Справа № 350/1601/24
Номер провадження 2-о/350/186/2024
Р ІШ ЕН НЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2024 року селище Рожнятів
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
в складі :
головуючого судді Бейка А.М.,
присяжних Депутовича І.І.,
Бурак О.М.,
секретаря судового засідання Маєвської С.П.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуселища Рожнятіву порядкуокремого провадженняцивільну справуза заявою ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:орган опікита піклування Рожнятівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки,
з участю учасників справи:
представника заявника Ошуста С.Є.,
представника заінтересованої особи ОСОБА_2 ОСОБА_3 ,
суд,-
в с т а н о в и в :
До Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області звернувся ОСОБА_1 із заявою про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна, у якій просив постановити судове рішення, яким ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 визнати недієздатною, встановити над нею опіку та призначити його опікуном ОСОБА_2 .
В обґрунтування заявлених вимог заявник зіслався на те, що являється онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і на даний час вони проживають разом в АДРЕСА_1 . З 2002 року, внаслідок свого похилого віку ОСОБА_2 хворіє багатьма хронічними захворюваннями, в тому числі має певні психічні розлади, не може самостійно пересуватися та обслуговувати себе, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними та має діагноз: важка реакція на стрес, важкі конгнітивні порушення, астенічний синдром. Стан її психічного здоров`я значно погіршився після смерті дочки, а його матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_2 внаслідок наявних стійких хронічних захворювань, в тому числі і психічних, потребує постійного стороннього догляду. Він як онук доглядає за нею, оскільки інших близьких родичів у неї немає, так її єдина дочка його мати ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а чоловік його дідусь ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є особою похилого віку, який тяжко хворіє у зв`язку чим також потребує постійного стороннього догляду. Всі ці обставини змушують його звернутись до суду з заявою про визнання ОСОБА_2 недієздатною та встановлення над нею опіки з метою забезпечення її особистих немайнових та майнових інтересів, так як вона за станом здоров`я не може самостійно здійснювати свої права та виконувати обов`язки.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 адвокат Ошуст С.Є. просив задоволити заяву його довірителя, оскільки ОСОБА_2 страждає стійким хронічним психічним розладом, внаслідок якого не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а заявник є єдиною здоровою особою, яка може бути опікуном своєї бабусі.
Представник особи, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною адвокат Родіков І.С. в судовому засіданні підтримав вимоги, викладені у заяві ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки.
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Рожнятівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області у судове засідання не прибув, направив до суду заяву в якій просить розгляд справи проводити без його участі, заяву підтримує.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши та оцінивши здобуті в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд прийшов до таких висновків.
Відповідно до п.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною першою ст.293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Згідно із ст.30 ЦК України, цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч.1 ст.41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Статтею 55 ЦК України передбачено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до ч.1 ст.58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до вимог ст.60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
ОСОБА_1 являється онуком ОСОБА_2 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 від 06.10.1994 року, серії НОМЕР_2 від 06.11.1974 року, копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 02.02.1994 року (а.с. 7-9).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 18.09.2023 року, ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10).
Згідно висновку №352 від 12.08.2024 року виданого ЛКК ЦНПМД Рожнятівської селищної ради про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуваватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (а.с. 14), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 потребує постійного догляду вдома.
Згідно висновку №683 від 13.10.2023 року виданого ЛКК КНП «Рожнятівська багатопрофільна лікарня» про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуваватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі (а.с. 15), ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 потребує постійного стороннього догляду вдома.
Згідно Акту встановлення факту здійснення догляду №380/2024 від 20.05.2024 складеного посадовими особами Рожнятівської селищної ради Івано-Франківської області (а.с. 16), ОСОБА_5 , 1940 року народження, відповідно до Висновку ЛКК від 13.10.2023 року №683 потребує постійного стороннього догляду. Догляд за ним здійснює ОСОБА_7 , який разом з ним проживає та зареєстрований.
Згідно виписки з медичної карти амбулаторного хворого (а.с. 18-19), ОСОБА_2 має ряд хронічних захворювань в тому числі хворіє психічними розладами у вигляді важкої реакції на стрес, важких когнітивних порушень, астенічного синдрому.
Згідно витягу №714 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (а.с. 20), ОСОБА_1 проживає разом з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Висновком судово-психіатричного експерта №444/2024 від 29.11.2024 підтверджено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 страждає стійким хронічним психічним розладом судинна (мультиінфарктна) деменція, що згідно МКХ-10 F01.1. ОСОБА_2 не здатна усвідомлювати свої дії та керувати ними.
Відповідно до ч.1 ст.300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
За приписами частин другої та четвертої ст.63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Статтею 64 ЦК України передбачено, що опікуном або піклувальником не може бути фізична особа: 1) яка позбавлена батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; 2) поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує опіки або піклування.
З долученого до матеріалів справи Подання опікунської ради при виконавчому комітеті Рожнятівської селищної ради, яке затверджене рішенням виконавчого комітету зазначеної селищної ради №197/2024 від 12.11.2024 вбачається, що опікунська рада виконавчого комітету Рожнятівської селищної ради, на підставі встановлених обставин, з метою створення належних умов для реалізації прав, свобод та законних інтересів ОСОБА_2 , вважає доцільним призначити ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 , при умові визнання її недієздатною в судовому порядку.
В судовому засіданні не встановлено обставин, які б стали перешкодою для призначення заявника ОСОБА_1 опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , оскільки остання є його бабусею, вони разом проживають, заявник фактично опікується нею та має бажання надалі це робити. При цьому, в ході розгляду справи не встановлено інших осіб, які б виявили бажання та могли б виконувати функції опікуна щодо ОСОБА_2 .
За таких обставин, аналізуючи досліджені докази у їх сукупності, враховуючи те, що в ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_2 страждає стійким хронічним психічним розладом, внаслідок якого позбавлена можливості усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність вимог заявника ОСОБА_1 та вважає, що подану заяву слід задовольнити, визнавши недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити над нею опіку та призначити опікуном - заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зважаючи на відсутність обставин, визначених ст.64 ЦК України, які б перешкоджали заявнику бути опікуном.
Відповідно до ч.2 ст.299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 1-4, 19, 89, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 300 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:орган опікита піклування Рожнятівської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області, ОСОБА_2 про визнання фізичноїособи недієздатноюта встановленнянад неюопіки- задоволити.
Визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 .
Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити її опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , який проживає за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч.6 ст.300 ЦПК України, визначити строк дії рішення про визнання недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 2 (два) роки з моменту набрання ним законної сили.
Роз`яснити заявнику, що відповідно до ч.7 ст.300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку, визначеного ч.1 ст.300 ЦПК України.
Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування та органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий суддя А.М.Бейко
Присяжні І.І. Депутович
О.М. Бурак
Суд | Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123699744 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Бейко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні