Рішення
від 11.12.2024 по справі 155/1929/24
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №155/1929/24

Провадження №2/155/597/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.12.2024 м. Горохів

Горохівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Сметани В.М.,

за участю секретаря судового засідання Воронюк Н.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Горохівської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, для подання заяви про прийняття спадщини

УСТАНОВИВ:

Позивач 21 листопада 2024 року звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку, для подання заяви про прийняття спадщини.

Позов обґрунтовує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_3 .

Вказує, що після смерті спадкодавця ОСОБА_3 відкрилася спадщина на спадкове майно, а саме, земельну ділянку площею 1,7621 га, кадастровий номер 07220886000:00:001:0030.

Зазначає, що вона є єдиною спадкоємицею після смерті батька за законом першої черги, інші спадкоємці відсутні, оскільки її батько на момент смерті проживав разом з її матір`ю ОСОБА_2 без реєстрації шлюбу.

Також, вказує, що вона пропустила строк для прийняття спадщини через окреме проживання від спадкодавця, та нещодавно дізналася, що наявні правовстановлюючі документи на вищезазначену земельну ділянку.

З врахуванням наведеного, просить визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном на два місяці, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді Горохівського районного суду Волинської області від 21 листопада 2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі, вирішено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.

Позивач в судове засідання не з`явилася, подала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позов підтримує, просить його задовольнити.

Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає.

Третя особа в судове засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує.

У відповідності до ч.3 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України, в разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Розгляд справи здійснювався за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частини 1 та 2 ст. 1220 ЦК України).

Згідно з копією свідоцтва про народження, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками записано ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с.10).

Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 , після реєстрації шлюбу, прізвище дружини стало ОСОБА_6 (а.с.11).

Згідно з копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 18 серпня 2021 року Горохівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (а.с.12).

Відповідно до копії довідки №1221 від 25 жовтня 2024 року, виданої Підберезівським старостинським округом Горохівської міської ради Луцького району Волинської області, за ОСОБА_3 значиться земельна ділянка з кадастровим номером 0720886000:00:001:0030, площею 1,7621, що знаходиться в селі Печихвости, Луцького району, Волинської області. Спадкодавець до дня смерті проживав разом з ОСОБА_7 , яка перебувала в цивільному шлюбі. Заповіт спадкодавцем в Печихвостівській сільській раді не посвідчувався. Спадкоємиця за законом є дочка ОСОБА_1 (а.с.16).

Відповідно до копії спадкової справи №196/2024 заведеної 31 жовтня 2024 року, ОСОБА_1 , 31 жовтня 2024 року звернулася до приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Волошина С.А. із заявою про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З дослідженої в судовому засіданні копії постанови приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Волошина Сергія Анатолійовича про відмову у вчиненні нотаріальної дії №117/02-31 від 31 жовтня 2024 року, вбачається, що ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 на спадкове майно, у зв`язку з пропущенням шестимісячного строку встановленого законом для прийняття спадщини (а.с.17).

Частинами 1 та 2 статті 1269 ЦК України, передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Згідно з ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Разом з тим, ч.3 ст.1272 ЦК України, передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України, про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Крім того, при розгляді справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.

В пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Звертаючись до суду з цим позовом, позивач свої вимоги обґрунтовувала тим, що їй не було відомо спадкове законодавство.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.

Відповідно до ч.5 ст.1268 та ч.3 ст.1296 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, а відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Оцінюючи доводи позивача та надані нею докази в обґрунтування позовних вимог, суд вважає, що у своїй сукупності вони свідчать про те, що позивач має поважну причину у не своєчасному поданні заяви про прийняття спадщини.

Крім того, суд враховує, що визнання поважними причин пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини та визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини не буде порушувати права та законні інтереси інших осіб, суперечити принципам законності, добросовісності, розумності та справедливості (ст.3 ЦК України).

Водночас, відмова у задоволенні позову, за наявності встановлених судом обставин, була б непропорційним втручанням у право особи на мирне володіння майном.

Враховуючи вищенаведене, ст.ст.3, 1268-1272 ЦК України, керуючись ст.ст.12-13, 81, 141, 259, 264-265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, тривалістю 2 (два) місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Початок перебігу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини рахувати з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Сторонами по справі є:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_4 );

Відповідач: Горохівська міська рада (місцезнаходження: місто Горохів, вулиця Шевченка, 17, Луцький район, Волинська область, код ЄДРПОУ:04051276).

Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП: невідомий, паспортні дані невідомі.

Дата складення повного тексту рішення 11 грудня 2024 року.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області В.М. Сметана

СудГорохівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення11.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123720756
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —155/1929/24

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Сметана В. М.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Сметана В. М.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Сметана В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні