Справа № 752/25945/24
Провадження № 2-о/752/835/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
10 грудня 2024 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Кирильчук І.А., за участю секретаря Стороженко С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , подану представником - адвокатом Литвиновою Жанною Михайлівною, заінтересована особа - Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України,
в с т а н о в и в:
Адвокат Литвинова Жанна Михайлівна в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулася до Голосіївського районного суду міста Києва з заявою про встановлення факту народження дитини на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що перебуваючи на тимчасово окупованій території у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна, ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується медичним свідоцтвом про народження та свідоцтвом про народження дитини.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком дитини - ОСОБА_3 .
Заявники не можуть зареєструвати народження дитини відповідно до вимог чинного законодавства та отримати свідоцтво про народження, оскільки медичні документи про народження було видано на тимчасово окупованій території України.
Встановлення факту народження дитини потрібно з метою отримання свідоцтва про його народження.
Представник заявників просила встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянки України. Відповідно до вимог ст. 126 СК України внести відомості про батька актового запису про народження, а саме, по батькові вказати за власним іменем батька - ОСОБА_4 , присвоїти йому прізвище батька - ОСОБА_5 , власне ім`я - ОСОБА_6 . Вказати в свідоцтві про народження відповідно до вимог частини першої статті 126 СК України батьком дитини є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися.
Представник заявника адвокат Литвинова Ж.М. просила розглянути справу без її участі.
09 грудня 2024 року судом постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно з копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка міста Житомира.
Згідно з копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Аллепо, Сирія.
ОСОБА_1 у медичному закладі 27 листопада 2024 року народила сина, згідно даних медичного свідоцтва зі станіонару.
ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Сімферополь АР Крим, батьками записані ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого установою на тимчасово окупованій території України.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною першою статті 317 ЦПК України встановлено, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім`ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини (частина перша статті 122 СК України).
Відповідно до частини першої статті 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Частиною першою статті 144 СК України передбачено, що батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою Постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх спілкування.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
У разі смерті батьків або в разі якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження дитини, державна реєстрація проводиться за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров`я, в якому народилася дитина чи в якому вона перебуває.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.
У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров`я.
Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини.
За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до абзацу п`ятого, шостого пункту 3 глави 1 розділу II Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52, якщо підставою для державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду або якщо певне рішення суду є необхідним для державної реєстрації інших актів цивільного стану, державна реєстрація актів цивільного стану за зверненням заявника проводиться виключно на підставі примірника рішення суду в електронній формі, отриманого у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Державним реєстром актів цивільного стану громадян, що здійснюється інформаційно-комунікаційними засобами в електронній формі у порядку, встановленому Державною судовою адміністрацією України спільно з Міністерством юстиції України.
Відповідно до пункту 8 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52, державну реєстрацію народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводить відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження такого рішення в паперовій формі або будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника в день отримання рішення суду у спосіб, передбачений абзацами п`ятим, шостим пункту 3 глави 1 розділу II цих Правил.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 в медичному закладі народила дитину чоловічої статі.
Суд враховує, що м. Сімферополь Автономної Республіки Крим станом на час розгляду цієї справи знаходиться в районі проведення воєнних (бойових) дій та/або перебуває в тимчасовій окупації російською федерацією, у зв`язку з чим відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» включений до відповідного переліку територіальних громад, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказана обставина виключає можливість зареєструвати факт народження у встановленому законом порядку за місцем народження дитини.
При цьому, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки розуміє, що можливості збору доказів щодо факту народження особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
Водночас, відповідно до положень частин другої-третьої статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Суд вважає, що ОСОБА_1 , як мати, має право на звернення до суду з цією заявою відповідно до приписів частини першої статті 317 ЦПК України, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
З огляду на спільну заяву ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , а також підтвердження їхнього волевиявлення в судовому порядку, встановлено, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_3 . Таким чином, суд вважає за необхідне задовольнити заяву та визнати ОСОБА_2 батьком дитини, ОСОБА_3 .
За таких обставин суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Відповідно до частини чертвертої статті 317, пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України необхідно допустити негайне виконання рішення.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 247, 258, 259, 263-265, 267-269, 273, 293, 315-319, 354, 355, 430 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , подану представником - адвокатом Литвиновою Жанною Михайлівною, заінтересована особа - Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянки України. Відповідно до вимог статті 126 СК України внести відомості про батька актового запису про народження, а саме, по батькові вказати за власним іменем батька - ОСОБА_4 , присвоїти йому прізвище батька - ОСОБА_5 , власне ім`я - ОСОБА_6 . Вказати в свідоцтві про народження відповідно до вимог частини першої статті 126 СК України батьком дитини є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України.
Допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місцезнаходження: м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 92; код ЄДРПОУ 26088630.
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя І.А. Кирильчук
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123725376 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Кирильчук І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні