Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2024 року Справа№200/8098/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
20 листопада 2024 року ОСОБА_1 через свого представника (адвоката) та підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що викладено листом від 16 вересня 2024 року № 0500-0216-8/92029 щодо припинення йому щомісячних страхових виплат з 01 жовтня 2022 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату йому щомісячних страхових виплат з 01 жовтня 2022 року та виплатити заборгованість з 01 жовтня 2022 року.
Позов обґрунтовував тим, що як отримувач страхових виплат (з 2008 року безстроково) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Виплату щомісячних страхових виплат припинено з жовтня 2022 року; останнє зарахування щомісячних страхових виплат надійшло на картковий рахунок позивача у вересні 2022 року.
08 вересня 2024 року позивач, попередньо пройшовши ідентифікацію, через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся до відповідача із заявою про поновлення виплати щомісячних страхових виплат.
На вказану заяву відповідачем надана відповідь від 16 вересня 2024 року № 0500-0216 8/92029, в якій зазначено, що поновлення виплати щомісячної страхової виплати можливе лише за умови повторного особистого звернення до органу Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання; у поновленні страхових виплат відмовлено.
Вважав, що відповідач як правонаступник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, де він до цього отримував страхові виплати, зобов`язаний був поновити виплату йому щомісячних страхових виплат, чого зроблено не було, чим допущено бездіяльність.
Вважаючи свої соціальні права порушеними, звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що позивач як внутрішньо переміщена особа перебував на обліку в Торецькому міському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області та отримував щомісячні страхові виплати по 30 вересня 2022 року.
Щомісячні страхові виплати позивачу були припинені Торецьким міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області з 01 жовтня 2022 року на підставі ч. 2 ст. 16 та п. 6 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
На звернення позивача від 08 вересня 2024 року через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про поновлення виплати щомісячних страхових надана відповідь - лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 вересня 2024 року № 0500-0216-8/92029, яким позивачу відмовлено у поновленні страхових виплат у зв`язку з тим, що згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 територія зареєстрованого місця проживання позивача належить до тимчасово окупованих територій України та територій на яких ведуться бойові дії.
Адресою фактичного місця проживання позивача, відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, є: АДРЕСА_1 . Згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 Торецька міська територіальна громада віднесена до територій активних бойових дій.
Тому поновлення страхової виплати можливе лише при особистому зверненні до територіального органу Пенсійного фонду України, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем фактичного проживання/перебування.
Щомісячні страхові виплати позивача за період з 01 жовтня 2022 року по день винесення ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року у даній справі (ухвала про відкриття провадження) не нараховувалися та не виплачувалися, заборгованість перед потерпілим відсутня.
Згідно з актами прийому-передачі паперова справа позивача Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не передавалася.
Вважав, що протиправна бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу щомісячних страхових виплат відсутня.
Вважав, що не порушив права позивача. Просив в задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 25 грудня 1990 року має зареєстрований страховий випадок у зв`язку з трудовим каліцтвом; з 28 травня 2008 року має зареєстрований страховий випадок у зв`язку з професійним захворюванням; згідно з довідкою МСЕК від 21 листопада 2008 року йому з 13 травня 2008 року встановлено втрату професійної працездатності 65 % та 3 групу інвалідності безстроково.
Є отримувачем страхових виплат.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою, місце проживання якої зареєстровано на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (м. Макіївка, Донецької обл.); згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (довідка від 05 липня 2016 року № 1421017311) позивача взято на облік на підконтрольній українській владі території (м. Торецьк Донецької обл.).
До жовтня 2014 року за місцем фактичного проживання отримував щомісячні страхові виплати (у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Гірницькому районі міста Макіївки Донецької області), виплату яких було припинено у зв`язку з припиненням повноважень органів державної влади через проведення антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей, де позивач отримував страхові виплати, що відповідачем не заперечується.
Після переміщення з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, на підконтрольну українській владі територію, як отримувач страхових виплат перебував на обліку у відокремленому підрозділі Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Торецькому міському відділенні, яким йому виплачувалися страхові виплати з 18 жовтня 2021 року.
Постановами Торецького міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 14 жовтня 2022 року №14028/87520/50912.1/26 «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» та від 14 жовтня 2022 року №14028/87520/50912.2/27 «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» позивачу затримано щомісячну страхову виплату з 01 жовтня 2022 року.
Підставою такого затримання у вказаних постановах зазначено п. 6 ч. 1 ст. 46 та ч. 2 ст. 16 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (невідоме місце мешкання).
З 01 жовтня 2022 року щомісячні страхові виплати позивачу не нараховуються та не виплачуються.
З 01 січня 2023 року у зв`язку з припиненням Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції цього Фонду (у зв`язку з реорганізацією шляхом приєднання до Пенсійного фонду України) позивач як отримувач щомісячних страхових виплат перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, куди передана його особова справа.
06 вересня 2024 року позивач через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України звернувся до відповідача із заявою, в якій відображено, що ідентифікація позивача відбулася через «Дія.Підпис».
08 вересня 2024 року позивач через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України звернувся до відповідача із заявою (оформлена на бланку), в якій просив продовжити (поновити) виплату йому щомісячних страхових виплат.
Метою подання заяви було поновлення нарахування та виплати позивачу щомісячних страхових виплат з 01 жовтня 2022 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 вересня 2024 року № 0500-0216 8/92029 в задоволенні заяви відмовлено.
Відмова мотивована тим, що згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 територія зареєстрованого місця проживання позивача належить до тимчасово окупованих територій України та територій на яких ведуться бойові дії. Тому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 531 та від 05 листопада 2014 року № 637 поновлення страхової виплати від нещасного випадку на виробництві (професійного захворювання) буде можливе при особистому зверненні до територіального органу Пенсійного фонду України, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем фактичного проживання/перебування.
Судом також встановлено, що з 01 січня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, ч. 2 розд. VII «Прикінцеві та перехідні положення» якого припинено Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.
Частинами 3 - 8 розд. VII «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону (Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX) також визначено, що до завершення заходів, пов`язаних з приєднанням до Пенсійного фонду України Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції виконавча дирекція та робочі органи Фонду соціального страхування України.
Установлено, що нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування України діють до затвердження відповідних рішень Пенсійним фондом України.
Фонду соціального страхування України забезпечити передачу Пенсійному фонду України особових справ потерпілих (членів їхніх сімей), баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Установлено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, платники єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та отримувачі виплат (матеріального забезпечення) є такими, що зареєстровані (взяті на облік) Пенсійним фондом України. Їх перереєстрація не здійснюється.
Стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.
Отже, з 01 січня 2023 року (у зв`язку з припиненням Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду, які реорганізуються шляхом приєднання до Пенсійного фонду України) повноваження управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в областях передані до відповідних територіальних органів Пенсійного фонду України.
Судом також встановлено, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 41325231) внесено запис, згідно з яким діяльність вказаної юридичної особи припинено (запис про припинення від 22 травня 2023 року, номер запису: 1002391120179002128, підстава: державна реєстрація припинення юридичної особи в результаті реорганізації). Його правонаступником зазначено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010).
Щодо відокремленого підрозділу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Торецького міського відділення (код ЄДРПОУ41419371) також внесено запис про припинення діяльності вказаного відокремленого підрозділу.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Статтею 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначено, що страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Страхові виплати складаються із:
1) щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати (або відповідної її частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата);
2) страхової виплати у встановлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім`ї та особам, які перебували на утриманні померлого);
3) страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;
4) страхових витрат на професійну реабілітацію та соціальну допомогу;
5) допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Строки здійснення страхових виплат визначені ст. 41 вказаного Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону страхові виплати здійснюються щомісяця у встановленому Кабінетом Міністрів Українипорядкуабо за рішенням суду:
1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання;
2) особам, які мають право на страхові виплати у зв`язку із смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.
Частинами 5 та 6 ст. 41 Закону визначено, що страхові виплати здійснюються протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них.
Страхові виплати здійснюються протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК. Строк здійснення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого під час наступного огляду МСЕК або ЛКК, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до уповноваженого органу управління. При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв`язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров`я.
Згідно з ч. 4 та 7 ст. 41 Закону страхові виплати, призначені, але своєчасно не одержані потерпілим або особою, яка має на це право, здійснюються за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.
Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхових виплат, з вини уповноваженого органу управління або його територіальних органів своєчасно не призначено або не виплачено суму страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку з підвищенням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленомустаттею 34Закону України "Про оплату праці".
Частиною 8 ст. 41 Закону визначено, що страхові виплати за поточний місяць здійснюються протягом місяця з дня настання страхового випадку. Доставка і переказ сум, що виплачуються потерпілим, здійснюються за рахунок коштів соціального страхування.
За бажанням одержувачів ці суми можуть перераховуватися на їхні поточні рахунки в банку.
Згідно з ч. 1 ст. 40 цього Закону здійснення страхових виплат і надання соціальних послуг припиняються:
1) якщо потерпілим є особа, якій оформлено документи для виїзду за кордон на постійне проживання/залишення на постійне проживання за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;
2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого;
3) якщо з`ясувалося, що страхові виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку;
4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми;
5) якщо потерпілий ухиляється від реабілітації у сфері охорони здоров`я чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню;
6) у разі смерті отримувача страхових виплат;
7) у разі добровільної відмови від страхової виплати потерпілим або особами, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого;
8) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 9 розд. VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» особливості здійснення страхових виплат за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 21 Порядку призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 26.01.2024 року № 4-1, визначено, що страхові виплати внутрішньо переміщеним особам здійснюються відповідно до Закону України«Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року№ 531«Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та від 05 листопада 2014 року№ 637«Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 01 жовтня 2014 року № 531 установлено, що особи, які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами або були добровільно застраховані та переселилися з тимчасово окупованої території, району проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації (далі - застраховані особи), мають право на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування органами Пенсійного фонду України відповідно допункту 9розділу VII Прикінцеві та перехідні положення зазначеного Закону за фактичним місцем проживання у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги (крім допомоги на проживання, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709) та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету, Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та Пенсійного фонду України внутрішньо переміщеним особам, крім осіб, зазначених в абзаці вісімнадцятомупункту 2Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 Про облік внутрішньо переміщених осіб (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296; 2015 р., № 70, ст. 2312), - із змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р.№ 269та від 20 березня 2022 р.№ 332, (далі - внутрішньо переміщені особи) здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджуєтьсядовідкою, виданою згідно з зазначеним Порядком. Призначення, відновлення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) (далі - пенсії) внутрішньо переміщеним особам, у тому числі особам, які відмовились відповідно допункту 1частини першої статті 12 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Виплата (продовження виплати) довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги (крім допомоги на проживання, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р.№ 332Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709) та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати) та пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв акціонерного товариства Державний ощадний банк України з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Виплата пенсій та соціальні виплати особам з інвалідністю I групи та іншим особам, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовою заявою можуть здійснюватись акціонерним товариством Укрпошта з доставкою за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб. Виплата (продовження виплати) пенсій та соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, зазначеним в абзаці вісімнадцятому пункту 2Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, здійснюється у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ч. 1ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з ч. 1 ст. 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12 цього Закону.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» також визначено, що документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно доПорядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 Про облік внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до пп. 3.7 п. 3 Порядку надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб, що затверджений постановою правління Фонду соціального страхування України від 12 грудня 2018 року № 27, щомісячні страхові виплати внутрішньо переміщеній особі продовжуються (відновлюються) на підставі рішення Комісії з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та фінансуються впродовж тридцяти календарних днів з дати прийняття постанови про продовження раніше призначених страхових виплат.
21 березня 2024 року вказаний Порядок втратив чинність у зв`язку з набранням чинності Порядком, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 26 січня 2024 року № 4-1.
Відповідно до п. 5 розд. ІІ Порядку призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 26 січня 2024 року № 4-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 11 березня 2024 року за № 353/41698, днем звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат вважається день прийняття органом, що призначає страхову виплату, відповідної заяви з усіма необхідними документами.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) страхової виплати), днем звернення за страховою виплатою вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо заява подається через вебпортал або засобами Порталу Дія, днем звернення вважається дата її реєстрації разом зі сканкопіями (фотокопіями) документів.
Таким чином, необхідними умовами для призначення або продовження страхових виплат таким категоріям осіб як позивач (внутрішньо переміщеним особам) є подання особою особисто або його представником до відповідного органу Пенсійного фонду України за місцем проживання або перебування, зокрема: відповідної заяви для подальшого отримання страхових виплат; документу, що підтверджує факт перебування або проживання пенсіонера на відповідній підконтрольній українській владі території - довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або паспорт з відміткою про реєстрацію місця проживання.
При цьому згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, що викладені в постанові від 20 вересня 2018 року у справі №243/3505/16-ц, відсутність довідки про взяття на облік позивача як особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, не може бути підставою для невиплати позивачу страхових виплат.
Матеріалами справи підтверджується, що у відповідача як правонаступника відповідного Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (яке зупинило виплату позивачу страхової виплати без законних підстав) є особова справа позивача як отримувача страхових виплат безстроково.
Особова справа позивача містить відповідні документи, на підставі яких позивач протягом тривалого часу отримував страхові виплати, що призначені йому безстроково. Також містить копію довідки про взяття позивача на облік в якості внутрішньо переміщеної особи.
Посилання відповідача на протилежне є неприйнятними з огляду на наступне.
Згідно з відомостями, що оприлюднені на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України, у зв`язку із приєднанням Фонду соціального страхування України до Пенсійного фонду України уповноваженим органом в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування з 01 січня 2023 року є Пенсійний фонд України (https://www.msp.gov.ua/news/22481.html).
Відповідно до відомостей з офіційного сайту Пенсійного фонду України з 01 січня 2023 року саме органи Пенсійного фонду України виплачуватимуть одноразові та щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві, членам їх сімей (https://www.pfu.gov.ua/2155503-yevgenij-kapinus-z-1-sichnya-strahovi-vyplaty-zdijsnyuye-pensijnyj-fond-ukrayiny/).
Також на Урядовому порталі розміщена інформація про те, що у січні 2023 року Фонд соціального страхування України завершив передачу справ про страхові виплати потерпілих на виробництві до Пенсійного фонду (https://www.kmu.gov.ua/news/fond-sotsialnoho-strakhuvannia-ukrainy-zavershyv-peredachu-sprav-poterpilykh-do-pensiinoho-fondu).
Іншого відповідачем не доведено.
Посилання відповідача на те, що для поновлення страхових виплат позивач мав особисто звернутися до відповідача, - є безпідставними, оскільки заява та документи були подані позивачем особисто. А обраний позивачем спосіб їх подання (через особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України з попередньою ідентифікацією позивача) не суперечить вимогам законодавства. Крім того, особиста явка заявника до територіального органу Пенсійного фонду України для подання заяви про поновлення страхових виплат законодавством не передбачена.
Право позивача на отримання страхових виплат безстроково відповідачем не заперечується.
З огляду на наведене на підставі заяви позивача відповідач зобов`язаний був поновити виплату позивачу щомісячних страхових виплат з місяця, в якому надійшла його заява.
Відмовляючи в поновленні страхових виплат відповідач діяв неправомірно, чим порушив соціальні права позивача.
З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту шляхом задоволення позову шляхом, який гарантував би повне їх відновлення (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Обираючи спосіб захисту та відновлення порушеного права позивача судом враховано те, що з позову та доданих до нього матеріалів, а також з правовідносин, що виникли між сторонами, вбачається, що фактичним предметом спору в даній справі є відмова відповідача в поновленні нарахування та виплати страхових виплат за заявою позивача як внутрішньо переміщеної особи (а не припинення їх виплати, що відбулося не відповідачем, а іншим суб`єктом владних повноважень).
В такому випадку, виходячи з протиправності таких дій відповідача, зобов`язання відповідача поновити нарахування та виплату позивачу страхових виплат з дня припинення їх нарахування та виплати (як спосіб відновлення порушеного права) фактично поглинає заявлені в даній справі похідні позовні вимоги.
Оскільки суд дійшов висновку про повне задоволення основних позовних вимог, тому судові витрати у вигляді судового збору, які оплачені позивачем в сумі 968,96 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб`єкта владних повноважень (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Решта судового збору в сумі 242,24 грн. такому стягненню не підлягає, оскільки вона зайве сплачена за подання даного позову в електронній формі. Разом з тим такий судовий збір може бути повернутий позивачу з бюджету за його заявою (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір»).
При обчисленні розміру судового збору судом враховані положення ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», згідно з якими при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; адреса взяття на облік в якості внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в поновленні нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат за його заявою від 08 вересня 2024 року з 01 жовтня 2022 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат за його заявою від 08 вересня 2024 року з 01 жовтня 2022 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; адреса взяття на облік в якості внутрішньо переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) грн. 96 (дев`яносто шість) коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 11 грудня 2024 року.
Суддя Т.В. Логойда
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123688665 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Логойда Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні