Рішення
від 12.12.2024 по справі 303/8673/24
МУКАЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 303/8673/24

2/303/1837/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року м. Мукачево

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

у складі головуючої судді Курах Л.В.

секретар судового засідання Гейруш Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань в м. Мукачево в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , інтереси якої представляє ОСОБА_2 до Мукачівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про внесення змін до актового запису та зобов`язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Мукачівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про внесення змін до актового запису та зобов`язання вчинити дії, а саме внести зміни до актового запису № 1 від 03.02.1993 про шлюб ОСОБА_3 , складеного виконкомом Ключарківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, щодо прізвища нареченої після шлюбу з ОСОБА_4 на ОСОБА_4 та дату її народження в частині року народження нареченої з 1958 на 1955.

Ухвалою судді від 30.10.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Учасники справи заперечень щодо можливості судового розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін не висловили, тому з урахуванням положень частини п`ятої ст.279 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглянув справу на підставі наявних у ній матеріалів.

Відповідач, у встановлений ухвалою суду про відкриття провадження строк, відзиву на позовну заяву не подав.

Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до такого висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Н.Тагіл, Свердловської області, РРФСР, про що відділом ЗАГС Ленінського району м.Н.Тагіл в книзі реєстрації актів про народження 1955 року липня місяця 28 числа зроблено запис за №1035, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим повторно 16.02.1999 року (копія свідоцтва з нотаріально посвідченим перекладом на українську мову).

Згідно довідки форми №6 про укладення шлюбу №А-02551 від 14.03.2024 року, вбачається, що 13.09.1975 року ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_6 внаслідок чого змінила прізвище на ОСОБА_7 (копія свідоцтва з нотаріально посвідченим перекладом на українську мову).

20.09.1988 року шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_6 був розірваний, після розірвання шлюбу прізвище присвоєно прізвище ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу видане 11.11.1992 року серії НОМЕР_2 (копія свідоцтва з нотаріально посвідченим перекладом на українську мову).

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_3 зареєстрований 03.02.1993 року Ключарківською сільською радою народних депутатів, актовий запис №1. Після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_4 .

Згідно довідки №635 про реєстрацію особи громадянином України від 09.07.2003 року, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 набула громадянство України згідно Указу Президента України за №495/2003 від 07.06.2003 року.

Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя №000206:8648 від 23.07.2018 року, вбачається, що прізвище « ОСОБА_7 » після реєстрації шлюбу змінено на « ОСОБА_4 ».

Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану від 13.07.2024 року відмовлено внести зміни до актового запису про шлюб №1 від 03.02.1993 року у зв`язку з неможливістю визначення особи та неможливості встановлення правильної дати народження.

Відповідно до ID паспорта громадянина України № НОМЕР_4 , ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно зі ст. ст. 11, 15 ЦК України цивільні права й обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.

Перелік способів захисту цивільних прав та інтересів наведений у частині другій статті 16 ЦК України. Цей перелік не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) регулює відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно з ч. ч. 1, 4 ст. 6 Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Статтею 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану (ч. 6 ст. 22 Закону України).

Згідно ч. 5 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12 січня 2011 року затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила).

Відповідно до п. 1.1 розділу І Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до п. 1.7 розділу І Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Відтак, суд за правилами цивільного судочинства має встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують факт народження особи, реєстрацію нею шлюбу та його розвівання, повноту цих актових записів, та залежно від встановлених обставин вирішувати питання про неправильність актового запису і зобов`язання відповідача внести зміни до цього запису, вказавши вірні дані.

Вирішуючи дану позовну заяву, суд виходить з того, що згідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Приймаючи до уваги, що законом не визначено іншого порядку визнання неправильності актових записів та внесення виправлень в них, суд виходить з принципу верховенства права, та принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, яка звернулась за судовим захистом.

У суду немає підстав ставити під сумнів істинність фактів, повідомлених позивачем та підтверджених дослідженими судом доказами.

Беручи до уваги вищенаведене, проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі в розмірі 1211,20 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 10, 12, 13, 18, 76-81, 141, 263-265, 279, 354, 355 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

Позов задовольнити.

Зобов?язати Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції вчинити дії - внести зміни до актового запису № 1 від 03.02.1993 р. про шлюб ОСОБА_3 , складеного виконкомом Ключарківської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області, щодо прізвища нареченої після шлюбу з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_4 » та дату її народження в частині року народження нареченої з «1958 р.» на «1955 р.».

Стягнути з Мукачівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ).

Представник позивача: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ).

Відповідач: Мукачівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (пл.О.Духновича, 15, м.Мукачево, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 26031216).

Рішення суду виготовлено 12 грудня 2024 року.

Головуюча Л.В.Курах

СудМукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123717705
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —303/8673/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Курах Л. В.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Курах Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні