Рішення
від 10.12.2024 по справі 495/5808/24
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2024 рокуСправа № 495/5808/24 Номер провадження 2/495/3337/2024

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Шевчук Ю.В.

із участю секретаря судового засідання Бучка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білгород-Дністровському в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Білгород-Дністровської державної районної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, суд -

Встановив:

21.06.2024 ОСОБА_1 звернулася з позовом до Білгород-Дністровської державної районної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.

1.Стислий виклад позиції позивача.

17.12.2019 року ОСОБА_2 , двоюрідна бабуся позивача склала заповіт, згідно якого заповіла позивачу все своє нерухоме та рухоме майно.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , яке видано 05 серпня 2022 року виконавчим комітетом Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.

Інших спадкоємців у бабусі позивача не має.

Бабуся проживала разом з позивачем в АДРЕСА_1 до самої смерті, а коли померла, то виконком Шабівської сільської ради надав позивачу свідоцтво про її смерть та дозволив поховання на території ради. Факт проживання бабусі разом з ОСОБА_1 на час смерті підтверджується довідкою Шабівської сільської ради №06.2-12/06-03/772 від 02.10.2023 року.

Після смерті залишилось спадкове майно, яке складається з особистих речей та грошових коштів, які знаходяться по АДРЕСА_1 , а також земельна ділянка 0.8 га, яка знаходиться на території Теплицької сільської ради Арцизького району Одеської області на підставі рішення органу місцевого самоврядування, серії та номер: 222-VIII, виданого 28.05.2021 року, кадастровий помер ділянки: 5120480500:01:001:0692.

Позивач звернулась до Білгород-Дністровської районної нотаріальної контори з метою отримання спадщини та відповідно і свідоцтва про право на спадщину, але позивачу рекомендували звернутися до суду у зв`язку з пропуском строку на прийняття спадщини або встановлення саме факту такого прийняття, що і ОСОБА_1 вимушена зробити.

Своєчасно позивач не звернулася з заявою до нотаріальної контори, в зв`язку з тим, що на момент прийняття спадщини, вона була вимушена здійснювати за своїм чоловіком ОСОБА_3 догляд, оскільки ОСОБА_3 перебуваючи в лавах ЗСУ України, під час бойових дій отримав тяжкі поранення в госпіталі. На думку позивача, це є поважною причиною пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини і тому ОСОБА_1 просить його поновити.

2. Рух справи у суді.

Позовна заява надійшла до суду 21.06.2024.

Провадження за вказаним позовом у справі відкрите 25.06.2024; розгляд справи постановлено проводити за правилами загального позовного провадження.

14 жовтня 2024 ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

3. Заяви, клопотання учасників процесу та насідки їх вирішення.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, однак подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача Білгород-Дністровської державної районної нотаріальної контори у судове засідання не з`явився, однак подав до суду клопотання про розгляд справи у їх відсутність.

У зв`язку із не виявленням обставин, які перешкоджають проведенню судового засідання, враховуючи заяви учасників провадження, керуючись частиною першоюстатті 223 Цивільного процесуального кодексу України(далі -ЦПК України), суд дійшов висновку про можливість розгляду даної справи за відсутності учасників справи.

Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось відповідно до вимог частини другоїстатті 247 ЦПК України.

4.Фактичніобставини встановленісудом,позиція судута нормативно-правовеобґрунтування

17.12.2019 року ОСОБА_2 , двоюрідна бабуся позивача склала заповіт, згідно якого заповіла позивачу все своє нерухоме та рухоме майно./а.с.6/

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , який видано 05 серпня 2022 року виконавчим комітетом Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області./а.с.5/

Інших спадкоємців у бабусі позивача не має.

Бабуся проживала разом з ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 до самої смерті, а коли померла, то виконком Шабівської сільської ради надав позивачу свідоцтво про її смерть та дозволив поховання на території ради.

Факт проживання бабусі разом з ОСОБА_1 на час смерті підтверджується довідкою Шабівської сільської ради №06.2-12/06-03/772 від 02.10.2023 року./а.с.8/

Після смерті залишилось спадкове майно, яке складається з особистих речей та грошових коштів, які знаходяться по АДРЕСА_1 , а також земельна ділянка 0.8 га, яка знаходиться на території Теплицької сільської ради Арцизького району Одеської області на підставі рішення органу місцевого самоврядування, серії та номера: 222-VIII, виданого 28.05.2021 року, кадастровий помер ділянки: 5120480500:01:001:0692.

Позивач звернулась до Білгород-Дністровської районної нотаріальної контори з метою отримання спадини та відповідно і свідоцтва про право на спадщину, але позивачу рекомендували звернутися до суду у зв`язку з пропуском строку на прийняття спадщини або встановлення саме факту такого прийняття, що і ОСОБА_1 вимушена зробити.

Своєчасно позивач не звернулася із заявою до нотаріальної контори, в зв`язку з тим, що на момент прийняття спадщини, вона була вимушена здійснювати за своїм чоловіком ОСОБА_3 догляд, оскільки ОСОБА_3 перебуваючи в лавах ЗСУ України, під час бойових дій отримав тяжкі поранення в госпіталі. На думку позивача, це є поважною причиною пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини і тому ОСОБА_1 просить його поновити.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Відповідно до правової позиції зазначеної в Постанові Верховного Суду від 26.06.2019 року в справі №565/1145/17 поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Висновки за результатами розгляду справи

Таким чином, в судовому засіданні було встановлено, що позивач строк подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори пропустила з поважних причин, в зв`язку з чим суд вважає за доцільним задовольнити позов та поновити їй строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст.1216-1218, 1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст.12, 13, 81, 263, 265, 268, 354 ЦПК України,

Ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Білгород-Дністровської державної районної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , додатковий строкдля подання заяви про прийняття нею спадкового майна, а саме особистих речей та грошових коштів, які знаходяться по АДРЕСА_1 та земельної ділянки 0.8 га, яка знаходиться на території Теплицької сільської ради Арцизького району Одеської області на підставі рішення органу місцевого самоврядування, серії та номера: 222-VIII, виданого 28.05.2021 року, кадастровий помер ділянки: 5120480500:01:001:0692, терміном у 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення суду складений 10.12.2024.

Суддя Юлія ШЕВЧУК

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення10.12.2024
Оприлюднено13.12.2024
Номер документу123715670
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —495/5808/24

Рішення від 10.12.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Шевчук Ю. В.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Шевчук Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні