Ухвала
від 09.12.2024 по справі 910/12913/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

м. Київ

09.12.2024Справа № 910/12913/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., дослідивши матеріали справи

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Нерон і партнери»

до ОСОБА_1

про стягнення 299999,00 грн збитків,

Представники:

від позивача Сологуб В.Л.

від відповідача ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Нерон і партнери» з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 299999,00 грн збитків.

Суд своєю ухвалою від 22.10.2024 відкрив провадження у справі № 910/12913/24, постановив розглядати справу у порядку загального позовного провадження.

Факт заподіяння збитків ОСОБА_1 позивачу обґрунтований бездіяльністю відповідача як керівника товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна юридична компанія «Гапоненко Роман і партнери» (попередня назва позивача). Наслідком такої бездіяльності є виплата позивачем ОСОБА_2 середнього заробітку за період з 13.07.2020 по 19.01.2023 у розмірі 299999 грн, що, на думку позивача, є збитками, які повинен відшкодувати відповідач.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Нерон і партнери» подало заяву про заміну його на правонаступника товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Патріот». Обґрунтовуючи це клопотання позивач посилається на те, що 23 жовтня 2024 року товариство з обмеженою відповідальністю «Нерон і партнери» (первісний кредитор) та товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Патріот» (новий кредитор) уклали договір про відступлення права вимоги (далі - Договір), згідно з яким, в рахунок погашення частини заборгованості первісного кредитора за договором про надання юридичних послуг № 8 від 28.05.2024 первісний кредитор відступив, а новий кредитор прийняв право вимоги первісного кредитора до ОСОБА_1 на стягнення 299000 грн, спір щодо яких розглядається у Господарським судом міста Києва у справі № 910/12913/24.

Вирішуючи це клопотання суд виходить з такого.

Відповідно до статті 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.

Поняття зобов`язання та підстави його виникнення наведені у ст. 509 ЦК України, за якою зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язаний вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Зобов`язання, як і будь-яке правовідношення, становлять такі елементи: суб`єкт, об`єкт і зміст.

Юридичним об`єктом зобов`язання є дія, здійснення якої (або утримання від якої) кредитор має право вимагати від боржника. Матеріальним об`єктом витупає певне матеріальне благо, з приводу якого суб`єкти вступають у зобов`язальні правовідносини і яке становить безпосередній інтерес для управомоченої сторони.

Зміст зобов`язання, як і будь-якого іншого цивільного правовідношення, включає суб`єктивне право і відповідний йому обов`язок. Суб`єктивне право, що належить у зобов`язанні кредитору (управомоченій стороні), є правом вимоги, а відповідний йому обов`язок боржника (зобов`язаної сторони) - боргом. Отже, зміст зобов`язання становлять права і обов`язки його сторін.

Суб`єктами зобов`язання, які є одними із елементів зобов`язання, є його сторони: управомочена сторона - кредитор, та зобов`язана сторона - боржник.

У зобов`язанні може відбутись заміна сторін. У законі передбачена можливість як заміни боржника, так і заміни кредитора. При цьому предмет і зміст зобов`язання не змінюються, а права та обов`язки особи, яка з нього вибуває, переходять до особи, яка замість неї вступає до зобов`язання.

Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним свої прав іншій особі за правочином (відступленням права вимоги).

Правові норми щодо заміни кредитора у зобов`язанні на підставі правочину поширюються на всі види зобов`язань, незалежно від підстав їх виникнення - ґрунтується на договорі, чи має недоговірний характер.

Приписами статті 514 Цивільного кодексу України встановлено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Отже, за загальним правилом до нового кредитора переходить усі права, що належали первісному кредиторові. Водночас, договором або законом може бути визначений інший обсяг прав, що передаються до нового кредитора у зобов`язанні. А тому права можуть передаватися як в повному обсязі, так і частково.

При цьому, заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов`язку первісному кредиторові є належним виконанням (стаття 516 Цивільного кодексу України).

Підсумовуючи наведене суд констатує, що внаслідок укладення 23 жовтня 2024 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Нерон і партнери» та товариством з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Патріот» договору про відступлення права вимоги останнє набуло право вимоги до ОСОБА_1 щодо стягнення 299000 грн збитків внаслідок бездіяльністю відповідача як керівника товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародна юридична компанія «Гапоненко Роман і партнери».

В іншій частині вимог, що розглядаються у цій справі (999 грн), право вимоги належить товариству з обмеженою відповідальністю «Нерон і партнери».

З огляду на викладене, заява товариства з обмеженою відповідальністю «Нерон і партнери» підлягає задоволенню в частині заміни позивача - товариства з обмеженою відповідальністю «Нерон і партнери» на його правонаступника - товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Патріот» (код 40256513) щодо стягнення 299000 грн.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 52, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Замінити позивача - товариство з обмеженою відповідальністю «Нерон і партнери» на його правонаступника - товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Патріот» (код 40256513) щодо стягнення 299000 грн.

Ухвала набрала законної сили 09.12.2024.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.

Повний текст ухвали складено 12.12.2024.

Суддя С. А. Ковтун

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123711758
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про відшкодування збитків, завданих юридичній особі діями (бездіяльністю) її посадової особи

Судовий реєстр по справі —910/12913/24

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

Ухвала від 22.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ковтун С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні