печерський районний суд міста києва
757/33201/24-ц
2-7278/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2024 року
Суддя Печерського районного суду м. Києва Єрмічова В. В., вирішуючи питання про відкриття провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інформаційне агентство «Знай» про захист честі, гідності та ділової репутації, спростування недостовірної інформації,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Печерського районного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інформаційне агентство «Знай» про захист честі, гідності та ділової репутації, спростування недостовірної інформації.
Оглянувши позов з доданими до нього копіями документів, суддя дійшов такого висновку.
За змістом частини першої статті 201 ЦК України ділова репутація належить до особистого немайнового блага, яке охороняється цивільним законодавством, а частина друга статті 34 Господарського кодексу України вказує на те, що поширення у будь-якій формі неправдивих, неточних або неповних відомостей, пов`язаних з особою чи діяльністю суб`єкта господарювання, які завдали або могли завдати шкоди діловій репутації суб`єкта господарювання, є дискредитацією суб`єкта господарювання.
Подібні за змістом висновки містяться в постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 грудня 2021 року в справі № 12-52гс21.
Згідно статті 45 ГПК України позивачами є юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування, що подали позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу, а відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Таке ж роз`яснення міститься у висновку Великої Палати Верховного Суду у постанові від 03 квітня 2019 року в справі № 14-641цс18.
Частиною 2 ст. 4 ГПК України встановлено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до пунктів 14, 15 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах про захист ділової репутації, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем або самозайнятою особою; інші справи у спорах між суб`єктами господарювання.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Аналогічний висновок викладений Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 03.04.2019 у справі № 750/2052/16-ц (провадження № 14-641цс18), а також у постановах Верховного Суду від 05 червня 2019 року у справі № 758/6022/14-ц (провадження № 61-24072св18) та від 07 грудня 2022 року у справі № 522/5868/21 (провадження № 61-9528ск22), якими з підстав порушення правил юрисдикції скасовані рішення судів першої та апеляційної інстанції з закриттям провадження у справі.
На підтвердження факту порушення прав позивача ОСОБА_1 під час провадження ним підприємницької, а не особистої приватної діяльності, до позову додано Витяг з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Про те, що позивач ОСОБА_1 є суб`єктом господарювання також указано в позовній заяві, зокрема в останньому абзаці на шостій сторінці зазначено, що позивач ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність на професійному рівні.
Ураховуючи підставу та предмет позову, а також те, що спір виник виключно між суб`єктами господарювання, тому позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки відноситься до юрисдикції господарського суду та підлягає розгляду в порядку, визначеному ГПК України.
Керуючись ст. 186 ЦПК України, статтями 4, 20 ГПК України, суддя
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інформаційне агентство «Знай» про захист честі, гідності та ділової репутації, спростування недостовірної інформації - відмовити.
Роз`яснити позивачу, як суб`єкту господарювання, про право звернення з цим позов до господарського суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному вебпорталі судової влади України за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud2606.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення.
Суддя В. В. Єрмічова
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123696382 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них про захист честі, гідності та ділової репутації, з них: |
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Єрмічова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні