ГПК України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення - 11.12.2024.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд встановив.

Позов мотивовано заборгованістю Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВАЛ ВУД ЛТД" (далі - відповідач, Споживач) перед Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮНІКОР ЕНЕРДЖІ" (далі - позивач, Постачальник), що утворилась внаслідок неналежного виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії споживачу №02-09/21 від 16.08.2021.

Так, 16.08.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮНІКОР ЕНЕРДЖІ" та Товариством з обмеженою відповідальністю "РОВАЛ ВУД ЛТД" було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №02-09/21 (далі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого цей Договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції Споживачу постачальником електричної енергії та укладається Сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору.

Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 (надалі - «ПРРЕЕ»), та є однаковими для всіх споживачів. Далі по тексту цього Договору Постачальник або Споживач іменуються Сторона, а разом - Сторони (п. 1.2. Договору).

Пунктом 2.1. Договору передбачено, що за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком №1 до цього Договору (п. 3.1. Договору).

Пунктами 5.1., 5.2. Договору встановлено, що споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка с додатком №2 до цього Договору. Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника. Для одного об?єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.

Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (п. 5.5. Договір).

Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у порядку та строки, визначені обраною Комерційною пропозицією, що є Додатком №2 до цього Договору (п. 5.7. Договору).

Відповідно до п. 5.8. Договору якщо Споживач не здійснив оплату за цим Договором у строки, передбачені комерційною пропозицією, Постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії Споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ. У разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором, Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен день прострочення оплати. Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що визначається цим Договором та зазначається в комерційній пропозиції, яка є додатком №2 до цього Договору.

Цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) Споживачем заяви-приєднання, яка є додатком №1 до цього Договору, та сплаченого рахунку (квитанції) Постачальника (п. 13.1. Договору).

З матеріалів справи вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю "РОВАЛ ВУД ЛТД" було підписано заяву-приєднання до умов Договору, що є додатком №1 до Договору.

Згідно заяви-приєднання до умов Договору початок постачання електричної енергії відповідачу - 01.01.2021.

Між сторонами також підписано комерційну пропозицію, що є додатком №2 до Договору, відповідно до п. 4 якої договірна вартість електричної енергії: до отримання даних про фактичний обсяг спожитої електричної енергії у кожному окремому розрахунковому періоді договірна вартість визначається шляхом множення прогнозованої ціни електричної енергії, згідно розділу «Ціна електричної енергії», на договірний (заявлений) обсяг електричної енергії, згідно розділу «Договірний (заявлений) обсяг електричної енергії», у відповідному розрахунковому періоді. Після отримання даних про фактичний обсяг спожитої електричної енергії у кожному окремому розрахунковому періоді договірна вартість визначається шляхом множення ціни електричної енергії на фактичний обсяг спожитої електричної енергії у відповідному розрахунковому періоді.

Згідно з п. 5 комерційної пропозиції фактична вартість електричної енергії: визначається шляхом множення ціни вказаної у розділі «Ціна електричної енергії» на обсяг електричної енергії фактично спожитий у відповідному Розрахунковому періоді. В разі якщо фактичний обсяг спожитої електричної енергії перевищуватиме Договірний (заявлений) обсяг електричної енергії визначений на відповідний розрахунковий період у Додатку №3 до Договору, з урахуванням коригування відповідно до Розділу «Умови зміни договірних (заявлених) обсягів електричної енергії», більше ніж на 10%, то Фактична ціна електричної енергії, яка визначається згідно Розділу «Ціна електричної енергії», збільшується на 2%.

Спосіб оплати: 100% вартості договірного (заявленого) обсягу електроенергії визначеного згідно розділу «Договірна вартість електричної енергії» - за 5 банківських днів до місяця постачання. Якщо крайній термін платежу перепадає на небанківський день (вихідний та/або святковий день), оплата відповідного платежу здійснюється Споживачем не пізніше останнього банківського дня, що передує відповідному небанківському дню (вихідному та/або святковому день) (п. 6 комерційної пропозиції).

Розрахунковий період: календарний місяць з першого по останнє число включно (п. 7 комерційної пропозиції).

Пунктом 8 комерційної пропозиції визначено термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та строк його оплати: строк оплати рахунків вказується у кожному окремому рахунку та не може бути меншим ніж 5 (п`ять) робочих днів з моменту надання відповідного рахунку Споживачу. Отриманий підписаний з боку Постачальника оригінал Акту купівлі-продажу (прийняття-передавання) електричної енергії підписується Споживачем протягом 1 (одного) робочого дня, скріплюється печаткою та один екземпляр повертається Постачальнику. У випадку незгоди з проектом Акту купівлі-продажу (прийняття-передавання) електричної енергії, протягом 2-х робочих днів Споживач паправляє Постачальнику лист про відмову в підписанні Акту із вказівного причин. Постачальник розглядає пропозиції Споживача, у разі згоди направляє відкоригований проект Акту для підписання з боку Споживача протягом 2 (двох) робочих днів з подальшим повторенням операцій, визначеними у цьому пункті. В разі зміни фактичних цін електричної енергії на Балансуючому ринку (ЦіБр) вже після погодження Сторонами Акту купівлі-продажу (прийняття-передавання) електричної енергії за відповідний розрахунковий період, Постачальник має право здійснити перерахунок ФАКТИЧНОЇ ЦІНИ електричної енергії за 1 кВт.год. без ПДВ (Цф) та здійснити відповідне коригування Фактичної вартості електричної енергії за відповідний розрахунковий період. Таке коригування оформлюється Актом коригування вартості електричної енергії, погодження якого здійснюється в порядку та строки аналогічні порядку та строкам погодження Акту купівлі-продажу (прийняття-передавання).

Розмір пені за порушення строку оплати та/або штраф: за здійснення платежів, передбачених умовами Договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати (п. 12 комерційної пропозиції).

Термін дії договору та умови пролонгації: договір про постачання електричної енергії споживачу вступає в дію з моменту його підписання до « 31» грудня 2021 року. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за 21 (двадцять один) день до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення або перегляд його умов. Договір діє до повного його виконання Сторонами, включаючи штрафні санкції (п. 13 комерційної пропозиції).

Між сторонами також підписано Додаток №3 до Договору: «Договірні (заявлені) обсяги постачання електричної енергії у розрахункових періодах на відповідних класах напруги для потреб всіх об`єктів ТОВ «Ровал Вуд ЛТД»».

Разом з цим, в матеріалах справи міститься підписана між сторонами Додаткова угода №2 до Договору від 31.04.2022.

Позивач в позові зазначає, що на виконання умов Договору, у період з 01.09.2021 по 31.10.2022, ним було поставлено відповідачу електричну енергію для потреб Споживача у кількості 114 643 кВт/год на загальну суму 529 938, 15 грн., на підтвердження чого позивач долучив до матеріалів справи наступні Акти купівлі-продажу (прийняття-передавання) електричної енергії:

- №09/02-09/21 від 30.09.2021 на суму 123 455, 15 грн.;

- №10/02-09/21 від 31.10.2021 на суму 122 947, 81 грн.;

- №11/02-09/21 від 30.11.2021 на суму 80 937, 46 грн.;

- №12/02-09/21 від 31.12.2021 на суму 42 159, 46 грн.;

- №13/02-09/21 від 31.01.2022 на суму 43 012, 80 грн.;

- №14/02-09/21 від 28.02.2022 на суму 20 618, 39 грн.;

- №15/02-09/21 від 31.03.2022 на суму 5 117, 71 грн.;

- №16/02-09/21 від 30.04.2022 на суму 4 980, 56 грн.;

- №18/02-09/21 від 30.06.2022 на суму 8 767, 90 грн.;

- №19/02-09/21 від 31.07.2022 на суму 2 598, 08 грн.;

- №20/02-09/21 від 31.08.2022 на суму 35 070, 67 грн.;

- №21/02-09/21 від 30.09.2022 на суму 24 794, 10 грн.;

- №22/02-09/21 від 31.10.2022 на суму 14 778, 06 грн.

Позивач в позові зазначає, що вказані вище Акти купівлі-продажу (прийняття-передавання) електричної енергії підписані лише з боку позивача, оскільки відповідачем відповідні Акти не було повернуто позивачу.

Позивач також наголошує на тому, що ним направлялись відповідачу наступні рахунки на оплату поставленої електричної енергії:

- рахунок №0921/02-09/21 від 27.08.2021 на суму 154 054, 94 грн.;

- рахунок №1021/02-09/21 від 21.09.2021 на суму 100 800, 00 грн.;

- рахунок №1121/02-09/21 від 19.10.2021 на суму 165 561, 60 грн.;

- рахунок №1221/02-09/21 від 17.11.2021 на суму 186 720, 00 грн.;

- рахунок №0122/02-09/21 від 23.12.2021 на суму 108 000, 00 грн.;

- рахунок №0222/02-09/21 від 18.01.2022 на суму 81 000, 00 грн.;

- рахунок №0322/02-09/21 від 17.02.2022 на суму 54 000, 00 грн.;

- рахунок №0422/02-09/21 від 24.03.2022 на суму 4 320, 00 грн.;

- рахунок №0622/02-09/21 від 24.05.2022 на суму 8 424, 00 грн.;

- рахунок №0722/02-09/21 від 24.06.2022 на суму 3 840, 00 грн.;

- рахунок №0822/02-09/21 від 24.07.2022 на суму 31 080, 00 грн.;

- рахунок №0922/02-09/21 від 24.08.2022 на суму 23 220, 00 грн.;

- рахунок №1022/02-09/21 від 24.09.2022 на суму 12 300, 00 грн.

З позовної заяви вбачається, що в порушення умов Договору, відповідач лише частково оплатив поставлену електричну енергію, у зв`язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 116 725, 47 грн., на підтвердження чого позивач долучив до матеріалів справи банківську виписку по рахунку Виконавця.

На підтвердження вказаних вище обставин позивачем також долучено до матеріалів справи бухгалтерську довідку №2-18/07/2023 від 18.07.2023.

В матеріалах справи міститься повідомлення позивача, адресоване відповідачу, за вих. №02-01/04/22 від 01.04.2022, в якому позивач повідомляє відповідача про наявну у останнього заборгованість у розмірі 159 675, 92 грн.

Позивачем також надано суду повідомлення за вих. №05-21/10/22 від 21.10.2022, в якому позивач повідомив відповідача про розірвання Договору та припинення його дії з 11 листопада 2022 року.

Матеріали справи свідчать, що позивач також звернувся до відповідача з претензією за вих. №2-03/04/23 від 03.04.2023, в якій вимагав сплатити заборгованість за Договором у розмірі 116 725, 47 грн.

Разом з цим, позивачем не надано суду доказів направлення відповідачу повідомлення за вих. №02-01/04/22 від 01.04.2022, повідомлення за вих. №05-21/10/22 від 21.10.2022 та претензії за вих. №2-03/04/23 від 03.04.2023.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.

За змістом ст. ст. 11, 509, 627 Цивільного Кодексу України та ст. 179 Господарського кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів. Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Майново-господарські зобов`язання між суб`єктами господарювання виникають на підставі договорів. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору.

Приписами ч. ч. 1, 2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Пунктом 1.2.7. ПРРЕЕ встановлено, що постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу та укладається в установленому цими Правилами порядку.

Відповідно до п. 1.2.15 ПРРЕЕ укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Згідно ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Укладений договір за своїм змістом є договором поставки електричної енергії та є належною правовою підставою для виникнення у сторін взаємних прав та обов`язків, обумовлених цим договором.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Згідно із ч. ч. 6, 7 ст. 276 Господарського кодексу України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.

Частиною 1 статті 57 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що електропостачальники мають право, серед іншого, на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів. При цьому ч. 3 ст. 58 Закону передбачено, що споживач зобов`язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Статтею 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що оператор системи розподілу, зокрема, забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Пунктами 2.3.11., 2.3.14. ПРРЕЕ визначено, що комерційний облік на роздрібному ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", Кодексу комерційного обліку та цих Правил. Постачальник послуг комерційного обліку забезпечує зняття показів засобів вимірювальної техніки відповідно до Кодексу комерційного обліку.

Принципи організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії України, права та обов`язки сторін стосовно організації комерційного обліку електричної енергії та отримання точних і достовірних даних комерційного обліку для здійснення комерційних розрахунків визначаються Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі - Кодекс).

Відповідно до пп. 6.1. п. 6. Розділу XIII "Перехідні положення" Кодексу, обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить один місяць. Зчитування показів лічильника провадиться постачальником послуг комерційного обліку та/або оператором мережі, та/або споживачем щомісяця відповідно до умов договору.

Згідно пп. 7.1 п. 7 Розділу XIII "Перехідні положення" Кодексу, до моменту запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб функції АКО по веденню реєстрів ТКО, обробці даних комерційного обліку, адміністрування процесів зміни електропостачальника, припинення електропостачання та визначення обсягів електричної енергії для поточних розрахунків на ринку виконують ОМ у межах своєї відповідальності.

З огляду на викладені вище положення чинного законодавства України, позивач не здійснює функції з обліку електричної енергії та не визначає обсяги спожитої електричної енергії споживачами. В силу покладених на електропостачальника функцій та обов`язків, позивач не здійснює фіксацію (зняття) показників електролічильників, не визначає обсяг проданої електричної енергії.

Пунктами 4.3., 4.12., 4.13. ПРРЕЕ встановлено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг. Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

Згідно з п. 10 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, якою затверджено ПРРЕЕ, до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний ОСР.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що на виконання умов Договору позивачем було поставлено, а відповідачем прийнято та спожито за період з 01.09.2021 по 31.10.2022 електричну енергію обсягом 114 643 кВт/год, на оплату вартості якої позивачем було виставлено відповідачу рахунки.

За таких обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІКОР ЕНЕРДЖІ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВАЛ ВУД ЛТД" про стягнення заборгованості за поставлену електричну енергію за період з 01.09.2021 по 31.10.2022 у розмірі 116 725, 47 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З підстав порушення строків виконання грошового зобов`язання позивач заявив до стягнення з відповідача 40 134, 22 грн. пені за період з 15.09.2022 по 24.05.2023.

Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст.548 Цивільного кодексу України). Виконання зобов`язань може забезпечуватись згідно договору неустойкою (штрафом, пенею).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч.ч. 4, 6 ст. 231 Господарського кодексу України).

Згідно зі ст. ст. 1, 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Розмір пені за порушення строку оплати та/або штраф: за здійснення платежів, передбачених умовами Договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, Споживач сплачує Постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати (п. 12 комерційної пропозиції).

Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені на предмет правильності та обґрунтованості, судом встановлено, що останній здійснено арифметично вірно, та у відповідності до умов Договору, обставин справи та вимог законодавства, у зв`язку з чим вимога позивача про стягнення 40 134, 22 грн. пені є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Матеріали справи свідчать, що позивач за несвоєчасне виконання відповідачем своїх грошових зобов`язань також нарахував останньому три проценти річних у сумі 10 902, 61 грн. за період з 15.09.2022 по 24.05.2023 та інфляційні втрати у сумі 2 408, 00 грн. за період з вересня 2022 року по травень 2023 року.

Судом здійснено перерахунок трьох процентів річних за заявлений позивачем період з 15.09.2022 по 24.05.2023 на суму основного боргу в розмірі 116 725, 00 грн.

Відтак, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІКОР ЕНЕРДЖІ" про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВАЛ ВУД ЛТД" трьох процентів річних підлягають задоволенню частково в сумі 2 417, 65 грн.

За перерахунком суду розмір інфляційних втрат є більшим, ніж заявлено позивачем, проте суд, не виходячи за межі позовних вимог, задовольняє вказані вимоги відповідно до прохальної частини позовної заяви в сумі 2 408, 00 грн.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.ст. 74, 76 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Позивачем доведено суду факт порушення відповідачем своїх грошових зобов`язань за умовами Договору про постачання електричної енергії споживачу №02-09/21 від 16.08.2021. Натомість, відповідач станом на день розгляду даної справи заявлених до нього вимог не спростував.

Витрати зі сплати судового збору покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 73, 86, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІКОР ЕНЕРДЖІ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВАЛ ВУД ЛТД" задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РОВАЛ ВУД ЛТД" (08298, Київська обл., м. Ірпінь, смт Коцюбинське, вул. Меблева, буд. 1, код ЄДРПОУ 43313542) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІКОР ЕНЕРДЖІ" (01034, м. Київ, вул. Олеся Гончара, буд. 41-А, поверх 7, код ЄДРПОУ 43397507) заборгованість у розмірі 116 725 (сто шістнадцять тисяч сімсот двадцять п`ять) грн. 47 коп., інфляційні втрати у розмірі 2 408 (дві тисячі чотириста вісім) грн. 00 коп., три проценти річних у розмірі 2 417 (дві тисячі чотириста сімнадцять) грн. 65 коп., пеню у розмірі 40 134 (сорок тисяч сто тридцять чотири) грн. 22 коп. та судовий збір у розмірі 2 550 (дві тисячі п`ятсот п`ятдесят) грн. 17 коп., видавши наказ.

3. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Повний текст рішення складено 11.12.2024.

Суддя О.Г. Смірнов

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123673631
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —911/2313/23

Рішення від 11.12.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

Ухвала від 11.08.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

Ухвала від 31.07.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Смірнов О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні