Рішення
від 02.12.2024 по справі 478/1398/24
КАЗАНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 478/1398/24 Провадження № 2/478/345/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2024 року. смт. Казанка

Казанківський районний суд Миколаївської області

в складі:головуючої суддіІщенко Х.В.,

за участю:секретаря Кореновської В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду смт. Казанка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача адвокат Задерецький В.А., який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до Казанківського районного суду Миколаївської області з вказаною позовною заявою до ОСОБА_2 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку в порядку спадкування за законом.

В якому представник позивача посилаючись на право позивача ОСОБА_1 на спадщину як спадкоємця за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та на відмову нотаріуса видати йому свідоцтво про право на спадщину, просить визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) члена колективного сільськогосподарського підприємства КСП ім. Петровського у землі, яка перебуває у колективній власності КСП ім..Петровського розміром 6,94 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) яка знаходиться в межах території Казанківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області України, що належала спадкодавцю на підставі сертифікату серії МК № 0066678 виданого 29 жовтня 1996 року головою Казанківської районної державної адміністрації.

У судове засідання позивач та його представник не з`явилися, про час, дату та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності позивача та його представника та задоволення позовних вимог з підстав зазначених в позові.

Відповідач у судове засідання не з`явилася, про час, дату і місце проведення судового засідання була повідомлена належним чином, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності і що не заперечує щодо задоволення позову позивача .

Враховуючи, що в справі є достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін, представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи за відсутності позивача та його представника та задоволення позовних вимог з підстав зазначених в позові, відповідач належним чином повідомлена про місце і час судового засідання, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності і що не заперечує щодо задоволення позову позивача , суд ухвалив розглядати справу на підставі наявних у справі доказів.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч.1ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Суд, за правилами ч.1ст.13 ЦПК Українирозглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 , виданого 03 серпня 2007 року (копія) .

За життя ОСОБА_3 отримав Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії МК №0066678, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) від 29.10.1996 року. Розмір земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах складає 6,94 га .

Отже,майнове правона земельнучастку (пай)ввійшло доскладу спадщини,яка відкриласяпісля смерті ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідновідповіді назапит ГУДержгеокадастру уМиколаївській областівід 09.09.2024року №29-14-0.6-4021/2-24,в якийзазначено,що в Книзізаписів реєстраціїдержавних актівна правоколективної власностіна землю містить запис за № 10 про реєстрацію Державного акту cepiї МК № 9 від 12.01.1996 на право колективної власності на землю площею 5021,56 га для ведення товарного сільськогосподарського виробннцтва, виданого КСП ім. «Петровського» . Згідно зi списком членів КСП ім. «Петровського» Казанківського району Миколаївської області на одержання землі у приватну власність, ОСОБА_3 включений до зазначеного списку за № 667 . Відповідно до Книги реєстрації сертификатів на право власностi на земельну частку (пай) на ім"я ОСОБА_3 зареєстровано сертифікат на земельну частку (пай) cepiї МК № 0066678 від 29.10.1996 , розміром 6,94 умовних кадастрових гектарах .

Відповідно до Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право приватної власності на земельну ділянку фізичннх oci6 на ім`я ОСОБА_3 зареєстровано державний акт на право власності на земельну ділянку cepiї ЯЕ № 918776 від 03.04.2008 за № 010801600348.

Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є його дружина ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб , яка подала нотаріусу заяву про відмову від спадщини на користь сина , позивача по справі ОСОБА_1 .

Постановоювід 11липня 2024року державнимнотаріусом Вітовськоїдержнотконтори Миколаївськоїобласті впорядку виконанняобов`язків державногонотаріуса Казанківськогодержнотконтори Миколаївськоїобласті МоторнимМ.М.,позивачу ОСОБА_1 було відмовленоу вчиненнінотаріальної діїта видачісвідоцтва проправо наспадщину зазаконом післясмерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 з причин того, що Державний акт на право власності на земельну ділянку, серії ЯЕ № 918776, виданий Казанківською районною державною адміністрацією Миколаївської області 03 квітня 2008 року на ім`я ОСОБА_3 , який було видано після його смерті.

Статтею 15 ЦК Українивизначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Отже,ст. 15 ЦК Українивизначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

За правилами ст.ст.12,81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно дост.1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини відповідно дост.1218 ЦК Українивходять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 2ст.1223 ЦК Українипередбачено, що у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу.

Згідно ч.1ст.1258 ЦК Україниспадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Відповідно дост.1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

За роз`ясненнями, наведеними в п.11Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 рокупри вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , за життя набув право на земельну частку (пай) розміром 6,94 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), розташовану в межах території Казанківської селищної ради, що підтверджується сертифікатом на земельну частку (пай) серії МК № 0066678 виданого 29.10.1996 року.

За життя ОСОБА_3 розпочав ,але не завершив процедуру виділення меж земельної ділянки на місцевості . Відповідно до Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право приватної власності на земельну ділянку фізичних осіб на імя ОСОБА_3 зареєстровано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 918776 від 03.04.2008 року за № 010801600348, кадастровий номер земельної ділянки 4823655100:28:000:0046, який виданий після його смерті.

Тому спадкодавець ОСОБА_3 право власності на вказану земельну ділянку, шляхом отримання державного акту за життя не оформив.

Відповідно до п.23Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року за №7передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Оскільки нотаріусом винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії щодо видачі спадкоємцю ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину, після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на майно, яке складається з права на земельну частку (пай), тому існують об`єктивні перешкоди для оформлення спадкових справ у нотаріальному порядку.

Вирішуючи позовні вимоги позивача щодо визнання за ним права наземельну частку (пай) в порядкуспадкування за законом в цілому, суд враховує наступне.

Як встановлено матеріалами справи спадкоємцем майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 за законом, окрім позивача, є його дружина ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб , яка подала нотаріусу заяву про відмову від спадщини на користь сина , позивача по справі ОСОБА_1 .

Приписами ч.1ст.1270 ЦК Українивизначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до вимог ч.1ст.1273 ЦК Україниспадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

За таких обставин, суд приходить висновку, що визнання за спадкоємцем ОСОБА_1 права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом в судовому порядку є винятковим способом захисту його прав, тому вбачаються підстави для задоволення даного позову.

Витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.

Керуючись ст. ст.12,13,259,264,265,268 ЦПК України, суд

У х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку в порядку спадкування за законом, задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , проживаючого за адресою : АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай), яка перебуває у колективній власності КСП «ім. Петровського» Баштанського (Казанківського) району Миколаївської області, розміром 6,94 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), розташовану в межах території Казанківської селищної ради Баштанського району Миколаївської області, що належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії МК №0066678від 29.10.1996.

Витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повний текст рішення складено 02.12.2024 року.

Суддя Х.В.Іщенко

СудКазанківський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення02.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123719266
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —478/1398/24

Рішення від 02.12.2024

Цивільне

Казанківський районний суд Миколаївської області

Іщенко Х. В.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Казанківський районний суд Миколаївської області

Іщенко Х. В.

Ухвала від 25.10.2024

Цивільне

Казанківський районний суд Миколаївської області

Іщенко Х. В.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Казанківський районний суд Миколаївської області

Іщенко Х. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні