Рішення
від 11.12.2024 по справі 473/6107/24
ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 473/6107/24

РІШЕННЯ

іменем України

"11" грудня 2024 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючого - судді Ротар М.М.

за участю секретаря судового засідання Ніколаєнко Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вознесенську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вознесенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення неправильності в актовому записі про народження та внесення змін до актового запису про народження

встановив:

У листопаді 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Вознесенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), в якому просив встановити неправильність запису в актовому записі № 4 від 03.03.1997 року вчиненого виконавчим комітетом Білоусівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області про народження ОСОБА_1 . Внести зміни до актового запису № 4 від 03.03.1997 року, який складений виконавчим комітетом Білоусівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, а саме, змінити дату народження ОСОБА_1 , з невірної дати « ІНФОРМАЦІЯ_1 » , на вірну дату « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Білоусівка Вознесенського району Миколаївської області. В свідоцтві про народження його батьками зазначені ОСОБА_2 - батько та ОСОБА_3 - мати.

В червні 2024 року у позивача виникла потреба в отриманні у Вознесенському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області повторного свідоцтва про його народження нового зразку.

Однак йому було відмовлено у видачі повторного свідоцтва про народження у зв`язку з тим, що до актового запису про народження №4 складеного 03.03.1997 року виконавчим комітетом Білоусівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області стосовно ОСОБА_1 дата народження зазначена « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Внести зміни до актового запису про народження у відділу ДРАЦСу немає можливості через те, що медичне свідоцтво про народження не збереглося.

Враховуючи вказані обставини, позивач ОСОБА_1 просив в судовому порядку встановити неправильність запису щодо дати народження в актовому записі про його народження та внести зміни до актового запису про народження №4 від 03.03.1997 року, змінивши запис про рік народження з «1997» на «1996».

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, проте його представник - адвокат Кудіна Т.М. надіслала заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача - Вознесенського відділу ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївській області ПМУМЮ (м.Одеса) в судове засідання не з`явилася, проте надала суду письмову заяву про розгляд справи без її участі, в якій позовні вимоги визнала, вказуючи на відсутність заперечень проти задоволення позовних вимог.

Суд вважав можливим провести розгляд справи без особистої участі позивача та представника відповідача, оскільки матеріали справи містять достатньо інформації для вирішення спору.

Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наявних у ній доказів, суд прийшов до наступного.

В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 дійсно народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Білоусівка Вознесенського району Миколаївської області, про що 03 березня 1997 року Білоусівською сільською радою Вознесенського району Миколаївської області було видане свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 . Батьками ОСОБА_1 вказані ОСОБА_2 - батько та ОСОБА_3 - мати. (а.с.8)

26.12.2012 року, на підставі свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , позивач ОСОБА_1 отримав паспорт серії НОМЕР_2 виданий Вознесенським РВ УДМС України в Миколаївській області, в якому дата його народження вказана ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.9).

14.01.2022 року ОСОБА_1 отримав ID- картку замінивши тим самим паспорт серії НОМЕР_2 виданий Вознесенським РВ УДМС України в Миколаївській області ( а.с.6).

Згідно довідки Дорошівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області від 06.08.2024 року Білоусівською сільською радою 03.03.1997 року було зареєстровано та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.13).

Відповідно до роз`яснень, що були надані Вознесенським відділом ДРАЦС 27.07.2024 року з приводу звернення ОСОБА_1 стосовно отримання повторного свідоцтва про народження, було повідомлено, що відповідно до актового запису про народження №4 складений 03.03.1997 року виконавчим комітетом Білоусівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області стосовно ОСОБА_1 , дата народження дитини зазначена « ІНФОРМАЦІЯ_1 »

12.10.2024 року Вознесенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надав висновок згідно якого було відмовлено у внесені змін до актового запису про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв`язку з тим, що підставою для внесення змін у графу про дату народження дитини, є дублікат медичного свідоцтва про народження. Відповідно до Інструкції щодо заповнення та видачі медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о), затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» строк збереження документації складає 25 років. Отримати дублікат, який міг би підтвердити чи спростувати правильність дати народження дитини - неможливо (а.с.20-21).

Таким чином отримати повторне свідоцтво про народження ОСОБА_1 та внести зміни до актового запису про народження, де помилково замість дати народження « ІНФОРМАЦІЯ_3 » зазначено « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». немає можливості, окрім як звернутися до суду за захистом прав ОСОБА_1 .

В даному випадку невірна інформація у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян порушує права ОСОБА_1 , ускладнює ідентифікацію особи та належності виданих за життя документів, а факт неправильності у актовому записі прямо впливає на виникнення, зміну та припинення особистих та майнових прав ОСОБА_1 .

Згідно ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року зі змінами (далі - Закон), цей Закон регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження (ч. 1 ст. 6 Закону).

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч.ч. 1, 4 ст. 22 Закону).

Відповідно до п.п. 1.1, 1.7, 1.15, 2.13.1, 2.16.7, 2.18 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року №96/5 (зі змінами), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.

Згідно п.п. 2, 3, 9, 11 постанови Пленуму Верховного суду України від 07 липня 1995 року №12 «Про практику розгляду судами справи про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану», суд розглядає справи про встановлення неправильності записів при реєстрації в державних органах актів народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, міни прізвища, імені та по батькові громадянина в тому разі, коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено заявникові у внесенні змін до записів у актах громадянського стану або коли з цього приводу є спір між заінтересованими особами (між заявником і особами, інтереси яких може зачепити зміна запису, оскільки у них, у зв`язку з цим, виникнуть певні обов 'язки).

Судам належить враховувати, що реєстрація народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, зміни прізвища, імені та по батькові провадиться органами реєстрації актів громадянського стану в книгах спеціального зразка, які є єдиними доказами засвідчених у них фактів. Крім цього Закону, порядок реєстрації актів громадянського стану встановлюється Правилами, які затверджуються Міністерством юстиції України.

Суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках невиправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

З такими заявами до суду можуть звертатися особи, щодо яких складено актовий запис; батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники - щодо актових записів, які стосуються неповнолітніх дітей, а у передбачених законодавством випадках і самі неповнолітні; опікуни громадян, визнаних судом недієздатними, а щодо актових записів померлих - особи, які входять до кола їх спадкоємців.

В порядку встановлення неправильності записів у актах громадянського стану до цих актів вносяться зміни щодо прізвища, імені, по батькові, коли були допущені помилки під час реєстрації акта або коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено у зміні запису, який провадився відповідно до положень про порядок зміни записів актів громадянського стану (наприклад, при зміні прізвища, імені, по батькові, місця і дати народження; у зв`язку з усиновленням (удочерінням), а також у разі запису усиновителів батьками усиновленого; при зміні прізвища одного з подружжя або дитини у зв`язку з розірванням шлюбу або визнанням шлюбу недійсним; якщо прізвище, ім`я та по батькові зазначені без урахування національних традицій; якщо при реєстрації народження дитини їй дане прізвище або ім`я без урахування бажання батьків або одного з них, а також у зв`язку зі зміною статі).

Суд постановляє рішення про неправильність запису в акті громадянського стану, саме в тій частині цього запису, в якій встановлено неправильність, а не запису всього акта громадянського стану.

Виходячи з того, що рішення суду, яким встановлено неправильність запису в акті громадянського стану є підставою для виправлення такого запису органами реєстрації актів громадянського стану, у резолютивній частині рішення повинно бути зазначено, який запис є неправильним, яким органом реєстрації актів громадянського стану і щодо яких осіб він складений, номер і дата запису та які виправлення, зміни чи доповнення слід до них внести.

За встановлених обставин, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Вознесенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення неправильності в актовому записі про народження та внесення змін до актового запису про народження - задовольнити повністю.

Встановити неправильність запису в актовому записі № 4 від 03.03.1997 року вчиненого виконавчим комітетом Білоусівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області про народження ОСОБА_1 щодо дати народження « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замість правильної « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Внести зміни до актового запису № 4 від 03.03.1997 року, який складений виконавчим комітетом Білоусівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, а саме, змінити дату народження ОСОБА_1 , з невірної дати « ІНФОРМАЦІЯ_1 », на вірну дату « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя: М.М. Ротар

СудВознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123701440
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —473/6107/24

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Ротар М. М.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Ротар М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні