Рішення
від 12.12.2024 по справі 560/11547/24
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 560/11547/24

РІШЕННЯ

іменем України

12 грудня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дунаєвецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Дунаєвецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) з приводу невнесення у відповідний реєстр актового запису про зміну в результаті розірвання шлюбу прізвища позивача з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », на підставі висновку про надання дозволу на зміну імені №6/09.1-03-33 від 02 квітня 2013 року, що і послугувало правовою підставою видачі 21 травня 2013 року позивачу паспорта громадянина громадянина України серії НОМЕР_1 , як « ОСОБА_4 ».

2. Зобов`язати Дунаєвецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) створити та внести до відповідного реєстру актів запису цивільного стану актовий запис про зміну прізвища з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », на підставі висновку про надання дозволу на зміну імені №6/09.1-03-33 від 02 квітня 2013 року, що і послугувало правовою підставою видачі 21 травня 2013 року позивачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , як « ОСОБА_4 ».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами розгляду її заяви, відділом державної реєстрації актів цивільного стану Новоушицького районного управління юстиції у Хмельницькій області було надано дозвіл на зміну прізвища з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 », що підтверджується відповідним висновком. Однак, незважаючи на наданий дозвіл, актовий запис про зміну прізвища ОСОБА_1 з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 » відділом державної реєстрації актів цивільного стану Новоушицького районного управління юстиції у Хмельницькій області в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян так і не було складено.

Ухвалою суду від 14.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6статті 162 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 27.06.1990 ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батьками позивача є: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

10.02.2011 між ОСОБА_4 та ОСОБА_7 зареєстровано шлюб, про що 10.02.2011 складено актовий запис №60. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 10.02.2011.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 08.07.2011 ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько - ОСОБА_7 , мати - ОСОБА_9 .

Рішенням Новоушицького районного суду Хмельницької області від 25.02.2013 у справі №680/79/13-ц шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_9 , зареєстрований 10 лютого 2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Кам`янець-Подільському Кам`янець-Подільського міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, актовий запис №60 - розірвано.

Позивач звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Новоушицького районного управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про зміну прізвища з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

Відповідно до висновку №6/09.1-03-33 від 02.04.2013 відділу державної реєстрації актів цивільного стану Новоушицького районного управління юстиції у Хмельницькій області позивачу надано дозвіл на зміну прізвища з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_5 від 25.01.2014 між ОСОБА_4 та ОСОБА_10 25 січня 2014 року зареєстровано шлюб, про що 25.01.2014 складено актовий запис №5. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_1 ».

Відповідач листом від 10.07.2024 повідомив позивача про те, що перевіркою в архіві Дунаєвецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян актового запису про зміну імені ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме прізвища з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ", не виявлено.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відносини, пов`язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюєЗакон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI(далі - Закон №2398-VI).

Згідно зістаттею 2 Закону №2398-VIактами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків.

Державній реєстрації відповідно до цьогоЗаконупідлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбаченихзаконом, зміна імені, смерть.

Відповідно до частини першоїстатті 6 Закону №2398-VIвідділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно з частинами першою-третьоюстатті 9 Закону №2398-VIдержавна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону №2398-VІ внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Частиною 2 статті 16 Закону №2398-VІ визначено, що державна реєстрація зміни імені проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, за місцем її проживання за наявності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

У разі відсутності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян державну реєстрацію зміни імені може бути проведено тільки після їх поновлення та внесення відомостей до зазначеного Реєстру в установленому порядку.

Частинами четвертою-сьомою статті 16 Закону №2398-VІ передбачено, що заява про зміну імені, подана у встановленому порядку до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, розглядається у тримісячний строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.

Розгляд заяви про зміну імені може бути зупинено, у разі якщо виникла потреба у поновленні актових записів цивільного стану та внесенні відповідних відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Порядок розгляду заяв громадян про зміну імені встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім`я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.

Згідно з частиною п`ятоюстатті 9 Закону № 2398-VIправила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року №96/5затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі Правила №96/5).

Згідно із пунктом 1.1 Правил №96/5 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 Правил №96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.

За змістом підпункту 2.16.7 пункту 2.16 Правил №96/5 на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Так, судом встановлено, що згідно з свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 27.06.1990 прізвище " ОСОБА_3 " є дівочим прізвищем позивача.

Рішенням Новоушицького районного суду Хмельницької області від 25.02.2013 у справі №680/79/13-ц шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_9 , зареєстрований 10 лютого 2011 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Кам`янець-Подільському Кам`янець-Подільського міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, актовий запис №60 - розірвано.

Позивач звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану Новоушицького районного управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про зміну прізвища з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

Відповідно до висновку №6/09.1-03-33 від 02.04.2013 відділу державної реєстрації актів цивільного стану Новоушицького районного управління юстиції у Хмельницькій області позивачу надано дозвіл на зміну прізвища з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 ».

Крім того, судом встановлено, що позивач 05.04.2013, у зв`язку із зміною прізвища з « ОСОБА_2 » на « ОСОБА_3 » звернулась до Новоушицького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою про видачу паспорта громадянина України.

Водночас, згідно листа Дунаєвецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) від 10.07.2024 актового запису про зміну імені ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме прізвища з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ", не виявлено.

Суд звертає увагу, що положеннямист.6 Кодексу адміністративного судочинства(далі -КАС) України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно зст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) визначено, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 17 липня 2008 року у справі "Каіч та інші проти Хорватії" було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Держава несе обов`язок перед зацікавленими особами забезпечити ефективний засіб захисту порушених прав, зокрема, через належний спосіб захисту та відновлення порушеного права. Причому обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Згідно з частинами 1, 4ст.269 Цивільного кодексу Україниособисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом. Особистими немайновими правами фізична особа володіє довічно.

Таким чином, зміна персональних даних є суб`єктивним особистим немайновим правом громадянина, яке за своєю природою реалізується за власним волевиявленням особи.

Отже, слід визнати протиправною бездіяльність Дунаєвецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), який є правонаступником Новоушицького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) щодо невнесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомостей про зміну прізвища ОСОБА_1 з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ", шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Як наслідок, з метою недопущення порушення прав позивача, належним способом захисту є зобов`язання Дунаєвецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) внести до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомості про зміну прізвища ОСОБА_1 з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ", шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн., тому ці витрати слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Дунаєвецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) щодо невнесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомостей про зміну прізвища ОСОБА_1 з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ", шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Зобов`язати Дунаєвецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) внести до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомості про зміну прізвища ОСОБА_1 з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ", шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Дунаєвецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 грудня 2024 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_6 ) Відповідач:Дунаєвецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Шевченка, 71, м. Дунаївці, Кам`янець-Подільський р-н, Хмельницька обл.,32400 , код ЄДРПОУ - 21323763)

Головуючий суддя Д.А. Божук

СудХмельницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123729717
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо реєстрації актів цивільного стану, крім актів громадянства

Судовий реєстр по справі —560/11547/24

Рішення від 12.12.2024

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Божук Д.А.

Ухвала від 14.08.2024

Адміністративне

Хмельницький окружний адміністративний суд

Божук Д.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні