Справа 359/1625/24
Провадження 1-кс/359/2382/2024
УХВАЛА
09.12.2024 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі
судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю
прокурора ОСОБА_3
розглянувши в приміщенні суду у відкритому судовому засіданні заяву захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 про відвід судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_6 від участі у кримінальному провадженні №12022110000000478 від 02.11.2022 року за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27,ч.4 ст.191 КК України
ВСТАНОВИВ:
В Бориспільському міськрайонному суді Київської області перебуває кримінальне провадження № 12022110000000478 від 02.11.2022 року за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27,ч.4 ст.191 КК України.
14.02.2024 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вказане судове провадження було зареєстровано за № 1-кп/359/387/2024, 359/1625/24 та розподілено на суддю Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_6 .
04.12.2024 адвокат ОСОБА_5 , який дії в інтересах обвинуваченого ОСОБА_4 , через канцелярію суду, подав заяву про відвід судді ОСОБА_6 , який здійснює судове провадження одноособово у вказаному кримінальному провадженні.
Так, обґрунтовуючи подану заяву, адвокат зазначив, що 18.10.2024 року суддею Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_6 за результатами проведення підготовчого судового засідання у вказаному кримінальному провадженні, постановлено ухвалу, якою відмовлено у задоволенні клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 про повернення обвинувального акту.
З клопотання вбачається, що на обґрунтування прийнятого рішення про відмову у задоволенні клопотання сторони захисту про повернення обвинувального акту, в зв`язку з тим що обвинувальний акт був складений з порушенням вимог статті 291 Кримінального процесуального кодексу України, однак жодним чином не надав оцінки обґрунтованості доводів адвоката ОСОБА_5 , щодо наявності або відсутності підстав для повернення обвинувального акту та не зазначив жодних мотивів, чому саме та з яких підстав, суддя ОСОБА_6 дійшов висновку про відсутність підстав для повернення обвинувального акту та про відповідність обвинувального акту вимогам статті 291 КПК України.
Таким чином, вище викладені обставини є обґрунтованим свідченнями упередженості та наявності у судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_6 суб`єктивного ставлення, з обвинувальним ухилом, до обвинувачених, сприяючи стороні обвинувачення у кримінальному провадженні №12022110000000478,що призводить до порушення принципів рівності перед законом і судом і принципу змагальності в судовому процесі, а також, порушує право ОСОБА_4 на доступ до правосуддя.
Захисник ОСОБА_5 вважає, що наведені вище обставини об`єктивно викликають сумнів в неупередженості судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_6 та охоплюються підставою для відводу судді, що передбачена пунктом 4 частини 1 статті 75 Кримінального процесуального кодексу України, а тому суддя ОСОБА_6 не може надалі брати участь у судовій справі № 359/1625/24.
04.12.2024 дане клопотання про відвід судді передано згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями на розгляд судді ОСОБА_1 .
В судове засідання учасники судового провадження не з`явились, про день та час розгляду заяви про відвід повідомлені належним чином.
Неявка вказаних осіб не перешкоджає розгляду заяви про відвід.
Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення заяви про відвід судді, пославшись на його безпідставність.
Заслухавши думку прокурора, дослідивши матеріали поданої заяви суд прийшов до наступного висновку.
У провадженні судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_6 перебуває кримінальне провадження №12022110000000478 від 02.11.2022 за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України та ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27,ч.4 ст.191 КК України.
Відповідно до частини третьоїстатті 35КПК України визначення судді (запасного судді, слідчого судді), а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретного провадження здійснюється Єдиною судовою інформаційно-комунікаційною системою та/або її окремою підсистемою (модулем) під час реєстрації відповідних матеріалів, скарги, клопотання, заяви чи іншого процесуального документа за принципом випадковості та в хронологічному порядку з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження на кожного суддю, заборони брати участь у перевірці вироків та ухвал для судді, який брав участь в ухваленні вироку або ухвали, про перевірку яких порушується питання (крім перегляду за нововиявленими обставинами), перебування суддів у відпустці, відсутності у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відрядженням, а також інших передбачених законом випадків, через які суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ. Після визначення судді (запасного судді, слідчого судді) або судді-доповідача для конкретного судового провадження не допускається внесення змін до реєстраційних даних щодо цього провадження, а також видалення цих даних з Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та/або її окремої підсистеми (модуля), крім випадків, установлених законом.
Вичерпний перелік підстав, за наявності яких слідчий суддя, суддя підлягає відводу, визначенийстаттею 75 КПК України,а саме:якщо вінє заявником,потерпілим,цивільним позивачем,цивільним відповідачем,близьким родичемчи членомсім`ї слідчого,прокурора,підозрюваного,обвинуваченого,заявника,потерпілого,цивільного позивача,цивільного відповідача; якщовін бравучасть уцьому провадженніяк свідок,експерт,спеціаліст,представник персоналуоргану пробації,перекладач,слідчий,прокурор,захисник абопредставник; якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження; за наявностіінших обставин,які викликаютьсумнів уйого неупередженості; у випадку порушення встановленого ч. 3 ст. 35цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.
Відповідно до частини п`ятої статті 80КПК України відвід повинен бути вмотивованим.
Отже, заява про відвід повинна містити наведення відповідних аргументів, доказів, які підтверджують наявність підстав для відводу.
Відповідно до частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод суд, який розглядає справу, має бути безстороннім і незалежним.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, викладеною в рішеннях у справах «Фей проти Австрії», «Ветштайн проти Швейцарії», існування безсторонності для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції повинно визначатися на підставі суб`єктивного критерію, в контексті якого слід враховувати особисті переконання та поведінку певного судді, що означає необхідність встановити, чи мав суддя у певній справі будь-яку особисту зацікавленість або упередженість, а також на підставі об`єктивного критерію, в контексті якого необхідно встановити, чи забезпечував суд і, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії аби виключити будь-які обґрунтовані сумніви щодо його безсторонності.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини «Білуха проти України» особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного (про що зазначено у пункті 43 рішення у справі «Ветштайн проти Швейцарії»).
За приписами статей126,129 Конституції Українисудді при здійсненні правосуддя є незалежні та керуються верховенством права, вплив на них у будь-який спосіб забороняється.
Ухвала суду є судовим рішення, відповідно до ч.2 ст.369 КПК України.
Підстави для відводу, на які посилається захисник обвинуваченого ОСОБА_8 - адвокат ОСОБА_5 , є по своїй суті недостатнім мотивуванням ухвали суду постановленою суддею ОСОБА_6 , що не є підставою для відводу, передбаченимистаттею 75 КПК України.
Рішення суду можуть оскаржуватися в апеляційному та касаційному порядку. Недостатня обґрунтованість рішення на думку заявника не може викликати сумнівів в неупередженості судді при розгляді кримінального провадження.
Будь-яких доказів, які б свідчили, що відповідне процесуальне рішення приймалось суддею ОСОБА_6 саме тому, що останній відчував упереджене ставлення до тих чи інших учасників кримінального провадження, судді при розгляді даної заяви не надано та з матеріалів справи не вбачається.
Суд зауважує, що подання заяви про відвід повинно містити беззаперечні обставини, які б поза розумним сумнівом могли б свідчити про наявність підстав для відводу судді.
Оскільки судом не встановлено, матеріалами справи та доказами не підтверджено наявності обставин, які б дійсно викликали сумнів у неупередженості або об`єктивності судді ОСОБА_6 , тому підстави для задоволення заяви про відвід судді відсутні.
Керуючись статтями75,80,81 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву захисника обвинуваченого ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 про відвід судді Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_6 від участі у кримінальному провадженні №12022110000000478 від 02.11.2022 року залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали проголошено о 14 год.15 хв. 11.12.2024 року.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123698245 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Чирка С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні