Справа № 505/4415/24
Провадження № 2/505/2442/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.12.2024 Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Івінського О.О.
секретаря судового засідання - Мароли К.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в м. Подільську Одеської області цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Подільської міської ради Подільського району Одеської області до ОСОБА_1 , за участю третьої особи: Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач Орган опіки та піклування Подільської міської ради Подільського району Одеської області 22 листопада 2024 року звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 , та просить позбавити відповідача батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; стягнути з ОСОБА_1 на користь особи чи закладу на утриманні яких буде перебувати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти на його утримання у розмірі частини з усіх видів її доходів щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму встановленого законом на дитину відповідного віку, починаючи з дня подачі позову до суду та до повноліття сина ОСОБА_3 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зобов`язати Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести в актовий запис про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а/з № 264 від 13 листопада 2024 року, вчинений Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)) відмітки про позбавлення батьківських прав матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Підставою цьому зазначав те, що відповідачка є матір`ю малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дитина знаходиться на обліку дітей, позбавлених батьківського піклування, так як дитину, покинуто в пологовому відділенні КНП «Подільська міська лікарня» Подільської міської ради Подільського району Одеської області 08 листопада 2024 року народження. Мати дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , після народження дитини самовільно покинула її в пологовому відділенні та пішла в невідомому напрямку. Після чого, 13.11.2024 до Служби у справах дітей Подільської міської ради Подільського району Одеської області звернувся ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який повідомив, що є біологічним батьком дитини, а також звернувся з проханням про тимчасове влаштування малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , до його родини. Згідно з актом обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_2 , умови проживання ОСОБА_5 визнані задовільними. У зв`язку із вищезазначеним малолітнього - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 передано в сім`ю ОСОБА_5 . 20.11.2024 року Подільське районне управління поліції повідомило, що встановити місцезнаходження ОСОБА_1 не вдалося. Більше того 19 листопада 2024 року до Служби у справах дітей Подільської міської ради Подільського району Одеської області з Котовського міськрайонного суду Одеської області надійшла ухвала про відкриття провадження за позовною заявою ОСОБА_5 до ОСОБА_1 (справа № 505/4362/24) про визнання батьківства. Зважаючи на факт покинення дитини ОСОБА_1 та її самоусунення від виконання батьківських обов`язків, 18.11.2024 питання соціального захисту ОСОБА_2 було розглянуто на засіданні комісії з питань захисту прав дитини при Виконавчому комітеті Подільської міської ради Подільського району Одеської області. За результатами засідання Службі у справах дітей доручено підготувати позовну заяву до суду про позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Таким чином, оскільки малолітній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , фактично залишився без батьківського піклування, а його матір ОСОБА_1 з моменту влаштування ОСОБА_3 до сім`ї ОСОБА_5 по теперішній час не цікавилась станом справ дитини, не надавала матеріальної допомоги на утримання сина, фактично самоусунулась від виконання батьківських обов`язків, тому позивач вимушений звернутися до суду з вказаною позовною заявою.
Представник позивача у підготовче судове засідання не з`явився, надали заяву в якій просили про розгляд справи за відсутності представника, на позовних вимогах наполягали.
Відповідачка у підготовче судове засідання не з`явилась, надала заяву в якій позовні вимоги визнала, та просила розгляд справи проводити без її участі.
Представник Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у підготовче судове засідання не з`явився. Надали заяву, згідно якої просили розглянути справу за відсутності представника.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку про задоволення цього позову, виходячи з такого.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної ради України №789-Х11 від 27.02.1991, «в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини».
Статтею 12 Закону України «Про охорону дитинства» визначено, що батьки або особи, що їх замінюють зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний розумовий та духовний розвиток, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , є матір`ю малолітнього сина, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження, відповідно до якого ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 в м. Подільську Одеської області, номер актового запису 264 від 13.11.2024 та копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 13.11.2024.
Відомості про батька дитини записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, що підтверджується копією повного витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження.
Згідно акту закладу охорони здоров`я та органу внутрішніх справ України про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я, складеного 12.11.2024 року в пологовому відділенні КНП «Подільська міська лікарня» Подільської міської ради Подільського району Одеської області лікарем акушером-гінекологом пологового відділення - ОСОБА_6 , лікарем-неонатологом пологового відділення -- ОСОБА_7 , старшою медичною сестрою пологового відділення - ОСОБА_8 , в присутності інспектора сектору ювенальної превенції відділу превенції капітана Подільського районного управління поліції ГУНП в Одеській області - Чебан О.П. та заступника начальника - начальника відділу з питань усиновлення, опіки та піклування Служби у справах дітей Подільської міської ради Подільського району Одеської області - Жосан Т.В., в пологовому відділенні КНП «Подільська міська лікарня» Подільської міської ради Подільського району Одеської області виявлена покинута дитина чоловічої статі, ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відповідно до заяви від 13.11.2024, до Служби у справах дітей Подільської міської ради Подільського району Одеської області звернувся ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який повідомив, що є біологічним батьком дитини, а також звернувся з проханням про тимчасове влаштування малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , до його родини.
Згідно з актом обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_2 , умови проживання ОСОБА_5 визнані задовільними.
Відповідно до наказу Служби у справах дітей Подільської міської ради Подільського району Одеської області № 140 від 13.11.2024, малолітнього - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 влаштовано на тимчасове перебування в сім`ю ОСОБА_5 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до повідомлення Подільського районного управління поліції від 20.11.2024, встановити місцезнаходження ОСОБА_1 не вдалося.
Згідно висновку Органу опіки і піклування Подільської міської ради Подільського району Одеської області № 1745 від 02.12.2024, відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , доцільно позбавити батьківських прав стосовно її малолітнього сина, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Висновки суду підтверджуються матеріалами справи.
Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років (ст. 156 СК України).
Відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону дитинства» сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Згідно з частин першої, другої, шостої статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
Відповідно до частин 2 та 3 ст. 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого
закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Тобто, перелік підстав позбавлення батьківських прав є вичерпним.
Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).
Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на орган опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що мала місце винна поведінка відповідачаОСОБА_1 по відношенню до малолітнього сина, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що виразилась у нехтуванні обов`язками матері по забезпеченню дитини необхідним харчуванням, медичним доглядом, одягом, створенням належних умов для проживання, а також спілкування з дитиною в необхідному обсязі.
Враховуючи, що матеріалами справи доведено невиконання відповідачем своїх батьківських обов`язків, оскільки вона фактично самоусунулася від виховання сина, не створює належних умов для утримання дитини, не піклується про її здоров`я, фізичний та моральний розвиток, суд вважає, що вона ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, а також враховуючи характер її поведінки, відношення до виконання своїх батьківських обов`язків, яке не змінилося і після пред`явлення даного позову, суд вважає, що вона повинна бути позбавлена батьківських прав.
Доказів які б свідчили про поважні причини не виконання відповідачем своїх батьківських обов`язків стосовно дитини судом не встановлено.
При таких обставинах, з метою захисту інтересів дитини, та з урахуванням всіх обставин справи та наявних у справі доказів, суд вважає за можливе позбавити відповідача батьківських прав стосовно її сина та направити копію цього рішення органу ДРАЦС для внесення відповідної відмітки до актового запису про позбавлення матері батьківських прав.
Згідно ч. 2 ст. 166 СК України позбавлення батьківських прав не звільняє батьків від обов`язків по утриманню дитини.
Згідно ч. 1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує матеріальний стан платника аліментів, однак в силу ч. 2 ст. 182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Частиною 1 ст. 191 СК України передбачено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Оскільки судом задовольняється вимога позову про позбавлення відповідача батьківських прав, тому з неї слід стягнути аліменти на утримання дитини в розмірі запропонованому позивачем, починаючи з дня подачі позову, тобто з 22 листопада 2024 року та на період до його повноліття.
Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України на відповідача належить покласти судові витрати в справі у вигляді судового збору в розмірі 3028,00 грн.
Згідно вимог ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно вимог ч. 4 ст. 200 ЦПК України, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно вимог ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Враховуючи, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд знаходить всі підстави для ухвалення за результатами підготовчого провадження рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 141, 200, 206, 263-265 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Органу опіки та піклування Подільської міської ради Подільського району Одеської області до ОСОБА_1 , за участю третьої особи: Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянку України, уродженку м. Котовськ Одеської області, РНОКПП: НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , батьківських прав стосовно її малолітнього сина, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянки України, уродженки м. Котовськ Одеської області, РНОКПП: НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь особи чи закладу, на утриманні яких буде перебувати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , аліменти на його утримання у розмірі 1/4 частини з усіх видів її доходів щомісячно, але не менше 50 відсотків мінімального прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подачі позову до суду, тобто з 22 листопада 2024 року та до повноліття сином ОСОБА_3 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Зобов`язати Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести в актовий запис про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а/з № 264 від 13 листопада 2024 року, вчинений Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)) відмітки про позбавлення батьківських прав матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення в частині стягнення аліментів допустити негайному виконанню в межах платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянки України, уродженки м. Котовськ Одеської області, РНОКПП: НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Одеського апеляційного суду.
Суддя О.О. Івінський
Повний текст рішення складено 10 грудня 2024 року.
Суд | Котовський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 13.12.2024 |
Номер документу | 123716149 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Котовський міськрайонний суд Одеської області
Івінський О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні