Справа № 545/3311/24
Провадження № 2/535/506/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2024 року с-ще Котельва
Котелевський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Гуляєвої Г.М.,
за участі: секретаря судового засідання Васильченко В.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у загальному позовногопровадження зповідомленням (викликом)сторін цивільнусправу за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), представник: адвокат ЄРМОЛЕНКО ОЛЕКСАНДР ВІТАЛІЙОВИЧ (адреса здійснення адвокатської діяльності: 39600, вул. Університетська, буд. 20-А, 0фіс 202 м.Кременчук ) до ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), третя особа:Зіньківська державнанотаріальна контора(місцезнаходження: Полтавська область, Полтавський район, м.Зіньків, вул.Дроздівська,буд.117, ЄДРПОУ:02899981) про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування;
УСТАНОВИВ:
02.08.2024 ОСОБА_3 ,представник:адвокат ЄрмоленкоО.В.,звернувся до Полтавського районногосуду Полтавськоїобласті зпозовом до ОСОБА_4 , третя особа Зіньківська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на нерухоме майно у порядку спадкування, в якій просив визнати право власності у порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 5,95 га. на території Великорублівської сільської ради після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
В обгрунтування своїх позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_5 .
Факт родинних відносин підтверджується рішенням Крюківського районного суду м.Кременчук Полтавської області від 26.06.2019 року, яке набрало законної сили 29.07.2019 року. Дане рішення також підтверджує і факт їхнього спільного із батьком проживання за однією адресою: АДРЕСА_3 .
Після смерті батька позивача відкрилася спадщина, яка складається із земельної частки (паю) площею 5,95 га.
Окрім позивача, спадкоємцями ОСОБА_5 є донька ОСОБА_4 (за заповітом посвідченим 23.08.2002 року секретарем виконкому Великорублівської сільської ради Котелевського району Полтавської області), яка пропустила строк для прийняття спадщини, заяву про прийняття спадщини не подавала, та племінник- ОСОБА_6 (за заповітом посвідченим 22.01.2004 року), на підставі заяви якого була заведена спадкова справу у Зіньківській державній нотаріальній конторі. ОСОБА_6 за свого життя спадщину після ОСОБА_5 не оформив.
Племінник ОСОБА_5 - ОСОБА_6 помер в період 2006-2008 років.
ОСОБА_6 не реалізував своє право на спадщину, після нього за оформленням його частки у спадщині до Зіньківської державної нотаріальної контори ніхто не звертався, відповідних заяв не подано.
Постановою про відмову у .вчиненні нотаріальної дії від 04.07.2024 року за № 407/02- 31 позивачу ОСОБА_3 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 на земельну частку (пай) площею 5,9 і га, розташованого на території Великорублівської сільської ради Полтавського (колишня назва - Котелевського) району Полтавської області. Підставою для відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом є - відсутність оригіналу правовстановлюючого документа на земельну частку (пай).
ОСОБА_4 , як донька ОСОБА_5 направила до Зіньківської державної нотаріальної контори нотаріально засвідчену заяву про те, що вона пропустила строк на прийняття спадщини після ОСОБА_5 , за додатковим строком для прийняття спадщини звертатись не буде, на спадщину не претендує.
А отже позивач як єдиний спадкоємець 1-ї черги, заявляє свої законні права на зазначе спадкове майно - земельну частку (пай) площею 5,95 га, розташованого на території Великорублівської сільсьв ої ради Полтавського (колишня назва - Котелевського району) Полтавської області.
Підтвердженням факту видачі на ім`я ОСОБА_5 сертифікату на земельну частку (пай) являється відповідь №29-15-0.221-2891/2-24 від 11.06.2024 року Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, з якої вбачається, що на ім`я ОСОБА_5 видавався сертифікат на земельну частку (пай) Котелевською районною державною адміністрацією - як члену КСП ім.Ілліча. Даний сертифікат було загублено. Відповідно до Книги реєстрації видачі сертифікатів на земельну частку (пай) отримано сертифікат серії PH №789201 на ім`я ОСОБА_5 (взамін загубленого).
Тобто, позивач ОСОБА_3 , позбавлений права оформити своє законне право на спадщину після свого батька через відсутність оригіналу сертифікату на земельні частку (пай).
Ухвалою судді Полтавського районного суду Полтавської області від 13.08.2024 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження
Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 09.10.2024 справу передано до Котелевського районного суду Полтавської області за підсудністю.
Справа надійшла до Котелевського районного суду Полтавської області 23.10.2024 та в цей же день передана до провадження судді Гуляєвій Г.М.
23.10.2024 року ухвалою Котелевського районного судуПолтавської області справу прийнято до свого провадження та продовжено розгляд за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче судове засідання.
26.11.2024 року представник позивача надав до суду через підсистему Електронний суд заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , право власності на земельну частку (пай) площею 5.95 умовних кадастрових гектарів, що розташований на території Великорублівської сільської ради Полтавського району (колишня назва - Котелевського району) Полтавської області, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
Позивач ОСОБА_3 та його представник -адвокат Єрмоленко О.В. у підготовче судове засідання не з`явились, надали до суду письмову заяву про розгляд справи за їх відсутності, уточнені позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилась, надала до суду письмову заяву, в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності, позовні вимоги визнала в повному обсязі та не заперечувала проти їх задоволення.
Представник третьої особиЗіньківськоїдержавноїнотаріальної контори в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву від 12.11.2024 року про розгляд справи за відсутності представника та при винесенні рішення по цій справі покладається на розсуд суду.
Суд, в силу ч.3 ст.211 ЦПК України, вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності сторін.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 3 ст.200, ч. 4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову на підготовчому судовому засіданні, та відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Згідно ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи дотримуючись принципів диспозитивності та змагальності сторін. Суд розглядає справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 05.04.2004 року (а.с.9 зворотня сторона).
Факт родинних відносин підтверджується рішенням Крюківського районного суду м.Кременчук Полтавської області від 26.06.2019 року, яке набрало законної сили 29.07.2019 року. Дане рішення також підтверджує і факт їхнього спільного із батьком проживання за однією адресою: АДРЕСА_3 (а.с.10-11).
Після смерті батька позивача відкрилася спадщина, яка складається із земельної частки (паю) площею 5,95 в умовних кадастрових гектарах (а.с.16).
Окрім позивача, спадкоємцями ОСОБА_5 є донька ОСОБА_4 (за заповітом посвідченим 23.08.2002 року секретарем виконкому Великорублівської сільської ради Котелевського району Полтавської області), яка пропустила строк для прийняття спадщини, заяву про прийняття спадщини не подавала, та племінник- ОСОБА_6 (за заповітом посвідченим 22.01.2004 року), на підставі заяви якого була заведена спадкова справу у Зіньківській державній нотаріальній конторі. ОСОБА_6 за свого життя спадщину після ОСОБА_5 не оформив (а.с.41-75).
Племінник ОСОБА_5 - ОСОБА_6 помер в період 2006-2008 років.
ОСОБА_6 не реалізував своє право на спадщину, після нього за оформленням його частки у спадщині до Зіньківської державної нотаріальної контори ніхто не звертався, відповідних заяв не подано.
Постановою про відмову у .вчиненні нотаріальної дії від 04.07.2024 року за № 407/02- 31 позивачу ОСОБА_3 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 на земельну частку (пай) площею 5,9 і га, розташованого на території Великорублівської сільської ради Полтавського (колишня назва - Котелевського) району Полтавської області. Підставою для відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом є - відсутність оригіналу правовстановлюючого документа на земельну частку (пай) (а.с.8).
ОСОБА_4 , як донька ОСОБА_5 направила до Зіньківської державної нотаріальної контори нотаріально засвідчену заяву про те, що вона пропустила строк на прийняття спадщини після ОСОБА_5 , за додатковим строком для прийняття спадщини звертатись не буде, на спадщину не претендує (а.с.93).
А отже позивач як єдиний спадкоємець 1-ї черги, заявляє свої законні права на зазначе спадкове майно - земельну частку (пай) площею 5,95 га, розташованого на території Великорублівської сільської ради Полтавського (колишня назва - Котелевського району) Полтавської області.
Підтвердженням факту видачі на ім`я ОСОБА_5 сертифікату на земельну частку (пай) являється відповідь №29-15-0.221-2891/2-24 від 11.06.2024 року Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, з якої вбачається, що на ім`я ОСОБА_5 видавався сертифікат на земельну частку (пай) Котелевською районною державною адміністрацією - як члену КСП ім.Ілліча. Даний сертифікат було загублено. Відповідно до Книги реєстрації видачі сертифікатів на земельну частку (пай) отримано сертифікат серії PH №789201 на ім`я ОСОБА_5 (взамін загубленого).
Тобто, позивач ОСОБА_3 , позбавлений права оформити своє законне право на спадщину після свого батька через відсутність оригіналу сертифікату на земельні частку (пай) (а.с.12-13).
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування та висновки суду.
Відповідно до ст.1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку встановленого законодавством для прийняття спадщини він не заявив про відмову від неї. Отже, позивач згідно ст.1268 ЦК України прийняла спадщину.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на нерухоме майно, то спадкоємець також не набуває права власності в порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.
Згідно з абзацом 3 ч.2 ст.331 ЦК України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Частиною 3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ч.4 ст.3 цього Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.
Вбачається, що в разі відсутності державної реєстрації права власності на нерухоме майно, створене та оформлене в передбаченому законом порядку до набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», спадкоємці, які прийняли спадщину, мають право на оформлення спадкових прав шляхом звернення до нотаріальної контори за видачою свідоцтва про право на спадщину. Звернувшись у Зборівську нотаріальну контору по питанню оформлення спадщини, позивачу не видано свідоцтво про право на спадщину за законом у зв`язку з тим, що він не може пред`явити правовстановлюючого документу на право власності на спадкове майно.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Зі змісту цієї статті вбачається, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Спору з приводу поділу спадкового майна не існує, проте позивач позбавлений можливості розпорядитися спадковим майном, що належало спадкодавцю, оскільки немає правовстановлюючого документу, що підтверджує його право власності, тому позивач позбавлений можливості зареєструвати успадковане нерухоме майно.
Як вбачається із ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Оцінивши докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення приймаючи до уваги, що позивач є спадкоємцем майна згідно закону і прийняв спадщину, до нього правомірно перейшли права та обов`язки (спадщина) та інші особи не претендують наспадок. Крім цього, враховуючи те, що у позивача існує перешкода для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, тому суд вважає за можливе визнати за ним право власності на нерухомемайно упорядку спадкування. З огляду на наведене, позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 81, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, ст. ст. 328, 1223, 1225, 1268 Цивільного кодексу України;
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ,представник:адвокат ЄРМОЛЕНКООЛЕКСАНДР ВІТАЛІЙОВИЧдо ОСОБА_2 ,третя особа:Зіньківськадержавнанотаріальна конторапро визнанняправа власностіна нерухомемайно упорядку спадкування - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , право власності на земельну частку (пай) площею 5.95 умовних кадастрових гектарів, що розташований на території Великорублівської сільської ради Полтавського району (колишня назва - Котелевського району) Полтавської області, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду виготовлено 12.12.2024 року.
Суддя: Г.М. Гуляєва
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123734328 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Гуляєва Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні