Рішення
від 26.11.2024 по справі 355/1198/24
БАРИШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 355/1198/24

Провадження № 2/355/731/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2024 року Баришівський районний суд Київської області в складі:

головуючого суддіТроценко Т. А.

за участю секретаряЛіберацької Ю. В.

представника позивача адвоката Блохіної О. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Баришівка Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Баришівської селищної ради Броварського району Київської області про встановлення факту постійного проживання, встановлення факту належності правовстановлюючого документа, визнання права власності в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, який уточнив і вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 2,7326 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області кадастровий номер 32200283:400:11:045:0045.

Вказану земельну ділянку померлий успадкував після смерті своєї матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом постійного проживання зі спадкодавцем на день її смерті у АДРЕСА_1 , але нотаріально прийняття спадщини не оформив.

У 2010 році він забрав батька до себе у с. Баришівку, де вони стали проживати однією сім`єю, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, після того, як батько захворів та не зміг сам себе обслуговувати він здійснював догляд за ним, в подальшому здійснив його поховання.

Після його смерті він звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але отримав відмову у зв`язку з тим, що він пропустив строк для прийняття спадщини, тому просить встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем на день смерті останнього.

Крім того, вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його бабуся ОСОБА_3 , після смерті якого і залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 2,7326 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області кадастровий номер 32200283:400:11:045:0045, проте у державному акті, який посвідчував право власності ОСОБА_3 на землю, її ім`я вказано « ОСОБА_4 » замість « ОСОБА_5 », що перешкоджає йому оформити у спадщину вказану ділянку, тому він просить встановити факт належності його бабусі ОСОБА_3 державного акту на право власності на землю серії ЯГ № 192804, виданого 19 липня 2006 року на ім`я ОСОБА_6 .

На тій підставі, що він є єдиним спадкоємцем після смерті свого батька ОСОБА_2 , просить визнати за ним право власності на спадкове майно у вигляді вищевказаної земельної ділянки в порядку спадкування за законом.

В судовому засіданні представник позивача адвокат Блохіна О. В. підтримала позовні вимоги і просить задовольнити.

Вказала, що за життя ОСОБА_2 мешкав зі своєю матір`ю ОСОБА_3 у с. Лукаші Броварського району Київської області, а після її смерті у 2010 році переїхав жити до свого сина ОСОБА_1 у с. Баришівку, де вони мешкали разом до дня смерті ОСОБА_2 .

Позивач піклувався про батька, мав з ним спільний побут та бюджет, опікувався ним, доглядав, коли той захворів та був лежачий, а в подальшому здійснив його поховання.

При зверненні його до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті батька дізнався, що він пропустив 6- місячний строк для прийняття спадщини, тому просить встановити факт постійного проживання разом зі спадкодавцем протягом з 2010 року по 24.01. 2017 року за однією адресою - АДРЕСА_2 .

Крім того, просить встановити факт належності його бабусі ОСОБА_7 державного акту на право власності на землю, де ім2я останньої було невірно вказано як ОСОБА_4 .

Встановлення цих фактів необхідно йому для прийняття спадщини за законом.

Представник відповідача Баришівської селищної ради до суду не з`явився, про дату слухання справи повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив, заперечень проти позову не надав, тому суд розглядає справу за його відсутності на підставі наявних доказів.

Свідок ОСОБА_8 суду пояснила, що позивач по справі це її син, батько ОСОБА_1 це її колишній чоловік, за життя проживав разом зі своєю матір`ю ОСОБА_9 у с. Лукаші в одному житловому будинку. Після смерті матері переїхав жити до сина у АДРЕСА_2 .

Вона проживає разом з сином в одному будинку у с. Баришівка, тому бачила, як син доглядав батька, вони жили як одна сім`я, мали спільний побут та бюджет, коли батько захворів, син лікував його, а потім здійснив поховання.

За життя бабуся сина, мати його батька мала у с. Лукаші земельну ділянку.

Свідок ОСОБА_10 підтвердила суду, що вона мешкає у с. Баришівка, як сусідка ОСОБА_1 бачила, що у 2010 році до нього переїхав з с. Лукаші батько, і жив до своєї смерті у 2017 році.

Вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , виходячи з наступного.

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області, ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Лукаші померла ОСОБА_3 .

З довідки, виданої Лукашівським старостинським округом від 18. 06. 2024 року, вбачається, що померла ОСОБА_3 була зареєстрована і постійно проживала по день смерті у АДРЕСА_1 , крім неї в будинку був зареєстрований та проживав її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Померлій ОСОБА_3 на праві власності належала земельна ділянка площею 2,7326 га, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області кадастровий номер 32200283:400:11:045:0045.

Таким чином на підставі сумісного проживання зі спадкодавцем ОСОБА_2 успадкував після смерті своєї матері вказану земельну ділянку як спадкоємець першої черги за законом, проте спадкові права на неї не оформив, до нотаріуса з відповідною заявою не звертався, що підтверджується інформаційною довідкою із спадкового реєстру.

ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого виконавчим комітетом Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області, ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Лукаші Баришівського району Київської області.

Син померлого, ОСОБА_1 , звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті батька, але отримав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 18. 06. 2024 року у зв`язку з пропуском 6 місячного строку на прийняття спадщини, у зв`язку з чим він просить встановити факт постійного проживання разом зі спадкодавцем на день його смерті.

Просить також встановити факт належності померлій бабусі ОСОБА_3 правовстановлюючого документу Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 192804, виданого 19 липня 2006 року на ім`я ОСОБА_6 .

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я та по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або паспорті.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 дійсно належала на праві власності земельна ділянка площею 2,7326 га, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області кадастровий номер 32200283:400:11:045:0045, але у зв`язку з невірним написанням її імені у державному акті позивач позбавлений можливості оформити спадщину.

Частина 3 ст. 1268 ЦК України передбачає, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Таким чином після смерті ОСОБА_3 спадщину у вигляді земельної ділянки отримав її син ОСОБА_2 , який був зареєстрований та мешкав разом з нею на день її смерті, що підтверджено довідкою сільської ради с. Лукаші.

Строки прийняття спадщини визначені у ч. 1 ст. 1271 ЦК України, а саме - для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно положень ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Судом встановлено, що після померлого ОСОБА_2 єдиним спадкоємцем першої черги за законом є його син ОСОБА_1 , позивач по справі, який не був зареєстрований з померлим батьком за однією адресою, але фактично протягом з 2010 року по день смерті ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_1 мешкав з ним за однією адресою, а саме - по АДРЕСА_2 , що підтверджено у судовому засіданні показами свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_10 , отже є таким, що фактично спадщину прийняв.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 законні, обгрунтовані, доведені належними доказами, а отже підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 1261,1268,1270,1271 ЦК України, ст. ст. 12,13,76-81, 258-265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ІПН НОМЕР_3 на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем батьком ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_4 за однією адресою АДРЕСА_2 з 2010 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Встановити факт належності ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 правовстановлюючого документу Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 192804, виданого 19 липня 2006 року на ім`я ОСОБА_6 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ІПН НОМЕР_3 право власності на земельну ділянку площею 2,7326 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Лукашівської сільської ради Баришівського району Київської області кадастровий номер 32200283:400:11:045:0045 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 11. 12. 2024 року.

Суддя Баришівського

районного суду Т. А. Троценко

СудБаришівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123680475
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —355/1198/24

Ухвала від 24.01.2025

Цивільне

Баришівський районний суд Київської області

Троценко Т. А.

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Баришівський районний суд Київської області

Троценко Т. А.

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Баришівський районний суд Київської області

Троценко Т. А.

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Баришівський районний суд Київської області

Троценко Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні