Рішення
від 09.12.2024 по справі 357/14466/24
БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 357/14466/24

Провадження № 2-о/357/416/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2024 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого судді - Бондаренко О. В., за участю секретаря судового засідання - Каплічної Ж.А., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Білоцерківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Тетіївська міська рада Білоцерківського району Київської області, про встановлення факту, що має юридичне значення,

В С Т А Н О В И В :

07.10.2024 представник заявниці, адвокат Шевчук Юрій Іванович, звернувся до суду з даною заявою мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік заявниці - ОСОБА_2 . Після смерті чоловіка заявниця вирішили реалізувати своє право на пенсію по втраті годувальника, тому звернулася до Білоцерківського об`єднаного управління ПФУ у Київській області, однак з`ясувалося, що у свідоцтві про шлюб від 22.08.1964, складеного виконавчим комітетом Кашперівської сільської ради Тетіївського району Київської області, актовий запис № 36, прізвище чоловіка записано « ОСОБА_2 » замість « ОСОБА_2 ». У вересні 2023 року заявниця звернулася до Білоцерківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою щодо внесення виправлення до актового запису про шлюб, однак їй було відмовлено у вчиненні даної дії. Тому, просив у судовому порядку встановити факт неправильності запису в актовому записі про шлюб, складеному 22 серпня 1964 року виконавчим комітетом Кашперівської сільської ради Білоцерківського району Київської області № 36, щодо неправильного написання прізвища нареченого до та після реєстрації шлюбу « ОСОБА_2 » замість правильного « ОСОБА_2 » та зобов`язати заінтересованих осіб внести виправлення до актового запису про шлюб №36, складеного 22 серпня 1964 року виконавчим комітетом Кашперівської сільської ради Білоцерківського району (бувшого - Тетіївського) Київської області, змінивши неправильно написане прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу « ОСОБА_2 » на правильне прізвище « ОСОБА_2 ».

09.10.2024 судом постановлено ухвалу, якою прийнято до розгляду заяву, відкрито провадження у справі, призначено судове засідання на 05.11.2024-11:30 год та витребувано з Білоцерківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) докази у справі.

05.11.2024 судом постановлено ухвали, які занесені до протоколу судового засідання, про залучення у справі правонаступника заінтересованої особи - Кашперівської сільської ради Тетіївського району Київської області - Тетіївську міську раду Білоцерківського району Київської області та відкладення судового засідання на 09.12.2024 - 11:30 год, для повідомлення залученої особи про розгляд справи та у зв`язку з не виконанням ухвали суду про витребування доказів.

09.12.2024 судом постановлено ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання, про прийняття до розгляду матеріалів, поданих Білоцерківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на виконання ухвали суду від 09.10.2024.

Заявниця - ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце засідання повідомлена належним чином, 05.11.2024 її представник подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності заявниці та відсутності її представника, заяву підтримує у повному обсязі.

Заінтересована особа - Білоцерківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) представника до суду не направив, про дату, час та місце засідання повідомлений належним чином, заперечення проти заяви до суду не подав.

Заінтересована особа - Тетіївська міська рада Білоцерківського району Київської області представника до суду не направила, про дату, час та місце засідання повідомлена належним чином, направила до суду пояснення, у яких зазначила, що дійсно виконавчим комітетом Кашперівської сільської ради Тетіївського району Київської області в актовому записі про шлюб № 36 від 22.08.1964 невірно вчинено запис « ОСОБА_2 » замість правильного « ОСОБА_2 », а також просила проводити розгляд справи за відсутності представника міської ради на підставі матеріалів справи.

За правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України за умов неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно із ч.1 ст. 10 ЦПК України, суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.

Згідно зі ст.13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Так, в п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України визначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вересні 2023 року звернулася до Білоцерківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб № 36 від 22 серпня 1964 року, складеного виконавчим комітетом Кашперівської сільської ради Тетіївського району Київської області, а саме: змінити прізвище нареченої до та після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 », змінити прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », змінити по батькові нареченого з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », що підтверджено матеріалами справи (а.с.5.8-9).

Зі свідоцтва про шлюб (повторне) Серії НОМЕР_1 (а.с.6), вбачається, що 22 серпня 1964 року виконавчим комітетом Кашперівської сільської ради Тетіївського району Київської області було складено актовий запис № 36, про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно із Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану (а.с.8-9), Білоцерківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) було внесено зміни до актового запису про шлюб № 36 від 22 серпня 1964 року, складеного виконавчим комітетом Кашперівської сільської ради Тетіївського району Київської області, а саме: змінено прізвище нареченої до та після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 » та змінено по батькові нареченого з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 », а змінити прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 » виявилося неможливим, у зв`язку з тим, що в актовому записі про народження чоловіка заявниці № 86 від 07 грудня 1936 року, складеного виконавчим комітетом Мовчанівської сільської ради Ружинського району Житомирської області зазначено прізвище дитини і батьків « ОСОБА_2 ».

Зі свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_2 (а.с.7), вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 86 років у селі Фурси Білоцерківського району Київської області помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що узгоджується з актовим записом про смерть № 102 від 11 липня 2023 року, що складений виконавчим комітетом Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області (а.с.62-65).

Згідно із матеріалами справи (а.с.55-61), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 22 серпня 1964 року перебували у зареєстрованому шлюбі, від спільного проживання мають двох дітей: ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

З актових записів про народження № 1955 від 30.11.1972 та № 1392 від 06.07.1977, Повних витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00047727581 від 30.10.2024 та № 00047727529 від 30.10.2024 (а.с. 55-61), вбачається, що прізвище батька дітей: ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зазначено « ОСОБА_2 ».

З матеріалів справи (а.с.10), вбачається, що 30 липня 1968 року ОСОБА_2 було видано ордер на вселення до квартири АДРЕСА_2 разом з сім`ю: дружина - ОСОБА_1 та син - ОСОБА_12 .

З копії Військового білету Серії НОМЕР_3 від 07.04.1965 (а.с.11), вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , а згідно копії посвідчення Серії НОМЕР_4 (а.с.12), ОСОБА_2 мав право на пільги, установлені законодавством для ветеранів військової служби.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.

Згідно із ст. 2, ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).

Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання врегульовано порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до пункту 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.

Згідно з п.2.16.7 розділу ІІ Правил, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Відповідно до п.2.16 Правил, зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Отже, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану у якому зазначено про внесення конкретних змін в актовий запис цивільного стану є самостійною підставою для здійснення уповноваженими особами органів реєстрації цивільного стану внесення змін до відповідного актового запису, а згідно із ст.18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Згідно роз`яснень, що містяться в п 9 постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 07 липня 1995 року «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», в порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта або коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено у зміні запису, який провадився відповідно до положень про порядок зміни записів актів громадянського стану (наприклад, при зміні прізвища, імені, по батькові, місця і дати народження).

У п. 11 вказаної постанови зазначено, що суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану. Рішення суду, яким встановлено неправильність запису в акті громадянського стану є підставою для виправлення такого запису органами реєстрації актів громадянського стану, у резолютивній частині рішення повинно бути зазначено, який запис є неправильним, яким органом реєстрації актів громадянського стану і щодо яких осіб він складений, номер і дата запису та які виправлення, зміни чи доповнення слід до них внести.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Виконуючи завдання цивільного судочинства, окрім основних принципів: справедливості, добросовісності та розумності, суд касаційної інстанції у окремих своїх постановах керується аксіомою цивільного судочинства: "Placuit in omnibus rebus praecipuum esse iustitiae aequitatisque quam stricti iuris rationem", яка означає «У всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права».

Гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

Європейський суд з прав людини вказав, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Серявін та інші проти України", заява N 4909/04, від 10 лютого 2010 року).

Даючи оцінку встановленим обставинам та доказам в їх сукупності, приймаючи до уваги те, що встановлення неправильності в актовому записі про шлюб породжує для заявниці юридичні наслідки щодо оформлення спадкових прав на майно після померлого чоловіка, а також те, що чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану, і заявниця, у зв`язку з цим, не має іншої можливості виправити допущену у ньому помилку, усунення такої можливе лише у судовому порядку, шляхом встановлення неправильності в актовому записі про шлюб та зобов`язання вчинення дій, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення, підлягає до задоволення.

Керуючись ст. 4, 12, 13, 76- 82, 263, 265, 268, 273, 293, 294, 315-319, 354, 355 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП: НОМЕР_5 , місце проживання: АДРЕСА_3 ), заінтересовані особи: Білоцерківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (ЄДРПОУ: 33341882, місцезнаходження: вулиця Ярослава Мудрого, будинок 22, місто Біла Церква, Київська область, 09117), Тетіївська міська рада Білоцерківського району Київської області (ЄДРПОУ: 42096329, місцезнаходження: вулиця Януша Острозького, будинок 5, місто Тетіїв, Білоцерківський район, Київська область, 09801), про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.

Встановити факт неправильності запису в актовому записі про шлюб № 36 від 22 серпня 1964 року, складеного виконавчим комітетом Кашперівської сільської ради Білоцерківського (колишній - Тетітіївський) району Київської області, в частині написання прізвища нареченого до та після реєстрації шлюбу « ОСОБА_2 » замість правильного « ОСОБА_2 ».

Зобов`язати органи державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису про шлюб № 36 від 22 серпня 1964 року, складеного виконавчим комітетом Кашперівської сільської ради Білоцерківського (колишній - Тетітіївський) району Київської області, а саме: змінити прізвище нареченого до та після реєстрації шлюбу з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_2 ».

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення. Учасник справи, якому повний текст рішення не був вручений у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 11.12.2024.

Суддя: О. В. Бондаренко

СудБілоцерківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123680578
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —357/14466/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Бондаренко О. В.

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Бондаренко О. В.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Бондаренко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні