Ухвала
від 29.11.2024 по справі 720/2712/24
НОВОСЕЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29.11.2024

Справа № 720/2712/24

УХВАЛА

29 листопада 2024 року Новоселицький районний суд Чернівецької області

в складі: головуючого судді Павлінчука С.С.

з участю секретаря Штефанеса А.А.

розглянувши у судовому засіданні в залі суду м.Новоселиця заяву ОСОБА_1 про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України,-

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника звернувся до суду із заявою про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України.

В обґрунтування заяви зазначено, що ухвалою Новоселицького районного суду Чернівецької області у справі №720/1641/23 від 05.07.2023 за поданням головного державного виконавця Новоселицького відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Кричуна Василя Івановича обмежено у праві виїзду за межі України до повного виконання зобов`язань в рамках зведеного виконавчого провадження N 69364985. Станом на день звернення з вказаною заявою виконавче провадження завершено на підставі повного фактичного виконання рішення згідно з постановою державного виконавця.

Учасники провадження були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не з`явились та про причини своєї неявки суд не повідомили.

На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні заяви слід відмовити з огляду на наступне.

Ухвалою Новоселицького районного суду Чернівецької області у справі №720/1641/23 від 05.07.2023 було задоволено подання головного державного виконавця Новоселицького відділу державної виконавчої служби у Чернівецькому районі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Рудченко Л.О. та обмежено ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України до повного виконання своїх зобов`язань у виконавчому провадженні № 69364985.

Відповідно до постанови державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 03 червня 2024 року зведене виконавче провадження № 69359900 закінчено на підставі п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження».

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в`їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України, порядок вирішення спорів у цій сфері регулюється положеннями Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України».

Відповідно до ст.6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» підставою для тимчасового обмеження в праві виїзду є дія неврегульованих зобов`язань.

Пунктом 19 частини третьої статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має, зокрема право у разі ухилення боржника від виконання зобов`язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника фізичної особи або керівника боржника юридичної особи за межі України до виконання зобов`язань за рішенням.

Частиною першою статті 441 ЦПК України визначено, що тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути застосоване судом як захід забезпечення виконання судового рішення або рішення інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом.

Згідно з приписами ст.63 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він ухиляється від виконання зобов`язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, - до виконання зобов`язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів.

Відповідно до п.4 Розділу XIII Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року N 512/5 тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України особи знімається у разі винесення виконавцем постанови про: закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1-3, 5-7, 9-12, 14, 15 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» в редакції Закону N 1404-VIII від 02.06.2016; скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України на підставі пунктів 19, 20 розділу III, пункту 16 розділу VIII, пункту 6 розділу XVI цієї Інструкції.

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Відповідно до частин першої, другої статті 40 Закону України «Про виконавче провадження» у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв`язку із закінченням виконавчого провадження.

Відповідно до спільного наказу Міністерства юстиції України та Міністерства внутрішніх справ від 30.01.2018 N 256/5/65 «Про затвердження Порядку взаємодії органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, та органів Державної прикордонної служби України під час здійснення виконавчого провадження», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02.02.2018 за N 133/31585 (далі - спільний Порядок), а саме пункту 5 розділу IV, інформація про особу, стосовно якої діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, вилучається з бази даних у разі винесення постанови про закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1-3, 5-7, 9-12, 14, 15 ч. 1ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».

Таким чином, з наведеного вбачається, що тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України знімається у позасудовому порядку державним виконавцем у разі закінчення виконавчого провадження або скасування такого обмеження на підставах, визначених законодавством, із подальшим вилученням інформації з баз даних відповідно до встановленого порядку.

Разом з тим, згідно положень ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. У свою чергу, боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.

Частиною 5 ст.441 ЦПК України визначено, що суд може скасувати тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України за вмотивованою заявою боржника.

З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що після закінчення виконавчого провадження особа-боржник втрачає статус боржника, а тому ОСОБА_1 не є належним суб`єктом звернення до суду відповідно до Розділом VI ЦПК України у порядку вирішення процесуальні питань, пов`язаних з виконанням судових рішень у цивільних справах та рішень інших органів.

Процесуальним законодавством визначено порядок розгляду судами заяви про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України, проте главою Розділом VI ЦПК України не визначено наслідки подання заяви особою, яка не має процесуальної дієздатності, а тому в даному випадку слід керуватись вимогами ч.9 ст.10 ЦПК України відповідно до якої якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Згідно п.1 ч.4 ст.185 ЦПК України, позовна заява повертається, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності.

За таких обставин, суд доходить до висновку, що подання ОСОБА_1 заяви про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України у порядку визначеному Розділом VI ЦПК України підлягає поверненню заявнику як таке, що подана неналежним суб`єктом звернення на підставі п.1 ч.4 ст.185 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.15, 39, 40 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 9, 185, 441 ЦПК України суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України - повернути заявнику.

Роз`яснити, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Ухвали набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя: Сергій ПАВЛІНЧУК

СудНовоселицький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення29.11.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123716901
СудочинствоЦивільне
КатегоріяІнші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)

Судовий реєстр по справі —720/2712/24

Ухвала від 29.11.2024

Цивільне

Новоселицький районний суд Чернівецької області

Павлінчук С. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні