Народицький районний суд Житомирської області
Справа № 284/849/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
12 грудня 2024 року селище Народичі
Народицький районний суд Житомирської області в складі:
під головуванням судді Піщуліної І.С.,
з секретарем Жавнер І.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом кредитної спілки «Оберіг» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом та просить стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у солідарному порядку заборгованість по сплаті кредиту у сумі 14855 гривень 20 копійок, у тому числі 9880 гривень 90 копійок по сплаті кредиту, 4974 гривні 30 копійок по сплаті процентів.
Свої вимоги мотивує тим, що між Кредитною спілкою «Оберіг» та ОСОБА_1 було укладено договір про споживчий кредит, за умовами якого остання отримала у кредит грошові кошти. Відповідач зобов`язання за вказаним договором щодо повернення коштів належним чином не виконала, у результаті чого і виникла зазначена вище заборгованість. Окрім цього, між позивачем та ОСОБА_2 було укладено договір поруки, за яким останній взяв на себе зобов`язання відповідати за борговими зобов`язаннями, які виникають з умов кредитного договору.
Сторони про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, ухвалою суду від 16 жовтня 2024 року постановлено розгляд справи здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, представник позивача не заперечує щодо заочного розгляду справи й за його відсутності, відповідачі відзив на позовну заяву не подавали.
Дослідивши в судовому засіданні матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що 24 липня 2023 року між Кредитною спілкою «Оберіг» та ОСОБА_1 було укладено договір про споживчий кредит (лінія) №30к13/23 (надалі-Договір 1), за умовами якого остання отримала кредит у сумі 11500 гривень строком на 12 місяців, тобто до 24 липня 2024 року, з фіксованою процентною ставкою у розмірі 0,2055 % за один календарний день користування кредитом.
Пунктом 1.1 Договору 1 визначено, що кредитодавець зобов`язується надати кредит позичальнику у вигляді відновлювальної кредитної лінії (надалі - кредит) з лімітом 11500 гривень (одинадцять тисяч п`ятсот гривень 00 копійок), на умовах, встановлених цим договором, а позичальник зобов`язується повернути отримані в кредит грошові кошти в строки, вказані в Договорі, та сплатити кредитодавцю проценти згідно пункту 1.5., нараховані в період всього терміну використання грошових коштів. Позичальник, у межах обумовленого у договорі строку користування кредитом, має право у будь-який час повністю або часками повертати кредит, а у разі необхідності за цим же договором (за згодою кредитодавця, при наявності в нього вільних коштів та при оформленні відновлювальної кредитної лінії) знову запозичувати кошти без переоформлення цього договору.
Згідно з пунктом 1.2. Договору 1 кредит надається строком на 12 місяців з 24 липня 2023 року по 24 липня 2024 року.
Пунктом 1.5.1 Договору 1 встановлено, що процентна ставка становить 0,2055% за один календарний день користування кредитом.
Відповідно до пункту 1.6. Договору 1 сторони встановили, що орієнтовна загальна вартість кредиту за Договором становить суму: загального розміру кредиту 11500 гривень та процентів за користування кредитом при належному виконанні умов договору 8648 гривень 58 копійок, що становить разом 20148 гривень 58 копійок.
Згідно пункту 2.2.2. Договору 1 позичальник зобов`язаний використати кредит за цільовим призначенням, визначеним п.1.4. Договору; здійснювати безготівковим платежем або готівкою в касу кредитодавця: сплату процентів за фактичне використання кредиту щомісячно, не пізніше «25», та погашення кредиту в кінці дії договору; остаточне погашення отриманого кредиту до 24 липня 2024 року.
Відповідно до пункту 7.9. Договору 1 цей договір складено у письмовій формі, в паперовому вигляді, у двох примірниках по одному для кожної із сторін, які мають однакову юридичну силу.
Крім цього, виконання зобов`язання позичальника по поверненню кредиту за договором споживчого кредиту №30к13/23 забезпечено договором поруки №30к13/23 від 24 липня 2023 року (надалі-Договір 2), укладеним між Кредитною спілкою «Оберіг» та ОСОБА_2 , за яким поручитель взяв на себе зобов`язання перед кредитором солідарну з позичальником відповідальність у випадку невиконання або неналежного виконання останнім зобов`язань по кредитному договору.
Згідно з пунктом 3.2. Договору 2 сторони договору встановлюють, що у випадку невиконання або неналежного виконання позичальником взятих на себе зобов`язань за вищевказаним кредитним договором, поручитель і позичальник несуть солідарну відповідальність перед кредитором на всю суму заборгованості (в тому числі сплату основного боргу за кредитним договором, нарахованих процентів за користування кредитом, неустойки у вигляді штрафу та/або пені (у разі якщо її сплата передбачена основним зобов`язанням) відшкодування збитків), встановлену на момент подання позовної вимоги, у відповідності до ч.1,2 ст.554 Цивільного кодексу України.
Відповідно до пункту 3.3. Договору 2 у разі невиконання або неналежного виконання позичальником своїх зобов`язань за кредитним договором поручитель зобов`язується не пізніше 5 календарних днів з моменту письмового повідомлення кредитором (в тому числі шляхом направлення повідомлення засобами зв`язку, наданими поручителем електронна пошта, телефон) про невиконання або неналежне виконання боржником прийнятих на себе зобов`язань сплатити кредитору відповідну суму грошових коштів. Якщо сплаченої поручителем суми грошових коштів недостатньо для повного покриття боргу на день надходження коштів, тоді в першу чергу з внесених поручителем коштів погашаються проценти за користування кредитом, суми неустойки (якщо її оплата передбачена основним зобов`язанням) потім сума кредиту.
Пунктом 3.6. Договору 2 за порушення умов цього договору сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства України.
Зазначені вище обставини підтверджуються копіями анкети-заяви від 13 серпня 2019 року, заяви від 24 липня 2023 року, договору про споживчий кредит (лінія) №30к13/23 від 24 липня 2023 року, договору поруки №30к13/23 від 24 липня 2023 року.
24 липня 2023 року відповідачу видано кредитні кошти готівкою у сумі 11500 гривень, про що свідчать копії заяви на видачу готівки №109 від 24 липня 2023 року, ордеру до заяви на видачу готівки №109 від 24 липня 2023 року та чеку №0002 від 24 липня 2023 року.
Згідно з переліком виданих сум (траншів) та фактичних сплат по договору кредитної лінії №30к13/23 від 24 липня 2023 року та розрахунком заборгованості ОСОБА_1 по сплаті кредиту та процентів за користування ним станом на 24 липня 2024 року заборгованість складає 14855 гривень 20 копійок, у тому числі 9880 гривень 90 копійок по сплаті кредиту, 4974 гривні 30 копійок по сплаті процентів.
24 травня 2024 року й 25 липня 2024 року позивачем було направлено відповідачам вимоги про виконання договірних зобов`язань, що підтверджується копіями вимог позичальнику №294 від 24 травня 2024 року та №398 від 25 липня 2024 року, вимог поручителю №295 від 24 травня 2024 року та №399 від 25 липня 2024 року, поштових конвертів з довідками про причини повернення/досилання від 23 серпня 2024 року.
Статтею 1 Закону України «Про кредитні спілки» передбачено, що кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Відповідно до частин 2, 3 статті 23 Закону України «Про кредитні спілки» кошти, що належать членам кредитної спілки, використовуються для надання кредитів членам кредитної спілки, а у разі наявності тимчасово вільних коштів членів кредитної спілки - можуть розміщуватися спілкою на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, і в об`єднаній кредитній спілці, а також у державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом. Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомої статті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Згідно з статтями 526, 527, 530 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1 статті 543 ЦК України визначено, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідно до статей 553, 554 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частиною першою статті 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_1 порушила договірні зобов`язання по сплаті заборгованості за кредитом, й позивач має право на повернення йому коштів, визначених договором, отже, позовні вимоги слід задовольнити, та стягнути з відповідачів, які є боржником та поручителем, солідарно заборгованість за кредитним договором.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 3028 гривень, у порядку статті 141 ЦПК України вказані судові витрати підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача.
Керуючись статтями 1, 23 Закону України «Про кредитні спілки», статтями 207, 526, 527, 530, 543, 553, 554, 610, 611, 625, 638, 1050, 1054 ЦК України, статтями 3, 10, 141, 263, 265, 273, 274, 280 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у солідарному порядку заборгованість по сплаті кредиту у сумі 14855 гривень 20 копійок, у тому числі 9880 гривень 90 копійок по сплаті кредиту, 4974 гривні 30 копійок по сплаті процентів.
Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Кредитної спілки «Оберіг» витрати по сплаті судового збору в сумі 1514 гривень з кожного.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Про перегляд заочного рішення відповідачем до Народицького районного суду Житомирської області може бути подана заява протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду до Житомирського апеляційного суду.
Позивач: Кредитна спілка «Оберіг», місцезнаходження: вул. Грушевського, 42, м. Малин Коростенського району Житомирської області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 26018121, рахунок № НОМЕР_1 у Філії-Житомирського Обласного управління АТ «Ощадбанк».
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Повне рішення суду складено 12 грудня 2024 року.
Суддя: Ірина ПІЩУЛІНА
Суд | Народицький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123722256 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Народицький районний суд Житомирської області
Піщуліна І. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні