Справа № 350/1815/24
Номер провадження 2/350/654/2024
Р ІШ ЕН НЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2024 року Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Сокирко Л.М.,
секретаря судових засідань Видойник І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Рожнятів Калуського району Івано-Франківської області в залі судових засідань № 2 Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Спаської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
Позивач 23 жовтня 2024 року звернувся до суду з позовною заявою до Спаської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, мотивуючи позов тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Суходіл Рожнятівського району Івано-Франківської області помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на будинковолодіння, що розташоване в АДРЕСА_1 . З метою оформлення спадщини після смерті батька, він звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, однак отримав лист-роз`яснення, що ним пропущено встановлений законом строк для прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Вважає, що строк для прийняття спадщини ним пропущено з поважних причин, оскільки, будучи юридично необізнаним, помилково вважав, що наявність заповіту на його ім`я є підставою для прийняття ним спадщини як і те, що він після смерті батька фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, оскільки постійно навідував батька, доглядав за ним, вів та продовжує вести батькове господарство, обробляє земельну ділянку тощо, у зв`язку із чим помилково вважав, що таким чином прийняв спадщину.
Просив визначити йому додатковий строк достатній для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
25 жовтня 2024 року ухвалою судді Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області позовну заяву прийнято до провадження та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
19 листопада 2024 року ухвалою судді Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області було витребувано від державного нотаріуса Першої Рожнятівської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління юстиції Ничипорчук І.Б. належним чином засвідчену копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Станом на 29 листопада 2024 року до суду надійшла витребувана інформація.
19 листопада 2024 року ухвалою суду Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу до судового розгляду.
Сторони в судове засідання не прибули.
Позивач подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити та справу розглядати без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, однак спрямував до суду клопотання, у якому позовні вимоги визнав; розгляд справи просив здійснювати без участі представника.
Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі, якщо, відповідно до положень цього Кодексу, розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, позицію представника відповідача щодо визнання позову, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Суд установив, що згідно свідоцтва про народження (серія НОМЕР_1 виданого 2 жовтня 1963 року Суходільською сільською Радою Калуського району) ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та його батьками зазначені: батько ОСОБА_2 , мати ОСОБА_3 .
Згідно свідоцтва про смерть (серія НОМЕР_2 виданого 1 лютого 2019 року виконавчим комітетом Суходільської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області) ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Суходіл Рожнятівського району Івано-Франківської області. За життя ОСОБА_2 15 липня 2014 року склав заповіт, посвідчений сільським головою Суходільської сільської ради Рожнятівського району Івано-Франківської області Ільківим В.Ю. та зареєстровано в реєстрі за № 11, за умовами якого ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробив таке розпорядження: будинковолодіння по АДРЕСА_1 , сарай, стодолу, погреб, город біля жилого будинку заповідав сину ОСОБА_1 .
Відповідно до листа завідувача Першої Рожнятівської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління юстиції Ничипорчук І.Б. від 22 жовтня 2024 року за вих. № 585/01-16 ОСОБА_1 пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та йому рекомендовано звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку, достатнього для подання ним такої заяви.
На виконання ухвали суду від 19 листопада 2024 року про витребування доказів 29 листопада 2024 року надійшов лист завідувача Першої Рожнятівської державної нотаріальної контори Західного міжрегіонального управління юстиції Ничипорчук І.Б. від 27 листопада 2024 року за вих. № 695/01-16 про те, що після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкова справа не заводилася.
Відповідно до статей1217, 1218 Цивільного кодексу України,спадкування здійснюється за заповітом або за законом, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною першоюстатті 1269 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно із частиною першоюстатті 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину у встановлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 Цивільного кодексу України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Згідно положень постанови Верховного Суду від 26 червня 2019 року, правила частини третьої статті 1272 Цивільного кодексу України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; ці обставини визнані судом поважними. Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17. З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви. Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Приписамистатті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практикиЄвропейського суду з прав людини»встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини, як джерело права.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Ілхан проти Туреччини» від 27 червня 2000 року зазначено, що при вирішенні питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.
Враховуючи, що позивач з об`єктивних причин не мав змоги вчасно подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, оскільки будучи юридично необізнаним помилково вважав, що наявність заповіту не створить будь-яких перешкод для оформлення спадщини.
Враховуючи викладене, а також позицію представника відповідача щодо визнання ним позову, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та є всі підстави для визначення позивачу додаткового строку для подання ним заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 .
На підставі викладеного, керуючись статями 7-14, 81, 141, 247,263,265,273,354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, статями 1217, 1218, 1223, 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України,
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Спаської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити. Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , жителя села Суходіл Калуського району Івано-Франківської області, додатковий строк тривалістю три місяці з дня набрання цим рішенням законної сили для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду учасниками процесу шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разіподання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги,відмови увідкритті чизакриття апеляційногопровадження абоприйняття постановисуду апеляційноїінстанції занаслідками апеляційногоперегляду.
Суддя:СокиркоЛ.М.
Суд | Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123675948 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Сокирко Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні