Рішення
від 12.12.2024 по справі 706/1320/24
ХРИСТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 706/1320/24

2/706/633/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 грудня 2024 року Христинівський районний суд Черкаської області

в складі:

головуючого - судді Орендарчука М.П.,

за участі секретаря судового засідання Пізняк Т.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Христинівці Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 , до товариства з обмеженою відповідальністю «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» про захист прав споживачів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» про захист прав споживачів.

Позивач просив стягнути з ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» на його користь переплату за природний газ в сумі 13055, 90 грн. та понесені судові витрати.

В обґрунтування позову позивач покликався на такі обставини.

Позивач є побутовими споживачами природного газу в будинку АДРЕСА_1 , був споживачем ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» та отримував газ від цієї організації і регулярно проводив оплату за отриманий газ, мав особовий рахунок № НОМЕР_1 . На виконання вимог ст.16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу», щодо відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу з 01.07.2015 року по 31.04.2022 року постачання природного газу за регульованим тарифом безпосередньо споживачам природного газу здійснювало ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» (код за ЄДРПОУ 397111735). Згідно наказу від 08.06.2022 року №198 «Про постачання природного газу побутовим споживачам» споживачі, що потрапили до реєстру постачальника «останньої надії», стали клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Також оператор ГТС України забезпечив можливість ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» реєстрацію побутових споживачів постачальника «останньої надії» в реєстрі ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» без надання постачальником інформації щодо заяви-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам. Це спростило перехід до нового постачальника, дозволивши автоматичну реєстрацію споживача без надання інформації щодо заяви-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам. Наказом Міністерства енергетики від 28.06.2022 року №216 були внесені зміни та доповнення до наказу №198. На виконання наказів Міністерства енергетики України №198 та №216 від 08.06.2022 та 28.06.2022 ТОВ «Оператор ГТС України» здійснив перенесення побутових споживачів до Реєстру споживачів ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Позивач у зв`язку зі своєю необізнаністю з цього приводу, продовжував сплачувати кошти на рахунок ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» замість ТОВ «ГК «Нафтогаз України». Загальна сума переплати становить 13055,90 грн.

Вказана сума не була перерахована відповідачем ТОВ «ГК «Нафтогаз України», а залишилася у відповідача, оскільки між відповідачем ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» та ТОВ «ГК «Нафтогаз України» не досягнуто згоди з цього питання. Згідно з порядком та вимогами законодавства щодо досудового врегулювання спору позивач 06.08.2024 подав до відповідача заяву на повернення коштів з копіями необхідних документів, у заяві просив повернути переплату, що виникла в результаті помилково перерахованих коштів на рахунок відповідача. На що 15.08.2024 відповідачем було надано відповідь, у якій зазначено, що рахунки товариства є заблокованими, що унеможливлює будь яких банківських операцій, у тому числі повернення коштів споживачам на їх карткові рахунки, що наразі є підставою для захисту прав та інтересів товариства у судовому процесі відповідно до чинного законодавства України. Оскільки кошти повернуті не були, позивач вдруге звернувся до відповідача з цього приводу, подавши аналогічну заяву з копіями документів, яка 04.10.2024 була відправлена відповідачу рекомендованим листом. 30.09.2024 відповідачем було надано повторну відповідь, про те, що рахунки товариства є заблокованими, що унеможливлює будь яких банківських операцій, у тому числі повернення коштів споживачам на їх карткові рахунки, що наразі є підставою для захисту прав та інтересів товариства у судовому процесі відповідно до чинного законодавства України.

Відповідач ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, покликаючись на те, що для забезпечення безперебійного газопостачання всі споживачі, які раніше отримували природний газ від ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» з 1 травня 2022 року забезпечуються газом від ГК «Нафтогаз України». 17 червня ГК "Нафтогаз України" повідомив на своєму офіційному сайті, що від низки компаній до постачальника останньої надії додатково перейшло ще 1,3 млн домогосподарств, зокрема жителі Києва, Черкас, Тернополя та інших міст. Йдеться про колишніх клієнтів ДП "КиївГазЕнерджи", ТОВ "Лубнигаз-Трейдинг", ТОВ "Газ Ресурс Компані", ТОВ "Тернопільміськгаз", ТОВ "Уманьгаз Збут" та ТОВ "Черкасигаз Збут". Так як, повідомлення на сайті ГК "Нафтогаз України" було надано після закриття травня місяця, частина споживачів здійснювали проплати на рахунок ТОВ «Уманьгаз Збут».

Згідно Наказу від 08.06.2022 року №198 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 червня 2022 р. за № 637/37973) «Про постачання природного газу побутовим споживачам» споживачі, що потрапили до реєстру постачальника «останньої надії», стали клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Також Оператор ГТС України забезпечив можливість ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" реєстрацію побутових споживачів постачальника "останньої надії" в реєстрі ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" без надання постачальником інформації щодо заяви-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам. Це спростило перехід до нового постачальника, дозволивши автоматичну реєстрацію споживача без надання інформації щодо заяви-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам. Наказом Міністерства енергетики від 28.06.2022 року № 216 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 липня 2022 року за №729/38065 ) були внесені зміни та доповнення до наказу № 198.

На виконання наказів Міністерства енергетики України №198 та №216 від 08.06.2022р. та 28.06.2022р. ТОВ «Оператор ГТС України» здійснив перенесення побутових споживачів до Реєстру споживачів ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Перенесення споживачів до реєстру ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Оператор ГТС України в інформаційній платформі здійснив лише в липні, що унеможливило заздалегідь попередити споживачів про оплату послуг споживання природного газу на іншого постачальника.

Детальна інформація для побутових споживачів стосовно механізму повернення надлишково сплачених коштів, зразок заяви та детальні покрокові дії споживачів розміщена: на офіційному сайті Товариства https://umangazzbut.com.ua/blog/ogoloshennya-2; в соцмережі https://www.facebook.com/umangazzbut ; в контакт - центрі обслуговування споживачів за адресою АДРЕСА_2 .

З метою врегулювання ситуації щодо повернення переплати за спожитий природний газ Товариство повідомило споживачів про те, що організовано й оптимізовано свою роботу для забезпечення можливості звернення споживачів з письмовими заявами будь - яким способом, у тому числі: 1. Звернутись в абонентський відділ для написання заяви на повернення коштів за адресою: м. Умань, вул. Дерев`янка, 19 . 2. Надіслати заяву на повернення коштів та копії документів: паспорта власника особового рахунку; ідентифікаційного коду власника особового рахунку; довідка банку з реквізитами карткового рахунку, що містить IBAN карткового рахунку; копія квитанції про оплат на поштову адресу Товариства - м. Умань, вул. Дерев`янка, 19. 3. Надіслати заяву з додатками на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1.

06 серпня 2024 року позивач звернувся до ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» із заявою про повернення коштів помилково сплачених коштів, на загальну суму 12150 грн. 00 коп. , яку зареєстровано за вхідним номером № 8054 - Г від 06.08.2024 р.

15 серпня 2024 року за вихідним номером 150 на адресу : вул. Гонти, буд. 9, с. Івангород, Уманський район, Черкаська обл., поштовий індекс 20040, підготовлено відповідь за результатами розгляду вищевказаної заяви та надіслано поштовим відправленням через підприємство поштового зв`язку АТ «УКРПОШТА».

У відповіді позивачу надано роз`яснення та повідомлено, що 21.02.2023 року Приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Крайчинським С.С. було відкрито виконавче провадження № 71105504 від 21.02.2023 року відповідно до справи 925/555/21 та накладено арешти на рахунки та майно Товариства. Відповідно до вищезазначеної Постанови та ЗУ «Про виконавче провадження» рахунки Товариства є заблокованими, що унеможливлює проведення будь - яких банківських операцій, у тому числі повернення коштів споживачам на їх карткові рахунки, що наразі є підставою для захисту прав та інтересів. ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» було постачальником природного газу для населення у термін до 01.05.2022 року, у зв`язку із прийняттям наказу Міністерства енергетики України від 08.06.2022р № 198 «Про постачання природного газу побутовим споживачам» (із змінами, внесеними наказом Міністерства енергетики України від 28.06.2022р) з 01 травня 2022 року побутовим споживачам, яких на дату прийняття цього наказу внесено до Реєстру споживачів постачальника останньої надії на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи, здійснюється постачання природного газу ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». А відповідно до довідки про фінансовий стан споживача за особовим рахунком НОМЕР_1 споживач ОСОБА_1 , оплати позивачем проводились починаючи із жовтня 2023 року по 27 липня 2024 року, тобто з моменту , коли між позивачем та відповідачем відсутні будь - які договірні відносини. Починаючи із 01.05.2022 року відповідач не є постачальником природного газу для населення, не надає послуги з постачання природного газу, не виставляє рахунки за надані вищевказані послуги.

ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» не визнає позовні вимоги в повному обсязі, так як, починаючи із 01.05.2022 року відповідач не є постачальником природного газу для населення, не надає послуги з постачання природного газу, не виставляє рахунки за надані вищевказані послуги. ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» не відмовляє позивачу у поверненні його коштів, проте просить суд врахувати обставину блокування рахунків та майна Товариства, що унеможливлює здійснення повернення коштів до моменту закриття виконавчого провадження № № 71105504.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Клопотань про розгляд справи за участі сторін від учасників справи не надходило.

Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений строк не надав, про дату, час і місце розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами повідомлений належним чином за зареєстрованим місцем проживання.

За таких обставин суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, як передбачено ст. 279 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази: копії квитанцій про оплату, заяви ОСОБА_1 про повернення коштів, відповіді ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» ОСОБА_1 вих № 150 від 15.08.2024, відповіді ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» ОСОБА_1 вих № 186 від 30.09.2024, повідомлення приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Крайчинського С.С. про відкриття виконавчого провадження від 21.02.2023 вих. № 111, постанови про відкриття виконавчого провадження від 21.02.2023 ВП №71105504, повідомлення приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Крайчинського С.С. про арешт коштів боржника від 21.02.2023 вих. № 117, постанови про арешт коштів боржника від 21.02.2023 ВП №71105504, інші письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є побутовими споживачами природного газу в будинку АДРЕСА_1 .

01.07.2015 по 31.04.2022 постачання природного газу за регульованим тарифом безпосередньо споживачам, зокрема і позивачу, природного газу здійснювало ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ», на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом, виданої відповідно до постанови від 18.06.2015 № 1763 серії АЕ № 299060, яка була переоформлена відповідно до рішення Комісії від 24.11.2015 № 2842 на безстрокову. Відповідно до постанови НКРЕКП від 16.05.2017 № 653 ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» була видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на території України.

Для забезпечення безперебійного газопостачання всі споживачі, які раніше отримували природний газ від ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» з 1 травня 2022 року забезпечуються газом від ГК «Нафтогаз України».

Згідно з Наказом від 08.06.2022 року №198, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 червня 2022 р. за № 637/37973 «Про постачання природного газу побутовим споживачам» споживачі, що потрапили до реєстру постачальника «останньої надії», стали клієнтами ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України».

На виконання наказів Міністерства енергетики України №198 та №216 від 08.06.2022 та 28.06.2022 ТОВ «Оператор ГТС України» здійснив перенесення побутових споживачів до Реєстру споживачів ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». Перенесення споживачів до реєстру ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Оператор ГТС України в інформаційній платформі здійснив лише в липні.

Таким чином позивач ОСОБА_1 сплачував грошові кошти на рахунок ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ», внаслідок чого здійснив переплату у розмірі 13 055, 90 грн.

06 серпня 2024 позивач звернувся до ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» із заявою про повернення помилково сплачених коштів.

ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» відповіддю від 15 серпня 2024 року за вихідним номером 150 повідомило позивачу що 21.02.2023 приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Крайчинським С.С. було відкрито виконавче провадження № 71105504 від 21.02.2023 року відповідно до справи 925/555/21 та накладено арешти на рахунки та майно Товариства, що перешкоджає виконанню зобов`язань вчасно та в повній мірі по поверненню коштів споживачам. Рахунки товариства є заблокованими, що унеможливлює проведення будь - яких банківських операцій, у тому числі повернення коштів споживачам на їх карткові рахунки, що наразі є підставою для захисту прав та інтересів товариства у судовому процесі.

Так, відповідно до копії постанови про арешт коштів боржника від 21.02.2023, ВП №71105504, накладено арешт на грошові кошти, що містяться на відкритих рахунках, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів боржника, крім коштів, що містяться на рахунках накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом, та належать боржнику ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ».

Стаття 1212 ЦК України визначає, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення даної статті застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком подій.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі №753/15556/15-ц викладено позицію про те, що: « … зобов`язання з повернення безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна.

Відсутність правової підстави - це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Набуття чи збереження майна буде безпідставним не тільки за умови відсутності відповідної підстави з самого початку при набутті майна, а й тоді, коли первісно така підстава була, але у подальшому відпала».

Згідно висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 28.01.2020 у справі №910/16664/18: «Сутність зобов`язання із набуття, збереження майна без достатньої правової підстави полягає у вилученні в особи - набувача частини її майна, що набута поза межами правової підстави, у випадку якщо правова підстава переходу відпала згодом, або взагалі без неї - якщо майновий перехід не ґрунтувався на правовій підставі від самого початку правовідношення, та передання майна тій особі - потерпілому, яка має належний правовий титул на нього».

Для виникнення зобов`язань із повернення безпідставного набутих коштів необхідно, щоб такі кошти були набуті або збережені безпідставно. Безпідставним є набуття або збереження, що не ґрунтується на законі, іншому правовому акті або правочині.

Набуття (збереження) майна визнається безпідставним, якщо його правова підстава відпала згодом. Відпадіння правової підстави полягає у зникнення обставин, на яких засновувалась юридична обґрунтованість набуття (збереження) майна.

Конструкція статті 1212 ЦК України, як і загалом норм глави 83 цього Кодексу, вимагає установлення абсолютної безпідставності набуття (збереження) майна не лише в момент його набуття (збереження), а й станом на час розгляду спору. Ознаки, характерні для кондиції, свідчать про те, що пред`явлення кондиційної вимоги можна визнати належним самостійним способом захисту порушеного права власності, якщо: 1) річ є такою, що визначена родовими ознаками, в тому числі грошовими коштами; 2) потерпілий домагається повернення йому речі, визначеної родовими ознаками (грошових коштів) від тієї особи (набувача), з якою він не пов`язаний договірними правовідносинами щодо речі.

Особа, яка внаслідок правомірних або неправомірних дій або подій безпідставно набула майно в результаті невигідних наслідків для іншої особи, зобов`язана повернути таке майно цій особі на підставі статті 1212 ЦК України. Будь-яке набуття (збереження) майна визнається безпідставним, якщо особа, що збагатилася, не мала права на отримання майна за рахунок потерпілого, або у разі, коли потерпілий не погоджувався на настання не вигідних для себе наслідків. Не має права на збагачення особа, що отримала його за недійсним актом, судовим рішенням або недіючою нормою права. Збагачення є безпідставним, якщо потерпілий сам надав його для мети, що не була досягнена, або з очікуванням, яке не справдилося.

Оскільки відповідачем ТОВ «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» було безпідставно набуто грошові кошти у сумі 13 055, 90 грн., та останнє добровільно не повернула їх позивачу ОСОБА_1 , тому необхідно стягнути з відповідача безпідставно набуті кошти у сумі 13 055, 90 грн. на користь позивача.

Позивач виконав вимоги законодавства щодо досудового врегулювання спору, шляхом направлення заяв з проханням повернути зайво переплачені кошти, однак ні станом на день звернення до суду з даним позовом, ні станом на день вирішення справи по суті позивачу кошти не повернуто.

Покликання відповідача на неможливість проведення будь - яких банківських операцій, у тому числі повернення коштів споживачам на їх карткові рахунки через арешт коштів боржника не звільняє його від зобов`язання з повернення коштів.

Враховуючи викладені обставини позов підлягає задоволенню повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі положень Закону України «Про захист прав споживачів», судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави.

Керуючись ст. 1212 ЦК України, ст. 81, 89, 263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податківНОМЕР_2 ), представник позивача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ),до товариства з обмеженою відповідальністю «УМАНЬГАЗ ЗБУТ»(20300, Черкаська область, м. Умань, вул. Дерев`янка, 19, код ЄДРПОУ 39711735), про захист прав споживачів задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «УМАНЬГАЗ ЗБУТ» (код ЄДРПОУ 39711735) на користь ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податківНОМЕР_2 , переплату за природний газ в сумі 13055 гривень 90 копійок.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьгаз збут» (код ЄДРПОУ 39711735; вул.Дерев`янка,19, м.Умань, Черкаської області) на користь держави судовий збір у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня складення рішення апеляційної скарги.

Суддя: М.П. Орендарчук

СудХристинівський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123708904
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —706/1320/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Христинівський районний суд Черкаської області

Орендарчук М. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні