Ухвала
від 09.12.2024 по справі 370/641/24
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua

У Х В А Л А

09 грудня 2024 року Справа №370/641/24

Макарівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

із секретарем судового засідання ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4

обвинуваченого ОСОБА_5

при розгляді у підготовчому судовому засіданні у залі судуу смт Макарів Київської області кримінального провадження №12024111050000255 від 23.01.2024 року, за яким

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українець, громадянин України, уродженець смт. Макарів Макарівського району Київської області, маючи середню освіту, не одружений, тимчасово не працюючий, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , раніше судимий,

обвинувачується у вчиненнізлочину, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України,

в с т а н о в и в:

На розгляді суду перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.185 КК України.

В судовому засіданні прокурор просила закрити провадження стосовно ОСОБА_5 у зв`язку з набранням чинності законом, яким скасована кримінальна протиправність за інкриміноване йому діяння, а саме у зв`язку з набранням чинностіЗаконом України від 18 липня 2024 року № 3886-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів».

Захисник ОСОБА_4 підтримав клопотання прокурора, просив закрити кримінальне провадження.

Обвинувачений ОСОБА_5 підтримав клопотання захисника.

Суд, заслухавши прокурора, думку захисника та обвинуваченого, перевіривши матеріали кримінального провадження, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_5 обвинувачується у тому, що 31.12.2023 року, о 16 годині, ОСОБА_5 перебуваючи в магазині «ТРАШ», що розташований за адресою: смт Макарів Київської області, по вул. Д.Ростовського, 52, який належить ТОВ «ТРАШ» та на той час був відкритий для доступу відвідувачів.

В цей час у ОСОБА_5 , виник умисел на крадіжку будь-якого майна. Реалізуючи свій злочинний умисел повторно направлений на таємне викрадення чужого майна, ОСОБА_5 діючи в умовах воєнного стану, переслідуючи мету власного збагачення, з корисливих мотивів, скориставшись тим, що за його діями ніхто не спостерігає, таємно, повторно, шляхом вільного доступу, діючи з прямим умислом, взяв з полиці відділу алкогольних напоїв до правої руки пляшку вина ігристого Martini Asti, об`ємом 0.75 літра вартістю 440 грн. 83 коп. та попрямував по торгівельній залі де підійшовши до полиці відділу м`ясної продукції правою рукою взяв з полиці відділу Буженину Самобранку Українську, вагою 0,489 грам вартістю 282 грн 50 коп та сир пирятий Король сирів твердий вагою 160 грам, вартістю 53 грн 16 коп.

Після цього, сховавши вище зазначені речі, до однієї із кишень своєї куртки, пройшов повз касову зону, не розрахувавшись за даний товар, вийшов з магазину через відкриті двері, тобто розпорядилась викраденим на власний розсуд.

Своїми умисним злочинними діями, ОСОБА_5 завдав ТОВ «ТРАШ» матеріальних збитків на загальну суму 776 грн. 49 коп.

Органом досудового розслідування такі дії, ОСОБА_5 кваліфіковано за ч. 4ст.185 КК Українияк таємне викрадення чужого майна (крадіжка), в умовах воєнного стану.

Так, відповідно до ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно ч. 1 ст. 5 КК України, закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.

09 серпня 2024 року набув чинності Закон України від 18 липня 2024 року № 3886-ІХ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів», яким було внесено зміни до ст.51КУпАП (дрібне викрадення чужого майна).

Згідно вказаного Закону, за ч.1 ст.51КУпАП України передбачено відповідальність за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Частиною 2 ст. 51 КУпАП встановлено, що відповідальність за вчинення дій, передбачених ч. 1 ст.51КУпАП настає, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення становить від 0,5 до 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, за вказаним Законом, особа несе адміністративну відповідальність за ст. 51 КК України, у випадку якщо вартість чужого майна, яке вона викрала шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати не перевищує 2 неоподатковуваних мінімума доходів громадян.

Крім того, Об`єднана палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду у своєму висновку, викладеному у постанові у постанові від 07.10.2024 (справа № 278/1566/21 провадження № 51-2555кмо24) зазначила, що Закон № 3886-IX, яким унесені зміни до ст. 51 КУпАП, є законом про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність у значенні ст. 5 КК для тих діянь, які до набрання цим Законом чинності вважалися кримінальним правопорушенням, однак після набрання ним чинності підпадають під ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 51 КУпАП. Зміни, внесені Законом № 3886-IX, мають зворотну дію в часі. У ході з`ясування, чи перевищує вартість викраденого розмір, визначений ст. 51 КУпАП, має братися до уваги розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, установлений на час вчинення правопорушення, з урахуванням положень п. 5 підрозд. 1 розд. ХХ та пп. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 розд. IV Податкового кодексу України. Питання, що виникають у кримінальних провадженнях у зв`язку з набуттям чинності Законом № 3886- IX, вирішуються судами за правилами, передбаченими для випадків, коли втратив чинність закон, яким установлювалася кримінальна протиправність діяння.

Відповідно до пункту 5 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом169.1.1 пункту 169.1 статті 169розділуIVцього Кодексу для відповідного року.

При цьому, підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169розділу IV Податкового кодексу України визначено, що податкова соціальна пільга дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку.

Згідно ст.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2023 року установлено прожитковий мінімум для працездатної особи у розмірі 2684 грн..

Таким чином кваліфікуючи адміністративні або кримінальні правопорушення у 2024 році використовується сума одного неоподатковуваного мінімуму, який у цьому році встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, тобто 1342 грн.

Таким чином, сума викраденого майна, в даному конкретному випадку, складає менше ніж два неоподатковуваних мінімуми доходів громадян станом на день скоєння злочинів, тобто менше ніж 2684 грн., а тому відповідно до вимог Закону України№3886-ІХ такі протиправні діяння не є кримінально-караними на теперішній час. Враховуючи те, що вартість майна, яким заволодів ОСОБА_5 становить 776.49 грн, і ця сума є меншою за розмір, з якого відповідно до Закону № 3886-IXтаположень Податкового кодексуУкраїни настає кримінальна відповідальність.

Відповідно до пп.1-2 п.1 ч. 2ст. 284 КПК Україникримінальне провадження закривається судом з підстави, передбаченої пунктом 4-1 частини першої цієї статті, якщо підозрюваний, обвинувачений не заперечує проти закриття за цією підставою.

Згідно із п.4-1 ч.1ст.284 КПК Україникримінальне провадження закривається в разі, якщо втратив чинністьзакон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння.

Ухвала про закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 4-1 частини першої цієї статті, постановляється судом з урахуванням особливостей, визначенихстаттею 479-2 цього Кодексу.

Відповідно до частини 3ст.479-2 КПК Україниякщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, втратив чинністьзакон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння, суд зупиняє судовий розгляд і запитує згоду обвинуваченого на закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 4-1 частини першоїстатті 284 цього Кодексу. Суд закриває кримінальне провадження на цій підставі, якщо обвинувачений проти цього не заперечує.

З огляду на вищевикладене та враховуючи, що вчинене ОСОБА_5 діяння не підпадає під кримінально каране діяння, передбачене Особливою частиною КК України, а також, що обвинувачений не заперечує проти закриття кримінального провадження з підстави передбаченої п. 4-1 ч. 1ст. 284 КПК України, кримінальне провадження відносно нього слід закрити у зв`язку із втратою чинностізаконом, яким встановлювалась кримінальна протиправність діяння.

Долю речових доказів слід вирішити в порядку ст. 100 КПК України.

КеруючисьЗаконом України від 18 липня 2024 року № 3886-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів»,ст.5 КК України, п.4-1 ч.1 ст.284, ч.2 ст.284, ст.ст.285-288,314,372,479-2 КПК України, суд

п о с т а н о в и в :

Клопотання прокурора задовольнити.

Кримінальне провадження №12024111050000255 від 23.01.2024 року за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4ст.185 КК Українизакрити на підставі п. 4-1 ч. 1ст. 284 КПК Україниу зв`язку із втратою чинностізаконом, яким встановлювалась кримінальна протиправність діяння.

Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя ОСОБА_1

СудМакарівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123706648
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Крадіжка

Судовий реєстр по справі —370/641/24

Ухвала від 09.12.2024

Кримінальне

Макарівський районний суд Київської області

Косенко А. В.

Ухвала від 09.12.2024

Кримінальне

Макарівський районний суд Київської області

Косенко А. В.

Ухвала від 25.07.2024

Кримінальне

Макарівський районний суд Київської області

Косенко А. В.

Ухвала від 25.07.2024

Кримінальне

Макарівський районний суд Київської області

Косенко А. В.

Ухвала від 07.03.2024

Кримінальне

Макарівський районний суд Київської області

Косенко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні