Єдиний унікальний номер 722/2578/24
Номер провадження 1-кс/722/641/24
УХВАЛА
про застосування запобіжного заходу
12 грудня 2024 року м. Сокиряни
Слідчий суддя Сокирянського районного суду Чернівецької області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 та підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сокиряни клопотання слідчого СВ ВП №1 (м. Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_6 , про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, неодруженого, з повною базовою середньою освітою, не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Заступник начальника ВП №1 (м.Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області - начальник СВ ВП №1 (м.Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_6 звернувся до Сокирянського районного суду Чернівецької області з вказаним вище клопотанням, яке погоджене прокурором Дністровської окружної прокуратури Чернівецької області ОСОБА_3 .
Посилався на те, що у провадженні СВ ВП №1 (м.Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області знаходиться кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024262140000385 від 08.12.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України.
Досудовим розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , достовірно знаючи, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який в подальшому неодноразово продовжувався, у зв`язку з чим введено обмеження на виїзд за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років, діючи умисно, з корисливих мотивів, за попередньою змовою з невстановленими на даний час органом досудового розслідування особами, вчинив злочин, пов`язаний із незаконним переправленням осіб через державний кордон України.
Так, з метою реалізації свого злочинного умислу, направленого на незаконне переправлення осіб через державний кордон України, а також на виконання раніше розробленого невстановленою слідством особою плану, ОСОБА_5 , спільно з іншими невстановленими на даний час слідством особами, 08.12.2024 року, точного часу не встановлено, перебуваючи біля залізничного вокзалу за адресою: вул. Вокзальна, 38, м. Чернівці, зустріли раніше підшуканого чоловіка з числа громадян України, якому достеменно було відомо про вищевказані тимчасові обмеження щодо виїзду чоловіків віком від 18 до 60 років з України, та який бажав незаконно перетнути державний кордон України, а саме ОСОБА_7 , 1979 року народження, жителя м. Мерефа Харківської області, який за вказівкою невстановленої слідством особи, заздалегідь перерахував грошові кошти в якості передоплати за послуги щодо його незаконного переправлення через кордон в сумі 20700 грн. на вказаний невстановленою слідством особою рахунок, а також якому невстановленою слідством особою було обумовлено загальну суму винагороди в розмірі 3000 доларів США за незаконне переправлення його через кордон.
Надалі ОСОБА_5 , діючи на виконання раніше розробленого невстановленою слідством особою плану, після посадки ОСОБА_7 до автомобіля марки «ВАЗ 21099», реєстраційний номер НОМЕР_1 , та в ході руху в напрямку лінії розмежування державного кордону України та Республіки Молдова, а саме в напрямку с. Вашківці Дністровського району Чернівецької області на виконання заздалегідь розробленого невстановленою слідством особою плану вжив заходів щодо переведення ОСОБА_7 поза межами контрольних постів по маршруту слідування.
Продовжуючи свої протиправні дії, шляхом організації переміщення ОСОБА_7 до державного кордону України, перебуваючи в селі Романківці Дністровського району Чернівецької області, ОСОБА_5 , діючи на виконання раніше визначеного плану, присів на пасажирське сидіння автомобіля марки «ВАЗ 2107» д.н.з. НОМЕР_2 та вказував напрямок, у якому необхідно рухатись до лінії державного кордону України, а саме в напрямку села Вашківці Дністровського району Чернівецької області.
Прибувши у заздалегідь обумовлено місце в адміністративних межах села Вашківці Дністровського району Чернівецької області, ОСОБА_5 надав вказівку ОСОБА_7 виходити з автомобіля та рухатись слідом за ним в напрямку лінії розмежування державного кордону України та Республіки Молдова, після чого останній в супроводі та під керівництвом ОСОБА_5 розпочали рух у визначеному останнім напрямку.
Близько 14 год. 40 хв. 08.12.2024 року ОСОБА_7 в супроводі ОСОБА_5 було виявлено працівниками Державної прикордонної служби України на напрямку 0069/08 прикордонного знаку на відстані 500 метрів до лінії державного кордону України та Республіки Молдова.
08.12.2024 року о 20 год. 07 хв. ОСОБА_5 затримано в порядку ст. 208 КПК України та 09.12.2024 року йому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України.
В поданому клопотанні слідчий також зазначив, що існують ризики, визначені ст.177 КПК України, а саме ОСОБА_5 може переховуватися від органів слідства чи суду, здійснювати незаконний вплив на свідків.
Враховуючи викладене просив обрати ОСОБА_5 запобіжний захід у виді тримання його під вартою строком на шістдесят днів, адже застосування більш м`якого запобіжного заходу, на його думку, не зможе запобігти вищенаведеним ризикам.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання про застосування щодо підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підтримала та з наведених у ньому підстав просила задовольнити.
Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні просив врахувати матеріальний стан підозрюваного та застосувати запобіжний захід у виді домашнього арешту, а у випадку застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, визначити можливість внесення мінімального розміру застави.
Підозрюваний ОСОБА_5 підтримав думку свого захисника.
Заслухавши доводи учасників процесу та дослідивши письмові матеріали клопотання слідчий суддя вважає, що воно є обґрунтованим і підлягає задоволенню, з огляду на таке.
З витягу №1 з Єдиного реєстру досудових розслідувань встановлено, що 08.12.2024 року приблизно о 14 год. 40 хв. працівниками ДПС України в адміністративних межах с. Вашківці Дністровського району Чернівецької області на відстані близько 1000 метрів до державного кордону України із Республікою Молдова, було затримано громадянина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , який із використанням автомобіля марки «ВАЗ 2107» н.з. НОМЕР_2 , доставив ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 , в контрольований прикордонний район та в подальшому в пішому порядку намагався переправити його через державний кордон України до Республіки Молдова. За вказану «послугу» ОСОБА_7 передав невстановленій особі грошові кошти в сумі 2500 доларів США.
08.12.2024 року о 20 год. 07 хв. ОСОБА_5 затримано в порядку ст.208 КПК України та 09.12.2024 року йому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України.
Відповідно до ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Згідно ч.1 та п.5 ч.2 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу. Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад три роки.
Частинами 1 та 2 ст.194 КПК України передбачено, що під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні. Слідчий суддя, суд зобов`язаний постановити ухвалу про відмову в застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.
При цьому, поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві, а тому виходячи з положень ч.5 ст.9 КПК України, слідчий суддя бере до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 рішення від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться мова, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182), те що вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28 жовтня 1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року).
Так, згідно досліджених в судовому засіданні письмових документів клопотання, а саме: копії рапорту інспектора ВП №1 Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області від 08.12.2024 року; копії протоколу огляду місця події від 08.12.2024 року; копії протоколу затримання особи підозрюваної у вчиненні злочину від 08.12.2024 року; копії протоколу допиту свідка від 08.12.2024 року; копії протоколу пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 08.12.2024 року, слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України.
Дослідженими в судовому засіданні матеріалами клопотання також встановлено і наявність достатніх підстав вважати, що існує ряд ризиків, передбачених статтею 177 КПК України.
Зокрема, слідчий суддя погоджується з доводами прокурора, щодо можливості впливу підозрюваного ОСОБА_5 на свідка ОСОБА_7 , а також інших осіб, які займалися організацією незаконного перетину кордону, з метою схилення їх до надання неправдивих показань щодо його участі та ролі у вчиненні кримінального правопорушення для уникнення кримінальної відповідальності.
Слідчий суддя також вважає, що існує ризик переховування ОСОБА_5 від органу досудового розслідування, адже останній будучи обізнаним у методах незаконного перетину державного кордону України зможе особисто виїхати за межі України, з метою не бути притягнутим до кримінальної відповідальності.
Враховуючи наведене,слідчий суддявважає,що зметою запобіганнявказаним вищеризикам єоб`єктивнонедостатнім застосуваннящодо підозрюваного ОСОБА_5 більш м`якого запобіжного заходу, аніж тримання під вартою.
Із урахуванням того, що прокурором в судовому засіданні доведена наявність обставин, передбачених ч.1 ст.194 КПК України, а також враховуючи вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення та тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим, слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити, застосувавши щодо ОСОБА_5 запобіжний захід у виді тримання його під вартою.
Згідно ч.3ст.183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов`язків, передбачених цим Кодексом, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.
Отже, задовольняючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваному розмір застави, а також покласти на підозрюваного обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, необхідність покладення яких вбачається з наведеного в обґрунтування клопотання.
Відповідно до п.2 ч. 5ст. 182 КПК України розмір застави, щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, визначається у розмірі від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У виключних випадках, якщо слідчий суддя, суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов`язків, застава може бути призначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно.
Враховуючи обставини вчинення кримінального правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_5 , його скрутне майнове становище, молодий вік, відсутність офіційного працевлаштування, а також те, що підозрюваний, потребує додаткового медичного лікування, про що свідчать надані у судовому засіданні докази, слідчий суддя вважає за необхідне визначити йому заставу у межах 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що відповідно складає 90840 грн.
Окрім цього, визначаючи розмір застави, слідчий суддя вважає за необхідне відповідно до ч.5 ст.194КПК України покласти на підозрюваного такі обов`язки:
- прибувати за викликом до слідчого, прокурора та суду;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування з свідками у кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
Керуючись ст.ст.176, 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 376, 392, 395 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
Застосувати щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.332 КК України, запобіжний захід у виді тримання його під вартою.
Строк тримання під вартою ОСОБА_5 обчислювати з дня його затримання, тобто з 08.12.2024 року.
Датою закінчення дії ухвали слідчого судді про застосування щодо ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді тримання під вартою визначити 04.02.2025 року.
Визначити підозрюваному ОСОБА_5 розмір застави 30 (тридцять) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 90840 (дев`яносто тисяч вісімсот сорок) грн. та покласти на нього наступні обов`язки:
1) прибувати до слідчого, прокурора або суду за першою вимогою, в робочі дні з 09 години до 18 години;
2) не відлучатися за межі с. Романківці Дністровського району Чернівецької області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
3) повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця фактичного проживання;
4) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свої паспорти для виїзду за кордон;
4) утримуватися від спілкування із свідками.
Роз`яснити, що у разі невиконання обов`язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
На ухвалу може бути подана апеляція безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом 5-ти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя:
Суд | Сокирянський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123716998 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Сокирянський районний суд Чернівецької області
Ратушенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні