Справа № 366/3420/24
Провадження № 2-о/366/120/24
УХВАЛА
12.12.2024 с-ще Іванків
Іванківський районний суд Київської області у складі головуючого судді Слободян Н.П.,
присяжних Мурги О.П., Нестеренко Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Німченко Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Іванківського районного суду Київської області справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Іванківська селищна рада Київської області, про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки і призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі Заявник) звернувся в суд із заявою, у якій просить визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований і проживає за адресою: АДРЕСА_1 , встановити над ним опіку та призначити його опікуном Заявника.
У заяві Заявник просив призначити у справі судово-психіатричну експертизу для визначення стану психічного стану здоров`я ОСОБА_2 та здатності усвідомлювати ним своїх дій та керувати ними, проведення якої доручити спеціалістам Київського обласного спеціалізованого психіатрично-наркологічного медичного об`єднання (Київська область, смт Глеваха, вул. Вокзальна, 8).
19.11.2024 заява надійшла до суду.
22.11.2024 відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати в порядку окремого провадження та призначено до розгляду на 12.12.2024.
Заявник та її представник, адвокат Семак А.Я. у судове засідання не з`явились. Представник заявника подав до суду, у якій просив провести судове засідання без його участі та участі Заявниці, заяву про визнання особи недієздатною підтримав та просив призначити у справі судово-психіатричну експертизу.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явилась. Подала до суду клопотання про проведення судового засідання без її участі та просила прийняти рішення на розсуд суду.
Згідно з вимогами ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов, а саме, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Частиною 1 ст.104 ЦПК України, передбачено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідноп. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК Українипризначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Статтею 21 Закону України«Про психіатричнудопомогу» передбачено, що судово-психіатрична експертизав адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженніпризначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Згідно з п. 3,4 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого наказом МОЗ від 08.05.2018 року № 865, судово-психіатричну експертизу проводять державні спеціалізовані судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України та особи, які відповідають вимогам, передбаченимстаттею 10Закону України «Про судову експертизу».
Частиною 3 ст. 103 ЦПК України визначено, що при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд.
Заявник просить доручити проведення судово-психіатричної експертизи експертам Київського обласного спеціалізованого психіатрично-наркологічного медичного об`єднання, що не заперечується заінтересованою особою.
При цьому, судом встановлено, що експертна установа, у якій Заявник просить провести експертизу, у відповідності до відкритих джерел інформації має іншу назву від тієї, що зазначена Заявником, а саме Комунальне некомерційне підприємство Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» (Київська область, смт Глеваха, вул. Вокзальна, 8).
Заявник долучила до заяви копії документів ОСОБА_2 , які підтверджують стан його здоров`я, що свідчить про перебування такої документації у розпорядженні Заявника. Для проведення експертизи експертам слід надати для дослідження оригінали наявної у Заявника медичної документації ОСОБА_2 , про що слід зобов`язати Заявника.
Відповідно до ч. 4 ст. 103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Суд, при призначені судово-психіатричної експертизи враховує п.п. 3,4 Постанови Верховного Суду від 28.03.1972 № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», що даними про психічну хворобу можуть бути довідки про стан здоров`я, виписка з історії хвороби, інші документи, видані лікувально-профілактичними закладами. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:
чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу?
чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними?
Суд також враховує положення ч.1ст. 39 Цивільного кодексу України, якими передбачено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
При призначенні експертизи суд враховує обов`язковість її призначення у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК Українита доводи Заявника, який стверджує що ОСОБА_2 в повній мірі не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує постійного контролю та цілодобової допомоги. Згідно з наданою копією довідки до акта огляду МСЕК, ОСОБА_2 має І групу інвалідності з підгрупою «А» з дитинства з 2021 року. За висновком комісії він потребує стороннього догляду.
Такі обставини свідчать про можливість підстав для визнання особи недієздатною та призначення їй опікуна, однак, на цьому етапі розгляду справи для підтвердження цих обставин у відповідності до наведених вище вимог закону, у суду виникає необхідність у проведенні психіатричної експертизи.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Згідно з ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я.
Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Відповідно до п. 9 ч. 1ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Керуючись ст. ст. 103-105, 252, 253, 259, 260, 261 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Призначити у справі судово-психіатричну експертизу, на вирішення експертів поставити наступні питання:
- чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на хронічну стійку психічну хворобу чи розлад (якщо так, то яку саме)?
- чи розуміє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 значення своїх дій та чи може керувати ними?
Проведення експертизи доручити експертам Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» (Київська область, смт Глеваха, вул. Вокзальна,8), попередивши їх про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384-385 КК України.
В розпорядження експертам надати матеріали цивільної справи № 366/3420/24.
Зобов`язати ОСОБА_1 надати експертам Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» всю наявну в нього медичну документацію на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Копію цієї ухвали направити для виконання до Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об`єднання» (Київськаобласть,смт Глеваха,вул.Вокзальна,8) та заявнику ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ).
Провадження у справі зупинити до закінчення проведення судової експертизи.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Головуюча суддя Н.П. Слободян
Присяжні: О.П. Мурга
Н.М. Нестеренко
Суд | Іванківський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123741848 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Іванківський районний суд Київської області
Слободян Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні