Рішення
від 12.12.2024 по справі 447/2657/24
МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №2/447/764/24 Справа №447/2657/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ У К Р А Ї Н И

12.12.2024 Миколаївський районний суд Львівської області в складі судді Павліва В. Р., за участю секретаря судового засідання Малик О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження в м. Миколаєві Львівської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: приватний нотаріус Стрийського районного нотаріального округу Львівської області Максимович Ольга Ярославівна, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,

встановив:

18.09.2024 позивач ОСОБА_1 звернувся в Миколаївський районний суд Львівської області із позовною заявою до Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: приватний нотаріус Стрийського районного нотаріального округу Львівської області Максимович Ольга Ярославівна, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом. Позивач покликається на те, що після смерті матері, ОСОБА_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , відкрилась спадщина, зокрема на земельні ділянки (паї). ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса для оформлення спадщини, однак йому було відмовлено через пропуск строку на прийняття спадщини.

Позивач зазначив, що вчасно подати заяву про прийняття спадщини не встиг, оскільки в цей час в результаті повномасштабного вторгнення росії в Україну по всій території України було введено воєнний стан та відбувались воєнні дії. Також причиною пропуску прийняття спадщини було те, що позивач після смерті матері перебував закордоном в республіці Чехія.

Позивач вважав, що у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України строк для прийняття спадщини продовжений постановою КМУ від 24.06.2022 №719. ОСОБА_1 покликається на те, що строк на прийняття спадщини пропущений ним з поважних причин, а тому просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 23.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання. Відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 23.10.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позивач у судове засідання не з`явився, розгляд справи просив проводити у його відсутності.

11.12.2024 третя особа приватний нотаріус Максимович О.Я. подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, за наявними в матеріалах справи документами.

12.12.2024 представниця Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області Геряк К.В. подала до суду заяву про розгляд справи у відсутності представника, вказала, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

У зв`язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксуванн судового процесу в порядку ст. 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд встановив:

Відповідно до копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 виданого 23.05.1967 ОСОБА_4 записана матір`ю ОСОБА_1 .

Відповідно до копії довідки, виданої Дроговизьким старостинським округом Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області від 23.08.2024 №524, останнє місце реєстрації померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_2 не посвідчувався. На день смерті ОСОБА_2 в житловому будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованою була ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до довідки з місця проживання про склад сім`ї і прописки від 21.08.2024 №128, ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 . В квартирі зареєстровано 5 осіб: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_1 .

Відповідно до копії свідоцтва про смерть виданого Миколаївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 11.05.2023, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 89 років, що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 .

Відповідно до копії закордонного паспорта ОСОБА_9 наявні відмітки про виїзд з України.

Відповідно до копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,4393 га, кадастровий номер 4623082000:07:000:0066, за адресою: Львівська область, Миколаївський район, сільська рада Дроговизька, є ОСОБА_2 . Форма власності приватна, розмір частки 1.

Відповідно до копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,4986 га, кадастровий номер 4623082000:05:000:0031, за адресою: Львівська область, Миколаївський район, сільська рада Дроговизька, є ОСОБА_2 . Форма власності приватна, розмір частки 1.

Відповідно до копії листа приватного нотаріуса Стрийського районного нотаріального округу Львівської області адресованого Рой Роману Григоровичу, від 09.09.2024, роз`яснено, що для прийняття спадщини відповідно до ст. 1270 ЦК України встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Крім того, відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Така заява подається спадкоємцем особисто. Одночасно повідомлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини суд може визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини.

Оцінка суду.

Ст. 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом статті 1272 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що у разі пропуску спадкоємцем шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Отже, на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилався позивач як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, що містяться у справі, оцінивши їх, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд вважає за необхідне визнати причину пропуску позивачем ОСОБА_1 строку подачі заяви про прийняття спадщини поважною, а позов задовольнити та визначити йому додатковий, необхідний для подачі заяви про прийняття спадщини строк.

Керуючись ст. 1270, 1272 ЦК України ст. 141, 247, 259, 264, 265 ЦПК України, суд,

ухвалив:

Позовну заяву задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 додатковий строк у 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Львівського апеляційного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 .

Відповідач: Миколаївська міська рада Стрийського району Львівської області, місце знаходження: вул. В. Великого, 6, м. Миколаїв, Стрийського р-ну, Львівської обл.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: приватний нотаріус Стрийського районного нотаріального округу Львівської області Максимович Ольга Ярославівна, місце знаходження: вул. Листопадового Чину, буд. 5А, м. Миколаїв, Стрийського р-ну, Львівської обл.

Повний текст рішення складено 12.12.2024.

Суддя Павлів В. Р.

СудМиколаївський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123739049
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —447/2657/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Миколаївський районний суд Львівської області

Павлів В. Р.

Ухвала від 23.10.2024

Цивільне

Миколаївський районний суд Львівської області

Павлів В. Р.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Миколаївський районний суд Львівської області

Павлів В. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні