Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/5055/23
Провадження № 2/572/336/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2024 року Сарненський районний суд Рівненської області
в складі:
головуючого судді - Ведяніної Т. О.
при секретарі - Тарасюк О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сарни справу № 572/5055/23 за позовом ОСОБА_1 до Степанської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ :
Представник позивача ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, в якому просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Відповідно до поданої позовної заяви представником позивача зазначено, що мати позивача ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилася спадщина, зокрема на земельні ділянки площею 2,08 га, що розташована на території Степанської селищної ради Сарненського району право власності на яку підтверджено Державним актом на право приватної власності на землю. Маючи намір прийняти спадщину позивач звернувся до приватного нотаріуса Вараського нотаріального округу Рівненської області з питанням прийняття спадщини, однак йому було відмовлено, оскільки позивач пропустив строк для прийняття спадщини та факту, що підтверджує постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини немає.
Вважає, що основною причиною пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини необізнаність в необхідній процедурі спадкування.
Від позивача надійшла заява про підтримання позовних вимог, просить їх задоволити.
Від представника відповідача Крот П.В. надійшла заява про визнання позову.
Сторонами заявлені клопотання про розгляд справи у їх відсутність, які судом задоволені.
Інших клопотань сторонами заявлено не було.
Правовідносини, з приводу яких виник спір є правовідносинами щодо здійснення прав на спадкування. Вказані правовідносини регулюються нормами ЦК України.
Так, відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до паспорта серії НОМЕР_1 позивач є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с.Дворець Сарненського району.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 його батьками ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
Копія Державного акту на право приватної власності на землю серії РВ №00782, доводить, що ОСОБА_3 на праві власності мала земельну ділянку загальною площею 2,08 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Степанської селищної ради.
Таким чином, вказане майно, згідно із вимогами ст.1218 ЦК України входить до складу спадщини після смерті власника.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 07 червня 2021 року заповідач, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, позивач є спадкоємцем після смерті матері ОСОБА_3 .
Позивач зазначила, що у строк, визначений законодавством, вона не подала до нотаріальної контори відповідну заяву про прийняття спадщини за законом, що залишилась після смерті матері, через необізнаність процедури спадкування.
Відповідно до листа приватного нотаріуса Вараського районного нотаріального округу Рівненської області Рибалової О.В. від 21 листопада 2023 року позивачу ОСОБА_5 на його звернення роз`яснено, що він пропустив строки для прийняття спадщини.
За змістом статті 1271 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила ч.3 ст.1271 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо : 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви, 2) ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Вказана правова позиція висловлена судовою палатою у цивільних справах Верховного суду України, висловленій при розгляді справи № 6-1486цс15.
Крім цього, колегія суддів судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду у постанові від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17, провадження №61-38298св18 зазначила, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Із змісту позовної заяви судом встановлено, що позивачем не було своєчасно подано заяву про прийняття спадщини після смерті матері, без будь-якої поважної причини, оскільки сторона посилається на незнання процедури спадкування, що не може бути визнано поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, враховуючи наведену вище правову позицію.
Отже, в порушення вимог ст.81 ЦПК України, якою визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, позивачем не подано жодного доказу наявності у нього певних об`єктивних перешкод, які б завадили йому вчинити певні визначені законодавством дії з прийняття спадщини.
Таким чином, позивачем не обґрунтовано та не доведено наявність поважних причин, які б об`єктивно та непереборно перешкодили йому у поданні заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця.
З огляду на наведене вище, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а тому не підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, ст.ст.1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ :
У задоволенні позову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (жителя АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ,) до Степанської селищної ради Сарненського району Рівненської області (смт.Степань вул.майдан Незалежності,1 Сарненського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04387680) про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити повністю, за безпідставністю позовних вимог.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з моменту проголошення. У разі оголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя:
Суд | Сарненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123724547 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Сарненський районний суд Рівненської області
Ведяніна Т.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні