Справа № 509/6380/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2024 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі :
головуючого судді Гандзій Д.М.
при секретарі Задеряка Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в смт. Овідіополь в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області за участю заінтересованої особи Овідіопольської державної нотаріальної контори Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в особі Біляївської державної нотаріальної контори Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання спадщини відумерлою, -
ВСТАНОВИВ :
1 листопада 2024 року, представник заявників звернувся до Овідіопольського райсуду Одеської області з вищевказаною заявою, в якій просив суд, визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та її сина ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 та яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 53,9 кв.м, житловою площею 36.5 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , передати безоплатно у комунальну власність Великодолинської селищної територіальної громади в особі Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області вказане спадкове нерухоме майно у виді житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 53,9 кв.м, житловою площею 36.5 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , як відумерлу спадщину, виизнавши за Великодолинською селищною територіальною громадою в особі Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області право комунальної власності на вказане спадкове нерухоме, посилаючись на відсутність спадкоємців за заповітом і за законом після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 та її сина ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , при тому, що з часу відкриття спадщини сплинув більше 2 років та місцем відкриття спадщини є селище ВеликодолинськеОдеського районуОдеської області.
В судове засідання представниця заявників не з?явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлялась належним чином, під розписку, причини неявки суду не повідомила, надавши суду письмову заяву, в якій повністю підтримала доводи своєї заяви та проханням про слухання справи за її відсутністю (а.с. 45,46).
Представниця заінтересованої особи в судове засідання не з?явилась, про дату, час та місце розгляду заяви була повідомлена належним чином, що підтверджується зворотним поштовим повідомленням з відміткою про вручення судової повістки з викликом до суду, причини своєї неявки суду не повідомила, а також, надіславши до суду довідку про відсутність в нотаріальній конторі спадкової справи через відсутність спадкоємців (а.с. 42,43).
Дослідивши письмові матеріали справи суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із ст.ст 334-337 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених ЦК України, подається до суду органом місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. У заяві про визнання спадщини відумерлою повинно бути наведено відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Суд відмовляє в прийнятті заяви про визнання спадщини відумерлою, якщо орган місцевого самоврядування подасть заяву до закінчення одного року з часу відкриття спадщини.
Справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.
Суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
Усталеним в судовій практиці та цивілістичній доктрині є розуміння відкриття спадщини як настання певних юридичних фактів, що зумовлює виникнення спадкових правовідносин.
При цьому як юридичний факт відкриття спадщини характеризується двома параметрами : часом відкриття; місцем відкриття.
Час відкриття спадщини має важливе значення, оскільки на час відкриття спадщини визначаються, зокрема: склад спадщини; коло спадкоємців;матеріальний закон, який буде застосовуватись до спадкових відносин.
На цьому наголосив Верховний Суд у складі Об?єднаної палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи № 671/22/19.
Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Правиластатті 1277 ЦК Українипро відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якої до набрання чинності цим Кодексом спливло не менше одного року (абзац 2 пункту 5Прикінцевих та перехідних положень ЦК України).
Крім цього, КЦС ВС зазначив, що тлумачення статті5та абзацу 2 пункту 5Прикінцевих та перехідних положень ЦК Українисвідчить, що за загальним правилом, дія актів цивільного законодавства в часі має футороспективний характер, тобто спрямована на майбутнє. У зв`язку з чим законодавець передбачає, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Проте із загального правила про застосування актів цивільного законодавства до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ними чинностіабзацом 2 пункту 5 Прикінцевихпунктом передбачається виняток і допускається застосуванняЦК Українидо прав та обов?язків, які продовжують існувати після набрання ним чинності».
Тобто, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття -орган місцевого самоврядуванняза місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням,зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Статтями 1220,1221 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до частини першої статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визнання спадщини відумерлою є однією з підстав виникнення права комунальної власності територіальної громади. Визнання спадщини відумерлою і її перехід до комунальної власності територіальної громади не є автоматичним, а потребує від органів місцевого самоврядування вжиття певних заходів, основним з яких є звернення до суду з відповідною заявою.
Судом встановлено, що на території Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області проживав та був зареєстрований ОСОБА_2 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що Овідіопольським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 23.02.2022 року складено актовий запис про смерть № 119, та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 6,7).
Згідно відомостей селищної ради, померлий ОСОБА_2 був зареєстрований з 11.07.1980 року за адресою АДРЕСА_1 , де вів господарство один по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .
При чому, організацією поховання ОСОБА_2 займалась селищна рада.
Будинок в якому проживав та був зареєстрований померлий ОСОБА_2 на праві приватної власності належав його матері ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (смерть зареєстрована 16.10.2000 р.), і за своє життя ОСОБА_2 не оформив належним чином своє право на спадщину за законом на вищевказаний будинок після смерті матері, але враховуючи, що він проживав з матір`ю за однією адресою на момент її смерті, він вважається, таким що фактично прийняв спадщину.
Згідно Архівної довідки КП «Молодіжне - 2» від 11.10.2024 року вих. № 218, вбачається, що станом на 31.12.2012 року право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 53,9 кв.м, житловою площею 36.5 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано за : ОСОБА_3 1/2 частина, згідно свідоцтва про право приватної власності № 635 від 04.09.1965 року, виданого на підставі рішення Великодолинської селищної ради від 03.04.1965 року за № 14 та 1/2 частина за ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 13.10.1992 року, посвідченого приватним нотаріусом Овідіопольської державної нотаріальної контори за реєстровим номером № 2600. Прізвище « ОСОБА_5 » це прізвище ОСОБА_4 до укладання шлюбу з ОСОБА_6 , після смерті якого вона отримала у спадок 1/2 частину вищевказаного житлового будинку (а.с. 9-21).
Згідно відомостей наданих Овідіопольським відділом ДРАЦС в Одеському районі ПМУЮ (м. Одеса) в архіві Овідіопольського відділу ДРАЦС в Одеському районі ПМУЮ (м. Одеса), дійсно зберігається актовий запис про смерть № 119 від 23.02.2022 року, складений Овідіопольським відділом ДРАЦС в Одеському районі ПМУЮ (м. Одеса) відносно ОСОБА_2 , який внесено до Державного реєстру за № 00143441689 та актовий запис про смерть № 113 від 16.10.2000 року, складений Виконавчим комітетом Великодолинської селищної ради Овідіопольського району Одеської області відносно ОСОБА_4 , який внесено до Державного реєстру за № 00099421884 (а.с. 23).
На виконання розпорядження Великодолинського селищного голови № 228-о/д від 14.10.2024 року, на підставі службової записки юридичного відділу Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області (від 14.10.2024 р. № 03-39/309-24) створено тимчасову комісію з обстеження території земельно ділянки та об`єкту нерухомого майна по АДРЕСА_1 , при виїзді на місцевість комісією зроблено наступні висновки: вищевказаний житловий будинок напівзруйнований (перебуває в аварійному стані), непридатний для проживання; відсутні будь-які ознаки ведення господарства та проживання мешканців; земельна ділянка не сформована, з візуального огляду встановити точні межі та розміри земельної ділянки неможливо; відсутні будь-які перешкоди (ворота, замки і т.п.) для входу до будинку та на територію земельно ділянки (а.с. 24-32).
29.10.2024 року селищна рада звернулась до Приватного нотаріуса Одеського районного нотаріального округу Одеської області Могили Марини Михайлівни задля отримання Витягу зі спадкового реєстру (спадкових справ та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину, та заповітів/спадкових договорів) відносно ОСОБА_2 .
Відповідно до Витягу зі Спадкового реєстру від 29.10.2024 року № 78922317 встановлено, що відносно гр. ОСОБА_2 , у Спадковому реєстрі інформація відсутня, що свідчить про відсутність у нього спадкоємців за заповітом та законом, згідно Витягу зі Спадкового реєстру від 29.10.2024 року № 78922287 встановлено, що відсутні видані ОСОБА_2 будь-які заповіти/спадкові договори (а.с. 33-37).
Інших спадкоємців після смерті спадкодавиці ОСОБА_4 , ані після смерті її сина - ОСОБА_2 за відомостями селищної ради не має, але враховуючи той факт, що у селищної ради відсутнє свідоцтво про смерть ОСОБА_4 , селищна рада не має можливості отримати Витяг зі спадкового реєстру (спадкових справ та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину, та заповітів/спадкових договорів) щодо наявності інформації про відкриття спадкової справи після смерті власника нерухомості ОСОБА_4 .
Враховуючи той факт, що ОСОБА_4 проживала та була зареєстрована у селищі Великодолинське, яке відносилось до колишнього Овідіопольського району Одеської області і архів спадкових справ перебуває в Овідіопольській державній нотаріальній конторі Одеської області, але на підставі наказу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 22.05.2024 року № 2862-к «Про тимчасове покладання виконання обов`язків на Біляївську державну нотаріальну контору Одеської області», виконання обов`язків Овідіопольської державної нотаріальної контори Одеської області тимчасово покладено на Біляївську державну нотаріальну контору Одеської області, тому Заявником вказано заінтересованою особою саме Біляївську державну нотаріальну контору Одеської області, якими було повідомлено суд, щ за наявними даними, Овідіопольська ДНК не отримала заяв від можливих спадкоємців щодо майна ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 43).
Відповідно до ч. 8 ст. 8 Закону України «Про Нотаріат» довідки про вчинені нотаріальні дії та інші документи надаються нотаріусом протягом десяти робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу суду, прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування у зв`язку з кримінальним провадженням, цивільними, господарськими, адміністративними справами, справами про адміністративні правопорушення, що знаходяться в провадженні цих органів, з обов`язковим зазначенням номера справи та прикладенням гербової печатки відповідного органу, а також на обґрунтовану письмову вимогу державного виконавця, приватного виконавця за виконавчим провадженням з обов`язковим зазначенням номера виконавчого провадження та реквізитів виконавчого документа, на підставі якого здійснюється виконавче провадження.
Перед смертю, ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , що і є місцем відкриття спадщини (а.с. 38).
Приписами п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» передбачено наступне:підставою для державної реєстрації прав є зокрема судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості.
Згідно довідки Овідіопольської РДНК від 13.09.2016 р. № 1636/0116 спадкова справа після смерті ОСОБА_7 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 не заводилась, що підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру від 01.09.2016 р. № 44937382 (а.с. 27-28).
Таким чином,суд встановив,що жодніспадкоємці якза законом,так іза заповітому померлогоспадкодавця ОСОБА_2 відсутні, з часу відкриття спадщини сплинуло більше 2 років та місцем відкриття спадщини є смт. Великодолинське, Одеського району Одеської області, що повністю відповідає приписам вищевказаних норм закону, а тому суд вважає заяву обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 334-337 ЦПК України, ст.ст. 1220,1221,1277 ЦК України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд, -
В И Р І Ш И В :
1.Заяву Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області за участю заінтересованої особи Овідіопольської державної нотаріальної контори Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в особі Біляївської державної нотаріальної контори Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання спадщини відумерлою задовольнити ;
2.Визнати відумерлою спадщину померлої ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис про смерть № 113 від 16.10.2000 року та її сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 53,9 кв.м, житловою площею 36.5 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 ;
3.Передати безоплатно у комунальну власність Великодолинської селищної територіальної громади в особі Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379410) житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 53,9 кв.м, житловою площею 36.5 кв.м, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , як відумерлу спадщину ;
4.Визнати заВеликодолинською селищноютериторіальною громадоюв особіВеликодолинської селищноїради Одеськогорайону Одеськоїобласті (кодЄДРПОУ 04379410)право комунальноївласності нанерухоме майно житловийбудинок згосподарськими будівлямита спорудамизагальною площею53,9кв.м,житловою площею36.5кв.м,який розташованийза адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення. У випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду виготовлений та підписаний 12.12.2024 р.
Суддя Гандзій Д.М.
Суд | Овідіопольський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123735852 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Овідіопольський районний суд Одеської області
Гандзій Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні