"12" грудня 2024 р. Єдиний унікальний номер судової справи: 138/2697/24
Номер провадження: 2-о/150/65/24
УХВАЛА
про призначення судово-психіатричної експертизи
12 грудня 2024 року с. Мазурівка
Чернівецький районний суд Вінницької областів складі:
головуючого судді - Суперсона С.П.,
присяжних Триндовськох Н.М., Афанасієвої О.М.,
за участі секретаря Дудки А.Ю.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника адвоката Пограничного А.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Пограничний Артур Михайлович, заінтересовані особи: ОСОБА_2 та Чернівецька селищна рада Могилів-Подільського району Вінницької області як орган опіки і піклування про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначенні опікуна,-
ВСТАНОВИВ :
Заявник звернувся до суду із заявою про визнання недієздатною його сестри ОСОБА_2 та призначення опікуном заявника.
Представник заявника в судовому засіданні клопотав про призначення у справі судової психіатричної експертизи, з метою встановлення психічного стану ОСОБА_2 , її здатності усвідомлювати свої дії та керувати ними.
Заявник підтримав клопотання свого представника та зазначив, що сестра понад 10 років є лежачою, він здійснює за нею постійний догляд. На даний час у сестри було діагностовано цироз печінки та стався інсульт, вона перебуває у дуже важкому стані.
Представником ОСОБА_2 адвокатом Совгирою В.Д. подано до суду клопотання про проведення судового засідання у її відсутність та про відсутність заперечень щодо призначення експертизи для визначення психологічного стану її довірительки.
Інші сторони в судове засідання теж не з`явилися.
Суд, розглянувши клопотання представника заявника, пояснення заявника, матеріали справи, вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Відповідно до положень ст.ст.55,124 Конституції України,ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Статтею 43 ЦПК Українивстановлено право учасників справи подавати заяви, клопотання.
Статтею 222 ЦПК Українивстановлено, що заяви і клопотання учасників справи вирішуються судом після заслуховування думки інших присутніх в судовому засіданні учасників справи.
Крім того, відповідност.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Суд призначає експертизу у справі за сукупності умов: 1) з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій ніж, право, без яких встановити відповідні обставини не можливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів із цих самих питань викликають сумніви щодо їх правильності (ч.1ст.103 ЦПК України).
Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особи (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи (ч.1ст.104 ЦПК України).
Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи (ч.3ст.104 ЦПК України).
Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї з сторін, якщо у справі необхідно встановити: психічний стан особи (п.2 ч.1ст.105 ЦПК України).
Судом встановлено, ОСОБА_2 згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 566780 від 18.10.2016, встановлено 1 «А» групу інвалідності загального захворювання безтерміново. Згідно висновку комісії слідує, що ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду.
В судовому засіданні заявник та його представник зазначили, що ОСОБА_2 близько 10 років є лежачою, на даний час у неї діагностовано цироз печінки та стався інсульт. Внаслідок наявних хвороб та групи інвалідності, вона не усвідомлює значення своїх дій та невзмозі керувати ними, вона не орієнтується у просторі та часі, не розуміє, що відбувається навколо неї.
Відповідно до ч.1ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну (ч.ч.4, 5ст.103 ЦПК України).
Так, частиною 1ст.39 ЦК Українивстановлено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відтак, суд вважає, що для з`ясування психічного стану ОСОБА_2 , що має значення для вирішення справи, потрібні спеціальні знання, у зв`язку із чим слід призначити судово-психіатричну експертизу, поставивши на вирішення експертів наступні питання:
1.Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на будь-яке психічне захворювання, якщо так, то яке саме ?
2. Чи здатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок своєї хвороби усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
3. Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 враховуючи стан здоров`я особисто з`явитись в судове засідання та чи зможе особисто дати пояснення по суті справи ?
Суд вважає, що проведення судово-психіатричної експертизи слід доручити експертам Вінницької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Пирогова, 109, м. Вінниця, 21005).
Експертів слід попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
При необхідності експертам ознайомлення із матеріалами цивільної справи, за клопотанням експертів слід надати в їх розпорядження матеріали цивільної справи № 138/2697/24, провадження № 2-о/150/65/24.
В силу вимог п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, слід зупинити провадження у справі, оскільки проведення експертизи передбачає значний проміжок часу, тоді як розгляд справи має процесуальні строки.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 103, 104, 252, 253, 260, 261, 298, 353 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника заявника про призначення судово-психіатричної експертизизадовольнити.
Призначити по справі за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Пограничний Артур Михайлович, заінтересовані особи: ОСОБА_2 та Чернівецька селищна рада Могилів-Подільського району Вінницької області як орган опіки і піклування про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначенні опікуна, судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Вінницької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (вул. Пирогова, 109, м. Вінниця, 21005).
Поставити на вирішення експертів наступні питання:
1.Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на будь-яке психічне захворювання, якщо так, то яке саме ?
2. Чи здатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок своєї хвороби усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
3. Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 враховуючи стан здоров`я особисто з`явитись в судове засідання та чи зможе особисто дати пояснення по суті справи ?
Витрати за проведення судово-психіатричної експертизи віднести за рахунок держави.
Попередити експертів про відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України.
Провадження у справі на час проведення експертизи - зупинити.
Роз`яснити учасникам справи положення ст.ст.109,298 ЦПК Українипро наслідки ухилення від участі в експертизі: у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд, залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні; у виняткових випадках, коли особа, щодо якої відкрито провадження у справі про обмеження її у цивільній дієздатності чи визнання її недієздатною, явно ухиляється від проходження експертизи, суд у судовому засіданні за участю лікаря-психіатра може постановити ухвалу про примусове направлення фізичної особи на судово-психіатричну експертизу.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Головуючий суддя С.П. СУПЕРСОН
Присяжні: Н.М. Триндовська
О.М. Афанасієва
Суд | Чернівецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123715300 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Чернівецький районний суд Вінницької області
Суперсон С. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні