Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №338/1102/24
10 грудня 2024 року Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого-судді Битківського Л.М.,
з участю: секретаря Чорній К.М.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в селищі Богородчани цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання прав забудовника в порядку спадкування за заповітом,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області про визнання прав забудовника в порядку спадкування за заповітом.
Позовні вимогиобґрунтовує тим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , який був зареєстрований та проживав у АДРЕСА_1 . Після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, зокрема житловий будинок в АДРЕСА_1 . За життя батько 16 лютого 2005 року склав заповіт на його користь, яким все майно заповів йому. Він є єдиним спадкоємцем майна померлого і для оформлення спадкових прав звернувся до нотаріуса, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом йому було відмовлено у зв`язку з тим, що батько почав реконструкцію будинку, однак не здав будинок в експлуатацію і не отримав відповідних правовстановлюючих документів. Оскільки в інший спосіб, окрім звернення до суду, не може підтвердити своє право спадкування прав та обов`язків забудовника щодо реконструкції житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , просить суд ухвалити відповідне рішення.
Позивач в судовому засіданні заявлений позов підтримав з викладених підстав та просив його задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився. До початку судового засідання представник Солотвинської селищної ради подав заяву у якій заявлений позов визнав та не заперечив проти його задоволення. Просив проводити розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оскільки представник відповідача позовні вимоги визнав, підстав для відмови у прийнятті визнання відповідачем позову не встановлено, визнання позову не суперечить закону та не порушує будь-чиїх прав свобод чи законних інтересів, то суд вважає, що позов слід задовольнити.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Кривець Івано-Франківського району Івано-Франківської області помер ОСОБА_2 .
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1220 ЦК України в день його смерті відкрилася спадщина на все належне йому за життя майно, в тому числі, на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 .
За життя ОСОБА_2 16 лютого 2005 року склав заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Кривецької сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області Близнюк Катериною Миколаївною, яким все своє майно заповів синові ОСОБА_1 .
Позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно померлого і отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 0,4000 гектара в с. Кривець, урочище «за Кривцями», Івано-Франківського району Івано-Франківської області. Листом приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Білусяк Л.В. №114/02-14 від 01 квітня 2024 року у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на згадане домоволодіння йому відмовлено через те, що спадкодавцем було проведено реконструкцію житлової нерухомості, однак не здав її в експлуатацію та належним чином не здійснив державну реєстрацію права власності на належне йому домоволодіння.
Згідно із свідоцтвом про право власності від 27 жовтня 2000 року ОСОБА_2 належав на праві приватної власності житловий будинок в АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки Івано-Франківського обласного бюро технічної інвентаризації від 07 березня 2024 року №00066: станом на 27 жовтня 2000 року (момент здійснення права власності) до складу домоволодіння входили: житловий будинок (літ А, заг. пл. 56,5 м.кв, жит. пл.36,6 м.кв), сарай (літ Б, заг. пл.22,9 м.кв), сарай (літ В, заг. пл.31,3 м.кв), вбиральня (літ Г, заг. пл.1.0 м.кв), погріб (літ Д, заг. пл. 8,0 м.кв.), криниця (№1, 5,0 м/п.), огорожа (№2 заг. пл. 85,2 м.кв.).
Рішенням від 14 травня 1993 року №23 ОСОБА_2 надано дозвіл на перебудову. Станом на 07 березня 2024 року до складу домоволодіння входили: житловий будинок (літ А, заг. пл. 158,2 м.кв, жит. пл.63,2 м.кв), літня кухня (літ Б, заг. пл.56,9 м.кв), сарай (літ В, заг. пл.24,1 м.кв), стайня (літ Г, заг. пл.35,7 м.кв), стодола (літ Д, заг. пл. 45,5 м.кв.), сарай (літ Е, заг. пл. 14,9 м.кв.), убиральня ( літ Ж, заг. пл. 1,1 м.кв.), капличка (літ З, заг пл. 2,8 м.кв.), криниця (№1, 5,0 м.кв.), огорожа (№2 заг. пл. 111,8 м.кв.), огорожа (№3, заг. пл. 30 м.кв.). Тобто технічні характеристики об`єкта змінились.
Згідно зі ст. 1216 - 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку. Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.
Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст.331ЦК України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно з ч. 3 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Згідно п. 8 постанови Пленуму Верхового Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва, його права та обов`язки входять до складу спадщини.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі на житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
З матеріалів справи встановлено, що спадкодавець здійснював реконструкцію належного йому на праві власності будинку, реконструкцію проведено, але правовстановлюючі документи на будинок не оформлені, він не зданий в експлуатацію.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
До складу спадщини після смерті ОСОБА_2 входять права та обов`язки забудовника щодо реконструкції житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами на АДРЕСА_1 . Спадкодавець за життя не здав вказаний будинок в експлуатацію, у зв`язку із чим нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який не завершив оформлення документів після реконструкції належного йому будинку, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Таким чином, за ОСОБА_1 слід визнати права та обов`язки забудовника щодо реконструкції житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами на АДРЕСА_1 .
На підставі наведеного, керуючись ст. 1216, 1218, 1261, 1268, 1272 ЦК України, ст. 200, 206, 263-265, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку спадкування за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , права та обов`язки забудовника щодо реконструкції житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Суддя Л.М. Битківський
Суддя Битківський
Суд | Богородчанський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123675704 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Битківський Л. М.
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Битківський Л. М.
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Битківський Л. М.
Цивільне
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
Битківський Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні