У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/2065/24
06 грудня 2024 року м.Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
у складі: головуючого судді - Грещука Р.П.,
секретаря - Кушнірчук М.Д.,
з участю: представника заявника, адвоката - Фреїшин Т.М.,
представника заінтересованої особи:
ІНФОРМАЦІЯ_1 - Кривонос І.О.,
представника заінтересованої особи:
Служби у справах дітей
Надвірнянської міської ради - Попової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Надвірна цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи:ІНФОРМАЦІЯ_1 , Служба у справах дітей Надвірнянської міської ради, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
26.08.2024 року ОСОБА_1 , заінтересовані особи:ІНФОРМАЦІЯ_1 ,Служба у справах дітей Надвірнянської міської ради, ОСОБА_2 звернувся до суду із заявоюпро встановлення факту, що має юридичне значення.
В обгрунтування заявлених вимог представник заявника, адвокат Фреїшин Т.М. в заяві вказала, що заявник ОСОБА_1 та заінтересована особа - ОСОБА_2 з 08.09.2021 року перебувають у шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб, виданим Надвірнянським ВДРАЦС серія НОМЕР_1 , актовий запис №245.
За час спільного проживання у подружжя народилося двоє дітей: син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та дочка - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Крім того, у його дружини - ОСОБА_2 є ще двоє дітей від попереднього шлюбу, сини: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Їхній батько - ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_8 помер, про що свідчить свідоцтво про його смерть, яке видане Каміннецькою с/радою, Надвірнянського р-ну Івано-Франківської області серії НОМЕР_2 , актовий запис №6.
Таким чином, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , являються багатодітними батьками, що підтверджується посвідченням, виданим Надвірнянською РДА 06.10.2022 року, серії НОМЕР_3 . Подружжя з дітьми фактично проживають в АДРЕСА_1 , хоча ОСОБА_1 зареєстрований в АДРЕСА_2 .
Також управлінням СЗН Надвірнянської РДА Минді М.І. призначена допомога в зв`язку з народженням дітей - ОСОБА_3 (з 01.10.2022 року до ІНФОРМАЦІЯ_9 ), ОСОБА_4 (з 01.05.2024 року до 30.04.2027 року), що підтверджується довідкою №2384 від 23.07.2024 року.
Представник також стверджує, що ОСОБА_1 утримує чотирьох дітей, повністю забезпечує всі їхні потреби, а з синами ОСОБА_2 від попереднього шлюбу у нього встановились тісні, теплі відносини.
ОСОБА_1 активно бере участь в їхньому житті, відвідує з ними лікарів, проходить профілактичні обстеження, дбає про їхнє здоров`я, возить на заняття по дзю-до, забезпечує відвідування навчальних екскурсій, відвідує батьківські збори, організовує правильне проведення вільного часу, грає у футбол, виховує і любить їх.
Наведене підтверджує відповіддю на адвокатський запит КП "Надвірнянський некомерційний центр первинної медичної допомоги" Надвірнянської м/ради від 05.08.2024 року за №204, де вказано, що діти: ОСОБА_6 та ОСОБА_5 задекларовані у лікаря даного центру та їх супроводжує під час його(лікаря) відвідування вітчим - ОСОБА_1 .
Як вбачається з довідки Надвірнянського ліцею №1 ім. В.М.Чорновола від 15.07.2024 року за №91 ОСОБА_6 є учнем 5-А класу даного ліцею. В його характеристиці з ліцею вказано, що мати та вітчим забезпечують високий рівень навчання та виховання дитини, постійно контактують з класним керівником, забезпечують відвідування навчальних екскурсій. ОСОБА_6 відвідує хореографічну студію «Арт-данс» в Івано-Франківську та є переможцем багатьох конкурсів, також він відвідує секції дзю-до в спортивному комплексі м. Надвірна.
ОСОБА_5 навчається в ВСП «Надвірнянський фаховий колледж НТУ» на денній формі навчання за спеціальністю 122 «Комп`ютерні науки», про що свідчить довідка №675 від 15.07.2024 року. В характеристиці ОСОБА_5 від 02.08.2024 року вказано, що стосовно навчання та виховання дитини з працівниками колледжу спілкуються мати та вітчим. ОСОБА_5 приймає активну участь в житті групи, виконував обов`язки старости.
Крім того, представник заявника зазначила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають постійний дохід, який забезпечує можливість утримувати чотирьох дітей належним чином. Відповідно до податкової декларації платника єдиного податку ФОП ОСОБА_2 дохід сім`ї від січня 2024 року по липень 2024 року включно складав 1356000 грн., що свідчить про наявність реальної можливості у заявника утримувати сім`ю.
Факт наявності власних дітей на утриманні, на думку представника заявника, доказуванню не підлягає, тому у ОСОБА_1 виникла необхідність встановити саме факт утримання дітей дружини від попереднього шлюбу.
Вважає, що немає іншої можливості підтвердити факт утримання дітей, оскільки чинним законодавством не передбачено позасудового порядку встановлення даного юридичного факту, відтак, він може бути встановлений виключно за рішенням суду, прийнятим в порядку непозовного цивільного судочинства.
Заслухавши пояснення представника заявника та представників заінтересованих осіб: ІНФОРМАЦІЯ_1 та Служби у справах дітей Надвірнянської м/ради - Попової Н.В., перевіривши матеріали справи, суд встановив наступне:
Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною першою статті 293 ЦПК України визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до пункту 5 частини другої цієї статті, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Перелік фактів, що мають юридичне значення та які встановлюються в судовому порядку, передбачений у статті 315 ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення (ч.2 ст.315 ЦПК України).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі №320/948/18 (провадження №14-567цс18) зроблено висновок, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов, а саме, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи за заявою фізичних осіб про встановлення фактів, якщо встановлення фактів не пов`язується із наступним вирішенням спору про право, і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
З точки зору закону, під спором про право в справах окремого провадження розуміється конфлікт інтересів заявника та хоча б однієї із заінтересованих осіб внаслідок заперечення такої особи проти задоволення заяви про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів або неоспорюваних прав, а також можливість виникнення, зміни або припинення прав та обов`язків у третіх осіб внаслідок задоволення відповідної заяви.
Процесуальний закон вимагає встановити наявність спору про право, а не припускати його можливість.
Такий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 16 січня 2018 року (справа №640/10329/16).
Судом з`ясовано, що встановлення факту перебування дітей на утриманні ОСОБА_1 має для нього юридичне значення, оскільки породжує виникнення прав та обов`язків, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зокрема, права на відстрочку від призову на військову службу на підставі пункту 3 статті 23 цього Закону, при цьому, на переконання суду, без фактичного набуття чітко визначених Сімейним кодексом України батьківських прав та обов`язків, тобто подальшого вирішення спору про право щодо утримання дітей особою, яка не має батьківських прав щодо них та у сім`ї якої така дитина виховується.
Відповідно до статті 15 СК України, сімейні обов`язки є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути перекладені на іншу особу.
Сімейні обов`язки особистого або майнового характеру є обов`язками конкретної особи (дружини, матері, батька тощо). Вони не можуть бути передані добровільно іншому за договором або перекладені на іншого за законом.
Таким чином, з настанням певних юридичних фактів, що підтверджуються певними актами, обсяг батьківських прав може обмежуватися або припинятися.
Відтак, підставою встановлення факту утримання неповнолітньої дитини особою, яка не має з нею кровного споріднення, є доведеність існування обставин, в силу яких обсяг прав матері та/або батька дитини обмежується або припиняється.
Судом перевірено, що заявник ОСОБА_1 є вітчимом двох малолітніх дітей своєї дружини ОСОБА_8 від першого шлюбу, а саме синів: ОСОБА_5 01.04.2008 року та ОСОБА_6 25.02.2014 року.
Вітчим - це чоловік (нерідний батько) рідної матері дитини, з яким мати й дитина постійно проживають однією сім`єю.
Вітчим має особливий правовий статус, що істотно відрізняється від статусу батька, усиновлювача, опікуна та піклувальника, характеризується мінімально необхідним набором прав та обов`язків щодо пасинка, падчерки.
Приписами статті 260 СК України регламентовано, що якщо мачуха, вітчим проживають однією сім`єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні.
Відповідно до частини першої статті 268 СК України, мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Виходячи із вказаного припису Закону, вітчим має обов`язок утримувати своїх падчерку та пасинка, прямо передбачений законом, лише за сукупності наступних обставин: 1) такі діти не мають матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер, або ж ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання; 2) вітчим може надавати матеріальну допомогу.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 вересня 2024 року у справі №201/5972/22 зазначала, що оскільки в СК України чітко встановлено, що сімейні права та обов`язки є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути передані іншій особі, можна констатувати, що в силу настання певних юридичних фактів (дій чи подій), які мають бути підтверджені виключно актами цивільного стану (свідоцтво про смерть) чи рішенням суду (про позбавлення батьківських прав, визнання недієздатним, померлим, безвісно відсутнім) та позбавляють особу користуватися батьківською правосуб`єктністю, такі права та обов`язки припиняються та не потребують додаткового підтвердження того, що один із батьків самостійно виконує їх.
Відтак, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що обставини в даній справі не підлягають з`ясуванню в порядку окремого провадження, оскільки з поданої заяви вбачається спір про право, який не може розглядатися в судовому порядку безвідносно до дій заінтересованих осіб щодо конкретних прав, свобод та інтересів заявника та дітей заінтересованої особи.
Крім того, представник заявника в судовому засіданні також підтвердила, що встановленння факту що на утриманні у ОСОБА_1 перебувають діти віком до 18-ти років необхідне йому ( ОСОБА_1 ) для реалізації прав та гарантій, передбачених З-нами України «Про військовий обов`язок і військову службу», »Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період».
А рішення суду про встановлення факту перебування дітей на утриманні військовозобов`язаного, відповідно до положень ст.315 ЦПК України є документом, що підтверджує право на відстрочку та прямо вимагається Порядком як документ, що подається разом з заявою про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
З огляду на зазначене, вбачається, що у справі, яка розглядається, наявний спір про право - зокрема, спір щодо участі вітчима у вихованні та утриманні дітей та/або ухилення від участі у вихованні та утриманні їхньої матері, а також щодо реалізації заявником права для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, який, на переконання суду, підлягає розгляду в порядку позовного провадження з обов`язковим залученням органу опіки та піклування (частини четверта, п`ята статті 19 СК України).
Ч.6 ст.294 ЦПК України визначено, що якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.257, 258, 259-260, 353 ЦПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи:ІНФОРМАЦІЯ_1 , Служба у справах дітей Надвірнянської міської ради, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали
складено 11.12.2024 року.
Суддя Грещук Р.П.
Суд | Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123741560 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
Грещук Р. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні