29.11.2024
Справа № 644/2975/24
н/п 2/644/2021/2
РІШЕННЯ
іменем України
29 листопада 2024 року м. Харків
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Сітало А.К.,
за участю:
секретаря Трач М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Орджонікідзевського районного суду м. Харкова цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області про визнання права власності,
в с т а н о в и в:
Представник позивачів адвокат Шевченко Л.О., яка діє в інтересах позивачів, подала до суду вказаний позов та просила визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , за кожним з них, право власності на частину будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який має загальну площу 54,6 кв.м., житлову 17,0 кв.м.
Позов обґрунтований тим, що позивачі 15 грудня 2004 року на підставі договору дарування отримали у власність в рівних частках вказаний житловий будинок. Договір дарування посвідчений державним нотаріусом Дворічанської державної нотаріальної контори та зареєстрований в реєстрі за №2394. Відповідно до наявного у позивачів реєстраційного посвідчення КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації» від 13 січня 2005 року, житловий будинок АДРЕСА_1 зареєстрований за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в рівних частинах на праві спільної часткової форми власності на підставі договору дарування житлового будинку, посвідченого Дворічанською держнотконторою 15.12.2004 року за №2394, записано в реєстрову книгу №7д за реєстровим №472.
Відповідно до технічного паспорту, будинок за адресою: АДРЕСА_1 має загальну площу 54.6 кв.м, житлову площу 17.0 кв.м та складається з однієї житлової кімнати, кухні, кладової, сінів та веранди-кухні.
У листопаді 2022 року позивачі вимушені були переміститись з селища Дворічна Куп`янського району Харківської області до с. Копили Полтавського району Полтавської області та на теперішній час є внутрішньо переміщеними особами.
ОСОБА_3 відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами) з 24.02.2022 р. по 11.09.2022 р. було в окупації, а з 11.09.2022 р. відноситься до територій активних бойових дій.
Позивачам стало відомо, що внаслідок воєнних дій їх будинок був пошкоджений, про що 26.03.2024 р. було подано Повідомлення про пошкоджене майно через застосунок «Дія».
Також, за загальновідомою інформацією на теперішній час у селищі Дворічна внаслідок бойових дій майже не залишилось вцілілих будинків, більшість будинків пошкоджені. Однак, оцінити точний характер та обсяг наявних пошкоджень будинку на теперішній час не вбачається можливим з огляду відсутності у позивачів спеціальних знань, а також беручи до уваги безпекову ситуацію, що має місце у селищі Дворічна Харківської області.
23 лютого 2023 року Верховною Радою України прийнятий Закон України № 2923-ІХ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Зазначений закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна. У зв`язку з пошкодженням житла, позивачі планують подати заяву на отримання компенсації до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381 «Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації», з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення». Постановами Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 та від 30.05.2023 №600 затверджені відповідні порядки, якими деталізовані та впроваджуються механізми, визначені положеннями закону про компенсацію. Однією з обов`язкових умов отримання компенсації за пошкоджене житло згідно цих положень є наявність відомостей про пошкоджений об`єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Для отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна отримувачу компенсації необхідно провести дії щодо державної реєстрації припинення такого права відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Будучи потенційними отримувачами компенсації для відновлення свого будинку, пошкодженого внаслідок бойових дій, та виконуючи встановлені нормативно-правовими актами умови для отримання компенсації, позивачі 26.01.2024 року звернулись із заявою до державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з питань реєстрації Полтавської області. Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.
У зв`язку з формуванням запиту до Дворічанського БТІ, 30 січня 2024 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Міщенко Т.О. було прийнято рішення про зупинення розгляду заяви №71347544 та зазначено, що документи (відомості), які не подано заявником, мають бути подані ним державному реєстратору протягом 30 робочих днів з дня отримання цього рішення. Позивачі зазначають, що у них наявні оригінал Договору дарування від 15.12.2004 р. №2394 та технічний паспорт на будинок, але на підтвердження права власності позивачі не можуть отримати відповідну інформацію на даний об`єкт нерухомого майна з Дворічанського бюро технічної інвентаризації, так як згідно довідки Дворічанської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області №933 від 01.09.2023 року під час бойових дій знищено документи архівного відділу та пошкоджено будівлю, де знаходилося КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації» разом з архівними даними. З огляду на вищезазначене, рішенням від 21.03.2024 року №72190390 позивачам було відмовлено в проведенні реєстраційних дій стосовно реєстрації права власності на їх будинок.
Зазначене рішення унеможливлює отримання в майбутньому позивачами компенсації для відновлення свого будинку, а також позбавляє іншим чином можливості розпоряджатися своїм майном.
Відомості про об`єкт нерухомого майна спірний житловий будинок в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна - відсутні, що підтверджується Інформаційною довідкою з цих реєстрів щодо об`єкта нерухомого майна №374657416 від 17.04.2024 року.
Згідно ст. 41 Конституції України та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм правом та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Відповідно ст. 10 Загальної декларації прав людини визначено, що кожна людина має право володіти майном як одноособово, так і разом з іншими. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого майна. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом (ч. 2 ст. 41 Конституції України).
Позивачами у спорі про визнання права власності є співвласники - особи, які мають право власності на майно (тобто вже стали його власником, а не намагаються ними стати через пред`явлення позову).
Рішення державного реєстратора від 21.03.2024 року №72190390 про відмову в проведенні реєстраційних дій унеможливлює отримання в майбутньому позивачами компенсації для відновлення свого будинку, а також позбавляє іншим чином можливості розпоряджатися своїм майном. В інший спосіб визнати право власності на будинок і зареєструвати його в Державному реєстрі речових прав, позивачі не можуть.
Ухвалою суду від 31 травня 2024 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 01 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Позивачі та представник позивачів адвокат Шевченко Л.О. подали до суду заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.
Від представника відповідача начальника Дворічанської селищної військової адміністрації надійшла заява про визнання позовних вимог та розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Відповідно до ч. 4ст. 200 ЦПК Українипри визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. ст.206,207 цьогоКодексу. Згідно з ч. 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Перевіривши матеріалисправи,всебічно іповно з`ясувавшивсі фактичніобставини,на якихґрунтуються позовнівимоги,об`єктивнооцінивши докази,які маютьюридичне значеннядля розглядусправи івирішення спорупо суті,суд прийшовдо висновкупро задоволенняпозовних вимог занаступних підстав.
Позивачам на підставі договору дарування на праві власності належить по частині будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який має загальну площу 54,6 кв.м., житлову 17,0 кв.м.
Договір дарування посвідчений державним нотаріусом Дворічанської державної нотаріальної контори та зареєстрований в реєстрі за №2394.
Відповідно до реєстраційного посвідчення КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації» від 13 січня 2005 року, житловий будинок АДРЕСА_1 , зареєстрований за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в рівних долях на праві спільної часткової форми власності на підставі договору дарування житлового будинку, посвідченого Дворічанською держнотконторою 15.12.2004 року за №2394, записано в реєстрову книгу №7д за реєстровим №472.
Відповідно до технічного паспорту, будинок за адресою: АДРЕСА_1 має загальну площу 54.6 кв.м, житлову площу 17.0 кв.м та складається з однієї житлової кімнати, кухні, кладової, сінів та веранди-кухні.
У листопаді 2022 року позивачі вимушені були переміститись з селища Дворічна Куп`янського району Харківської області до с. Копили Полтавського району Полтавської області та на теперішній час є внутрішньо переміщеними особами, що підтверджується відповідними довідками.
ОСОБА_3 відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (із змінами) з 24.02.2022 р. по 11.09.2022 р. було в окупації, а з 11.09.2022 р. відноситься до територій активних бойових дій.
Позивачам стало відомо, що внаслідок воєнних дій їх будинок був пошкоджений: дах осколками, вибиті вікна, двері, побитий ґанок, обвалилася стеля тощо, про що 26.03.2024 р. було подано Повідомлення про пошкоджене майно через застосунок «Дія». Також, за загальновідомою інформацією на теперішній час у селищі Дворічна внаслідок бойових дій майже не залишилось вцілілих будинків, більшість будинків пошкоджені. Оцінити точний характер та обсяг наявних пошкоджень будинку на теперішній час не вбачається можливим з огляду на відсутність у позивачів спеціальних знань, а також безпекову ситуацію, що має місце у селищі Дворічна Харківської області.
23 лютого 2023 року Верховною Радою України прийнятий Закон України № 2923-ІХ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Зазначений закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна. У зв`язку з пошкодженням житла, позивачі планують подати заяву на отримання компенсації до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381 «Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації», з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення».
Постановами Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 та від 30.05.2023 №600 затверджені відповідні порядки, якими деталізовані та впроваджуються механізми, визначені положеннями закону про компенсацію. Однією з обов`язкових умов отримання компенсації за пошкоджене житло згідно цих положень є наявність відомостей про пошкоджений об`єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Для отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна отримувачу компенсації необхідно провести дії щодо державної реєстрації припинення такого права відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Будучи потенційними отримувачами компенсації для відновлення свого будинку, пошкодженого внаслідок бойових дій, та виконуючи встановлені нормативно-правовими актами умови для отримання компенсації, позивачі 26.01.2024 року звернулись із заявою до державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з питань реєстрації Полтавської області.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.
У зв`язку з формуванням запиту до Дворічанського БТІ, 30 січня 2024 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Міщенко Т.О. було прийнято рішення про зупинення розгляду заяви №71347544 та зазначено, що документи (відомості), які не подано заявником, мають бути подані ним державному реєстратору протягом 30 робочих днів з дня отримання цього рішення.
У позивачів наявні оригінали Договору дарування від 15.12.2004 р. №2394 та технічного паспорту на будинок, але на підтвердження права власності позивачі не можуть отримати відповідну інформацію на даний об`єкт нерухомого майна з Дворічанського бюро технічної інвентаризації, так як згідно довідки Дворічанської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області №933 від 01.09.2023 року, під час бойових дій знищено документи архівного відділу та пошкоджено будівлю, де знаходилося КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації» разом з архівними даними.
Рішенням від 21.03.2024 року №72190390 позивачам було відмовлено в проведенні реєстраційних дій стосовно реєстрації права власності на їх будинок. Зазначене рішення унеможливлює отримання в майбутньому позивачами компенсації для відновлення свого будинку, а також позбавляє іншим чином можливості розпоряджатися своїм майном.
Відомості про об`єкт нерухомого майна спірний житловий будинок в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна - відсутні, що підтверджується Інформаційною довідкою з цих реєстрів щодо об`єкта нерухомого майна №374657416 від 17.04.2024 року.
Згідно ст. 41 Конституції України та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм правом та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Відповідно ст. 10 Загальної декларації прав людини визначено, що кожна людина має право володіти майном як одноособово, так і разом з іншими. Ніхто не може бути безпідставно позбавлений свого майна. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом (ч. 2 ст. 41 Конституції України).
Відповідно до ч.1 ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Власникові належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном (ч.1 ст. 317 ЦК України). Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд (ч. 1 ст. 319 ЦК України). Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання (ч. 1 ст. 15 ЦК України).
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема визнання права (п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України).
З урахуванням положень частини першої статті 15 та статті 392 ЦК України власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За правилами статті 392 ЦК України позов про визнання права власності може бути пред`явлено, по-перше, якщо особа є власником майна, але її право оспорюється або не визнається іншою особою, по-друге, якщо особа втратила документ, який засвідчує його право власності.
Позивачами у спорі про визнання права власності є співвласники - особи, які мають право власності на майно (тобто вже стали його власником, а не намагаються ними стати через пред`явлення позову).
Згідно роз`яснень наведених у пункті 37 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», з урахуванням положень частини першої статті 15 та статті 392 ЦК власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Виходячи зі змісту наведених норм права, потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється, а не в тому разі, коли цими особами не виконується відповідне рішення суду, ухвалене раніше.
У частині 1 статті 321 ЦК України закріплено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Позивачі є співвласниками спірного будинку, однак на теперішній час їх право власності на цей будинок не визнається органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та позивачі не можуть здійснити у державного реєстратора прав на нерухоме майно державну реєстрацію права власності, що позбавляє позивачів можливості розпорядитись своєю власністю на власний розсуд або отримати компенсацію за пошкоджене/знищене внаслідок бойових дій майно.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» № 2923, є фізичні особи - громадяни України - власники пошкоджених/знищених об`єктів нерухомого майна. Реєстр пошкодженого та знищеного майна забезпечує створення, збирання, накопичення, обробку, зберігання, захист та облік, крім іншого, і таких відомостей (документів): документи та/або відомості про підтвердження права власності на пошкоджене чи знищене майно. Механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» визначений Порядком надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381. Згідно з пунктом 6 вищевказаного Порядку, компенсація надається за умови, що відомості про право власності на пошкоджений об`єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У пункті 13 цього ж Порядку закріплено, що для отримання компенсації необхідно з урахуванням пункту 13-1 цього Порядку, серед іншого, переконатися, що пошкоджений об`єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме.
Отже, для отримання компенсації за пошкоджений об`єкт нерухомості необхідно внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що позивачі не можуть зробити будь-яким іншим способом, крім звернення до суду з даним позовом у порядку, визначеному статтею 392 ЦК України.
У зв`язку з викладеним позивачі звернулась до суду з даним позовом.
Стаття 392 ЦК України не породжує, а підтверджує наявне в позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності. Отже, рішення державного реєстратора від 21.03.2024 року №72190390 про відмову в проведені реєстраційних дій унеможливлює отримання в майбутньому позивачами компенсації для відновлення свого будинку, а також позбавляє іншим чином можливості розпоряджатися своїм майном.
У постанові від 19.05.2020 у справі №916/1608/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що вирішуючи спір про визнання права власності на підставістатті 392 цього Кодексу, слід враховувати, що за змістом вказаної норми права судове рішення не породжує права власності, а лише підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює його. Отже, передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності у судовому порядку є наявність підтвердженого належними доказами як права власності на майно, яке оспорюється або не визнається іншою особою, так і порушення (невизнання або оспорювання) цього права на спірне майно. Позивачем у такому позові може бути суб`єкт, який вважає себе власником певного майна, однак не може належним чином реалізувати свої правомочності у зв`язку із наявністю щодо цього права сумнівів з боку третіх осіб чи необхідністю одержати правовстановлюючі документи. Однією з підстав державної реєстрації права власності на нерухоме майно є рішення суду, яке набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно (пункт 9 частини першоїстатті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»). Якщо право власності на спірне нерухоме майно зареєстроване за іншою особою, то належному способу захисту права відповідає вимога про витребування від (стягнення з) цієї особи нерухомого майна. Задоволення віндикаційного позову, тобто рішення суду про витребування нерухомого майна з чужого незаконного володіння, є підставою для внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; такий запис вноситься виключно у разі, якщо право власності на нерухоме майно зареєстроване саме за відповідачем, а не за іншою особою.
У вищевказаній справі Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що правило за аналогією закону (а саме,статті 392 ЦК України) має застосовуватися не тільки у випадках, коли власник втратив документ, який засвідчує його право власності, а й у випадках, коли наявні в нього документи не дають змоги беззаперечно підтвердити своє право власності на нерухоме майно, але лише за умови, що право на майно не зареєстроване за іншою особою.
У даній справі не було встановлено обставин, які б свідчили про наявність реєстрації права власності на спірне майно за будь-якою іншою особою.
При цьому у позивачів наявний оригінал договору дарування спірного нерухомого майна зареєстрований у встановленому на час виникнення права власності порядку, але з причин, які зазначені вище, ці документи не надають змоги позивачам беззаперечно підтвердити своє право власності на нерухоме майно, наслідком чого має бути державна реєстрація такого права.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, оскільки під час розгляду справи були підтверджені обставини, на які позивачі посилаються як на підставу свого позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,4,5,10,13,258,259,263-265 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Дворічанської селищної ради Куп`янського району Харківської області про визнання права власності задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 ) право власності на частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який має загальну площу 54,6 кв.м., житлову 17,0 кв.м.
Визнати за ОСОБА_2 ( РНОКПП НОМЕР_2 ) право власності на частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який має загальну площу 54,6 кв.м., житлову 17,0 кв.м.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду.
Повний текст судового рішення складено 10.12.2024 року.
Суддя: А. К. Сітало
Суд | Орджонікідзевський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123743255 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м.Харкова
Сітало А. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні