Рішення
від 03.12.2024 по справі 930/1912/24
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 930/1912/24

Провадження № 2/930/730/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03.12.2024 року м. Немирів

Немирівський районний суд

Вінницької області в складі:

головуючого судді - Науменка С.М.

за участю: секретаря судового засідання - Андрущак Л.П.

учасників справи: позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Шпиківська селищна рада Тульчинського району Вінницької області про позбавлення батьківських прав , -

В С Т А Н О В И В:

26.07.2024 року ОСОБА_1 , звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Шпиківська селищна рада Тульчинського району Вінницької області про позбавлення батьківських прав, в якому просить позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та стягнути з відповідача сплачений ним судовий збір. Мотивуючи вимоги тим, що 27 квітня 2011 року між ним та відповідачкою був укладений шлюб, який розірваний рішенням Шаргородського районного суду Вінницької області від 15 березня 2023 року у справі № 152/1/23.

Від спільного шлюбу у них народилося троє дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідачка стала проживати окремо від них і з того часу не піклується про дітей, не проявляє заінтересованості в їх подальшій долі, не цікавиться успіхами дітей, станом їх здоров`я, навчанням, не піклується про фізичний і духовний розвиток, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування, не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу.

ОСОБА_1 ніколи не створювалися будь-які перешкоди відповідачці у спілкуванні з дітьми та участі у їх вихованні, а навпаки, він постійно просив відповідачку ОСОБА_2 спілкуватися з ними, щоб вони відчували материнську турботу і любов, але відповідачка такого бажання не виявляла та не бажала виконувати покладені на неї законом батьківські обов`язки, без поважних причин залишивши дітей без материнської турботи.

Відповідачка злісно ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків з виховання дітей, не приділяє батьківської уваги, не спілкується з ними, не приймає участі у їх житті та вихованні, не цікавиться їх розвитком та життям.

У зв`язку з вказаним вище, він звернувся до органу опіки та піклування Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області з проханням надати висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Після проведення перевірки, виконавчим комітетом Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області було прийнято рішення № 70 від 21 травня 2024 року «Про затвердження висновку про доцільність позбавлення батьківських прав» та затверджено висновок органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позові, пояснив, що він самостійно утримує дітей, всі обов`язки по їх вихованню на ньому.

Відповідачка ОСОБА_2 будучи належним чином повідомленою, про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилася.

Представник третьої особи Шпиківської селищної ради Тульчинського району, в судове засідання не з`явився, надав суду заяву в якій просить справу розглядати без участі представника служби у справах дітей Шпиківської селищної ради. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі та не заперечують проти їх задоволення.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що сторони є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.10,13,16).

Діти зареєстровані в АДРЕСА_1 разом із своїм батьком ОСОБА_1 (а.с.25).

Характеристика Рахнівсько -Лісового ліцею з дошкільним відділенням, початковою школою та гімназією видана на ОСОБА_3 , 2011 року народження, учня 6 класу свідчить, що батько цікавиться навчанням і займається вихованням сина та постійно приділяє увагу його вихованню (а.с.28).

Характеристика Рахнівсько -Лісового ліцею № 2 видана на ОСОБА_4 , 2014 року народження, учениці 3 класу свідчить, що вихованням дитини повністю займається батько ОСОБА_1 , який цікавиться шкільним життям доньки та активно співпрацює з класним керівником. Мати ОСОБА_2 перебуває за кордоном, не бере участі у вихованні дитини (а.с.31).

Характеристика Рахнівсько -Лісового ліцею з дошкільним відділенням, початковою школою та гімназією видана на ОСОБА_5 , 2016 року народження, учня 6 класу свідчить, що батько відповідально ставиться до виховання і навчання дитини. Вдома створені усі необхідні житлово-побутові умови для нормального розвитку дитини. Батько підтримує постійний зв`язок зі школою та класним керівником, інколи відвідує батьківські збори і шкільні заходи (а.с.34).

Відповідно до ч.1 ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Згідно із ч.1 ст.152 СК України, право дитини на належне батьківське виховання, забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.

Частиною 4 ст.155 СК України передбачено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до ч.1 ст.164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, жорстоко поводяться з дитиною, є хронічними алкоголіками або наркоманами, вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, засудженні за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Згідно акту, що у будинку по АДРЕСА_1 в даний час проживають: ОСОБА_1 , 1979 року народження голова двору, і його діти: ОСОБА_4 , 2014 року народження, ОСОБА_3 , 2011 року народження, ОСОБА_1 , 2005 року народження, ОСОБА_5 , 2016 року народження, ОСОБА_6 , року народження. Бувша дружина ОСОБА_2 , 1989 року народження з червня 2022 року з сім`єю не проживає, будь-якої матеріальної допомоги не надає, життям дітей не цікавиться. В даний час знаходиться за кордоном.

Частиною четвертою і п`ятою статті 19 СК України визначено, що при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Згідно висновку виконавчого комітету Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області від 21.05.2024 року № 70, виконавчий комітет Шпиківської селищної ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відносно її малолітніх дітей, а саме: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_5 . ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Підстави позбавлення батьківських прав наведені у ст.164 СК України. Зокрема, п.2 ч.1 ст.164 СК України визначено, що мати, батько, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, жорстоко поводяться із дитиною.

За змістом роз`яснень, викладених у п. п. 15,16,17 постанови Пленуму ВСУ № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Отже, позбавлення батьківських прав є крайнім заходом і може мати місце при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав і інтересів дитини, направлений на позитивний результат у долі неповнолітньої дитини.

Позбавлення батьківських прав допускається тоді, коли змінити ставлення батьків до виховання дитини неможливо.

Аналізуючи докази в їх сукупності, суд бере до уваги відношення матері до своїх дітей, що відповідач не забезпечує фізичний та духовний їхній розвиток, участі у їх вихованні не приймає, не цікавиться вихованням та здоров`ям, не забезпечує необхідним.

Вказані в сукупності всі обставини свідчать про байдужість з боку відповідачки до долі своїх дітей та свідоме нехтування нею своїми обов`язками.

При винесенні вказаного рішення суд враховує положення ч.1 ст.3 Конвенції про права дитини, ратифікованої Постановою Верховної Ради УРСР № 789-ХХІІ від 27 лютого 1991 року, в яких зазначено, що під час вирішення будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити як з найкращого забезпечення інтересів дітей.

З огляду на викладене, позбавлення відповідачки батьківських прав щодо її дітей відповідатиме інтересам останніх, а тому позов підлягає задоволенню.

Позбавлення батьківських прав не позбавляє відповідача права на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав в разі зміни свого ставлення до дітей, своєї поведінки та усунення обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.

Позивачем понесені судові витрати по оплаті судового збору в сумі 1211,20 грн., а тому у відповідності до ст. 141 ЦПК України підлягають стягнення з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, на підставі ст. 164 СК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Шпиківська селищна рада Тульчинського району Вінницької області про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме місце реєстрації АДРЕСА_2 ,РНОКПП НОМЕР_1 батьківських прав відносно малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Стягнути із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме місце реєстрації АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який проживає за адресою, АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , понесені судові витрати по оплаті судового збору в сумі 1211, 20 грн.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: С.М.Науменко

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення03.12.2024
Оприлюднено17.12.2024
Номер документу123700427
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —930/1912/24

Рішення від 03.12.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні