Рішення
від 09.12.2024 по справі 548/2239/24
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/2239/24

Провадження №2/548/672/24

Р І Ш Е Н Н Я

І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ

09.12.2024 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області

в складі: головуючого судді Миркушіної Н.С.,

за участю секретаря судовогозасідання Калініченко А.В.,

прокурора - Жайворонок Ж.А.,

розглянувши увідкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження з викликом сторін в залі суду м. Хорол цивільну справу за позовом керівника Глобинської окружної прокуратури Полтавської області Лігоміна Ярослава Анатолійовича в інтересах держави в особі Оболонської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національний природний парк «Нижньосульський» про відшкодування шкоди завданої порушенням природоохоронного законодавства у межах території та об"єктів природно-заповідного фонду,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хорольського районного суду з вищевказаним позовом.

Позов обґрунтовуєтим,що відповідач ОСОБА_1 завдав матеріальної шкоди Оболонській сільськійраді Кременчуцькогорайону Полтавськоїобласті порушенням природоохоронного законодавства у межах території Національного природного парку «Нижньосульський», на загальну суму 17488,64 грн.

Позивач проситьстягнути звідповідача на користь держави в особі Оболонської сільської ради Кременчуцького району, суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, в розмірі 17488,64 грн. та сплачену суму судового збору за подання позовної заяви до суду у розмірі 3 028,00 грн.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді від 09.10.2024 року відкрито провадження по справі та призначеносправу до підготовчого судового засідання за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 03.12.2024 року закрито підготовче провадження у справі.

Прокурор Жайворонок Ж.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов із викладених у ньому підстав.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національний природний парк «Нижньосульський», в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі та просив задоволити позов.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі та вказав, що визнає позов.

Суд, заслухавши пояснення прокурора, відповідно до вимог ст.89 ЦПК України з`ясувавши всі обставини справи та надавши їм правову оцінку, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, оцінивши належність,допустимість,достовірність,кожного доказуокремо,а такождостатність івзаємний зв`язокдоказів вїх сукупності,прийшов довисновку,що позовпідлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно дост.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Судом встановлено,щовідповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії НС № 000324 від 16.02.20234, складеного інспектором з охорони природно-заповідного фонду, встановлено, що ОСОБА_1 16.02.2024 о 13 год. 40 хв. на річці Сула на території НПП «Нижньосульський» в районі с. Горошино Кременчуцького району Полтавської області здійснював вилов риби з берега риболовним спінінгом, забороненим методом лову «багріння» та незаконно виловив рибу лящ в кількості 2 шт. На виловленій рибі рвані рани механічного пошкодження від багріння забороненою насадкою. Зазначеними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 3.8 Додатку 1 «Режиму використання водних біоресурсів та пересування плавзасобів у межах території національного природного парку «Нижньосульський» та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 91 КУпАП, - порушення інших вимог режиму територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

Постановою Семенівського районного суду Полтавської області від 13.03.2024 у справі № 547/227/24, яка набрала законної сили 26.03.2024, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 9 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 153,00 грн, без конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів.

Відповідно до ч. 6ст. 82 ЦПК Українивирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Згідно інформації Семенівського районного суду Полтавської області

від 12.07.2024 за №547/1/24/4091/2024 ОСОБА_1 25.03.2024 сплатив накладений на нього вказаним вище рішенням суду штраф.

Відповідно до інформації, наданої в листі НПП «Нижньосульський»

від 08.04.2024 № 253/2024, питання відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах території та об`єктів природно-заповідного фонду, ОСОБА_1 , не вирішено.

Загальна сума шкоди, заподіяної протиправними діями ОСОБА_1 , згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2022 №575 становить 17488,64 грн за незаконний вилов риби лящ в кількості 2 шт.

Розмір завданої шкоди підтверджується Розрахунком збитків заподіяних порушенням природоохоронного законодавства у межах території НПП «Нижньосульський» від 16.02.2024, складений інспектором з охорони природно-заповідного фонду ОСОБА_2 , та Довідкою НПП «Нижньосульський» від 06.05.2024 №338/2024 р.

Таким чином, своїми протиправними діями ОСОБА_1 завдав шкоду навколишньому природному середовищу у розмірі 17488,64 грн.

Глобинською окружною прокуратурою листом від 13.09.2024 № 50-3471 вих-24 повідомлено Оболонську сільську раду щодо завдання ОСОБА_1 шкоди довкіллю та необхідності вжиття заходів до її відшкодування.

Листом від 13.09.2024 № 788 Оболонська сільська рада повідомила про відсутність можливості самостійно звернутися до суду з позовом про відшкодування шкоди, завданої порушенням природоохоронного законодавства у межах НПП «Нижньосульський».

Крім того,на виконанняп. 4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» Глобинською окружною прокуратурою повідомлено Оболонську сільську раду про звернення в її інтересах до суду з даною позовною заявою.

Отже, прокурором виконано приписи ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» шляхом направлення повідомлення позивачу про намір звернутися до суду в його інтересах із зазначеним позовом та здійснення представництва прокуратурою інтересів держави.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого

ст. 91 КУпАП, підтверджується постановою судді Семенівського районного суду Полтавської області від 13.03.2024, яка набрала законної сили 26.03.2024,

а розмір завданої ним шкоди встановлений вказаною постановою судді від 10.10.2023 та розрахунком від 16.02.2024.

Наведене свідчить про наявність протиправної поведінки, вини відповідача, факту заподіяння шкоди тваринному світу та причинно-наслідкового зв`язку між завданою шкодою та його діями.

Відтак винуватість відповідача у відповідному правопорушенні доведена, доказів на спростування вказаних у постанові суду та розрахунку збитків суду не надано.

Відповідно до ч. 1ст. 1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1ст. 1192 ЦКз урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.

За змістом ч.ч. 1, 2, 4ст. 63 Закону України «Про тваринний світ»порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу несуть особи, винні в незаконному вилученні об`єктів тваринного світу з природного середовища. Громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу. Розмір компенсації за незаконне добування видів тваринного світу встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1, 3ст. 23 Закону України "Про прокуратуру"представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно із ч. 4ст. 23 вказаного Закону, зокрема, наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. Уразі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень. Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб`єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.

Відповідно до ч. 4ст. 56 ЦПКпрокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбаченихстаттею 185цього Кодексу.

Відтак підстави представництва прокурором інтересів Оболонської сільської ради і звернення з позовом до суду і цій справі підтверджено.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Зважаючи на викладене, беручи до уваги визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд приходить до висновку про повернення позивачу з державного бюджету 50-ти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а також про стягнення з відповідача 50-ти відсотків судового збору на користь позивача.

Відповідно до вимогст.141 ЦПК Україниз відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1514,00 грн.

Керуючисьст.ст.4,11,12,13,76-80,81,83,89,128,141,259,263-265,268,273,279,280-283,354 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

Позов керівника Глобинської окружної прокуратури Полтавської області Лігоміна Ярослава Анатолійовича в інтересах держави в особі Оболонської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Національний природний парк «Нижньосульський» про відшкодування шкодизавданої порушеннямприродоохоронного законодавствау межахтериторії таоб"єктівприродно-заповідногофонду -задовольнити повністю.

Стягнути із відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,мешканця АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номерНОМЕР_1 на користь держави в особі Оболонської сільської ради суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, в розмірі 17488,64 (сімнадцять тисяч чотириста вісімдесят вісім гривень шістдесят чотири копійки) грн. шляхом перерахування вказаної суми на розрахунковий рахунок UA588999980333169331000016638 фонду охорони навколишнього природного середовища Оболонської сільської ради, отримувач отримувач: ГУК у Полт.обл/ТГ с.Оболонь/24062100, банк отримувача: казначейство України (ел.адм.подат.), код отримувача (ЄДРПОУ) 37959255, код класифікації доходів бюджету 24062100 (грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності).

Стягнути ізвідповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,мешканця АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номерНОМЕР_1 на користь Полтавської обласної прокуратури (36000, м. Полтава, вул. 1100 річчя Полтави, 7, р/р №UA118201720343130001000006160, банк ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02910060, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір в сумі 1514,00 грн.

Зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у Хорольському районі Полтавської області (ЄДРПОУ 37888111, адреса: 37800, Полтавська область, Лубенський район, місто Хорол, вул. Незалежності, буд. 78-А)повернути Полтавській обласній прокуратурі з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого згідно платіжної інструкції №2493 від 20.09.2024 року в сумі 3 028, 00грн., тобто в розмірі 1514,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційногосуду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до пп.15.5 п.15розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України,до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Хорольський районний суд Полтавської області.

Сторони справи:

Позивач Глобинськаокружна прокуратураПолтавськоїобласті,адреса 39000,м. Глобине Кременчуцького району Полтавської області, вул. Центральна, 191;

Представник позивача Жайворонок Жанна Олександрівна, адреса м.Хорол Лубенськогорайону Полтавської області, вул. Незалежності, 82, 37800;

Позивач Оболонська сільськарада Кременчуцького району Полтавської області, адреса 38230, с. Оболонь Кременчуцького району Полтавської області, вул. Позена, 1/2 , код ЄДРПОУ 22543563;

Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,мешканець АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номерНОМЕР_1 ;

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Національний природний парк «Нижньосульський», адреса 37000, смт. Оржиця Лубенськогорайону Полтавської області, вул. Центральна, 128, код ЄДРПОУ 37541481,

Повнийтекст судового рішенняскладено 09.12.2024 року.

Суддя: Н.С.Миркушіна

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123724298
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Судовий реєстр по справі —548/2239/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні