Єдиний унікальний номер 305/3015/24
Провадження по справі 2/305/756/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.12.2024 року місто Рахів
Рахівський районний суд Закарпатської області у складі: головуючого - судді Дочинця С.І., при секретарі Веклюк А.В., розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні Рахівського районного суду Закарпатської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Орган опіки та піклування Рахівської міської ради Рахівського району Закарпатської області, про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Рахівського районного суду Закарпатської області із позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Орган опіки та піклування Рахівської міської ради Рахівського району Закарпатської області, про позбавлення батьківських прав.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з ОСОБА_2 позивач спільно проживала з квітня 2010 року по жовтень 2023 року, однак шлюб вони так і не зареєстрували. Певний період часу вони з відповідачем разом проживали в м. Братислава-Претржалка, Словацької Республіки, де у них народилася спільна дитина - син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком якого записано відповідача ОСОБА_5 , що стверджується копією свідоцтва про народження від 02.07.2021. У липні 2023 року позивач з відповідачем переїхали проживати в с. Ділове, Рахівського району, Закарпатської області, де і планували жити надалі. Проте, через певний час проживання в Україні, ОСОБА_2 почав ввести аморальний спосіб життя і зловживати алкоголем в присутності дитини, через що почали траплятися непоодинокі випадки неналежного здійснення його батьківських обов`язків. За період спільного проживання, відповідач офіційно працевлаштованим не був, інших видів заробітку або доходу не отримував, вчиняв по відношенню до позивача насильство в сім`ї. Розвитком власної дитини не займався, матеріально сім`ю не утримував. В періоди відсутності матері міг залишити дитину без нагляду і зникнути невідому куди. Такі випадки були далеко непоодинокі. У жовтні 2023 року батько дитини забрав його опівночі з будинку і нехтуючи безпекою власного сина - зник, повернувши сина тільки вранці. В грудні 2023 року ОСОБА_2 , залишив сім`ю, виїхав з с. Ділове у невідомому напрямку. З того часу, дитина жодного разу не бачила свого батька. Відповідач не цікавиться життям сина, не бере участі у його вихованні, не виявляє будь-якої зацікавленості щодо сина, не відвідує його та не підтримує з ним спілкування. Дитина не відчуває біологічної спорідненості з відповідачем, не вважає його своїм батьком. Після покинення сім`ї, відповідач зв`язок із сім`єю не підтримує, матеріальної допомоги не надає. Малолітній син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час знаходиться на повному утриманні та вихованні позивача. Відповідач, ОСОБА_2 , як батько, не надає жодної матеріальної допомоги на утримання сина, не цікавиться його здоров`ям, вихованням, моральному вихованні та особистому зрості. Вказані обставини стверджуються актом обстеження матеріально-побутових умов від 01 травня 2024 року. Таким чином, відповідач, ОСОБА_2 покинув сім`ю та виїхав у невідомому мені напрямку. Відповідач протягом тривалого часу не виконує батьківські обов`язки щодо своєї дитини, не цікавиться життям сина, не приймає участі у його вихованні, не надає жодних коштів на утримання сина, не відвідує його за місцем проживання, ухиляється від спілкування, що свідчить про свідоме ухилення відповідача від виконання своїх батьківських обов`язків. З свого боку позивач не вчиняє жодних перешкод для спілкування відповідачем з дитиною.
У зв`язку з викладеним, ОСОБА_1 просила задовольнити позовну заяву та позбавити ОСОБА_5 , батьківських прав відносно малолітнього сина, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач, ОСОБА_1 про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином шляхом надсилання повідомлення про виклик на зареєстровану адресу проживання. Разом з тим, від представника позивача ОСОБА_7 надійшла заява про розгляд справи без участі сторони позивача. Позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Відповідач, ОСОБА_2 про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся як шляхом надсилання судового виклику на зареєстровану адресу проживання, так і шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-ресурсі судової влади. У судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про відкладення розгляду справи чи про свою обов`язкову участь також не подав.
Представник третьої особи без самостійних вимог, Орган опіки та піклування Рахівської міської ради Рахівського району Закарпатської області, про місце, дату та час проведення судового засідання з розгляду даної цивільної справи повідомлений належним чином, шляхом отримання судового виклику особисто представником. У судове засідання не з`явився, проте через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без участі їх представника, позов підтримав.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до засвідченої копії свідоцтва про народження, ОСОБА_8 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що в книзі актів про народження РАЦСу м. Братислава- Петржалка в томі 76, рік 2021, на сторінці 18 за порядковим номером 1405 зроблено запис. Батьками записано ОСОБА_5 та ОСОБА_1 .
Як вбачаться з акту обстеження матеріально-побутових умов від 01 травня 2024 року, ОСОБА_1 зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , разом з нею проживав її чоловік - ОСОБА_2 та проживає спільний малолітній син - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Колишній чоловік покинув сім`ю, разом з ними не проживає, участі у вихованні та утриманні дитини не бере.
Згідно довідки КНП «Рахівський центр первинної медичної допомоги» №71 від 08.05.2024 батько дитини, ОСОБА_2 до лікаря з приводу захворювань та профілактичних медичних оглядів не звертався. Звернення по потребах до лікаря здійснює тільки матір ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки виконавчого комітету Рахівської міської ради №529 від 09.05.2024 року, виданої старостою села с. Ділове, ОСОБА_1 зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , разом з нею протягом певного періоду часу проживав її чоловік - ОСОБА_2 та проживає спільний малолітній син - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батько дитини покинув сім`ю, жодної участі у вихованні та утриманні дитини не бере, матеріальної допомоги не надає.
Згідно характеристики №531, наданої 09.05.2024 старостою села с. Ділове, громадянин ОСОБА_2 вів аморальний спосіб життя, зловживав алкоголем в присутності дитини. Офіційно працевлаштованим не був, інших видів заробітку або доходу не отримував. Вчиняв по відношенню до колишньої дружини насильство в сім`ї. Розвитком власної дитини не займався, матеріально сім`ю не утримував.
Відповідно до висновку про доцільність позбавлення батьківських прав від 28.05.2024 року, виконавчий комітет Рахівської міської ради Закарпатської області, вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відносно малолітнього сина, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до ч.1 ст.121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ч.2 ст.150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, зокрема, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, а також протягом шести місяців не виявили відносно дитини батьківського піклування.
Відповідно до ч.3 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.
Згідно ч.1 ст.165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Відповідно до п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
В судовому засіданні встановлено та ні ким не оспорюється, що ОСОБА_2 є батьком малолітнього сина, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також встановлено, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов`язків з виховання свого сина, не цікавиться станом його здоров`я, не забезпечує необхідного утримання, відповідач не виявляє інтересу до інтелектуального розвитку та навчання дитини.
Тому, суд приймаючи до уваги встановлені сукупністю доказів обставини у ході повного, всебічного й об`єктивного їх з`ясування, характер ставлення відповідача до своєї дитини, який ухиляється від її належного виховання, усвідомлюючи, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які порушують батьківські обов`язки, діючи в інтересах дитини, вважає за необхідне позбавити батьківських прав ОСОБА_5 , відносно його малолітнього сина, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У зв`язку із задоволенням позову, на підставі ст.141 ЦПК України, суд приходить до висновку про стягнення витрат зі сплати судового збору в сумі 1211,20 гривень з відповідача.
Суд вважає необхідним роз`яснити ОСОБА_2 , що у відповідності до ч.1 ст.169 Сімейного кодексу України, він має право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.150, 164, 166 Сімейного кодексу України, п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення та поновлення батьківських прав», ст.12, 13, 76-78, 141, 247, 258-259, 263-265, 273, 280, 352, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , третя особа без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Орган опіки та піклування Рахівської міської ради Рахівського району Закарпатської області, про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав щодо відносно його малолітнього сина, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_5 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Відомості щодо учасників справи:
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканка АДРЕСА_1 .
Представник позивача: ОСОБА_7, місцезнаходження: АДРЕСА_2 .
Відповідач, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 .
Третя особа: Орган опіки та піклування Рахівської міської ради Рахівського району Закарпатської області, місцезнаходження: м. Рахів, вул. Миру, буд. 34 Рахівського району Закарпатської області, код ЄДРПОУ 44264769.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Рахівського районного суду
Закарпатської області Дочинець С.І.
Суд | Рахівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123700616 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Рахівський районний суд Закарпатської області
Дочинець С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні