Ухвала
від 12.12.2024 по справі 613/1904/24
БОГОДУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №613/1904/24 Провадження № 2-о/613/85/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року м.Богодухів

Богодухівський районний суд Харківської області у складі головуючого судді - Харченко С.М., присяжних Свінченко І.А., Швець А.О., за участі секретаря - Мізяк М.О., адвоката Пономаренка П.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Богодухові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування - виконком Богодухівської міської ради Харківської області про визнання особи недієздатною,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Богодухівського районного суду Харківської області перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування - виконком Богодухівської міської ради Харківської області про визнання особи недієздатною, за якою він просить: визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним. Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того, матеріали справи містять клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів, за яким він просить витребувати з медичної установи КНП «Центр первинної медико санітарної допомоги Богодухівської міської ради Харківської області», код ЄДРПОУ 38916537, місцезнаходження: 62103 Харківська область Богодухівський район м.Богодухів вул.Чернієнка,13 медичну документацію (медичні картки, історії хвороби тощо), що стосується стану здоров`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Клопотання обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 , маючи психічні розлади, перебуває на обліку КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Богодухівської міської ради Харківської області» у лікаря-психіатра. Для отримання підтвердження інформації про здоров`я брата заявник звертався в усному порядку до медичної установи але йому відповідали, що інформація про стан здоров`я відноситься до медичної таємниці і її зможуть надати за запитом суду. При цьому зазначає, що вказані відомості та інформація має значення для правильного та об`єктивного вирішення даної справи.

Також, заявник надав заяву про призначення по справі судової психіатричної експертизи, за якою просить призначити у справі за заявою ОСОБА_1 про визнання недієздатним ОСОБА_2 судову психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам КНП ХОР «Обласна клінічна психіатрична лікарня №3». На вирішення експертизи поставити наступні питання: 1.Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічну хворобу? Якщо так, то на яку саме? 2. Чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в силу свого психічного розладу здоров`я, значення своїх дій та чи може керувати ними?

Заяву мотивує тим, що є ОСОБА_2 має другу групу інвалідності з дитинства (безстроково) з діагнозом глибока розумова відсталість з відхиленням у поведінці, потребує догляду і лікування (F73). Заявник самостійно піклується про брата, проживають у належному заявнику будинку та він здійснює за ним догляд, оскільки внаслідок психічної хвороби брат не може самостійно себе належним чином обслуговувати, слабо розуміє що відбувається навколо, не може дати оцінку своїм діям чи діям оточуючих. Таким чином, ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними і у зв`язку з цим може бути визнаний недієздатним.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав заяву за змістом якої просить клопотання про витребування доказів та про проведення експертизи вирішити за його відсутності, вказані клопотання повністю підтримує, просить задовольнити.

Представник ОСОБА_3 адвокат Пономаренко П.О. надав заяву, згідно змісту якої просив проводити судове засідання без його участі та участі ОСОБА_2 , питання про витребування доказів та призначення у справі судово-психіатричної експертизи вирішити за його відсутності, проти задоволення вказаних клопотань не заперечує.

Представник заінтересованої особи Органу опіки та піклування - виконавчого комітету Богодухівської міської ради Харківської області в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений, надав клопотання про розгляд справи без участі представника заінтересованої особи, уточнив, що заяву підтримує, цілком покладається на рішення суду.

На підставі ч.2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи суд зазначає наступне.

Щодо клопотання про витребування доказів.

Згідно з ч.1ст.84 ЦПК Україниучасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Відповіднодо положеньст.ст.12,81ЦПК України учасникисправи маютьрівні праващодо здійсненнявсіх процесуальнихправ таобов`язків,передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, а суд в свою чергу відповідно до ч.4 ст.12 ЦПК України сприяє повному і всебічному з`ясуванню обставин справи, роз`яснюючи особам, які беруть участь у справі їх права і обов`язки та попереджуючи їх про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій.

Відповідно до ч. 2 ст.294 ЦПК України - з метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.

Приймаючи до уваги надане ОСОБА_1 клопотання, враховуючи категорію справи, обставини того, що заявлені до витребування докази мають доказове значення для правильного вирішення справи, містять відомості щодо обставин, зазначених в заяві, враховуючи необхідність призначеннята проведеннясудово -психіатричної експертизиу справі,суд вважає за необхідне витребувати з КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Богодухівської міської ради Харківської області» історію хвороби та амбулаторну картку хворого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1

Щодо заяви про призначення експертизи.

Відповідно до ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Згідно зі ст.21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

Частиною 1 ст.103 ЦПК України визначено, що суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

За ч. 1 ст.105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є інвалідом ІІ-ї групи з дитинства (безстроково), що підтверджується довідкою МСЕК серії МСЕ №157369 виданою 17.02.1993 року, має глибоку розумову відсталість з відхиленням у поведінці, отже суд вважає за необхідне задовольнити клопотання заявника про призначення судово-психіатричної експертизи.

Відповідно до ч. 3 ст.7 Закону України «Про судову експертизу» виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

Отже, проведення відповідної судово-психіатричної експертизи може бути доручено експертам Харківської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України», яке є державною спеціалізованою установою.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що вказане клопотання заявника підлягає задоволенню, оскільки проведення судово-психіатричної експертизи має значення для правильного вирішення даної справи.

Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 252ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі, у разі призначення судом експертизи.

Оскільки,для проведеннясудово-психіатричноїекспертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.

Керуючись ст.ст.84,102-109,252,253,260,353,354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Витребувати з Комунального некомерційного підприємства «Богодухівська центральна районна лікарня» Богодухівської міської ради, адреса: Харківська область м.Богодухів вул.Чернієнка Дмитра, буд.13: історію хвороби та амбулаторну картку хворого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати витребувані докази надати суду у строк до 16 грудня 2024 року включно.

Особи, які не мають можливості подати витребувані докази взагалі або у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня отримання цієї ухвали.

Попередити осіб, на яких цією ухвалою покладено обов`язок подати докази, що за неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, винні особи несуть відповідальність, встановлену законом. При цьому притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати суду витребувані докази.

Призначити у справі №613/1904/24 за заявою ОСОБА_1 ,заінтересована особа:Орган опікита піклування-виконком Богодухівськоїміської радиХарківської областіпро визнанняособи недієздатною - судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Харківської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (адреса: 61068, м. Харків, вул.Академіка Павлова, 46).

На вирішення експертизи поставити наступні питання:

Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічну хворобу? Якщо так, то на яку саме?

Чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в силу свого психічного розладу здоров`я, значення своїх дій та чи може керувати ними?

Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з`являтися у судові засідання та давати пояснення по суті справи ?

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384-385 КК України.

Надати в розпорядження експертів матеріали цивільної справи №613/1904/24 та історію хвороби.

Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.

Ухвала в частині призначення експертизи та зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя

Присяжні

СудБогодухівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123708029
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —613/1904/24

Ухвала від 12.12.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні