Справа № 527/3048/24
провадження 2/527/989/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2024 року м.Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Свістєльнік Ю.М.,
при секретареві судового засідання Бородіної Д.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Глобине в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , який подано представником позивача адвокатом Левицьким Вячеславом Ігоровичем до Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа: Градизька державна нотаріальна контора Полтавської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом,-
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до Глобинського районного суду Полтавської області з позовом до відповідача про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом.
В обґрунтування вказаного позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, та земельна ділянка. На випадок своєї смерті ОСОБА_2 залишила заповіт від 11.07.2018 року, яким остання заповіла всі свої права та обов`язки, які належали їй на момент складання заповіту, все своє майно, де б воно не знаходилося та з чого б воно не складалося своєму синові ОСОБА_1 . З метою оформлення спадкових прав позивач вчасно звернувся до Градизької державної нотаріальної контори та оформив частину спадкових прав, а саме житловий будинок. У подальшому позивач подав до Градизької державної нотаріальної контори Полтавської області рішення Глобинського районного суду від 23.05.2012 року ухваленого у справі №1604/1137/2012, відповідно до якого за ОСОБА_2 , в порядку спадкування за законом, після смерті її чоловіка та відповідно батька позивача ОСОБА_3 визнано право на земельну частку (пай) площею 3,97 умовних кадастрових гектарів, що розташована на території Градизької селищної ради Глобинського (на даний час Кременчуцького) району Полтавської області та належала останньому на підставі сертифікату серії ПЛ № 0190338 від 10.01.1997 року. Однак, 10.10.2024 року нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, про що винесено постанову. Підставами для відмови у видачі свідоцтва нотаріусом вказано на те, що позивач не надав правовстановлюючого документу на земельну ділянку. Як з`ясувалося після ухвалення судом вищевказаного рішення, спадкодавець ОСОБА_2 замовила землевпорядній організації виготовлення технічної документації з встановлення (відновлення) меж в натурі (на місцевості), але після її виготовлення ОСОБА_2 не звернулася до відповідного органу (на той час Глобинська районна державна адміністрація) для її затвердження з передачею у власність і подальшою реєстрацією права власності. Як наслідок, на сьогоднішній день право власності на земельну ділянку не оформлено та залишилось на стадії права на земельну ділянку.
На підставі викладеного представник позивача прохав суд визнати за позивачем в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його матері ОСОБА_2 , право на земельну частку (пай) площею 3,97 умовних кадастрових гектарів.
У підготовче судове засідання позивач та його представник не з`явилися, представник позивача направив до суду клопотання в якому прохав проводити розгляд справи за відсутності позивача та його представника.
Представник відповідача в підготовчесудове засіданняне з`явився,подав досуду заяву,в якійпросив проводитирозгляд справиза йоговідсутності, заперечення щодо задоволення позову відсутні.
Представник третої особи в підготовчесудове засіданняне з`явилася,подала досуду заяву,в якійпросила проводитирозгляд справиза їївідсутності, проти задоволення позову не заперечує.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 ЦПК України підготовче судове засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 цього розділу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст.206ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого виконавчим комітетом Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області, актовий запис №8 (а.с. 14).
Згідно рашення Глобинського районного суду Полтавської області по справі №1604/1137/2012 від 23 травня 2012 року визнано за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після померлого ОСОБА_3 право власності на земельну частку (пай) площею 3,97 умовних кадастрових одиниць, що розташована на території Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області та належала останньому на підставі сертифікату серії ПЛ № 0190338 від 10.01.1997 року (а.с. 8).
Як вбачається з витягу з Державного земельного кадастру № НВ 5306331342017 від 13.09.2017 року, за заявою ОСОБА_2 сформовано земельну ділянку площею 3,4800 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із присвоєнням кадастрового номеру 5320655400:00:007:0054 (а.с. 9-11).
За життя ОСОБА_2 склала заповіт посвідчений державним нотаріусом Градизької нотаріальної контори Глобинського району Полтавської області Захаровою О.Д. та зареєстрований в реєстрі за №990, яким всі свої права та обов`язки, які належали їй на момент складання заповіту, а також все своє майно де б воно не знаходилося та з чого воно б не складалося заповіла сину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с 12).
ОСОБА_2 звернувся до державного нотаріуса Градизької державної нотаріальної контори Кременчуцького району Полтавської області Захарової О.Д. із заявою про видачу на його ім`я свідоцтва про право на спадщину за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 3,4800 га, що розташована на території Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області. Постановою від 10 жовтня 2024 року державний нотаріус відмовила у вчиненні нотаріальної дії, оскільки позивач не подав правовстановлюючі документи на земельну ділянку площею 3,4800 гектарів, що розташована на території Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області (а.с. 16).
Згідно дослідженої в судовому засіданні спадкової справи № 133/2021, заведеної після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заяву про прийняття спадщини подав ОСОБА_1 , який є спадкоємцем за заповітом. Інші спадкоємці за законом та за заповітом відсутні. Спадкоємців, які б мали право на обов`язкову частку в спадщині, немає. Спадщина відумерлою не визнана. Нотаріусом визначено коло спадкоємців та встановлено, що єдиним спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину, є ОСОБА_1 (позивач), на ім`я якого видавалося свідоцтво про право на спадщину за заповітом (а.с.38-48).
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 5 статті 1268 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власностіта іншіречові правана нерухоміречі,обтяження цихправ,їх виникнення,перехід іприпинення підлягаютьдержавній реєстрації.
Згідно ч.1 ст.317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Як зазначено в п.1,3 ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Згідност. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя на передбачених законом підставах набула право власності на земельну ділянку. Позивач є спадкоємцем зазначеного майна за заповітом.
Таким чином, на підставі викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 3-15, 76, 82, 206, 211, 247, 258, 259, 263, 265, 268, 273 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 , який подано представником позивача адвокатом Левицьким Вячеславом Ігоровичем до Градизької селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа: Градизька державна нотаріальна контора Полтавської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , рнокпп: НОМЕР_2 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його матері ОСОБА_2 , право на земельну частку (пай) площею 3,97 умовних кадастрових гектарів, що розташована на території Градизької селищної ради Глобинського (на даний час Кременчуцького) району Полтавської області, успадковане нею після ОСОБА_3 на підставі рішення Глобинського районного суду від 23 травня 2012 року ухваленого у справі №1604/1137/2012, але не оформленого належним чином.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_2 ).
Представник позивача: ОСОБА_4 (адреса: АДРЕСА_2 )
Відповідач: Градизька селищна рада Кременчуцького району Полтавської області (адреса: Полтавська область, Кременчуцький район, см.т Градизьк, вул. Київська, 51, код ЄДРПОУ 21063176)
Третя особа: Градизька державна нотаріальна контора Кременчуцького району Полтавської області (адреса: Полтавська область, Кременчуцький район, смт. Градизьк, вул. Українська, 43/8).
Суддя Ю. М. Свістєльнік
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123742372 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Свістєльнік Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні