Справа № 177/2491/24
2-о/214/331/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10 грудня 2024 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Ткаченка А.В.,
за участю секретаря судового засідання Фастовець Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Глеюватська сільська рада, про встановлення факту належності правовстановлюючого документу,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою та просить суд встановити факт належності їй договору купівлі-продажу, виданого державним нотаріусом Сьомої криворізької державної нотаріальної контори Умріхіною К.А., посилаючись на неможливість вчинення реєстраційних дій внаслідок допущеної помилки у її прізвищі в тексті договору. В обґрунтування вимог заявником зазначено, що при укладенні зазначеного договору купівлі-продажу будинку АДРЕСА_1 , державним нотаріусом було допущено описку в її прізвищі: правильним є його прізвище « ОСОБА_2 », натомість нотаріусом в тексті договору було зазначено «Власік», що не відповідає її паспортним даним. Указана помилка у правовстановлюючому документі унеможливлює розпорядитись належним їй майном, тому просить вимоги задовольнити.
Ухвалою Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 23 жовтня 2024 року справу направлено за підсудністю до Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Ухвалою суду від 21 листопада 2024 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку окремого провадження.
У судове засідання учасники процесу не з`явилися.
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про розгляд справи за її відсутності, на заявлених вимогах наполягає.
Представник заінтересованої особи Глеюватської сільської ради, секретар ради Довженко Н.В. звернулася до суду із заявою (скріпленою КЕП) про розгляд справи за відсутності представника, при винесені рішення покладаються на розсуд суду.
Ураховуючи вимоги частини першої статті 223 ЦПК України та частини другої статті 247 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність учасників процесу на підставі наявних у справі доказів без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце цього засідання, їх неявка не перешкоджає розгляду справи по суті.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Як встановлено судом та підтверджується письмовими доказами, 05 квітня 1991 року державним нотаріусом Сьомої криворізької державної нотаріальної контори Умріхіною К.А. за реєстровим № 1-1729 було посвідчено договір купівлі-продажу, відповідно до умов якого заявником було придбано частину дерев`яного обкл. цеглою жилого будинку А-1 житловою площею всього будинку 119,10 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 під чергою сорок та розташований на земельній ділянці площею 1027 кв.м. (10-11 копія договору).
Згідно довідки Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 10.10.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була документована паспортом громадянина України зразка 1994 року на підставі загального обміну паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року. Повідомлено, що у заяві про видачу паспорта колишнього СРСР зразка 1974 року вказано прізвище заявника російською мовою « ОСОБА_2 » з перекладом на українську мову прізвище зазначено « ОСОБА_3 » (а.с. 12 копія довідки).
Так, з практики лінгвістичних експертиз відомі непоодинокі випадки некоректної документальної фіксації особових імен або імен по батькові, прізвищ під впливом російської вимови та фонетичних говіркових особливостей в ситуації контактного білінгвізму, відхилення орфографічних норм і правил і принципів міжмовного перетворення і зумовлені ситуацією контактного білінгвізму.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Пунктом 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.95 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» встановлено, що при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства
Установлення в судовому порядку факту належності заявнику ОСОБА_1 договору купівлі-продажу необхідно для реалізації нею права на володіння та розпорядження належним майном.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (частина перша статті 2 ЦПК України).
Ураховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що факт, який просить встановити заявник, є юридичним, оскільки від його встановлення залежить виникнення особистих прав заявника, бо зазначені розбіжності в написанні прізвища заявника ОСОБА_1 у правовстановлюючому документі (договорі купівлі-продажу жилого будинку) пояснюється некоректним заповненням відповідних документів під впливом російської вимови та фонетичних говіркових особливостей.
Чинним законодавством не передбачений інший порядок його встановлення, воно не пов`язане з наступним вирішенням спору про право та встановлення його іншим шляхом неможливе, тому заява підлягає задоволенню.
При цьомусуд зазначає,що відповіднодо абз.2,3частини другоїстатті 26ЗУ «Продержавну реєстраціюречових правна нерухомемайно таїх обтяжень»,у разіякщо післяотримання заявникомдокументів зарезультатами розглядузаяви виявленотехнічну помилку,допущену підчас внесеннядо Державногореєстру праввідомостей проречові права,обтяження речовихправ,зокрема помилкуу відомостяхпро суб`єктаречового права,обтяження,відомостях проречове право,обтяження,відомостях пронерухоме майно,у томучислі йоготехнічних характеристиках,або якщовідбулося виправленнятакої помилкив документах,що подавалисядля державноїреєстрації прав,або відбуласязміна адресиоб`єкта нерухомогомайна,такі помилки,відомості виправляютьсядержавним реєстраторомна підставізаяви особи,відомості проречові права,обтяження речовихправ якоїмістять такупомилку,відомості,а увипадку,передбаченому пунктом2частинисьомої статті37цього Закону,-посадовою особоюМіністерства юстиціїУкраїни,його територіальнихорганів абона підставірішення Міністерстваюстиції України,його територіальнихорганів -державним реєстратором,яким допущенотехнічну помилку. Виправлення помилки, відомостей, що впливають на права третіх осіб, здійснюється державним реєстратором виключно за наявності згоди таких осіб або на підставі судового рішення.
.Судові витрати відповідно до частини сьомої статті 294 ЦПК України не відшкодовуються.
Керуючись статями 10, 12, 13, 81, 141, 263, 265, 315 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документу повністю.
Встановити факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,договору купівлі-продажу, посвідченого 05 квітня 1991 року державним нотаріусом Сьомої криворізької державної нотаріальної контори Умріхіною К.А. за реєстровим № 1-1729 про придбання частини дерев`яного обкл. цеглою жилого будинку А-1 житловою площею всього будинку 119,10 кв.м., що знаходиться в АДРЕСА_1 під чергою сорок та розташований на земельній ділянці площею 1027 кв.м.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Відомості про учасників справи:
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа Глеюватська сільська рада, код ЄДРПОУ 04339824, місцезнаходження за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Глеюватка, вул. Шевченка, буд. 65.
Повний текст рішення складено 10 грудня 2024 р.
Суддя А.В. Ткаченко
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123675517 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Ткаченко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні