Рішення
від 04.12.2024 по справі 716/2213/24
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 716/2213/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04.12.2024 року місто Заставна

Заставнівський районний суд Чернівецької області у складі:

головуючого судді Вайновської О.Є.,

секретаря судового засідання Бортніка А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , Веренчанська територіальна громада Чернівецького району Чернівецької області про встановлення факту родинних відносин,

ВСТАНОВИВ:

16.10.2024 заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин між його бабусею ОСОБА_2 та батьком ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з розбіжностями у їх прізвищах, що необхідно для реалізації ним спадкових прав після смерті батька.

Ухвалою судді Заставнівського районного суду Чернівецької області від 21.10.2024 відкрито провадження у справі за правилами окремого провадження, витребувано матеріали спадкової справи.

Заявник в судове засідання не з`явився, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку.

Заінтересована особа ОСОБА_2 до судового засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю.

За таких обставин суд розглянув справу за відсутністю сторін, що відповідає положенням ст.223 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви за наступних підстав.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 (спадкова справа).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер (а.с.9).

За загальними правилами про спадкування, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюєтьсяза заповітомабо зазаконом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, зокрема, на земельні ділянки, житловий будинок (спадкова справа).

Заповіт на випадок смерті ОСОБА_3 відсутній.

Відповідно до ст.1223 ЦК України, у разі відсутності право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу.

Відповідно до ст.1261 ЦК України, діти, батьки спадкодавця спадкують у першу чергу за законом.

Відповідно дост.ст.1268ЦК України,спадкоємець зазаповітом чиза закономмає правоприйняти спадщинуабо неприйняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).

На день смерті ОСОБА_3 з ним постійно проживали, зокрема: мати ОСОБА_2 , сини ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1

12.04.2023 до приватного нотаріуса звернулися: ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , в інтересах якого дії ОСОБА_1 з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 з заявою про відмову від спадщини на користь спадкоємця ОСОБА_1 заявника у справі.

Таким чином, під час розгляду справи встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , є спадкоємцем першої черги за законом після смерті батька і є таким, що прийняв спадщину.

Відповідно до положень ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав свобод чи законних інтересів.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення ч.ч.1, 2 ст.293 ЦПК України).

Відповідно до ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться в п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Встановивши під час розгляду справи, що будь-які розбіжності у написанні ім`я заявника та померлого батька відсутні, що родинні відносини між заявником ОСОБА_1 та батьком ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , які б перешкоджали заявнику в отриманні належної йому частки у спадщині після смерті батька жодною особою не оспорюються, суд приходить до висновку, що права заявника не можна вважати порушеними, невизнаними або оспорюваними в розумінні ст.4 ЦПК України, а отже вони не підлягають судовому захисту.

Водночас, під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_2 відмовилася від спадщини після смерті сина ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь онука ОСОБА_1 заявника у справі.

Відповідно до ст.1273 ЦК України, спадкоємець зазаконом можевідмовитися відприйняття спадщинипротягом строку,встановленогостаттею 1270цьогоКодексу.Заява провідмову відприйняття спадщиниподається нотаріусуабо всільських населенихпунктах -уповноваженій наце посадовійособі відповідногооргану місцевогосамоврядування замісцем відкриттяспадщини. Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною.

Спадкоємець за законом має право відмовитися від прийняття спадщини на користь будь-кого із спадкоємців за законом незалежно від черги (ст.1274 ЦК України).

Відповідно до п.3.25 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 №296/5 (далі Порядок), спадкоємець зазаконом маєправо відмовитисьвід прийняттяспадщини накористь будь-когоіз спадкоємцівза закономнезалежно відчерги,у томучислі внуків,правнуків,племінників таінших. Спадкоємець, на чию користь була здійснена відмова від права на частку у спадщині, має право відмовитися від її прийняття.

При видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва (п.4.1). Свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, а у випадках, передбачених частиною другою статті 1270…(п.4.9) та за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів (п.4.12). За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку (п.4.15).

Відповідно до глави 13 «Відмова у вчинені нотаріальної дії» Порядку, нотаріус відмовляєу вчиненнінотаріальної діїу випадках,передбачених Законом. Нотаріуси не приймають для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам, встановленим у статті 47 Закону, або містять відомості, передбачені частиною третьою статті 47 зазначеного Закону. Нотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. У постанові про відмову зазначаються: дата винесенняпостанови; прізвище,ініціали нотаріуса,який виніспостанову,найменування тамісцезнаходження державноїнотаріальної конториабо найменуваннянотаріального округута адресарозташування робочогомісця приватногонотаріуса; прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, місце її проживання або найменування і місцезнаходження юридичної особи; про вчинення якої нотаріальної дії просила особа, що звернулася до нотаріуса (короткий зміст прохання); причини відмови у вчиненні нотаріальної дії з посиланням на чинне законодавство; порядок і строки оскарження відмови з посиланням на норми цивільного процесуального законодавства. Нотаріусу забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії.

З письмових доказів, доданих до заяви, зі спадкової справи №84/2023, заведеної після смерті ОСОБА_3 не вбачається, чи прийняв спадкоємець за законом ОСОБА_1 , на чию користь була здійснена ОСОБА_2 відмова від права на частку у спадщині, або відмовитися від прийняття частки у спадщині. Також в спадковій справі відсутня заява спадкоємця ОСОБА_1 про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_3 , відмова нотаріуса про видачу свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з невідповідністю поданих для вчинення нотаріальної дії документів, зокрема, документів на підтвердження родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , що унеможливлює визначення нотаріусом частки заявника ОСОБА_1 у спадщині після смерті батька ОСОБА_3 ..

Вказані обставини також свідчать про те, що на даний час у суду відсутні підстави вважати, що права ОСОБА_1 на частку ОСОБА_2 у спадщині після смерті ОСОБА_3 оспорюються іншими особами, та що у ОСОБА_1 існують будь-які перешкоди у реалізації спадкових прав після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Розбіжності у прізвищах ОСОБА_2 та її сина ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , можуть бути усунуті в позасудовому порядку висновками Українського бюро лінгвістичних експертиз.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин між його бабусею ОСОБА_2 та батьком ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , слід відмовити.

Судові витрати у справах окремого провадження, відповідно до положень ст.294 ЦПК України, не відшкодовуються.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.6-13, 81, 258-259, 263-265, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 , Веренчанська територіальна громада Чернівецького району Чернівецької області про встановлення факту родинних відносин, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня вручення повного тексту рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 10.12.2024.

Суддя О.Є. Вайновська

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення04.12.2024
Оприлюднено12.12.2024
Номер документу123678159
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —716/2213/24

Рішення від 04.12.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Вайновська О. Є.

Рішення від 04.12.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Вайновська О. Є.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Вайновська О. Є.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Вайновська О. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні