Справа №766/2514/21
н/п 1-в/766/695/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.12.2024 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1
за участю секретаря: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Херсона заяву заінтересованої особи Херсонського обласного центру зайнятості про заміну стягувача Херсонський міський центр занятості при виконані виконавчого листа від 22.04.2021, виданого в кримінальній справі №766/2514/21 в рамках кримінального провадження, внесеного до ЄРДР 16.04.2020 №12020230030000816 зв обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КК України, -
у с т а н о в и в:
І. Виклад позиції заінтересованої особи
Представник Херсонського обласного центру зайнятості (далі по тексту ХОЦЗ) звернулась до суду із заявою, в якій просить замінити сторону виконавчого провадження Херсонський міський центр зайнятості на його правонаступника ХОЦЗ у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа, виданого Херсонським міським судом Херсонської області від 22.04.2021 у справі №766/2514/21 про стягнення з ОСОБА_3 коштів в сумі 12 189,26 гривень.
На обґрунтування заяви зазначено, що вироком Херсонського міського сулу Херсонської області від 22.02.2021 цивільний позов Херсонського міського центру зайнятості задоволено в повному обсязі, стягнуто з ОСОБА_3 на користь останнього грошові кошти в розмірі 121889,26 гривень. Рішення набрало законної сили 25.03.2021.
Виконавчий лист про примусове виконання рішення суду по справі №766/2514/21 з 14.05.2021 перебуває на виконанні в Дніпровському відділі державної виконавчої служби у м. Херсоні. Таном на теперішній час рішення залишається невиконаним, залишок заборгованості складає 809,93 гривень, проте Херсонський міський центр зайнятості позбавлений можливості реалізації прав стягувач в даному виконавчому провадженні у зв`язку з вибуттям зі спірних правовідносин.
Херсонський міський центр зайнятості з 29.02.2024 перебуває у стані припинення на підставі внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації. Крім того відповідно до наказу Міністерства економіки України від 14ж.02.2024 №4050 «Про реорганізацію державних установ Державної служби зайнятості» Херсонський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та обов`язків Херсонського міського центру зайнятості.
ІІ. Процесуальній дії суду
Відповідно до ч. 5 ст. 128 КПК України цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Згідно п. 14 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначенийч. 2 ст. 539 цього Кодексу, має право вирішувати інші питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.
Клопотання (подання) про вирішення питання, пов`язаного із виконанням вироку, розглядається протягом десяти днів з дня його надходження до суду суддею одноособово (ч. 3 ст. 539 КПК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 539 КПК України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час розгляду клопотання (подання), не перешкоджає проведенню судового розгляду, крім випадків, коли їх участь визнана судом обов`язковою або особа повідомила про поважні причини неприбуття.
Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження (ч. 3 ст. 442 ЦПК України).
Від представника заінтересованої особи надійшло клопотання про розгляд подання за їх відсутності, засуджений ОСОБА_3 та прокурор про день, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, заяв та клопотань не подавали, а тому суд вважає за можливе здійснювати удовий розгляд за відсутності осіб, які не з`явились.
Оскільки за вимогами ч. 7 ст. 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється, то суд вважає за можливе фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювати.
ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст правовідносин
Вироком Херсонського міського суду Херсонської області від 22.02.2021 (справа №766/2514/21) задоволено позовні вимоги Херсонського міського центру зайнятості, стягнуто з ОСОБА_3 на користь Херсонського міського центру зайнятості в рахунок відшкодування завданої матеріальної шкоди 12189,26 грн.
Згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.05.2021 (ВП №65393047) відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №766/2514/21. Виданого 22.04.2021 про стягнення з ОСОБА_3 на користь Херсонського міського центру зайнятості заборгованості в сумі 12189,26 грн.
З наказу Херсонського обласного центру зайнятості від 15.12.2022 №63 вбачається, що створено Херсонську філію в структурі Херсонського обласного центру зайнятості, яка відповідно до п. 1.4. Положення про Херсонську філію Херсонського обласного центру зайнятості, затвердженого вищезазначеним наказом не є юридичною особою, не має окремого балансу та окремого рахунку в утановах банків.
Наказом Міністерства економіки України від 14.02.2024 №4050 «Про реорганізацію державних установ Державної служби зайнятості» реорганізовано Херсонський міський центр зайнятості шляхом приєднання до Херсонського обласного центру зайнятості.
Відтак, до Положення про Державну службу зайнятості Херсонський міський центр зайнятості немає законодавчих повноважень щодо реалізації функцій та завдань визначених Положенням про Херсонський міський центр зайнятості та на теперішній час не здійснює діяльність оскільки відбулося публічне правонаступництво.
Херсонський обласний центр зайнятості, в інтересах якого з 01.03.2023 розпочала свою діяльність Херсонська філія, набув прав та обов`язків визначених Положенням про Державну службу зайнятості у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття на території Херсонського району, в тому числі і у матеріальних правовідносинах стосовно стягнення коштів у даній справі.
Відповідно до абз. 33 п. 2 розділу II Положення про Херсонську філію Херсонського обласного центру зайнятості, затвердженого наказом Херсонського обласного центру зайнятості №65 від 15.12.2022 згідно з визначеним місцем знаходження(Херсонський район) Херсонська філія Херсонського обласного центру зайнятості здійснює повноваження щодо ведення позовної роботи по стягненню заборгованості до Фонду.
ІV. Оцінка суду
У разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив (ст. 55 ЦПК України).
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі рішення) сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцією України, цимЗаконом України «Про виконавче провадження», Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цьогоЗакону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (ч. 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження»).
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: в тому числі і виконавчих написів нотаріусів (п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження»).
Виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження»). У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив. У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім`я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження (ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження»).
Особа, на користь якої видано виконавчий документ, набуває статусу стягувача з моменту видачі такого виконавчого документа, а не з моменту відкриття виконавчого провадження. Але разом з тим ця особа до відкриття виконавчого провадження як юридичного процесу є лише стягувачем у виконавчому документі на стадії виконання судового рішення з відповідним потенціалом прав у виконавчому провадженні, які повноцінно реалізує лише у статусі стягувача як сторони відкритого виконавчого провадження, за виключеннями, передбаченими законодавством. Тому заміна стягувача саме як сторони виконавчого провадження неможлива, якщо заява правонаступника про це подана, зокрема, після спливу строку пред?явлення виконавчого документа до виконання, але якщо цей строк не був поновлений судом. Водночас заміна стягувача у виконавчому документі іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) допускається на будь-якій стадії судового процесу, у тому числі до відкриття виконавчого провадження.
Підставою для заміни сторони виконавчого провадження (ст. 442 ЦПК України), тобто процесуального правонаступництва в межах виконавчого провадження як юридичного процесу, є правонаступництво в матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і перехід до іншої особи прав чи обов`язків сторони, яка вибула, в цих правовідносинах.
Процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженніце заміна на будь-якій стадії саме виконавчого провадження як юридичного процесу стягувача або боржника іншою особою у зв?язку з її вибуттям, тобто підставою заміни стягувача внаслідок правонаступництва є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов?язки або пряма вказівка акта цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.
Заміна сторони виконавчого провадження правонаступником у виконавчому провадженні, тобто здійснення процесуального правонаступництва після набрання судовим рішенням законної сили, полягає в поширенні на правонаступників законної сили судового рішення. При цьому на правонаступників законна сила судового рішення поширюється усіма своїми правовими наслідками незмінністю, неспростовністю, виключністю, преюдиційністю, виконуваністю.
На стадії виконання судового рішення як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони у виконавчому провадженні як юридичному процесі правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченомуст. 442 ЦПК Україниз урахуванням підстав, визначенихст. 55 ЦПК України. У цьому випадку приписист. 442 ЦПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва у виконавчому провадженні, застосовуються разом з положеннямист. 55 ЦПК України.
Натомість як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення заміна учасника справи правонаступником здійснюється на підставіст. 55 ЦПК України, а в окремих випадках також на підставі ч. 5 ст. 442 ЦПК України. Відповідно, тільки до закінчення виконавчого провадження можна ставити питання про заміну сторони виконавчого провадження, а якщо виконавче провадження закінчене, то заміна відповідної сторони цього виконавчого провадження правонаступником є неможливою без його відновлення відповідно до умов законодавства.
Враховуючи, що Херсонський міський центр зайнятості на теперішній час не здійснює діяльність, а тому позбавлений повноважень щодо реалізації функцій та завдань, визначених Положенням про Державну службу зайнятості, а Херсонський обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 03491300) є правонаступником прав, обов`язків стягувача, суд дійшов висновку, що відбулось правонаступництво.
Так досліджені судом докази свідчать про те, що на підставі виконавчого листа №766/2514/21 від 22.04.2021 було відкрито виконавче провадження, у свою чергу вирок суду в частині цивільного позову в повному обсязі виконаний не був, виконавчий документ стягувачу не повертався, виконавче провадження завершено не було, тому відсутні процесуальні перешкоди для вирішення питання щодо заміни сторони виконавчого провадження.
Керуючись ст. ст. 55, 442 ЦПК України, ст. ст. 369, 371, 372, 376, 537, 539 КПК України суд,
п о с т а н о в и в:
Заяву заінтересованої особи Херсонського обласного центру зайнятості про заміну стягувача задовольнити.
Замінити сторону виконавчого провадження з Херсонського міського центру зайнятості на Херсонський обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 03491300, вул. Стрітенська, 7-А, м. Херсон) у виконавчому провадженні (ВП №65393047) щодо виконання виконавчого листа №766/2514/21 від 22.04.2021, виданого на виконання вироку Херсонського міського суду Херсонської області від 22.02.2021 за вимогою про стягнення з ОСОБА_3 завданої матеріальної шкоди в частині боргу в сумі 809,93 гривні.
Ухвала може бути оскаржена протягом 7(семи)днів з дня її проголошення до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_4
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123686548 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях інші |
Кримінальне
Херсонський міський суд Херсонської області
Валігурська Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні