ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 643/6660/24 Провадження 2-о/636/117/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.11.2024 місто Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Буніна Є.О.,
за участю секретаря судового засідання Бруславської В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чугуїв цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області, Орган опіки та піклування виконавчого комітету Харківської міської ради, ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства,
встановив:
Представник заявника ОСОБА_1 адвокат Бережний Г.В. звернувся до суду з заявою, в якій просив встановити факт того, що ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування заяви вказав, що ОСОБА_1 проживав разом з ОСОБА_4 , від цих стосунків в них народилася дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Через обставини, що склалися ані спільної заяви, ані окремої заяви від ОСОБА_1 щодо батьківства не було подано, таким чином ОСОБА_4 в порядку ст. 135 СК України при отриманні свідоцтва про народження вказала ініціали ОСОБА_1 , а прізвище автоматично було взято її.. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла. У зв`язку з тим, що ОСОБА_5 та дитина - ОСОБА_6 проживали разом після смерті матері дитина залишилась одна, так як місцева адміністрація не змогла встановити місце реєстрації та проживання батька через вказання відповідно ст. 135 СК України матір`ю дитини свого прізвища, а не прізвища батька дитини - ОСОБА_1 .
Розпорядженням Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області від 12.12.2019 року №351 - призначено, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опікуном ОСОБА_3 . Так як ОСОБА_2 є опікуном ОСОБА_3 вона отримує державну соціальну допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, Враховуючи той факт, що Заявнику не було відомо вчасно про смерть ОСОБА_4 та подальших подій з визнанням його сина дитиною-сиротою з подальшим визначенням опікуна, якою стала ОСОБА_2 - в тому числі через проходження військової служби в лавах Збройних сил України, виникла необхідність у скасуванні розпорядження Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області від 12.12.2019 року №351 та скасування статусу «дитина-сирота» ОСОБА_3 . Відповідно до висновку молекулярно-генетичного експертного дослідження від 26.04.2024 № 42 ИЗ, заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є біологічним батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в рамках проведеного дослідження складає 99,999999%. Батьком дитини є Заявник, що може підтвердити бабуся дитини - ОСОБА_2 та тітка дитини - ОСОБА_7 . Через цю помилку дитина вважається «дитиною-сиротою» та має опікуна, що не відповідає якнайкращому інтересу дитини, адже батько живий і хоче приймати участь в житті дитини, виховувати її в любові та турботі, - що неможливо через помилку в Свідоцтві про народження дитини.
У судове засідання представник заявника ОСОБА_1 адвокат Бережний Г.В. не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без участі заявника та його представника, вимоги заяви підтримує.
Представник заінтересованої особи Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області, надав заяву в якій не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заінтересовані особи орган опіки та піклування виконавчого комітету Харківської міської ради, та ОСОБА_2 в судове засідання не з`явились, ро розгляд справи повідомлялись своєчасно та належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
На підставі ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пленум Верховного Суду України в п. 15Постанови № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»зазначив, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.
В третьому абзаці п.13 вказаної постанови, Пленум Верховного Суду України вказав, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Крім того, ч. 1 ст. 130 СК України передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 цього Кодексу. Також, Пленум Верховного Суду України в абз.3-5 п.7 постанови №3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вказав, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт батьківства може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 цього Кодексу.
Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 від 25.10.2007 видане відділом реєстрації актів цивільного стану Вовчанського районного управління юстиції Харківської області. Матір`ю дитини відповідно до вищевказаного свідоцтва про народження вказана ОСОБА_4 , батьком ОСОБА_8 . Дані про батька, ОСОБА_8 . в свідоцтві про народження дитини внесені у відповідності до вимог ст. 135 СК України, зі слів матері.
Відповідно до ч.1 ст. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
ІНФОРМАЦІЯ_6 померла ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 3);
У зв`язку з тим. що ОСОБА_5 та дитина - ОСОБА_3 проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 - після смерті матері дитина залишилась одна, оскільки встановити місце реєстрації та проживання батька через зазначення відповідно ст. 135 СК України матір`ю дитини свого прізвища, а не прізвища батька дитини - ОСОБА_1 .
Розпорядженням Корсунь-Шевченківської районної державної адміністрації Черкаської області від 03.07.2019 року № 138 - ОСОБА_3 надано статус дитини-сироти з подальшим контролем влаштування, утримання і виховання малолітньої, на той момент, дитини (а.с. 32).
Розпорядженням Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області від 12.12.2019 року №351 - призначено, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опікуном ОСОБА_3 .
Згідно висновку молекулярно генетичного експертного дослідження від 26.04.2024 ймовірність того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є біологічним батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в рамках проведеного дослідження складає 99,999999% (а.с. 76);
У постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі № 643/9245/18 зроблено висновок щодо застосування ст.130 СК України та вказано, що закон не встановлює конкретного переліку доказів для встановлення факту батьківства. Підставою для встановлення факту батьківства можуть бути будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від даної особи, зібрані відповідно до вимог ЦПК України.
Враховуючи викладене, судом встановлено факт батьківства ОСОБА_1 щодо ОСОБА_3 .
Встановлення факту батьківства має для заявника і дитини юридичне значення, оскільки необхідне для реалізації їхніх особистих немайнових та майнових прав. Крім того, на даний час дитина вважається «дитиною-сиротою» та має опікуна, що не відповідає якнайкращому інтересу дитини, адже батько живий і має намір приймати участь в житті дитини, виховувати її в любові та турботі.
В іншому порядку встановити факт батьківства неможливо, тому заява підлягає задоволенню.
Згідно з ч.2 ст.319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ст. 134 Сімейного кодексу України на підставі заяв осіб, зазначених у ст. 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження. Згідно п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Пунктом 2.16.4 Розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду. Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану .
Частиною 7 ст. 294 ЦПК України передбачено, що при ухваленні судом рішення у справі окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 10-11, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 295 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області, Орган опіки та піклування виконавчого комітету Харківської міської ради, ОСОБА_2 про встановлення факту батьківства.
Встановити факт батьківства, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Зобов`язати відділ реєстрації актів цивільного стану управління юстиції Харківської області внести зміни до актового запису № 168 про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , вчинений 25 жовтня 2007 року відділом реєстрації актів цивільного стану Вовчанського районного управління юстиції Харківської області, де вказати батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянина України.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 (тридцяти) днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 (тридцяти) днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123716825 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Бунін Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні