Рішення
від 13.12.2024 по справі 173/3263/24
ВЕРХНЬОДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 173/3263/24

Провадження №2/173/1094/2024

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

13 грудня 2024 року м. Верхньодніпровськ

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Кожевник О.А.,

за участю секретаря судового засідання Демяненко С.І.,

розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , представник позивача адвокат Стрельник Наталія Миколаївна, до Верхівцевської міської ради, адреса: Дніпропетровська область, м. Верхівцеве, вул. Центральна, буд. 75, ЄДРПОУ: 35950156, третя особа: Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкова Ірина Володимирівна, адреса: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, вул. Менделєєва, буд. 60/2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

16.10.2024 року до суду звернулася представник позивача адвокат Стрельник Н.М. з позовною заявою в інтересах позивачки ОСОБА_1 до Верхівцевської міської ради, третя особа: Приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкова Ірина Володимирівна про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

17.10.2024 року ухвалою судді Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області відкрите провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні на 13.12.2024 року.

Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось відповідно до положень ст. 247 ЦПК України.

Згідно з заявлених позовних вимог позивач просить визначити їй додатковий строк достатній для прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на наступне: ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка не є родичкою позивачки. Після її смерті відкрилась спадщина до складу якої входить житловий будинок АДРЕСА_1 який належить померлій на підставі рішення суду (провадження 2/173/34/21, справа 173/1656/20 виданого 17.02.2021 Верхньодніпровським районним судом Дніпропетровської області). Право власності на житловий будинок зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13.07.2021, номер запису про право власності 43004678, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2409663112210. ОСОБА_2 за життя склала заповіт на ім`я позивачки у зв`язку з чим остання звернулась до Приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової І.В. з заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . На підставі зазначеної заяви приватним нотаріусом заведена спадкова справа № 70/2024 та надано Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із пропуском позивачкою шестимісячного строку для прийняття спадщини. Причину несвоєчасного звернення до нотаріальної контори ОСОБА_1 пояснила тим, що у зв`язку з повномасштабним вторгненням РФ на територію України вона перебувала у постійному напруженні, через що у неї погіршився стан здоров`я та згодом діагностували базальноклітинний рак лівого крила носа. Для лікування тяжкої хвороби позивачка вимушена була поїхати на лікування до Німеччини.

Представник позивача надала заяву про розгляд справи за відсутності позивача та представника, позов підтримала у повному обсязі, просила його задовольнити.

Відповідач, представник Верхньодніпровської міської ради в судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутність згідно з якої проти задоволення позовних вимог заперечень не висловив.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової І.В. в судове засідання не з`явилась, про час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, надіслала на адресу суду спадкову щодо померлої.

Суд, з`ясувавши зміст позовних вимог, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновків про задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

На підставі договору дарування житлового будинку від 31.10.2001 року ОСОБА_3 подарував ОСОБА_2 жилий будинок з господарчими та побутовими спорудами та будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно з рішенням Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області від 17.02.2021 розірвано договір довічного утримання між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 та за ОСОБА_2 визнано право власності на житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_2 яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13.07.2021, номер запису про право власності 43004678.

Відповідно до заповіту, засвідченого приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області 16.02.2022 року Романенко Мотрона Іванівна заповіла все належне їй майно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

24 червня 2024 року позивачка звернулася до приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Жидкової І.В. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Однак, постановою приватного нотаріуса Жидкової І.М. від 24.06.2024 їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропуском строку на прийняття спадщини, що підтверджується копією постанови.

На підтвердження поважності причини пропуску звернення до нотаріальної контори для прийняття спадщини позивачкою до матеріалів справи надано довідку про реєстрацію місця проживання німецькою мовою та переклад до неї, відповідно до якої ОСОБА_5 зареєстрована в громаді № 05366024, єдине місце проживання: АДРЕСА_3 , в`їзд 01.08.2023 та довідку від 09.07.2024 та переклад до неї з німецької мови, з якої вбачається, що пацієнт ОСОБА_5 проходила лікування у лікаря ОСОБА_6 з діагнозом базальноклітинний рак лівого крила носа, що підтверджується і копією Дерматологічного висновку з інституту дерматопатології імені ОСОБА_7 .

З наведеного вище судом встановлено, що порушені права позивача щодо прийняття спадщини. Позивачкою обраний спосіб захисту порушених прав, у вигляді відновлення її порушеного права, передбачений нормами ЦК України, а саме визнання причин пропуску подання заяви про прийняття спадщини поважними та визначення додаткового строку для прийняття спадщини, з яким погоджується суд.

Право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (п. 3 ст. 1272 ЦК України).

За положеннями п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Листом від16.05.2013№ 24-753/0/4-13«Про судовупрактику розглядуцивільних справпро спадкування»Вищий спеціалізованийсуд Україниз розглядуцивільних ікримінальних справроз`яснив,що привирішенні справпро визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що позивачка пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини в зв`язку з тим, що у встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини, а саме в період з 25.09.2023 по 25.03.2024 року вона перебувала за кордоном на амбулаторному лікуванні з міркувань лікарської таємниці діагноз не розголошується. Факт перебування за кордоном підтверджено наданою довідкою громади ОСОБА_8 з якої вбачається дата в`їзду ОСОБА_9 до місця проживання Ауельштрассе 41. Перебування позивача на лікуванні з 06.03.2023 по 06.04.2023 підтверджено довідкою медичної установи. Інших спадкоємців немає.

Таким чином судом встановлено, що позивачка пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин.

Інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 до нотаріальної контори не звертались, що підтверджується матеріалами спадкової справи № 70/2024.

З матеріалів спадкової справи № 70/2024 року вбачається, що із заявою про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , звернулася лише позивачка ОСОБА_1 , тобто позивач є єдиним спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину.

За наведених вище обставин, на думку суду причини пропуску строку для прийняття спадщини позивачем суд визнає поважними та вважає за потрібне надати позивачці додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю в три місяці з моменту набрання чинності рішенням суду, який буде достатнім для звернення до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Понесені позивачем витрати по сплату судового збору суд, вважає за можливе покласти на позивача, так як не вбачається вини відповідача у порушенні прав позивача.

Керуючись ст. 12, 13, 89, 259, 263 - 265, 268, 273, 293 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП: НОМЕР_1 , додатковий строк терміном у 3 (три) місяці, з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: О.А. Кожевник

СудВерхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.12.2024
Оприлюднено16.12.2024
Номер документу123745296
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —173/3263/24

Рішення від 13.12.2024

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Кожевник О. А.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області

Кожевник О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні