Ухвала
від 10.12.2024 по справі 526/2336/24
ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 526/2336/24

Провадження № 1-кп/526/356/2024

У Х В А Л А

іменем України

10 грудня 2024 року Гадяцький районний суд Полтавської у складі

головуючого судді ОСОБА_1 ,

з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

обвинуваченої ОСОБА_4 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям, відносно, обвинуваченої ОСОБА_4 у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.190 КК України,

встановив:

До Гадяцького районного суду Полтавської області надійшло кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.06.2024 за № 12024175560000093 про обвинувачення ОСОБА_4 за ч.1 ст.190 КК України.

Під час підготовчого судового засідання представник потерпілого та обвинувачена заявили клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України, у зв`язку дійовим каяттям, вказуючи на наявність правових підстав, передбачених КК та КПК України.

Обвинувачена в судовому засіданні просила задовольнити клопотання та звільнити її від кримінальної відповідальності, підтвердила обставини вчинення кримінального проступку, а також підтвердила визнання своєї вини та щирого розкаяння, зазначила, що вона зробила для себе висновок та більше таких дій не вчинятиме. Правові наслідки закриття кримінального провадження їй зрозумілі.

Представник відділу соціального захисту населення №2 Управління соціального захисту населення Миргородської РВА надав заяву про закриття кримінального провадження та підтвердження відшкодування завданих збитків в повному обсязі.

Прокурор не заперечував проти задоволення клопотання, оскільки обвинувачена раніше не притягувалася до кримінальної відповідальності, щиро розкаялася та відшкодувала завдані збитки.

Досудовим розслідування встановлено, що 23 серпня 2023 року у межах робочого дня із 09 години 00 хвилин по 18 годин 00 хвилин (більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлене ОСОБА_4 прибула в приміщення відділення Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Гадяцької міської ради за адресою Полтавська область, Миргородський район, м. Гадяч, вул. Лесі Українки, 3, з метою шахрайським шляхом заволодіти бюджетними грошовими коштами, шляхом отримання грошової допомоги за рахунок Державного бюджету України в Управління соціального захисту населення Миргородської районної військової адміністрації, а саме допомогу малозабезпеченим сім`ям та на дітей одиноким матерям, відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 (зі змінами), Закону України «Про державну допомогу сім`ям дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001р. № 1751.

Реалізуючи свій протиправний намір, спрямований на отримання вказаної грошової допомоги, 23.08.2023 ОСОБА_4 , перебуваючи у Центрі надання адміністративних послуг виконавчого комітету Гадяцької міської ради за адресою Полтавська область, Миргородський район, м. Гадяч, вул. Лесі Українки, 3, достовірно знаючи про факт перебування у її власності земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2.0486 га, реєстраційний номер 5320486900:00:011:0212, яку ОСОБА_4 надає в оренду і отримує від цього дохід,і що цей факт може стати підставою для отримання більшого розміру виплати грошових коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та на дітей одиноким матерям, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер та значення своїх дій шляхом обману, ОСОБА_4 , власноручно, діючи умисно, з корисливих мотивів, в офіційному бланку, а саме декларації про доходи та майновий стан осіб, яв звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги, форма якої передбачена Інструкцією щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги та затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 6 жовтня 2006 р. за № 1098/12972, (зі змінами), внесла неправдиві відомості, а саме не вказала у розділі II декларації інформацію про види та суми доходів за період з 01.01.2023 по 30.06.2023 року про доходи ОСОБА_4 в сумі 17 852 гривень 91 копійок, які вона отримувала 20.04.2023, 05.05.2023, 16.06.2023 від Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-КРАЙ» за надання в оренду земельної ділянки, а також внесла неправдиві відомості в розділ V декларації, не вказавши інформацію про належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2.0486 га, реєстраційний номер 5320486900:00:011:0212, яка знаходились у власності ОСОБА_4 на момент подань декларації.

В подальшому на підставі поданих ОСОБА_4 завідомо неправдивих відомостей про її доходи, працівниками відділу соціального захисту населення №2 Управління соціального захисту населення Миргородської районної військової адміністрації, які були переконаними у правдивості зазначених ОСОБА_4 даних, було прийнято рішення № Д.07.09.005-077W «Про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї» від 07.09.2024 і призначено грошову допомогу у розмірі 4330 гривень 88 копійок та рішення Д.07.05.005-187W «Про призначення допомоги сім`ям з дітьми» від 07.09.2024 і призначено грошову допомогу 1334 гривень 33 копійок, внаслідок чого надмір виплачено ОСОБА_4 державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї, яка в загальній сумі склала 25 985 гривень 28 копійок та допомогу на дітей як одинокій матері, яка в загальній сумі склала 15 934 гривень 63 копійки, яка виплачувалась щомісячно з серпня 2023 року по січень 2024 року на банківський рахунок AT «Державний ощадний банк України» НОМЕР_1 , вказаний ОСОБА_4 .

Вищевикладеними протиправними діями, ОСОБА_4 заволоділа коштами державного бюджету України в особі Управління соціального захисту населення Миргородської районної військової адміністрації, чим спричинила матеріальні збитки державі на загальну суму 22 118 гривень 37 копійок.

Своїми умисними діями, що виразилися заволодінні чужим майном (грошовими коштами в сумі 22 118 гривень 37 копійок) шляхом обману (шахрайства), ОСОБА_4 , вчинила кримінальний проступок, передбачений ч. 1 ст. 190 КК України.

Так, відповідно до ч. 3 ст.314КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про закриття провадження у випадку встановлення підстав, передбачених п. 4-8 ч. 1 або ч. 2 ст. 284 цього Кодексу.

Згідно з п.1 ч. 2 ст.284КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності, а відповідно до ч. 3 ст.288КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Статтею 45КК України передбачено, що особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

Підставами звільнення особи від кримінальної відповідальності за цією статтею є дійове каяття. Дійове каяття полягає в тому, що після вчинення кримінального правопорушення особа щиро покаялась, активно сприяла у його розкритті, повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду. Відсутність хоча б однієї із зазначених складових дійового каяття виключає звільнення особи від кримінальної відповідальності заст. 45 КК України.

Щире розкаяння характеризує суб`єктивне ставлення винної особи до вчинення кримінального правопорушення, яке виявляється у тому, що вона визнає свою провину, висловлює жаль з приводу вчинення та бажання виправити ситуацію, що склалась.

Активним сприянням розкриттю кримінального правопорушення слід вважати надання особою органам дізнання або досудового слідства будь-якої допомоги в установленні невідомих їм обставин справи.

У постанові Пленуму Верховного Суду України № 12 від 23.12.2005 "Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності"вказано, що особу можна звільнити від кримінальної відповідальності лише за наявності визначених КК України умов і підстав. Умовою звільнення особи від кримінальної відповідальності є вчинення нею певного умисного злочину, незалежно від того, закінчено його чи ні, вчинений він одноособово чи у співучасті. Підставою такого звільнення може бути або певна поведінка особи після вчинення злочину, яку держава заохочує (дійове каяття, примирення винного з потерпілим, припинення злочинної діяльності та добровільне повідомлення про вчинення), або настання певної події (закінчення строків давності).

Розглянувши заявлене клопотання, заслухавши пояснення і думку сторін кримінального провадження, дослідивши наявні матеріали, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття цього кримінального провадження в порядку ст.45КК України та п. 1 ч. 2 ст.284, п. 2 ч. 3 ст.314 КПК України, оскільки ОСОБА_4 вперше вчинила кримінальний проступок, повністю визнала свою вину у вчиненому, щиро розкаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення, усвідомила протиправність своїх дій, відшкодувала потерпілому завдану шкоду.

Процесуальні витрати, речові докази у кримінальному провадженні не заявлені.

Керуючисьст. 45 КК України, ст.ст.288,314-316,369 КПК України, суд -

ухвалив:

Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.190 КК України на підставіст.45 КК України, у зв`язку із дійовим каяттям, та кримінальне провадження від 01.06.2024 за № 12024175560000093 - закрити.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд Полтавської області протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя: ОСОБА_1

СудГадяцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення10.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123681362
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Шахрайство

Судовий реєстр по справі —526/2336/24

Ухвала від 10.12.2024

Кримінальне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Киричок С. А.

Ухвала від 19.06.2024

Кримінальне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Киричок С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні