Справа № 991/13759/24
Провадження 2-а/991/26/24
У Х В А Л А
12 грудня 2024 року м.Київ
Вищий антикорупційний суд у складі:
судді-доповідача Мойсака С.М.,
суддів Михайленко В.В., Хамзіна Т.Р.,
розглянувши матеріали за позовом Міністерства юстиції України, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, ідентифікаційний код юридичної особи: 00015622до
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , остання відома адреса: АДРЕСА_1 , громадянин України, має громадянство російської федерації, РНОКПП НОМЕР_1 , ІПН рф НОМЕР_2 ,
про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини 1 статті 4 Закону України «Про санкції»,
В С Т А Н О В И В:
10.12.2024 до Вищого антикорупційного суду надійшла позовна заява Міністерства юстиції України до ОСОБА_1 про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», та стягнення активів у дохід держави.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали на відповідність вимогам ст. 171 та ст. 283-1 КАС України, Суд вважає за необхідне відкрити провадження в адміністративній справі з огляду на таке.
За змістом абз. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про санкції» заява щодо застосування санкції, передбаченої п. 1- 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, подається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, до суду в порядку, визначеному ст. 5-1 цього Закону.
Пунктом 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 02.07.2014 року за № 228, визначено, що таким центральним органом виконавчої влади є Міністерство юстиції України. Саме Міністерство юстиції України уповноважено звертатися до суду з позовами та брати участь у справах про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції» (пп. 54-3 п. 4 названого Положення).
Вказане свідчить про те, що Міністерство юстиції України має адміністративну процесуальну дієздатність. При цьому матеріали позовної заяви містять документи на підтвердження повноважень особи, якою підписана позовна заява.
Крім цього Судом встановлено, що Міністерством юстиції України дотримано вимоги до форми та змісту позовної заяви, визначені ст.160, 161, 283-1 КАС України. Позовна заява містить всі необхідні елементи, встановлені для позовів, які пред`являються у порядку адміністративного судочинства. До неї долучено необхідні документи, що додаються до позовної заяви.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 КАС України Вищому антикорупційному суду підсудні справи про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції». Судом, уповноваженим вирішувати адміністративні справи щодо застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», як суд першої інстанції, є Вищий антикорупційний суд (ч. 5 ст. 22 КАС України). До Вищого антикорупційного суду подається відповідна позовна заява, яка вирішується колегією у складі трьох суддів (ч. 1, 4 ст. 283-1 КАС України).
Вищевикладені законодавчі положення свідчать про те, що позивачем при зверненні до Вищого антикорупційного суду із позовною заявою про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», дотримано правила підсудності. Таку позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За змістом ч. 7 ст. 122, ч. 1 ст. 283-1 КАС України позовна заява про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», подається до Вищого антикорупційного суду протягом строку дії правового режиму воєнного стану.
24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, указом Президента України № 64/2022, затвердженим Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, на території України введено воєнний стан. Наразі воєнний стан указом Президента України № 740/2024, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 4024-IX від 29.10.2024, продовжено з 05 год 30 хв 10.11.2024 строком на 90 діб, тобто до 08.02.2025. Таким чином на момент вирішення питання про відкриття провадження за позовом Міністерства юстиції України на території України діє воєнний стан.
Вказане свідчить про те, що Міністерство юстиції України позовну заяву до Вищого антикорупційного суду подано у строк установлений законом.
При вирішенні питання про відкриття провадження Суд у відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 171 КАС України має з`ясувати чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України.
Підстави для залишення позовної заяви без руху або її повернення позивачеві визначені ст. 169 КАС України. Статтею 170 КАС України унормовано випадки, які зобов`язують суд відмовити у відкритті провадження у справі.
Перевіривши позовну заяву, колегією суддів підстав для її залишення без руху, повернення позивачеві чи відмови у відкритті провадження у справі, не встановлено.
За таких обставин, Суд вважає достатніми підстави для відкриття провадження у справі за позовом Міністерства юстиції України до ОСОБА_1 про застосування санкції, передбаченої п.1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», та стягнення активів у дохід держави.
У позовній заяві позивач зазначає третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача а саме: ТОВ «Транс Ойл 1», ПП «ЮГ Ойл», ТОВ «ІВАНІВСЬКЕ РАЙОННЕ МІЖГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО ПО ЕЛЕКТРИФІКАЦІЇ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «АГРОПРОМЕНЕРГО». Крім цього позивач зазначає про третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - АРМА). Водночас клопотання про залучення цих юридичних осіб до участі у справі, як це передбачено ч. 2 ст. 49 КАС України, позивач не заявляє.
Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (ч. 5 ст. 49 КАС України).
Зважаючи на те, що серед корпоративних прав ОСОБА_1 , які Міністерство юстиції України просить стягнути у дохід держави - 100% частки в статутному капіталі ТОВ «Транс Ойл 1», 100% частки в статутному капіталі ПП «ЮГ Ойл» та 50% частки в статутному капіталі ТОВ «ІВАНІВСЬКЕ РАЙОННЕ МІЖГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО ПО ЕЛЕКТРИФІКАЦІЇ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «АГРОПРОМЕНЕРГО», Суд переконаний, що рішення у справі може вплинути на права та обов`язки названих юридичних осіб. У зв`язку з викладеним Суд вважає за необхідне залучити їх до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Щодо залучення АРМА у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Суд зазначає таке.
З матеріалів позовної заяви колегією суддів встановлено, що частина майна, стягнення якого в дохід держави є позовною вимогою Міністерства юстиції України, перебуває на теперішній час в управлінні АРМА. Разом з цим АРМА діє щодо управління такими активами, як один із органів державної влади, не переслідуючи приватних інтересів. Отже, передача активів від одного органу державної влади до іншого не впливає на права та інтереси окремо взятого державного органу, а лише на реалізацію закріплених владних повноважень. Тому залучення АРМА у цій справі є недоцільним у контексті положення ст. 49 КАС України.
Відповідно до ч. 1- 3 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
За правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності, а також будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті (ч. 1, 2 ст. 257 КАС України).
Позовна заява про застосування санкції підлягає розгляду протягом 30 днів з дня надходження позовної заяви до суду з повідомленням про дату, час та місце судового засідання позивача, відповідача, інших учасників справи та їх представників. Отже, в такій справі пріоритетом є її швидке вирішення. Вона не відноситься до категорій справ, що не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
А тому, суд розглядатиме цю справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, з урахуванням особливостей, визначених статтею 283-1 КАС України.
Керуючись статтями 12, 49, 171, 243, 248, 268-270, 283-1 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
1.Прийняти до розгляду позовну заяву і відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Міністерства юстиції України, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, ідентифікаційний код юридичної особи: 00015622до
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , остання відома адреса: АДРЕСА_1 , громадянин України, має громадянство російської федерації, РНОКПП НОМЕР_1 , ІПН рф НОМЕР_2 ,
про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини 1 статті 4 Закону України «Про санкції»,
2.Розгляд справи здійснювати колегією суддів Вищого антикорупційного суду у складі: судді-доповідача Мойсака С.М., суддів Михайленко В.В., Хамзіна Т.Р. за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, з урахуванням особливостей, визначених статтею 283-1 КАС України.
3.Призначити судовий розгляд справи на 14 січня 2025 року о 08 годині 00 хвилин у залі судових засідань Вищого антикорупційного суду за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 42А.
4.Залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
ТОВ «Транс Ойл 1», Код згідно з ЄДРПОУ: 36922727, адреса: 74800 Херсонська область місто Каховка вулиця Промислова будинок 4А,
ПП «ЮГ Ойл», Код згідно з ЄДРПОУ: 37586166, адреса: Запорізька область місто Мелітополь проспект Богдана Хмельницького будинок 19,
ТОВ «ІВАНІВСЬКЕ РАЙОННЕ МІЖГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО ПО ЕЛЕКТРИФІКАЦІЇ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА «АГРОПРОМЕНЕРГО», Код згідно з ЄДРПОУ: 05525919, адреса: Херсонська область селище міського типу Іванівка вулиця Енгельса будинок 4А.
5.Негайно повідомити про дату, час та місце судового засідання позивача, відповідача (особи, щодо якої ставиться питання про застосування санкції) та третіх осіб в порядку, передбаченому ст. 268 КАС України.
6.Ухвалу про відкриття провадження у справі оприлюднити на веб-порталі судової влади України.
7.Роз`яснити учасникам справи, що у відповідності до статті 268 та статті 283-1 КАС України учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду. Неприбуття в судове засідання учасника справи та його представника, належним чином повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи в суді першої інстанції та не може бути підставою для зупинення строків її розгляду, відкладення засідання на інший час чи дату або оголошення перерви в судовому засіданні. У п`ятиденний строк з дня одержання позовної заяви особа, щодо якої ставиться питання про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції», має право подати відзив на позовну заяву.
8.Повідомити учасників справи, що вони можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі Вищого антикорупційного суду: https://hcac.court.gov.ua.
9.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Сергій МОЙСАК
Судді Віра МИХАЙЛЕНКО
Тимур ХАМЗІН
Суд | Вищий антикорупційний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2024 |
Оприлюднено | 16.12.2024 |
Номер документу | 123744993 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо застосування санкцій у порядку антикорупційного законодавства |
Адміністративне
Вищий антикорупційний суд
Мойсак С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні