Р I Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.12.2024
м. Лозова Харківської області
Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі:
головуючого - Харабадзе К.Ш.,
за участю секретаря - Петренко Ю.С.,
Справа № 629/6489/24
Номер провадження 2-о/629/172/24
заявник - ОСОБА_1
заінтересована особа - ОСОБА_2
заінтересована особа - ОСОБА_3
заінтересована особа - Лозівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції
заінтересована особа - Міністерство оборони України
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини
у с т а н о в и в:
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини, посилаючись на те, що в період з 2009 по 2021 заявниця перебувала у цивільну шлюбі з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В цей період заявниця народила дитину - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Державна реєстрації народження дитини була проведена відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України. За час сумісного проживання з ОСОБА_4 вони разом виховували сина, турбувалися про його здоров`я та розвиток. ОСОБА_4 жодного разу не оспорював батьківства щодо дитини, вважав себе біологічним батьком і любив сина. Останній, як батько, завжди приймав активну участь у житті дитини, піклувався про його навчання, належно виконував зобов`язання щодо матеріального утримання сина. ОСОБА_6 є єдиною дитиною ОСОБА_2 , а тому останній намагався віддати свою любов та турботу сину. Так само і батьки ОСОБА_2 - ОСОБА_7 та ОСОБА_3 з часу народження дитини визнавали і продовжують визнавати ОСОБА_6 своїм онуком і жодного разу не виражали своїх сумнівів щодо родинних відносин з хлопчиком. ІНФОРМАЦІЯ_3 , під час виконання бойового завдання, при виконанні службових обов`язків по захисту територіальної цілісності та суверенітету України, під час агресії російської федерації, отримавши поранення несумісне з життям внаслідок стрілецького бою під час штурмових дій в районі н.п. Велесе (рф) ОСОБА_2 загинув. Наразі з метою захисту прав та інтересів дитини, задля можливості юридичного оформлення родинних відносин між загиблим ОСОБА_4 та сином ОСОБА_6 , виникла необхідність у встановленні батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини. На підставі вищевикладеного, просить встановити факт батьківства ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Внести зміни до актового запису про народження № 31 від 12.05.2011, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Лозова Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області, а саме: у відомостях про дитину: у графі «прізвище» змінити прізвище дитини з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 »; у відомостях про батька зазначити « ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження - Україна, Харківська область, Лозівський район, с. Панютине; громадянство - Україна».
Заявниця ОСОБА_1 у судовому засіданні просила задовольнити заявлені вимоги, вказала, що ОСОБА_4 визнавав себе біологічним батьком ОСОБА_5 , любив сина, під час спільного проживання вели спільне господарство. ОСОБА_4 , як батько, завжди приймав активну участь у житті сина, піклувався про його навчання, належно виконував зобов`язання щодо його матеріального утримання.
Представник - адвокат Габор В.В. у судовому засіданні на задоволенні заявлених вимог наполягала у повному обсязі.
Заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали, просили їх задовольнити, зазначили, що дійсно їх син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . ОСОБА_6 є єдиним сином їх сина, а їх єдиним онуком. Наслідки задоволення заяви про встановлення факту судом були роз`яснені ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , і ними зрозумілі.
Представник заінтересованої особи Лозівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явилась, просила розгляд справи проводити за її відсутності, не заперечує проти заявлених вимог.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України у судове засідання не з`явилась, просила розгляд справи проводити за її відсутності, залишити заяву без розгляду у зв`язку з наявністю спору про право.
Щодо клопотання представника заінтересованої особи Міністерства оборони України про залишення заяви без розгляду у зв`язку з наявністю спору про право, суд зазначає, що Міністерство оборони України є лише одним із суб`єктів призначення і виплати одноразової грошової допомоги, а не потенційним отримувачем такої допомоги. Метою звернення заявниці, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є отримання одноразової грошової допомоги неповнолітньою дитиною загиблого військовослужбовця. В судовому засіданні заінтересовані особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які є батьками загиблого ОСОБА_4 заявлені вимоги підтримали, просили їх задовольнити, зазначили, що дійсно, їх син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , за життя визнавав ОСОБА_5 як сина, любив та утримував його. Роман є їх єдиним онуком.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає спору про право, зазначає на відсутність підстав для задоволення заяви Міністерства оборони України, а тому, відмовляє у задоволенні клопотання представника Міністерства оборони України про залишення заяви без розгляду.
Суд, дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, доходить до такого.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини другої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , складеного Панютинською селищною радою м. Лозова 12 травня 2011. Відповідно до даних вказаного свідоцтва, батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначено: ОСОБА_10 , ОСОБА_11 .
Згідно даних витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження № 00032340770 від 31 серпня 2021 року, відомості про батька дитини до актового запису про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від 12 травня 2011 року № 31 внесено відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Станом на день народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , його мати ОСОБА_11 у зареєстрованому шлюбі не перебувала, перебувала у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_4 .
Як вбачається з свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 , 28 грудня 2021 року ОСОБА_11 уклала шлюб з ОСОБА_12 , після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_13 ».
ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4 загинув внаслідок стрілецького бою під час штурмових дій, під час виконання бойового завдання в районі н.п. Веселе (рф), що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 09 жовтня 2024 року Лозівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, сповіщенням сім`ї від 03.10.2024 року № 11824, сповіщенням № 593 та корінцем сповіщення № 593.
Як вбачається з свідоцтва про народження серія НОМЕР_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 народився ОСОБА_4 , батьками записано: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Допитана в судовому засіданні дитина - ОСОБА_5 надав згоду на зміну його прізвища. Зазначив, ОСОБА_4 є його батьком, який піклувався про нього і виховував його.
Відповідно до статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист /частина десята статті 7 СК України/. Суд застосовує способи захисту, які встановлені законом або домовленістю сторін. Одним із способів захисту сімейних прав є встановлення правовідношення /частина друга статті 18 СК України/.
Дитина має право знати своїх батьків /частина перша статті 7 Конвенції про права дитини/.
Статтею 121 СК України встановлено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Статтею 130 СК України передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу, зокрема матір`ю дитини.
Провадження стосовно встановлення батьківства або його оспорювання стосується «приватного життя» за статтею 8 Конвенції захист прав людини і основоположних свобод, яке охоплює важливі аспекти особистої ідентичності.
Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є запис про батька дитини у книзі записів народжень за вказівкою матері.
Та обставина, що питання визнання батьківства за рішенням суду відповідно до статей 128, 129 СК України не вирішувалось за життя такої особи, не є перешкодою для застосування статті 130 СК України.
Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 17 лютого 2021 року у справі № 373/2257/18 (провадження № 61-15136св20), від 15 квітня 2021 року у справі №361/2653/15 (провадження № 61-2239св21).
Рішення щодо встановлення факту батьківства має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства в органах реєстрації актів цивільного стану.
Висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є достатньою підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердження або спростування факту батьківства.
Відповідно до частини третьої статті 12, частин першої та шостої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частини першої статті 78 ЦПК України суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
За змістом частини першої статті 102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Частиною першою статті 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають, зокрема, з сімейних правовідносин.
Згідно висновку молекулярно-генетичного експертного дослідження № 45279 від 25.11.2024, ймовірність того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , є біологічним батьком батька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складає 99,97%.
Оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд вважає доведеним факт батьківства ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Щодо вимог про внесення змін до актового запису № 19 від 17 січня 2017 року про народження дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в частині відомостей про батька, суд зазначає на таке.
За приписами ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є , зокрема, відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану).
Статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Згідно з ч. 1ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Відповідно до ч.ч.1, 3, 4, 6 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою , зокрема, одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини .
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Згідно з п. 1.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі по тексту - Правила № 96/5), зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
За приписами п. 2.6 Правил № 96/5 разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Як встановлено пунктом 2.13.1 Привал № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Згідно з п. 2.16.4 Правил № 96/5 на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
Беручи до уваги наведене, враховуючи надані заявницею світлини, висновок експерта, суд дійшов висновку про задоволення заявлених вимог щодо внесення змін до актового запису про народження дитини.
Суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів доходить висновку про задоволення заявлених вимог.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 81, 89, 141, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Прийняти ухвалу, якою в задоволенні заяви Міністерства оборони України про залишення заяви без розгляду, - відмовити.
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт батьківства, а саме, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець селище Панютине Лозівського району Харківської області, громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , є батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця смт. Панютине м. Лозова Харківської області.
Внести зміни до актового запису про народження № 31 від 12 травня 2011 року про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: у відомостях про дитину: у графі «прізвище» змінити прізвище дитини з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_9 »; у відомостях про батька дитини, змінити з « ОСОБА_10 , громадянство-Україна» на « ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянство - Україна».
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду . Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
заявник - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1
заінтересована особа - ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2
заінтересована особа - ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2
заінтересована особа - Лозівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лозівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 41403932, місцезнаходження за адресою: м. Лозова Харківської області, бульвар Шевченка, 1
заінтересована особа - Міністерство оборони України, код ЄДРПОУ: 00034022, місцезнаходження за адресою: м. Київ, просп. Повітрофлотський буд. 6;
Суддя Карина ХАРАБАДЗЕ
Суд | Лозівський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 12.12.2024 |
Номер документу | 123677329 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Лозівський міськрайонний суд Харківської області
ХАРАБАДЗЕ К. Ш.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні